Stanley Kubrick ωρέ!

Το Eyes Wide Shut είναι άλλο ένα αριστούργημα του Kubrick και του κινηματογράφου. ΤΙΠΟΤΑ λιγότερο.

Eμένα μ’ άρεσε

[SPOILER]Η σκηνη με το περασμα του Bowman απο τον δευτερο “μονολιθο” στον Ιαπετο μεσα απο τα αστρικα σμηνη οπως λεει στο βιβλιο, ειναι μαλλον ανεξηγητη, περα απο το οτι καθε φορα που εμφανιζεται ο μονολιθος, συνδεεται με ενα αλμα της ανθρωπινης φυλης, και καταρριπτει την “ζωη” και το “νοημα” οπως τα αντιλαμβανονται μεχρι τοτε. :wink: Take it as you wish. (Εδω καποιος ειχε γραψει πως η ευθυγραμμιση των πλανητων και ο καθετος μονολιθος θυμιζουν σταυρο, σαν και καλα να γεννιεται ενας νεος σωτηρας)

Μετα, στη σκηνη του δωματιου, ο Bowman ζει τη ζωη ενος φυλακισμενου, ενος αιχμαλωτισμενου ζωου. Το νεοκλασσικο δωματιο θυμιζει καπως Αναγεννηση (wait for it…). Ξανα μανα εμφανιζεται ο μονολιθος, και ο Bowman μεταμορφωνεται στο starchild, που επιστρεφει στη γη αβεβαιο για το τι πρεπει να κανει. Εδω νομιζω θιγει δυο θεματα; το ενα ειναι η εξελιξη, ο ανθρωπος δηλαδη ειναι αλλο ενα βημα στην ολη διαδικασια της εξελιξης και καποια στιγμη θα προχωρησουμε παραπερα, και το δευτερο, στο σημειο οπου ο Bowman ακουμπαει (ή προσπαθει? δε θυμαμαι, στο βιβλιο παντως δεν υπηρχε αυτη η λεπτομερεια, ειναι 100% Kubrick :P) με το δαχτυλο τον μονολιθο, παραπεμπει στον πινακα του Μιχαηλ Αγγελου με τον Bowman να’ναι ο Αδαμ και ο μονολιθος ο Θεος.

Παντως σαν ταινια επιδεχεται πολλες ερμηνειες. Γι’αυτο κατα τη γνωμη μου ηταν η καλυτερη, παρουσιαζε κατι πολυ απλο και σε αφηνε να αναρωτηθεις και να χρησιμοποιησεις τη φαντασια σου για να το καταλαβεις.
[/SPOILER]

:smiley:

Χεχε, Coyote, πως δε μου άρεσε το Eyes Wide Shut? Μου την έσπαγε λίγο ο Τομ Κρουζ, αλλά η Νικόλ δε με χάλασε… :smiley:

Σοβαρά τώρα, τη θεωρώ υποδεέστερη σε σχέση με άλλες ταινίες του. Ταινίες όπως το Κουρδιστό Πορτοκάλι ή την Οδύσσεια του Διαστήματος μπορείς να τις πεις πρωτοποριακές και έργα που άφησαν εποχή. Για το Eyes Wide Shut δε μπορείς να πεις κάτι τέτοιο. Είναι οκ ταινία, εξακολουθεί να θέτει υψηλά στάνταρ, απλά τη θεωρώ υποδεέστερη σε σχέση με τις παλιότερες του, κατά τη γνώμη μου πάντα.

Έχει ενδιαφέρον η στάση του ίδιου του Κιούμπρικ απέναντι της, που δεν ξέρουμε τελικά αν ο ίδιος τη γούσταρε ή όχι… Παραθέτω απόσπασμα απο το wikipedia…

Claims about Kubrick’s opinion of the film

R. Lee Ermey, the actor who played the menacing drill instructor in Stanley Kubrick’s Full Metal Jacket (1987), controversially claimed that Kubrick phoned him two weeks before his death to express his despondency over the film. “He told me it was a piece of shit”, Ermey said in an interview with the online Radar magazine, “and that he was disgusted with it and that the critics were going to have him for lunch. He said Cruise and Kidman had their way with him – exactly the words he used”. Ermey did not explain what he thought Kubrick may have meant by the expression, except to remark that “he was kind of a shy little timid guy. He wasn’t real forceful. That’s why he didn’t appreciate working with big, high-powered actors. … he would lose control”[4].

People who knew the director well, however, claim otherwise. Jan Harlan, Kubrick’s brother-in-law and executive producer, reported that Kubrick was “very happy” with the film[5]. According to Todd Field, Kubrick’s friend and actor in Eyes Wide Shut, Ermey’s claims are slanderous. Field’s response appeared in an October 26, 2006 interview with Slashfilm.com:[6]

The polite thing would be to say 'No comment'. But the truth is that... let's put it this way, you've never seen two actors more completely subservient and prostrate themselves at the feet of a director. Stanley was absolutely thrilled with the film. He was still working on the film when he died. And he probably died because he finally relaxed. It was one of the happiest weekends of his life, right before he died, after he had shown the first cut to Terry, Tom and Nicole. He would have kept working on it, like he did on all of his films. But I know that from people around him personally, my partner who was his assistant for thirty years. And I thought about R. Lee Ermey for In the Bedroom. And I talked to Stanley a lot about that film, and all I can say is Stanley was adamant that I shouldn't work with him for all kinds of reasons that I won't get into because there is no reason to do that to anyone, even if they are saying slanderous things that I know are completely untrue.

Δεν εχω δει ουτε μιση του ταινια!

έχω δει μόνο το κουρδιστό πορτοκάλι,το οποίο θεωρώ εξαιρετική ταινία,με πολλά κιλά παπάκια

εγω τα Clockwork Orange , Dr Strangelove & The Shining εχω δει , απο τα οποια θεωρω οτι το καθενα ειναι απο τακορυφαιοα στο ειδος του ( κοινωνικο - φαντασιας , σατιρα ,θριλερ τρομου αντιστοιχα…)

Δες και το Full Metal Jacket για να αποκτήσεις και το κορυφαίο στο πολεμικό είδος.:smiley:

Οι τρεις πρώτες ταινίες του poll είναι απο τις κορυφαίες στο είδος τους και με μεγάλη διαφορά οι καλύτερες του Κιουμπρικ. Σε κάνει όμως να απορείς πως στα τελευταία του κατάφερε να συνδέσει το όνομα του με τη μεγαλαλύτερη ίσως πατάτα του σύγχρονου κινηματογράφου, και μιλάω βέβαια για το Ματια ερμητικά κλειστά (τα μπούτια όμως τέντα ορθάνοιχτα). Είναι κρίμα και μόνο που αναφέρεται στα credits…

Καλή σκέψη…

Ωρε κουζουλε…!!! Τσι καλησπερες μου…!!!

Ο καλυτερος σκηνοθετης εβερ οπως ειπες και η ψηφος μου πηγαινει σε μια ταινια που δεν εβαλες στις επιλογες και ειναι το αριστουργηματικο

ΤHE KILLING

απο το οποιο επηρεαστηκε (και αυτο ειναι ελαχιστα γνωστο) ο Μπραιαν Σινγκερ για να φτιαξει τους συγκλονιστικους Συνηθεις Υποπτους

Δε με συγκλόνισε το Killing.

δε βλεπεις σινεμα ε ? πως και τετοιο εγκλημα ?

στα περι κιουμπρικ

μακραν ο καλυτερος/μεγαλυτερος σκηνοθετης που βγηκε και πιθανοτατα θα βγει ποτε, μιας και εζησε σε μια αλλη εποχη οπου ο σκηνοθετης ηταν δημιουργος και οχι μοναχα διεκπεραιωτης εικονων(βλεπε τις blockbuster aηδιες που ειναι aπλα ενα κολαζ απο βλακοειδη ειδικα εφφε)

η μαγκια του κιουμπρικ ειναι οτι κατα πολλους γυρισε την απολυτη ταινια σε καθε διαφορετικο ειδος κινηματογραφου

δεν μπορψ να ψηφισω μονο μια ταινια του αλλα αυτες ειναι οι αγαπημενες μου και ειναι απλα 10/10

χrονολογικα

dr strangelove
2001
a clockwork orange
barry lyndon (μεγαλη ταινιαρα που εχει αγνοηθει απο πολλους που δεν μπορεσαν να ‘μπουν’ στο συμπαν της και στον τροπο σκεψης του κιουμπρικ)
the shining
full metal jacket

αν επρεπε να διαλεξω 3

2001
the shing
clockwork/full metal (iσοπαλια)

kubrick is god.

Αν και έβαλα 2001, η αλήθεια είναι οτι δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα από τα πρώτα 5 του poll…

[SIZE=“5”]μακραν[/SIZE][SIZE=“4”] ο καλυτερος/μεγαλυτερος σκηνοθετης που βγηκε[/SIZE] και πιθανοτατα θα βγει ποτε, μιας και εζησε σε μια αλλη εποχη οπου ο σκηνοθετης ηταν δημιουργος και οχι μοναχα διεκπεραιωτης εικονων(βλεπε τις blockbuster aηδιες που ειναι aπλα ενα κολαζ απο βλακοειδη ειδικα εφφε)

Υπερβολικουλια τα σημειωμενα ετσι?Διαφορετικα προσωπικη αποψη…

Σιγουρα απο τους μεγαλυτερους και συναμα εμπορικοτερους σκηνοθετες…Το Barry Lyndon δεν μου κανει να το δω μονο επειδη ειναι εποχης και γενικως δεν τα πολυπαω.Shining ειχα παθει οταν το ειδα και φυσικα μ αρεσει ακομα ενω και Κουρδιστο πορτοκαλι μεγαλη ταινια…Για το Heavy metal jacket ακομα δεν εχω αποφασισει αν μου αρεσε η οχι ενω τα πρωτα του τα βρισκω καααααπω ξεπερασμενα.Για να μην παρεξηγηθω το Μοσχα καλει Πενταγωνο ειναι πενεξυπνο και σατυρικο μεχρι βαθεια με εναν απο τους καλυτερους κωμικους αλλα σαν συνολο απο τη μια μου αρεσει και απο την αλλη με κουραζει.

Ωραίος γενικά… ΑΛΛΑ κρέμασμα στο Σύνταγμα για το βιασμό του έπους 2001!

Προχθές είδα το Full Metal Jacket, το οποίο δεν περίμενα να με αφήσει τόσο αδιάφορο.

Ξαναδές το και μη λες τέτοια μωρέ.

Καλύτερο για εμένα είναι το Κουρδιστό Πορτοκάλι,και αμέσως μετά το 2001.Λατρείες και τα 2 (δεν μιλάω για Shining καθώς δεν το έχω δει ακόμα…).

Εμένα δε μάρεσε πάντως…

???