Stanley Kubrick ωρέ!

Ο κορυφαίος σκηνοθέτης έβερ!

Από τους κορυφαίους όντως. Αγαπημένη το κουρδιστό πορτοκάλι (δεν τα 'χω δει όλα του πολλ). Πολύ μπροστά η ταινια και ο προβληματισμός της.

δεν μπορω να ψηφισω. Η μια επιλογη καλυτερη απο την αλλη ειναι:D

Κι εγώ γαμώτο! Τα 5 πρώτα του πολλ είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ! Δεν μπορώ να επιλέξω με την καμία…

Με μικρή διαφορά από τα υπόλοιπα, το Full Metal Jacket. Ίσως και η κορυφαία αντιπολεμική ταινία έβερ. Η σκηνή της εκπάιδευσης είναι αξιομνημόνευτη. Όλες όμως είναι τρομερές.

Συμφωνώ οτι ειναι ο κορυφαιος σκηνοθετης. Το κουρδιστό πορτοκάλι ειναι η καλυτερη του γιατι απλά ειναι η καλύτερη ταινία όλων των εποχών.

αμφιταλαντευομαι αναμεσα σε κουρδιστο πορτοκαλι και λαμψη…

Barry Lyndon άνετα… Υπερβολικά προβεβλημένος σκηνοθέτης (όχι απαραίτητα άδικα), αλλά οι πιο γνωστές του ταινίες ωχριούν μπροστά στο Barry Lyndon. Άποψή μου πάντα

Προτιμώ το 2001: A Space Odyssey, αν και ορισμένες δεν τις έχω δει. leris ούτε εγώ το κατάλαβα το τέλος μέχρι που διάβασα το βιβλίο. :wink:

Τώρα που το έμαθες μου το εξηγείς σε σπόιλερ?

Μάλλον με ακριβώς αυτή τη θεωρία θα ψηφίσω κι εγώ πορτοκάλι.

τη Λαμψη την εχω συνδεσει και αμμεσα με νικολσον που ειναι ο αγαπημενος μου ηθοποιος, δεν μπορω να διαλεξω.

Μενω σε αυτα τα 2, πορτοκαλι και λαμψη.:-s

Αυτό το Τζακοπρόβλημα είχα κι εγώ, αλλά διάλεξα πορτοκάλι γιατί έχει και κοινωνικό μύνημα. Η Λάμψη ίσως η καλύτερη ταινία τρόμυ έβερ.

εβερ δεν ξερω, παντως σιγουρα η καλυτερη ταινια τρομου που εχω δει προσωπικα8) Το πορτοκαλι τιγκα στα μηνυματα ειναι, αλλα ειπαμε, πασχω απο τζακομανια, δεν μπορω να διαλεξω :frowning:

Νομίζω ότι αυτό που τον ξεχωρίζει ως καλλιτέχνη είναι ότι γύρισε τόσο διαφορετικές θεματικά και υφολογικά ταινίες… εξίσου αριστουργηματικές! Προσωπικά δεν θα ήθελα από την λίστα να παραβλεφθεί η Λολίτα…

Αγαπημένη μου ταινία-με βαριά καρδιά και το όπλο στον κρόταφο- για αδιευκρίνιστους ακόμα λόγους μάλλον το 2001… Αύριο μπορεί ν’αλλάξω γνώμη…

Δυσκολη επιλογη. Ο,τι εχω δει μ’ αρεσε. Ειχαν ολα διαφορετικους αλλα εξισου υπεροχα δοσμενους συμβολισμους… αρα ισως να το σκεφτω ετσι. Δεν ξερω, πραγματικα… dr.strangelove, clockwork orange, lolita ειναι τα τοπ παντως. Αυτο για το χρονια πριν που λενε πολυ το ερμηνευω αλλιως. Οτι δηλαδη μιλησε απλα για διαχρονικα προβληματα νωριτερα απο κατι αλλους οχι ηταν μια πιο καινουρια σκεψη.

Ακριβώς. Ελάχιστοι σκηνοθέτες έχουν καταφέρει να κάνουν τόσο διαφορετικές μεταξύ τους, μα εξίσου μοναδικές ταινίες.

Ό,τι και να πω για τον Κιούμπρικ είναι λίγο, απλά ένας απο τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες. Η Λολίτα όντως λείπει απο τη λίστα. Δεν ξέρω αν μπορώ να επιλέξω ταινία, ίσως το Κουρδιστό Πορτοκάλι (άνετα μια απο τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών), αλλά δε θέλω να αδικήσω τις υπόλοιπες, εξίσου καταπληκτικές ταινίες του (με εξαίρεση το αμφιλεγόμενο Μάτια Ερμητικά Κλειστά).

Μερικές εικόνες για τέλος, που λένε περισσότερα απο τα λόγια… :wink:







Aπό τις εικόνες δεν έχω δει μόνο Λολίτα. Τέσπα. Ποιος θα μου εξηγήσει τελικά το τέλος του 2001?!?!?

Ειναι ακριβως οπως τα ειπε. Αν και νομιζω οτι ειναι ο μονος σκηνοθετης ο οποιος δεν θα πρεπει να “ντρεπεται” για καποιο απ’τα δημιουργηματα του. Το ενα καλυτερο απ’τ’αλλο.

Μαλλον κανεις.

"I tried to create a visual experience, one that bypasses verbalized pigeonholing and directly penetrates the subconscious with an emotional and philosophical content…I intended the film to be an intensely subjective experience that reaches the viewer at an inner level of consciousness, just as music does…You’re free to speculate as you wish about the philosophical and allegorical meaning of the film."Stanley Kubrick about 2001: A Space Odyssey

Εllanor ουτε εσενα σου αρεσε το Ματια Ερμειτικα Κλειστα;:frowning: