Αγαπημένος stand up comedian

μπεμπεκος!!! respect!!!

http://www.youtube.com/watch?v=g2X4fOxbZx0&feature=related :bow2:

carrey…:lol:

Ναι ρε μάγκα. Το IF I έλεγα… Για τρελό λιώσιμο, αλλά σε διαφορετικά επίπεδα απ’ότι των κλασσικών stand up…

Ο Μπιλάκος δεν υπήρχε, είχε περάσει σε άλλη διασταση ο άνθρωπος. Κρίμα…!
Πάντα εκεινοι φεύγουν ποιό νωρίς…

Σε περίπτωση που δεν έχει υπωθεί:
Τσεκάρετε τον [SIZE=“2”]Dylan Moran[/SIZE]!!! Είναι Ιρλανδός και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ αστείος. Είναι και πολύ χύμα, πίνει on stage κτλ. 100% στο στυλ μου τουλάχιστον :stuck_out_tongue:

Women have no feelings:

Wouldn't you like to see a positive LSD story on the news? To base your decision on information rather than scare tactics and superstition?, perhaps? Wouldn't that be interesting? Just for once?

“Today, a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration ? that we are all one consciousness experiencing itself subjectively. There’s no such thing as death, life is only a dream, and we’re the imagination of ourselves. Here’s Tom with the weather.”

Another Dead Hero

Εδώ είμαστε. Όσοι ρίξατε Μπιλ Χικς θα μας πείτε τι είναι αυτό που τον κάνει τόσο σπουδαίο, και τι τον ξεχωρίζει από τους άλλους?

εγω που δεν ειμαι τουλ φανμπους να πω οτι με αυτα που ειδα απο χικς γελασα σε αρκετες φασεις και ειχε και 1-2 πραγματα να πει. για παραδειγμα ο ναζιστικος χαιρετισμος οταν μιλουσε για μουσικη και new kids on the block ηταν πανεξυπνος. με τον carlin δεν καταφερα να γελασω ασχετα αν συμφωνω η οχι με αυτα που ελεγε.

για να μην πείτε ότι τρολάρω, να εξηγηθώ.
Εγώ με stand-up comedy δεν έχω καμία σχέση, πέρα από μια φορά που είχα πάει σε μια παράσταση Πανούση.
Επειδή ντάξει δε μεγάλωσα στο σινσινάτι στα 90ς αλλά στο γαλάτσι, προφανώς δεν είχα καμία επαφή με το είδος, μέχρι που γνώρισα τους τουλ.
Τουλφανς φίλοι μου με είχαν καλέσει σε βραδιά με Μπιλ Χικς προβολές και ήταν ωραία εμπειρία, αυτοί εκστασιασμένοι να παρακολουθούνε κάτι πλήρως αδιάφορο για μένα, κι εγώ να τους τρώω την πίτσα. :smiley:

Το ποιντ μου είναι: όσοι λέτε “Μπιλ Χικς κορυφή”, το λέτε επειδή μετά το ερέθισμα που πήρατε από τους τουλ κάτσατε και ψάξατε σε βάθος το είδος, ή “αφού το λέει ο μέηναρντ μωρέ μαλάκα!”?

Αν ισχύει το δεύτερο, καληνύχτα.

Αν ισχύει το πρώτο, ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ “ΧΙΚΣ ΚΟΡΥΦΗ ΣΕ ΛΕΩ”!!!

o carlin ισως ειναι ο καλυτερος ολων

αλλα το πολλ λεει πιο αγαπημενος

οποτε πιο αγαπημενος μας ειναι ο hicks

επισης αυτο που ζητας (να σου εξηγησουμε γιατι μας αρεσει) ειναι φυση αδυνατον

you either dig something or you don’t

ηταν ροκ σταρ-περφορμερ-preacher-φιλοσοφος-ψυχεδελικος και αλλα πολλα

αμα δεν σου κανει κλικ δεν τρεχει μια.γουστα ειναι αυτα.

οτι ηταν μεγαλη μουρη ο hicks , ηταν

αλλα αυτο το λεω εγω που ξερω γω εχω δει ολα τα shows του και εσω διαβασει κ 3 βιογραφιες του.

στην τελικη μη ζοριζεσαι,αμα δεν σου αρεσει πας παρακατω σε καποιον αλλον

Προσωπικά θα μιλήσω, για τον Hicks ισχύει αυτό που είχε γράψει ο Orwell στο 1984 για το ποιο είναι καλό βιβλίο. Όχι αυτό που σου λέει κάτι που δεν ξέρεις, αλλά αυτό που σχηματοποιεί την σκέψη σου. Ή κατι τέτοιο, έχω δανείσει το αντίτυπό μου.

Ο Ηicks δεν είναι ο πιο αστείος stand-up comedian που έχω δει. Έχει κάποια σημεία που πραγματικά με πέθανε, ειδικά όταν μιλάει για τις περιπέτειές του με μανιτάρια και καπνά, αλλά ο πιο αστείος είναι ο Eddie Murphy.

ΟΜΩΣ ο Eddie δεν θα σε κάνει να δεις κάποια πράγματα αλλιώς…
Ο Hicks με το positive drug story το κατάφερε. Με το να επιλέγει να μείνει εκτός του συστήματος και να μην ξεπουληθεί δείχνει ότι είχε χαρακτήρα. Με το να τον λογοκρίνει ο Letterman δείχνει ότι έλεγε πράγματα τα οποία ενοχλούσαν κάποιους.

Bleedin δεν ξέρω αν σε καλύπτω με αυτά… Μπορώ πάντως να ξαναδω δυο-τρία dvd του που έχω/ να ψάξω στο youtube και να σου μιλήσω πιο διεξοδικά… Αφορμές ψάχνω για να τα βλέπω :wink::slight_smile:

3; Εγώ γιατί έχω μόνο το Love all the people και το American scream (με το παλιό εξώφυλλο που καίει την αμερικάνικη σημαία για ν’ανάψει το μαλμποράκι του :p)

κανένα ζόρι. :slight_smile:
Το stand-up comedy δεν είναι για μένα, το εξήγησα. Μπορεί όντως ο Χικς να είναι ο κορυφαίος, δε με πολυ-αφορά.

Απλά η τέχνη (πρέπει να) σε βάζει στο τριπάκι να ψάχνεσαι. Δηλαδή σου έδωσαν οι Τουλ το ερέθισμα να γνωρίσεις το stand-up comedy μέσω του Hicks, ψάξου. Μην μείνεις εκεί. Είναι pathetic πωστολένε.
Είναι σαν να θεωρείς κορυφή της φωτογραφίας τον Andres Serrano επειδή είδες μια φωτογραφία του σε εξώφυλλο των Metallica. Καλός, αλλά δεν είναι ο μόνος.

Addist αυτό ακριβώς ήθελα. Να μην γίνει κι αυτό το τόπικ σαν τα άλλα στα μουσικά που απλά ποστάρονται εξώφυλλα. Όσοι έχετε ασχοληθεί ΠΕΙΤΕ.ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ. ΑΝΑΠΤΥΞΤΕ.
Δείτε τι ωραία συζήτηση γίνεται.

Άντε, flame από μένα περιμένετε για να μιλήσετε? :razz:

american scream επος.

υπαρχει κ ενα του κολλητου του kevin booth
[B]
agent of evolution

http://www.amazon.co.uk/Bill-Hicks-Evolution-Kevin-Booth/dp/0007198302[/B]

δεν ειναι κακο αλλα με τα 2 παραπανω που εχεις εισαι καλυμμενος νομιζω

αν κ εχει τη σκηνη που εχουν φαει μανιταρια κ ο χικς νιωθει τον φλεγομενο σταυρο εκει που εκανε καρκινο μετα απο χρονια

@bleeding ο hicks δεν ειναι standup κωμικος.αυτο ειναι απλα η προφαση για να κανει τους ανθρωπους να ‘ακουσουν’ αυτα που εχει να πει

Ας αναφέρω και μερικούς άλλους.

Jerry Seinfeld: Ο πιο υπερεπιτυχημένος όλων. Μέσω βέβαια του δικού του sitcom. Μόνο και μόνο που υπάρχει ο Kramer, ο πιο απίστευτος χαρακτήρας έβερ (ίσως μόνο ο Fonz να τον ξεπερνάει) αξίζει να δείτε και τις 10 σεζόν.
Αν μείνουμε όμως στο σταντ απ του, είναι ο ιδανικός κωμικός για να δεις παρέα με τους γονείς σου ή τη ξενέρωτη γκόμενα. Για μένα το γεγονός ότι καταφέρνει να είναι τόσο ξεκαρδιστικός χωρίς ούτε ένα fuck, αποτελεί μυστήριο. Ιδανικό dvd είναι το τελευταίο του I’m telling you for the last time. Και μόνο για την εισάγωγη αξίζει.

Eddie Murphy: Η πρώτη μου επαφή χωρίς να έχω ιδέα. Όταν ήμουν 12-13 πάω στο βίντεο κλαμπ και βλέπω στις κωμωδίες το delirious. Οκ λέω, Eddie Murphy έχει, φέρε. Δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Η παιδικότητά μου εξαφανίστηκε… Αν και δεν καταλάβαινα τα περισσότερα references (π.χ. Δεν είχα ιδέα τι εννοούσε εδώ http://www.youtube.com/watch?v=L54iLYI8nlY), αυτά που έπιανα ήταν αρκετά. Οπωσδήποτε raw και delirious. I can’t recommend’em highly enough… Και απ’ότι διάβασα κάνει αυτή την περίοδο τουρ σε αμερικάνικα comedy clubs και τεστάρει καινούργιο υλικό.

Βασικά είναι γαμάτο που ο χικς έκανε το κοινό και γελούσε αλλά προσωπικά ο τύπος υπήρχαν στιγμές που με σόκαρε με την αλήθεια του. Γενικά… δεν ήταν αμιγώς
stand up… Ήταν κάτι άλλο, δεν ξέρω τι, αλλά μάλλον είχε καταφέρει να πάει στο ίδιο μέρος με τους τουλ.

Edit:

Σωστός είσαι. Απλά όποιος το έκανε κατέληξε πάλι στον Χικς. :stuck_out_tongue:

Έτσι, βασικά αν δεν αντιπαθούσα τόσο την θρησκεία θα έλεγα οτι ήταν ο αντιδραστικός preacher της νέας εποχής. Ίσως λίγο περίεργος χαρακτηρισμός αλλά αυτό ήταν. peace.

απο την λιστα κανενας…:-s
αντε να πω τον Γουντι τον τρυποκαρυδο :stuck_out_tongue:
Προσωπικα μ’αρεσει πολυ ο Ατκινσον :smiley:
ακολουθουν Leslie Nilson και Will Farrel

Απο την λιστα Seinfeld, λογω της αξεχαστης σειρας.
Δευτερη επιλογη Pryor λογω του οτι λατρεψα τις ταινιες του που εδειχνε η τηλεοραση (αν και ψηφισα αυτον αφου αργοτερα ειδα το ονομα του Jerry >_< )

Seinfeld ειναι μια απο τις πιο διασκεδαστικες σειρες που χω δει.
Ξεκουραστη, χωρις βρωμολογα και η οποια ασχολουταν με το… ΤΙΠΟΤΑ.

ad1stt, σου προτεινω εαν δεν το χεις κανει, να δεις το Curb Your Enthusiasm, σεναριο του Larry David, ενς απο τους δημιουργους του Seinfeld και ειναιι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ παρομοια σεναρια με το Seinfeld. Η καλυτερη συνεχεια που θα μπορουσες να δεις. Εχει μαλιστα εμφανισεις και απο τους 4 πρωταγωνιστες της σειρας.

:lol::lol::lol::lol::lol:

Seinfeld θεος και αυτοκρατορας των κωμικων σειρων σε κερδη και τηλεθεαση, αλλα ο ανθρωπος πισω απ’το γυαλι, ειναι για μενα πιο συμπαθης.

Γαμωτο, ειναι απο κεινες τις σειρες που στενοχωριεσαι οταν φτανεις στα τελευταια επεισοδια και ευχεσαι να υπαρχει κατι παρομοιο εκει γυρω.

Σε ευχαριστω για την αναφορα σου στο standup του Seinfeld, δεν το ειχα δει :smiley:

Ειμαι τυπος που δεν γελασα ευκολα στους carlin και hicks, κυριως λογω του βαρους τους στα μηνυματα που ηθελαν να περασουν. Παρολαυτα, ισως μετα απο καποιον χρονο αναθεωρησω ^^

Αντιθετως, ειχα ξετρελαθει με ενα παλιο comedy central show του Dane Cook (2000), οχι τα μετεπειτα ξεπουληματα του στην εικονα και στο χρημα, αλλα τοτε που ειχε ενεργεια και αυθορμητισμο στο φουλ.

Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω ολοκληρο το show στο youtube για να το ξαναδω. Και εχω χασει τα 20 gb ενος torrent με επιλογες απο τα comedy central presents :frowning:

@Angel of Death Μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο. Άλλο ο stand up comedian (όπου είναι ένας τύπος πάνω στη σκηνή και λέει τα δικά του) και άλλο ο κωμικός (που είναι ο ηθοποιός που ειδικεύεται σε κωμωδίες/κωμικούς ρόλους)

@Tommy I’m pretty sure that somewhere out there is a guy called David Larry that he’s good to everyone and everything works out for him :wink:

Εννοείται ότι έχω δει CYE αλλά δεν άντεχα τον David/George Costanza χωρίς το αντίβαρο του Seinfeld. Παραείναι ακοινώνητος και μισάνθρωπος… Βλέπω την σειρά και λέω όχι, δεν γίνεται να κάνεις θέμα για το τίποτα… Διασκεδαστική όσο δεν πάει, αλλά μου έσπαγε τα νεύρα… :slight_smile:

Φοβερός! Αν δεν έχεις δει το [SIZE=“3”]laughing Matters[/SIZE]

αξίζει πραγματικά

Είναι Documentary μιας ώρας σχετικά με την κωμωδία! :slight_smile:

ουπς! :oops: συγνωμη,οντως τα μπερδεψα λιγο…