Μαδερφακιν star wars

Νομίζω είχαμε πει και άλλη φορά ότι βλέπουμε αρκετά διαφορετικά το όλο saga, οπότε δεν μου φαίνεται παράλογη η διαφωνία. Για τον Κρίστενσεν θα πω μόνο ότι δεν είναι τυχαίο πως η καριέρα του πήγε πολύ άσχημα μετά τα πρίκουελ. Σκηνοθέτες δεν τον έπαιρναν με τίποτα και σχεδόν έκοψε την υποκριτική.

1 Like

Σιγουρα, και καποιες φορες η φαση ειναι agree to disagree.

Απλα εγω παρουσιαζω το πως οι σκηνες και οσα γινονται στην σειρα εχουν σαφες νοημα.

Τωρα το αν αυτο το νοημα δεν αρεσει σε καποιον, ειναι απολυτα σεβαστο.

Αλλωστε το εχω πει 10 φορες, αυτη η σειρα ειναι ωδη στα πρηκουελς.

Οποτε για καποιον που λατρευει τα πρηκουελς, θα ειναι ευκολο να λατρευει και την σειρα.

Καλα, ουτε ειναι τυχαιο το οτι επαιξε σε θεατρο με πολυ καλες κριτικες. Οσον αφορα την “αποσυρση του” ειχε να κανει και με προσωπικους λογους. Δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι ως ονειρο το να γινουν πανδιασημοι και σουπερσταρς.

To τελευταίο επεισόδιο μπαίνει στο πάνθεον, δίπλα στα καλύτερα του Μανταλόριαν, ακόμα και αν η Reva δόθηκε άτσαλα. Αλλά αυτό που είδα με Vader/Anakin - Obi-Wan, ειδικά στην κατάληξη, ήταν συγκλονιστικό.

Γενικά, διάβασα τα σχόλιά σου @Death.Eternal, τα οποία τα δέχομαι πολύ φιλικά :slight_smile: και δεν έχω να σου απαντήσω κάτι γιατί έχουμε θεμελιώδεις διαφορές. Η πρώτη συμφωνούμε και οι δύο στο πώς βλέπουμε την σειρά εν γένει. Εγώ την θεωρώ δώρο, εσύ όχι.
Η δεύτερη είναι η φράση σου:
“Αυτά που για σένα είναι απλώς πταίσματα για άλλους είναι dealbreakers :sweat_smile:” και μαζί το ελαφρύ strawman:
“Αλλά με τη λογική “κοιτάξτε τι δώρο μας δίνουνε, Vader, Kenobi, Mcgregor, Christensen αυτά αρκούν αυτόματα ώστε να ικανοποιηθούν όλοι, μην είστε περίεργοι” δεν μπορώ να συνταχθώ προσωπικά.”

Για το δεύτερο να πω ότι κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο (=strawman), προσπερνάω το “είσαι μεταλάς, είδες Vader να γαμάει και όλα πόπα” sentiment της απάντησης γενικά (το εννοώ ότι τα λέω φιλικά και χαμογελαστά, θα γούσταρα να κάνω κουβέντα από κοντά!) και διορθώνω λέγοντας ότι είπα "ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΟΠΑΔΟΙ (=άνθρωποι που αγαπάνε Star Wars) να χάνουν την καύλα που χαρίζεται απλόχερα γιατί η σειρά έχει θέματα (και οι ταινίες; τέλειες όλες;).

Επιστρέφω λοιπόν στα dealbreakers με τα γέλια:
Πράγματι, ήταν αντιληπτό από την πρώτη στιγμή. Δεν με νοιάζει που άλλοι είναι πολύ πιο αυστηροί από μένα και έχουν υψηλότερες απαιτήσεις. Το ίδιο έχω ακούσει για τα ορίτζιναλ Star Wars, για τα ewoks, για το πώς θρηνεί η Λέια τον πλανήτη της (καθόλου, όπως θρήνησε και τον Σόλο), που παρηγορεί τον Λουκ για τον Obi-Wan, κλπ. Ας κολλήσει ο καθένας στα deal breaker του.

Το ίδιο μου έχουν πει συχνά και για το γούστο μου στην μουσική ή τους βαθμούς που βάζω. Το πόσο ευχαριστιέμαι κάτι βέβαια είναι μια πολύ σύνθετη συζήτηση που δεν μπορεί να περιοριστεί στο αισθητικό κριτήριο ή οποιονδήποτε έναν παράγοντα και κυρίως έχει και ένα κομμάτι που είναι pure emotion και δεν μπαίνει σε κουτάκι. Θα μπορούσα να μείνω εκεί. Αλλά δεν θέλω να μείνει στον αέρα η αίσθηση ότι “η σειρά είναι σκουπίδι αλλά έχει και κανά δυο καλά”. Αυτό είναι απλά ΛΑ-ΘΟΣ (για μένα, κλπ, κλπ).

Με άλλα λόγια, για να μην παπαρολογώ, και οι δύο εντοπίσαμε τις αδυναμίες, μόνο που εσένα σου γαμήσανε όλη τη σειρά ενώ εμένα, τον ώριμο και πλέον πιο ζεν οπαδό (πάρτο ως φιλική μπηχτή για την δική σου φράση), μου δίνουν τροφή να κάνω κριτική (την έκανα προηγουμένως) αλλά ΕΝΙΩΣΑ στο 11 αυτά που ήθελα να νιώσω. Δεν υπάρχει περίπτωση το Flash of the Blade ή το Duellists να βγάλουν το Powerslave μέτριο ή κατώτερο των περιστάσεων και βέβαια το ομώνυμο και το Rime θα είναι πάντα 11/10 έπη επών. Βάζω 10 στο Powerslave για το ειδικό του βάρος, for the record.

Αντίστοιχα, οι μικροτρύπες, κάποιες φτήνιες (κάποιες παιδιά, το χέσατε λίγο στην ισοπέδωση, δεν είναι όλες οι σκηνές τηλεοπτικές), το arc της Reva που δεν το λες smooth (για μένα, κλπ, κλπ) δεν αφαιρούν ούτε ένα μικροπόντο ενθουσιασμού από τις ΠΟΛΛΕΣ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ εξαιρετικές στιγμές με τους ΠΟΛΛΟΥΣ εξαιρετικούς χαρακτήρες - και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ο Darth Vader μέσα σε αυτούς, απορώ με την συζήτηση για το πώς έχασε, αν δόθηκε κάτι τέλεια ήταν το πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ είναι αλλά και πόσο Άνακιν με τις θεματάρες του, ΕΙΔΙΚΑ με τον Obi-Wan, που είναι και το πιο πιστευτό, φυσικό, consistent πράγμα μέσα στο lore.

Και η σειρά αυτή έκανε κοιλιές, είχε αδυναμίες, δεν ήταν ακριβή σαν το Μάντο (ή μάλλον το μπάτζετ έπαιξε στοχευμένα - τα πολλά καρπούζια που λέγαμε) - αλλά στο τέλος της ημέρας, είδα αυτό το φινάλε, είδα τον Vader όπως έπρεπε να τον δω και όποιος δεν ένιωσε, το κεφάλι του του γάμησε την καρδιά και δεν λέω κάτι άλλο.

Αυτή η σειρά για μένα καταρχάς έκανε αυτό που έκανε το Clone Wars και ακόμα παραπάνω, να νιώσω ΑΝΑΚΙΝ, που στις ταινίες με ζόρισε απελπιστικά (πρόβλημά μου φυσικά, δεν με νοιάζει να πειστείτε, μοιράζομαι την αλήθεια μου). ΟΛΗ η ιστορία στον πλανήτη που μονομαχούν είναι PEAK STAR WARS και όταν βουρκώνει τόσο ανθρώπινα ο Obi-Wan με το που αντικρύζει το παραμορφωμένο πρόσωπο του Anakin και ζητάει συγγνώμη, αυτό ξεπλένει φίλε μου τα πάντα για μένα, είναι δώρο υπέρτατο, το βάρος της σκηνής αυτής (με αυτή την ερμηνεία, ο Ewan έδωσε ρεσιτάλ γενικά και αυτό όποτε γουστάρετε να το στηρίξω ελιτίστικα, όχι και “απλώς καλός”, ώπα κάπου) για μένα ήταν από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές στην ιστορία των ταινιών, πρώτη φορά ένιωσα την τραγωδία (περίπου 200 φορές πάνω από το Revenge Sith αντίστοιχα - ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΚΛΠ, ΚΛΠ).

Ι wanted more Star Wars, that was fucking GREAT Star Wars. Some of the greatest ever, in fact.
Είχε και lame, είχε και τρύπες, είχε και φτήνιες, είχε και αριστουργήματα. Ε, αυτά. Τώρα, όντως, πίσω στην τρύπα μου.

Καλό καλοκαίρι!

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως, το Bad Batch είναι υπέροχο.

ΥΓ2 έντιτ: Ξέχασα. Για το “μμ, το είδαμε στο Ρέμπελς από την Ασόκα πρώτα”. Youtube gold:

“I see a symbolism here in the sequence. Obi destroyed the right half of Vader’s helmet. Ahsoka in Rebels the left…together they could have put Anakin on the good side. Only Luke was able to take Vader’s helmet off completely, and Vader had an injury to the right of his head in Episode 6 that was never explained. It was Obi wan in tonight’s episode” - και δεν σας σηκώνεται με αυτό και δεν την παίζετε ξέφρενα; Κρίμα δεν είναι; :stuck_out_tongue:

4 Likes

έκανα multi κλικ πάνω στην καρδούλα ελπίζοντας να σου δώσω 1000+ likes αλλά δεν τα κατάφερα :rofl:

2 Likes

@Vic, μου αρέσει το πάθος σου για το Star Wars και ιδιαίτερα ο τρόπος με τον οποίο εξηγείς την οπτική σου, ακόμη αν και όπως λες και συ διαφωνούμε σε πολλά. Πάντως, σίγουρα συμφωνώ μαζί σου και καταλαβαίνω τη λογική σου σε σημαντικά σημεία, όπως:

Όλα καλά. Θα ήθελα απλώς από τη μεριά μου να διευκρινίσω πως φράσεις όπως “για κάποιους οπαδούς ο Vader είναι αυτόματο 10/10” δεν πήγαιναν σε σένα ή σε κάποιον άλλο εδώ μέσα. Ήταν ένα απλό παράδειγμα από τη μεριά μου σχετικά με το τι αρκεί και μπορεί να ικανοποιήσει ένα μέρος των οπαδών, και τη γενική ρευστότητα που έχουν τα προσωπικά κριτήρια και οι προσδοκίες. Και όπως έγραψα και πριν, το καταλαβαίνω.

Επίσης, για το παρακάτω:

Η φράση μου δεν πήγαινε αποκλειστικά σε σένα (γι’αυτό και την έγραψα εσκεμμένα άμεση, άγαρμπη και απλοποιημένη, καλώς ή κακώς), αλλά σίγουρα μου έδωσε πάτημα να σχολιάσω πως η ευρύτερη λογική “κοιτάξτε τι δώρο μας δίνουνε, Vader, Kenobi, Mcgregor, Christensen αυτά αρκούν αυτόματα ώστε να ικανοποιηθούν όλοι, μην είστε περίεργοι” υπάρχει όντως σε μεγάλο βαθμό σύμφωνα με όσα σχόλια και απόψεις έχω δει για τη σειρά, όχι εδώ μέσα απαραίτητα, αλλά γενικώς. Όμως, μπορώ να δω πως λόγω διατύπωσης και έκφρασης μέσω πληκτρολογίου μπορεί να παρερμηνευθεί εύκολα, οπότε σε περίπτωση που το πήρες ως ειρωνεία ίσως ευθύνεται ο τρόπος της βιαστικής διατύπωσης μου, that’s on me.

Να σχολιάζεις συχνότερα :slightly_smiling_face:

1 Like

Κάποιος έκατσε και έκανε de-aging στις σκηνές του Anakin. Αυτό το πράγμα που ο κάθε youtuber μπορεί και κάνει καλύτερη δουλειά από την Disney αρχίζει και έχει πολύ πλάκα. Ο ίδιος ο youtuber μάλιστα στο τέλος του βίντεο υποστηρίζει πως είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζει να κάνει κάτι ανάλογο.

1 Like

Ε, μπορεί να τον προσλάβουν και αυτόν :stuck_out_tongue:

Μια χαρά καλοστεκούμενος είναι ο Christensen, αλλά η συγκεκριμένη φάση ήταν κάπως έτσι

Το γεγονός πως δεν επιχείρησαν de-aging είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα που φωνάζουν βιασύνη και προχειρότητα για μένα.

1 Like

Συμφωνω απολυτα με σχεδον καθε λεξη του ποστ σου.

Σχολιαζω μονο το αποπανω, απλα για να προσθεσω οτι αυτο που ενιωσες οσον αφορα την τραγωδια της φασης με τον πραγματικα μνημειωδη διαλογο μεταξυ Obi-Wan και Anakin/Vader με σπασμενη μασκα, οσοι λεμε για το ποσο μας αγγιξαν τα prequels και δη το Revenge Of The Sith, το νιωσαμε με ακριβως τον ιδιο τροπο στην μεσαια πραξη του ROTS, στην οποια γινεται ο κακος χαμος, και μετα στο τελος ξανα, στο οποιο ο Obi-Wan τσακιζει τον Anakin και τον αφηνει να καει στην λαβα.

Εγω προσωπικα ειχα να νιωσω τετοια εντονα συναισθηματα με Star Wars απο το 2005 και τα ενιωσα 17 χρονια μετα. Ειχαμε αρκετες εκλαμψεις στο ενδιαμεσο (καποια επεισοδια του Clone Wars και εκεινο το επεισοδιο στο Rebels), αλλα οσο και να στηριζω το animation ως μεσο κινηματογραφισης ικανο να μεταφερει εντονα συναισθηματα, σε live action εχουμε αλλο επιπεδο.

Hayden Christensen στην συγκεκριμενη σκηνη ισαξιος με Ewan παντως, εδωσαν και οι δυο ρεσιταλ.

^ αυτο.

Οσο και να αντιπαθω Disney για παρα πολλους λογους, η φαση ειναι “damned if they do, and damned if they don’t” πλεον οσον αφορα το de-aging. Τα αμετρητα παραπονα απο “φανς” για το πως ηταν ο Λουκ στο Mandalorian και στο Boba Fett, ειναι αυτα που εφεραν αυτο το αποτελεσμα. Με το οποιο εγω προσωπικα ειμαι απολυτα οκ. Η ψηφιακη επεξεργασια στο προσωπο θα επηρεαζε το αποτελεσμα οσον αφορα την εξαιρετικη ηθοποιια των Hayden & Ewan στις σκηνες απο το φλασμπακ, οποτε καλα εκαναν για μενα και δεν αλλοιωσαν τιποτα.

Η επιλογη ηταν συνειδητη προφανεστατα, και οχι λογω προχειροτητας ή βιασυνης. Οταν ενας τυπος μπορει να το κανει μονος του και να το ανεβασει στο YouTube 3 ωρες αφου προβληθηκε εκεινο το επεισοδιο, προφανως στην LFL μπορουσαν ξεκαθαρα να το κανουν οποιαδηποτε στιγμη απο τους 6 μηνες που ειχαν μεταξυ του τελους των γυρισματων και της προβολης των επεισοδιων, και να μην κοστισει και σχεδον τιποτα. Απλα επελεξαν να μην το κανουν, για να μην ακουνε παλι γκρινιες απο ενα σωρο κοσμο.

Για μένα ο Christensen έκλεψε την παράσταση στη σκηνή, ίσως επειδή δεν το περίμενα.

Καταλαβαίνω την οπτική σου και ίσως να υπήρχε περίπτωση uncanny valley αν γινόταν (αν και σε αυτό παίζει ρόλο πως θα γινόταν, καθώς το πρόσωπο του Christensen είναι μια χαρά καλοστεκούμενο και δεν θα χρειαζόταν και μεγάλη επεξεργασία), αλλά αν συνεχίσουν με τη μίξη deepfakes/de-aging/καμία προσθήκη εφφε όπου κρίνουν σκόπιμα σε περίπτωση που συνεχίσουν να εμφανίζουν γνωστούς χαρακτήρες, το Disney Wars θα έχει σοβαρό πρόβλημα ποιοτικής αστάθειας για πολλούς θεατές σε αυτό τον τομέα.

Καλά, μην παίρνεις και όρκο γι’αυτο. Το γεγονός πως το fanmade deepfake του Luke ήταν ασύγκριτα καλύτερο από το official αποτέλεσμα, και η άμεση πρόσληψη του τύπου μετά, μιλάει από μόνη της. Ταλέντο υπάρχει άφθονο εκεί έξω, και δυστυχώς λόγω περιστάσεων δεν βρίσκονται σε πόστα στα οποία θα έλαμπαν.

1 Like

Για το αν η επιλογη ηταν συνειδητη ή οχι, δεν μπορω να φανταστω καν το πως θα μπορουσαν απλα να παραβλεψουν κατι τετοιο, και πιστευω οτι η πιθανοτητα ειναι ιση με το μηδεν. Σε αυτες τις παραγωγες γινονται ενδελεχεις κουβεντες για την παραμικρη λεπτομερεια και πως θα φανει ακομα κι ενα κοστουμι στην ταδε σκηνη, δεν υπαρχει περιπτωση να μην ειπαν τι θα κανουν με το γεγονος πως ο Hayden και ο Ewan φαινονται καμια δεκαετια μεγαλυτεροι απο οτι στο Attack Of The Clones (γερασαν και πολυ ομορφα και οι δυο, παλι καλα). Και απλα επελεξαν να πανε με την μεθοδο του de-aging make up, χωρις ψηφιακα εφφε. Δεν μπορω να ορκιστω οσον αφορα τον λογο, αλλα η πιο πιθανη εξηγηση κατ’εμε ειναι η γκρινια του κοσμου για τον Λουκ στο παρελθον. Το εξωφρενικο ειναι οτι καποιοι απο αυτους που γκρινιαζαν για τα ψηφιακα εφφε στον Λουκ, τωρα γκρινιαζουν για το οτι ΔΕΝ εβαλαν ψηφιακο εφφε στους Hayden & Ewan.

Τωρα οσον αφορα αυτο που λες για το ταλεντο, δεν διαφωνω καθολου. Και η μεθοδος με την οποια προσλαμβανουν κοσμο στην Lucasfilms μετα την πωληση απο τον Lucas, ειναι σιγουρα “υποπτη” σε παρα πολλες περιπτωσεις. Ενα απο τα καλυτερα παραδειγματα, ευτυχως με μηδαμινο impact (γιατι εν τελει ποιος νοιαστηκε και τοσο πολυ? ) ειναι το High Republic project.

Για ολοκληρο το High Republic project με ολες τις νουβελες και τα κομικς και τα παρελκομενα, ουσιαστικα πηραν ενα πινακακι με κουτακια για το diversity, και μολις εκαναν κλικ σε καθε κουτακι, ειπαν οκ για παμε. Εχουν εναν Λατινο συγγραφεα, μια Αφροαμερικανη, μια lesbian 50αρα και δυο λευκους αντρες, κανενος εκ των οποιων το βιογραφικο δεν εντυπωσιαζει κιολας. Την στιγμη που στην Dark Horse Comics και στην Del Rey, δηλαδη τις εταιριες που ηταν υπευθυνες για το Star Wars Expanded Universe επι 2 δεκαετιες και βαλε, προσλαμβαναν ενα σωρο συγγραφεις με πλουσιο βιογραφικο (και αντρες και γυναικες). Οταν στο παρελθον ειχαν κοτζαμ Salvatore, Aaron Aalston (RIP), James Luceno, Drew Karpyshyn, Christie Golden και Michael Stackpole να γραφουν νουβελες, απορεις γιατι να μην προσλαβουν μερικους εξ αυτων για τα νεα βιβλια, ή νεα ταλεντα που να ειναι καπως πιο αναγνωρισμενα, και οχι για teenage romance βιβλια (για σενα λεω Claudia Grey).

Ο Λουκας προσελαβε τον Φιλονι, που ειναι οτι καλυτερο εχει συμβει στο franchise τα τελευταια 15 χρονια, με διαφορα απο οτιδηποτε αλλο. Κι αυτο γιατι ξερει ποσο λατρευει και ποσο καταλαβαινει το Star Wars ο Φιλονι.

Καλα αυτο εγινε και για marketing.

1 Like

Ο Φιλονι αποτελεί ευτυχώς σπάνια περίπτωση εξαίρεσης του κανόνα. Γενικώς, νομίζω πως υπήρχε σε μεγάλο βαθμό η νοοτροπία πως ο καθένας πρέπει να είναι στο πόστο του, οι σκηνοθέτες τηλεόρασης στην τηλεόραση, οι writers των βιβλίων/comics/videogames στo αντίστοιχο ψυχαγωγικό μέσο κλπ. Νομίζω πως η ένθερμη εμπιστοσύνη του Lucas και και των οπαδών στο Φιλονι, σε συνδυασμό με το κράξιμο των sequels, έκαναν τους υπεύθυνους να αλλάξουν στάση σε αυτά τα πράγματα, έτσι φαίνεται τουλάχιστον. Διαφορετικά δεν νομίζω πως θα του έδειχναν τέτοια εμπιστοσύνη, και μάλλον θα καταδικαζόταν να παραμείνει με τη “ρετσινιά” του απλού animator με κάποια δημιουργική ελευθερία αποκλειστικά στα στενά πλαίσια των animations. Ευτυχώς η κατάληξη ήταν διαφορετική. Αυτό που προσωπικά θα ήθελα είναι να αρχίσουν σταδιακά να φαίνονται και άλλοι νέοι “Φιλονι” στο SW, δηλαδή άτομα στα οποία θα μπορείς να βασιστείς. Ας έπαιρναν για παράδειγμα και κάποιους videogame writers που είναι επίσης εγκεκριμένοι και “δοκιμασμένοι” όταν αποφασίσουν να ασχοληθούν με Old Republic τηλεοπτικά, λέω εγώ τώρα τυχαία…

1 Like

1 Like

Σειρα comic books ειναι το αποπανω.

Clickbait ξεκαθαρα απο οσες σελιδες το ανεβασαν με αυτον τον τιτλο.

Μερος του High Republic θα ειναι, και λογικα θα ειναι μαπα.

1 Like

1 Like

4 Likes

Κλαίω

6 Likes

‘Παλεύω’ να τελειώσω clone wars. Είναι μερικά επεισόδια που δεν βγαίνουν με τίποτα. Άλλες 4.

οι 3 πρώτες είναι ζόρικες -με τις στιγμές τους βέβαια, Mortis Arc, Νightsister Arc κτλ-, μετά κάθε σεζόν καλύτερη από τη προηγούμενη + το animation σταδιακά ανεβαίνει αισθητά

Πάντως υπάρχουν και αρκετοί καλοί οδηγοί για τα επεισόδια της σειράς σε περίπτωση που δεν την παλέψεις και θες μόνο τα highlights. Κάποιοι περιλαμβάνουν μόνο τα arcs που αφορούν την ευρύτερη βασική πλοκή, ενώ άλλοι συνδυάζουν τα arcs με αξιόλογα αυτόνομα επεισόδια (έχει κάποια πολύ καλά όσο προχωράει η σειρά).

Παραθεστε καλύτερο soundtrack σε franchise αν μπορείτε.

ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ

2 Likes