Μαδερφακιν star wars

To Mandalorian για μενα ειναι η καλυτερη απο τις 3 σειρες οποτε καλο θα ηταν να την δεις…
Εξαλλου δεν θα αργησει πολυ ο επομενος κυκλος…

2 Likes

Θενξ κ στους 2. Βαζω μανταλοριαν.

1 Like

Το καλό με το Mandalorian είναι ότι δεν βασίζεται στο τέλος της 2ης σεζόν για να το λατρέψεις και να το εκτιμήσεις. Άσε που δεν έχω ιδέα πώς κατάφερες 2 χρόνια τώρα να μην πάρεις πρεφα ποιος έχει σκάσει στο season finale για να πάρει τον Grogu, αφου ηταν παντου σε ολα τα social media και στο YouTube :stuck_out_tongue:

Και οι δύο σεζόν έχουν μέσα πράγματα που πλέον για μένα μπαίνουν στο πάνθεον των πιο συγκινητικων και εντυπωσιακών στιγμών στο Star Wars. Και το ίδιο ισχύει και για το Book Of Boba Fett, κι ας το βάζω ένα σκαλί πιο κάτω προσωπικά. Γενικά ότι έχει την σφραγίδα ή την συμμετοχή του Filoni για μένα είναι εγγύηση, κι ας είναι μερικές φορές λίγο απλοϊκό ή παιδικό στην σύλληψη. Όλοι παιδιά είμαστε ακόμα άλλωστε…

Όσον αφορά το Andor , έχω ενθουσιαστεί προσωπικά. Το περίμενα πολύ πιο κοντά στο Rogue One, αλλά βλέπω ότι διαφέρει αρκετά, έχοντας κρατήσει τα καλά στοιχεία. Και ο χαρακτήρας του Andor μου είναι πλέον συμπαθής, ενώ στο Rogue One μου έσπαγε και τα νεύρα λιγάκι. Δεν περίμενα να δούμε μια τόσο συναισθηματική και character driven σειρά βασικά, νόμιζα ότι θα έχει περισσότερη δράση. Οπότε για μένα είναι ευχάριστη έκπληξη. Και βλέπουμε και καταπληκτικές ηθοποιιες από Stelan Skarsgard, Fiona Shaw και τους υπόλοιπους.

Στα επόμενα 3 επεισόδια θα γίνει και κακός χαμός με Coruscant και την είσοδο της Mon Mothma στο παιχνίδι. Εκεί είναι που θα γουστάρω ακόμα περισσότερο λογικά, αφού για μένα η πολιτική στο Star Wars είναι ότι καλύτερο.

3 Likes

Συμφωνω με ολα που γραφεις…Γενικα στο SW συμφωνουμε στο 99,99%…
Η πολιτικη μου ειχε αρεσει τοσο πολυ στην prequel! Ηταν μαεστρικο αυτο που εκανε ο Παλπατιν…

3 Likes

Ειδα τα 2 πρωτα Αντορ…ξεπερασανε την οποια προσδοκια ειχα.Φανταστικα!

1 Like

Ευχαριστημένος @Storm
Καλό ξεκίνημα!

1 Like

Eντωμεταξυ δεν ξερω τι σκαλωμα εχω φαει! 2 επεισοδια νομιζα θα βγουν,3 βγηκαν.3 επεισοδια ειδα,2 γραφω… :joy: :joy: :joy:

2 Likes

Επεισοδιαρα το 4 στο Andor.
Σιγουρα το αγαπημενο μου ως τωρα.
Coruscant μετα απο 17 χρονια.
Ενα δακρυ κυλησε.

1 Like

Ενώ είμαι πολύ άσκημα πορωμένος με το ρεαλιστικό star wars του Andor, για τα γούστα μου το 3ο επεισόδιο ήταν αυτό που έσωσε τη σειρά στα μάτια μου και θέλω να τη δω όλη άσχετα αν θα μου αρέσει ως το τέλος. Με έπιασα να βαριέμαι αρκετά στα 2 πρώτα επεισόδια.

1 Like

πω το ειχα ξεχασει οτι βγαινει σημερα…παω να το κατεβασω…

Εγω απο την αλλη γουσταρα περισσοτερο τα 2 πρωτα απο το 3 :stuck_out_tongue:
Αλλα το 4 ως τωρα ηταν το αγαπημενο μου.

Μολις ειδα και το 4ο…Μου αρεσει το κτισιμο που κανει και ο αργος ρυθμος του…

Απολαυστικό το Andor.O Oικονομίδης του Star wars (οκ χωρίς τα βρισίδια!!).

Η μινιμαλιστική, σχεδόν μικροαστική (όσο δόκιμος είναι ο όρος σε ένα τέτοιο σύμπαν) προσέγγιση που ακολουθεί η σειρά, όχι μόνο ταιριάζει απόλυτα στον πρωταγωνιστικό χαρακτήρα του αντιήρωα Cassian, αλλά δίνει και μια ανάσα φρεσκάδας και δροσιάς, σε έναν κόσμο που φώναζε ότι χρειάζεται μια υφολογική διαφοροποίηση.Ειδικά μετά τις χλιαρές αντιδράσεις για τα Bad Batch και Boba Fett.

Το 6ο επεισοδιο του Αντορ ειναι με διαφορα το καλυτερο μεχρι τωρα.
Εκπληκτικο απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο…

1 Like

Ωραιοτατο και το 7ο!

1 Like

Ισχυει. Δεν εχω γραψει κατι εδω περα αν και τα παρακολουθω ολα, γιατι τωρα τελευταια βαριεμαι να γραφω πολλα πολλα γενικα. Διαλειμματακι απο τα διαφορα αφιερωματα κτλ :stuck_out_tongue:

Αλλα με λιγα λογια ας πουμε οτι η σειρα ειναι καταπληκτικη ως τωρα, χωρις να εχει τις τεραστιες συναισθηματικες και εντονες στιγμες οπως μας εχει συνηθισει το Star Wars. Γι αυτο λοιπον αν και διαφοροι επιδοξοι κριτικοι κινηματογραφου μπορει να αποθεωσουν σκηνοθεσια, φωτογραφια, ηθοποιια και ολα τα αλλα στο Andor (και δε θα εχουν αδικο φυσικα), προσωπικα σειρες οπως The Mandalorian και ακομα περισσοτερο το Kenobi, με αγγιξαν περισσοτερο συναισθηματικα.

Το Andor ειναι εντελως διαφορετικη σειρα βεβαια, και ειναι στην φαση που ακομα χτιζει το συμπαν του μετα απο 7 επεισοδια. Εχουν γινει ομως πολυ ομορφα πραγματακια, και το επεισοδιο στον Aldhani με το The Eye of Aldhani ηταν απλα φανταστικο.

1 Like

Καλημέρα,

ωραίο το ANDOR. Αν και δεν σε ενθουσιάζει η σειρά στο άκουσμά της, είναι πολύ προσεγμένη με εξαίρετη σκηνοθεσία. Mου αρέσει το λίγο πιο ώριμο dark theme της σειράς. Σε αυτό το σημείο χρειαζόμασταν μια τέτοια σειρά, φρέσκια από ιδέες ξεφεύγοντας για λίγο από jedi και inquisitors. Επίσης σου βγάζει πραγματικά το αίσθημα του δυστοπικού κόσμου που υπάρχει στο σύμπαν λόγω empire.

Υγ. Το KENOBI έχει μεγάλη συναισθηματική υπόσταση, ποντάρει αρκετά στον κόσμο της prequel τριλογίας για εμάς τους fans, αλλά δεν έχει κάτι άλλο να δώσει(γνώμη μου πάντα). Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο timeline με το saga των skywalkers έχει ξεζουμιστεί. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δούμε κάτι άλλο εκτός, αν έχουμε ξανά μια σειρά αρκετά άσχετη με την κεντρική ιστορία.
Επειδή όμως θέλω να υπάρξει ξανά η αίσθηση του επικού στο star wars(space opera γαρ) πιστεύω ότι η disney πρέπει να πάρει την γενναία απόφαση να δημιουργήσει νέο υλικό αρκετά μπροστά ή πολύ πίσω στο χρόνο.

2 Likes

Στο υφος του Andor επρεπε να ηταν το Kenobi.
Τεράστια χαμένη ευκαιρία.

Αν δεν εχεις σκηνοθέτη και writers που να γουστάρουν, δεν εχουν τοσο νοημα τα φραγκα που θα ριξεις.

1 Like

Βγηκαν το νεο επεισοδιο Andor και ολοκληρο το Tales of the Jedi!

:partying_face: :partying_face: :partying_face:

3 Likes

Αν συνεχισει ετσι το Andor παιζει να γινει η αγαπημενη μου sw σειρα…
Είδα και τα 2 πρωτα tales of the jedi…
Το πρωτο συμπαθητικο ενω το δευτερο εχει περισσοτερο ενδιαφερον…

1 Like