Αγαπημένος stand up comedian

τουλάχιστον έπεσες μέσα στον atkinson… μεγάλος και στο stand up και στην κωμωδία.

Πολλοί λέτε ότι δεν είχατε επαφή με το stand-up, αλλά ο Τζιμάκος τόσα χρόνια τι κάνει στην Ελλάδα? Ολόκληρο DVD έβγαλε, “Με Λένε Ποπη”, πάρτε το δείτε το, μαμάει.

Τώρα για Hicks τα είπαν οι υπόλοιποι. Δεν ήταν αστείος, δεν περιοριζόταν σε αυτό. Εξέφραζε μια διαφορετική άποψη (περί ναρκωτικών, θρησκείας, στάσης ζωής γενικότερα) σε εποχή που δεν τον έπαιρνε, και ήταν πολύ πολύ μπροστά απο την εποχή του.

Το πόσταρε κανείς το It’s Just A Ride?

Δεν το έχω δει πουθενά στο thread…

Το ποιό γνωστό του show.
Σοκαριστικός κ συγκινητικός…!

Θεμα αμιγως για hicks εχουμε η μπα ?

L. eye βρες την τελευταια του παρασταση,2 μηνες πριν πεθανει απο καρκινο, που φευγεi απο την σκηνη με killing in the name of για soundtrack

Τσέκαρα τον σκληρό μου δίσκο τις προάλλες και είδα ότι ο αδελφός μου έχει κατεβάσει δισκογραφία Χάρρυ Κλυν. Αν και δεν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις αμιγώς stand-up ουσιαστικά αυτό έκανε. Άλλωστε ούτε οι αμερικάνοι έχουν σάτιρα όπως εμείς…

Ειδικά το κομμάτι του “Ένας πούστης να μιλήσει” από το δίσκο The X-Klynn files είναι έπος http://www.youtube.com/watch?v=Gr-igml4xjM. Δεν άντεξα και κάθισα να το απομαγνητοφωνήσω για να το μεταφράσω:

Κυρίες και κύριοι σας αβέλω λατσαβαλέ. Αφραγκιάζομαι η κουρκουλετζού γιατί δικέλω όλες τις ζουγκλολουμπίνες, τις λούγκρες, τους γκραντζαζ μπερντερομπουρούς και τα θεόμπαρα που γιορτζαλιάζουν θρονιασμένοι παρατίκ στο κρεβοκάθικο, να έχουν αρπάξει τη ζουμοσακούλα και να αδέλουν παλόμπα και καλιαρντά χαλέματα.
Ενώ ο λαός λιγδομπερντές, δικελοσβουριασμένος, ατσινάβωτος και ανεμιάρης συνεχώς στο ανεμοτζάσιμο και στη κοντόχαλη αβέλει διακόνα στο μπερντέ κι έχει πέσει στην αχαλού και στο γυροδιακονιάρισμα.
Σας αβέλω μπακαλούμπω να πρεσάρουμε και να αβέλουμε κόντρα τέμπο σε όλους τους κατέδες που τσεβέλουν κουσελιά στα όνειρά μας.
Και να κανα βουαλό με τούφες(:wink: και να αφήνουμε τις βιδομπλαντορούφες να μας πίνουνε το μπλάντι.
Μόνο έτσι θα γλυτώσει μπαξ-και-λατσή η μουτζόπουρη Ελλάδα.
Αλλιώς μας δικέλω να τζάμε τα τιραχά και να δικοκουτιαζόμαστε(:wink:
Αβέλτε μου μούρχα κανό γλασσόν γιατί άφρισα η μπλούπρω.(:wink:
Ούπτσα και στο λατσοδίκελμα!

Είδα χθες live το Black and Blue HBO special at the Apollo του Tracy Morgan. Αν έχετε ιερά και όσια, όταν βγει μην το δείτε. Οι υπόλοιποι και ειδικά όσοι έχετε αγαπήσει τα stand-up του Eddy Murphy κατεβάστε άφοβα. Αστεία για διαφορές άσπρων-μαύρων (αγαπημένο θέμα κάθε μαύρου stand-up comedian), για ανάπηρους, για τον ομπάμα και φυσικά για σεξ και σχέσεις…

Hicks πρέπει να ομολογήσω πως δεν έχω ακούσει, όμως τον έβαλα στην “to listen” list :stuck_out_tongue: αφού διάβασα μερικά post απ’αυτό το τόπικ.

Κατά τ’άλλα… George Carlin + Richard Pryor for the win. :slight_smile:

Επίσης όσα λίγα (2-3) έχω ακούσει από Eddie Murphy δεν με τρέλαναν ιδιαίτερα.

ο richard pryor ηταν ο αρχοντας του stand up

μετα ο Eddie Murphy με τα delirius και raw

και μετα ο Bill Cosby με το Bill Cosby: Himself

για νεοτερους θα ελεγα Robin Williams: Live on Broadway 2002

Από τους άνωθεν που “διαγωνίζονται”, [B]Bill Hicks[/B]… μακράν από τους καλύτερους …

Προσφάτως είδα το κάτωθι με τον θέουλα [B]Bill Bailey[/B]

>>[B][U][I]Bewilderness[/I][/U][/B]

Και ψόφησα στα γέλια με το επικό [B][I][U]Mystery[/U][/I][/B]

Ντάξει ωραία όλα αυτά, αστειάκια με τη θρησκεία και μετά,

υπάρχει πρώτα απόλα το Delirious του Eddie Murphy (μόνο του, το Raw είναι μάπα) και κατόπιν οι Rowan Atkinson και ο άρχοντας Jimmy Carr. Βρετανοί φίλε. Τίποτα άλλο.

[SPOILER]“LILLIAN! The bitch is falling down the steps again!”[/SPOILER]

Ειδική μνεία και σε Τζιμάκο φυσικά.

[SPOILER]ΕΞΩ ΤΟ “ΔΑ” ΑΠΟ ΤΑ “ΜΟΥΔΑΝΙΑ”[/SPOILER]

Jimmy Carr είναι Θεός