Μαδερφακιν star wars

βασικα η ταινια ειναι σαν να μην υπηρξε σχεδον ποτε the last jedi…αυτο μπορουμε να το πουμε…

οταν τελειωσε η ταινια παλι τον μλκ τον rian johnson εβριζα…

2 Likes

Μου ψηλοάρεσε η αλήθεια είναι. Κάποια πράγματα τα γούσταρα πολύ, αλλά μου την έδωσαν άσχημα. Σίγουρα η καλύτερη από τις 3 για μένα σε μια προβληματική τριλογία. Το μεγάλο ερώτημα είναι αν έκλεισε σωστά αυτό το saga 40 και βάλε χρόνων. Θα μιλήσω εκτενέστερα όταν ξεκαθαρίσει η κατάσταση και μπορούμε να πετάμε διακριτικά τα σποιλερ

1 Like

Έχω ξενερώσει τόσο πολύ με την καινούρια τριλογία που έλεγα να δω και εγώ το sw στο σπίτι μου κατεβασμένο. Όμως μετά από αυτά που έμαθα για τον κύριο κακό (φαντάζεστε σε τι αναφέρομαι) δεν θα το δω καθόλου. Ο φόβος της Disney για το αποτέλεσμα στο sw την οδήγησε σε ενέργειες χωρίς κανένα σεβασμό στο ίδιο το σύμπαν και την ιστορία του. Όταν είδα το tfa είπα σε έναν φίλο μου ότι η επόμενη ταινία ή θα το ανεβάσει ή θα το πάρει μαζί της. Τελικά έγινε το δεύτερο, αφού έμεινε μόνο το reharsh του NH, δεν υπήρξε καμία σύνδεση μεταξύ των ταινιών (ναι τα mystery boxes του jj κοιτάω) και πάνω απ’ολα δημιούργησε την αίσθηση ότι τίποτα από όσα προηγήθηκαν στην ot δεν έχει την ίδια σημασία με παλαιότερα(κερασάκι ο βιασμός του χαρακτήρα του Luke). Τώρα λοιπόν έρχονται να καταστήσουν ακόμα πιο αμελητέο το τέλος του RTJ. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Αποδείχτηκε ότι δεν μπορούσαν ή δεν ήθελαν να διαχειριστουν το σύμπαν όπως του αρμόζει. Καλύτερα να ξεκινήσουν μια ιστορία στο universe σχεδόν ασυνδετη με το τωρινό timeline
καθώς δεν θα μπορούν στην Disney να καταστρέψουν ιστορίες και εξέλιξη χαρακτήρων που έχει προηγηθεί. Ευτυχώς υπάρχει και το mandalorian.
Εν κατακλείδι η sequel trilogy φαίνεται ότι αποτελείται από συμπαθητικές sci-fi ταινίες, απογοητευτικές όμως sw ταινίες

1 Like

Το δα κ γω. Πολυ ευχαριστο οπτικα. Καλο χιουμορ. Περασα πολυ καλυτερα απο οτι στα δυο προηγουμενα,αλλα δεν ειχα καθολου προσδοκιες. Γενικα δεν ειναι για να κατσεις να αναλυσεις. Εχουν κανει λαστιχο ενα σωρο κονσεπτς. Χανεται η μαγεια. Τα τελειωματα μουφα.

4 Likes

Το χιούμορ ήταν παραπάνω απ ότι έπρεπε. Και ο c-3po που ήταν ανέκαθεν ο κόμικ ριλιφ χαρακτήρας το παράκανε.

1 Like

νομιζω οτι ηταν σε σωστες δοσεις και συμφωνω με red viper οτι ηταν καλο…

στην προηγουμενη το ειχαν ξεφτιλισει…

3 Likes

Στην προηγούμενη ήταν ΆΘΛΙΟ τι να λέμε

3 Likes
Summary

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτογράψω.Το κείμενο από πλευράς συνοχής θα πάρει κάτω από το μηδέν.Σίγουρα πάντως κατάλαβα χτες προς τι όλη αυτή η ησυχία σε σχέση με τις αντιδράσεις για τα δύο προηγούμενα.Τι να πεις γιαυτό το σοκ? Κατάλαβα και το κράξιμο σε metascore imdb κλπ.

Λοιπόν καθαρά προσωπική άποψη ότι μιλάμε για την μακράν χειρότερη ταινία της σειράς.Τα prequel μπροστά σε αυτό είναι αριστουργήματα της έβδομης τέχνης.Το κράξιμο στο last jedi προφανώς ανησύχησε την disney η οποία για να πάει σίγουρα ο κόσμος να δει την ταινία της αποφάσισε να αναστήσει χωρίς κανένα λόγο και καμία λογική έναν χαρακτήρα που είχε κλείσει απολύτως τέλεια την ιστορία του.Στην τελική παιδιά κάναμε ολόκληρη τριλογία και καταλάβαμε ότι ώπα ξέρεις κάτι δεν έχουμε κακό…ο kylo ren από το πρώτο κιόλας ήταν grey χαρακτήρας ενώ με Snooke οκ γελάει ο κόσμος.Αντί λοιπόν να χτίσουν κάνα μυστήριο έστω και μια κάποια σεναριακή βάση για τον emperor και την επιστροφή του και να μας τον παρουσιάσουν σαν έκπληξη στα μέσα πχ της ταινίας,οι τύποι τον αποκαλύπτουν από τα τρέιλερ και στο φιλμ μας λένε ότι ζει από τα αρχικά floating γράμματα.Ο δε Kylo που τον ψάχνει τον βρίσκει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΛΕΠΤΟ.Και βλέπουμε έναν από τους κλασσικότερους κακούς στην ιστορία της ποπ κουλτούρας να έχει γίνει ένα walking dead zombie στηριζόμενο από κάτι καλώδια και καλικάντζαρους.Όλα αυτά στο αρχηγείο των Σιθ που μπορεί τόσα χρόνια το μυστήριο για την προέλευση τους να ήταν σημαντικό, όμως έχουμε 2019 και έπρεπε να δούμε που αράζουν…μαθαίνουμε επίσης ότι ο emperor είχε και γιο και εγγόνι αλλά μέσα στην παντοδυναμία του δε μπορούσε να τους κάνει καλά μωρέ…στο δε τέλος ανασταίνεται για 5 λεπτά ώστε να τον κάνει χαβαλέ η Ρει που είχε περάσει τεράστια εκπαίδευση 2-3 ημερών και βασικά δεν ήταν καν Jedi.Δε βαριέσαι.Ο μπαμπάς σας η Ρει παλιοσιθ μέσα στο σπιτάκι σας.

Άλλοι χαρακτήρες.Αρνούμαι να σχολιάσω καν το απόλυτο τίποτα Φιν που απλά περιφέρεται (έχει και λίγο force πλέον γιατί έτσι) και μας δείχνει τι καλό παιδί είναι.Ο Πο παραμένει μια κακή απομίμηση του Χαν Σόλο.Τα ρομποτάκια τα ίδια.Κάιλο Ρεν το μόνο καλό στην ταινία και ο μακράν ανώτερος ερμηνευτικά.Την Ρόουζ δε τη γούσταρε ο κόσμος στο προηγούμενο οπότε τις δώσαμε 2-3 ατάκες σε αυτό.Ντροπή.Όπως ντροπή και το να σκάνε Αμαζόνες με άλογα σε star destroyer και να πετάνε βελάκια.Στην αίθουσα που ήμουν η γκρίνια αντικαταστάθηκε από το γέλιο σε εκείνη τη στιγμή.Ούτε στη Ζήνα παιδιά.Η μοναδική κάπως θαρραλέα επιλογή που πήγε να γίνει , ο θάνατος του Τσουμπάκα από Ρει, μας την πήραν πίσω σε δέκα λεπτά μέσα.Τι δειλός ανύπαρκτος που είσαι ρε JJ…

Να μπούμε σε περαιτέρω λεπτομέρειες για σκηνικά τύπου - ο Κάιλο έχει δύναμη να ανασταίνει κόσμο αλλά δεν είχε ο yoda ξέρω γω καλύτερα όχι.Δεν έχει σημασία άλλωστε.Να πούμε για τις πιο αδιάφορες αερομαχίες EVER σε star wars τις οποίες θα τις βλέπουν στο roque one και θα γελάνε? Και πως να μην είναι αδιάφορες όταν δε σε νοιάζει κανένας χαρακτήρας γιατί είναι όλοι άχτιστοι?? Να πούμε πως στο διάολο φτιάχτηκε στις ερημιές ολόκληρος στόλος? Για τις σκηνές κόπιες του return of the jedi?? (πανηγυρισμοί στο τέλος, ο αυτοκράτορας να δείχνει στη ρέι τα σκάφη να σκάνε κλπ)

Καλά τίποτα δε σου άρεσε θα πει κάποιος? Ο Driver είναι καλός ηθοποιός και προσπάθησε ακόμα και μέσα στα σκατά.Η ξιφομαχία στα νερά ήταν όμορφη.Το ίδιο και η επανεμφάνιση Χαν.Επίσης ο τυπάκος που πείραξε τον 3πο είχε χαβαλέ.Συν κάποια πετυχημένα αστεία.Να πω και ότι ήταν επιβλητικές οι σκηνές εισόδου στον ναό Σιθ.Μέχρι να δεις πως έκαναν τον Πάλπατιν και να ξενερώσεις.Το φιλί στο τέλος το γούσταρα.

Για να κάνω και λίγο χαβαλέ.Η Disney κατάφερε το ακατόρθωτο.Να δικαιώσει ΚΑΙ Lupin ΚΑΙ Quintom.Η απόλυτη εμπορευματοποίηση του κινηματογράφου και της ποπ κουλτούρας έφερε αυτή την παντελώς αχρείαστη τριλογία που κυριολεκτικά θα έχει ξεχαστεί μέσα σε ένα χρόνο μαξ.Η εταιρεία έφερε σκηνοθέτες και σεναριογράφους αχυρανθρώπους για να πάρει πίσω κομμάτι της επένδυσης της με safe επιλογές και φουλ νοσταλγία.Οι ταινίες βρωμάνε ΜΑΡΒΕΛ και μάλιστα όχι καλής ποιότητας.Ο μοναδικός μη-αχυράνθρωπος ήταν ο κακομοίρης ο Τζόνσον που δεν έφτιαξε κανένα αριστούργημα αλλά τουλάχιστον κάτι προσπάθησε να κάνει έστω και αν του βγήκε μόνο το μισό και το άλλο ήταν για πέταμα.Έδωσε και την μοναδική καλή ιδέα της τριλογίας που ήταν αυτή η ιδιαίτερη σύνδεση στην δύναμη μεταξύ των 2 πρωταγωνιστών.Δικαιώση και για τα prequels που μπορεί να ήταν ασφαλώς κακοσκηνοθετημένα αλλά είχαν κάτι που ονομάζεται ΠΛΟΚΗ.

Γενικά ΣΚΑΤΑ στη dinsey και κάτω τα χέρια από το star wars.Χίλιες φορές να έκαναν τριλογία σε άλλη χρονική περίοδο και να άφηναν ήσυχο το skywalker saga που μεγάλωσε γενιές και γενιές φανς.

Bonus οι δηλώσεις του τυπάκου από πρόσφατο επεισόδιο mandalorian

https://unboxholics.com/movies-tv/movie-news/70861-o-jake-cannavale-tou-mandalorian-leei-pos-to-rise-of-skywalker-einai-i-cheiroteri-star-wars-tainia

4 Likes

βασικα οτι εγραψες εμφανιζεται κανονικα και οχι σαν σποιλερ…

1 Like

Συμφωνώ αν και έχω μια ένσταση για Τζόνσον. Το να θέλεις να κάνεις κάτι διαφορετικό δεν σημαίνει ότι θα υπονομευσεις την ιστορία και τα γεγονότα που έχουν προηγηθεί στο σύμπαν. Αυτό είναι απαράδεκτο. Τουλάχιστον κατάφερε να μας ενώσει όλους :grin:.
Γενικά εγώ που δεν γουστάρω και τις ταινίες της Marvel θα αργήσω να ξαναδώ σε σινεμά ταινία παραγωγής της Disney. Πάντως πιστεύω ότι για αυτή την παταγώδη αποτυχία ευθύνονται τα άτομα που διοικούν την LucasArts και κατ επέκταση την Disney. Βλέπουμε ότι στο mandalorian που πίσω από την παραγωγή είναι αλλά άτομα έχουμε ένα πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα. Ίσως αυτά τα άτομα να πρέπει να αναλάβουν όλο το κομμάτι του franchise όχι μόνο ένα μικρό μέρος του.

2 Likes

το ειδα και δε μου αρεσε. με πηρε ο υπνος σε καποια φαση κιολας κι ας μην ημουν κουρασμενος.

δεν ειχε ευκολη δουλεια/γραμμη ο Abrams να ‘φτιαξει’* αυτο που του αφησε ο Johnson και γενικα ηταν απλα σκηνες δρασεις και πληροφορια σε συνεχη ροη. Μεχρι να παρεις χαμπαρι τι πιπες λεγανε/κανανε εχουν προχωρησει στην επομενη πιπα.

Ναναι καλα ο Adam Driver που σηκωνει τη ταινια μονος του αμα θελει. Τελοσπαντων, Mandalorian ειμαιστε.

*το Last Jedi ειναι η καλυτερη ταινια στο SW αν βγαλεις την ολη φαση με το καζινο.

1 Like

ευχαριστώ

1 Like

Εάν μιλάτε ΜΟΝΟ για την sequel trilogy συμφωνώ και εγώ.Κατά τα άλλα…

Καλές ταινίες
Empire Strikes Back
New Hope
Revenge of the Sith
Roque One

Μέτριες ταινίες
Return of The Jedi
Last Jedi
Phantom Menace
Solo

Σκουπίδια
Attack of the Clones
Force Awakens
Rise Of Skywalker

Η τρίτη σίγουρα, υπό προϋποθέσεις και δεύτερη. Το V για μένα δεν αγγίζεται αν και το TLJ είναι το μόνο που νιώθω πως πήγε στο πνεύμα του. Η σκηνή του καζίνο είναι σάπια γιατί είναι η μόνη που θυμίζει prequels όπως και το κυνήγι καβάλα στα creatures μετά.

Δεν το έχω δει το νέο, εντός των ημερών λογικά θα πέσει rant.

last jedi; που βλεπεις 2 ωρες 100 σκαφη να κυνηγανε ενα αλλο μεχρι να τελειωσουν τα καυσιμα;γαματο σεναριο :stuck_out_tongue:

το κακο του RoS ειναι οτι προσπαθει να διορθωσει τοσες παπαριες του 8 που ηθελε μια ακομα ταινια για να απλωθει ολο το υλικο…

2 Likes

αυτά που λες είναι υπερβολαί

1 Like

Κάτσε εννοείς από τις Disney ταινίες μόνο ή όλες γενικά; Αν εννοείς μόνο Disney οκ, όχι ότι συμφωνώ αλλά δεκτον. Αν εννοείς γενικά… πραγματικά μου είναι αδύνατον να κάνω κάποιο σχετικό σχόλιο. Μιλάμε για μια ταινία που με ένα προσεκτικό μοντάζ την ξαναβγάζεις ως Spaceballs 2.

1 Like

Revenge of the Sith καλή ταινία δεν λέω αλλά είχε κάτι cringe στιγμές όπως το τέλος της Padme και την αντίδραση του Anakin/Vader που με χάλασαν λίγο. Το Rogue One πιστεύω η καλύτερη ταινία επί Disney. Η Disney γενικά στα side stories και στα project εκτος skywalker τα πάει από καλούτσικα μέχρι πολύ καλά(solo OK, Rogue One, Mandalorian πολύ καλά). Στην τριλογιαου φάνηκε λογικό να μην έχει το σωστό κλείσιμο γιατί η Disney προσπάθησε να κλείσει ένα saga που οραματίστηκε ο George Lucas χωρίς τουλάχιστον να ακούσει μερικές από τις συμβουλές του…

Το ειδα κι εγω το Rise Of Skywalker. Κακη ταινια απο καθε αποψη οσον αφορα τα τεχνικα χαρακτηριστικα. Δε νευριασα ιδιαιτερα, περα απο μερικες σκηνες, γιατι πολυ απλα ειχα παραιτηθει απο το Star Wars μετα το ναυαγιο του 2017. What is dead may never die φαση.

ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΠΟΙΛΕΡΣ

Η ταινια ειχε καποια πραγματα που ηταν θετικες εκπληξεις, και καποια πραγματα που δεν υπηρχε περιπτωση να περασουν χωρις να φανουν γελοια. Τα θετικα για μενα ηταν το οτι καπως καταφεραν να πουλησουν σωστα το Bendemption. Βολεψε σε αυτο το πραγματικα υπεροχο οπτικο κομματι του Ben Solo με το μπλε lightsaber να καταστρεφει τους ανυπαρκτους Knights Of Ren που ηταν οσο ανυπαρκτοι οσο και οι Nazgul στο Lord Of The Rings, και ισως και ελαχιστα περισσοτερο, αν γινεται κατι τετοιο.

Μου αρεσαν καποιες εισαγωγες νεων Force Powers στην σειρα, οπως το Force Healing, και το Force Dyad, και βρηκα αρκετα ενδιαφερουσα την σκηνη στην οποια ανταγωνιζονται με το διαστημοπλοιο, με την καταληξη να ειναι η Rey να πεταει κεραυνο. Γενικοτερα οι σκηνες στην Passana ηταν ωραιες και εβγαζαν και νοημα, με ολο το subplot του Sith ακολουθου που κυνηγουσε το Holocron (τι wayfinder μωρε μαλακα JJ Abrams γαμω το σπιτακι σου).

Επισης μου αρεσαν αρκετα οι σκηνες στον Sith world (Exegol) με τον Palpatine τουλαχιστον να εξηγει καποια πραγματα επιτελους σε αυτην την τριλογια μιας και μεχρι τωρα δεν εβγαζε τιποτα απολυτως νοημα στις προηγουμενες 2 ταινιες, και να δινει τελος παντων μια αξιοπρεπη εξηγηση για το γεγονος οτι επρεπε σωνει και καλα να δουμε τον Palpatine ζωντανο για να πουλησει η ταινια εισιτηρια.

Μου αρεσε η σκηνη με τον Luke Skywalker που για πρωτη φορα στην τριλογια ηταν ο Luke και οχι ο Jake. Ευτυχως ο JJ εριξε ενα εμφανεστατο και τεραστιο κωλοδαχτυλο στην μαπα του Rian Johnson για πολλα απο αυτα που ειδαμε στο TLJ και τα ακυρωσε εντελως, κατι που με χαροποιησε ιδιαιτερα. Βασικα πλεον μπορει να δει κανεις το TFA και στα καπακια το TROS, και να μην χασει τιποτα.

Απο κει και περα:

  • Στο φιλι μεταξυ Rey και Kylo εκανα λιγο εμετο στο στομα μου, μακραν οτι πιο εμετικο εχω δει ποτε σε ταινια Star Wars.

  • Ο θανατος της Λεια ηταν απλα χωρις κανενα λογο και κανενα νοημα εχουμε δει δεκαδες φορες να επικοινωνουν μεσω της Force διαφοροι, αλλα για καποιον λογο η Leia απλα… πεθανε. Χαζομαρα.

  • Η φαση με τους 200 εκατομμυρια Star Destroyers που μαλιστα το καθε ενα απο αυτα τα διαστημοπλοια εχει την δυνατοτητα να καταστρεψει εναν ολοκληρο πλανητη, εναντιον των 300 εκατομμυριων Rebel ships, μου προκαλεσε νευρικο γελιο. Εισαι πολυ μαλακας ρε Jar Jar Abrams.

  • Η αναφορα σε πιπες οπως η κινηση της Holdo (απο τα χειροτερα world breaking πραγματα που εχει να επιδειξει το Star Wars) και μερικα αλλα απο το TLJ μου προκαλεσε απλα δυσφορια. Πραγματικα αυτη η ταινια πρεπει να σβηστει απο την μνημη μου.

Συνολικα δινω ενα 5/10 στην ταινια, που μαλλον την θεωρω την καλυτερη απο τις 3 της sequel τριλογιας πλεον, χωρις να λεει πολλα αυτο. Θεωρω τον Rian Johnson πρωτιστα υπευθυνο για την πληρη καταστροφη της ιστοριας, και ακολουθουν Kathleen Kennedy, JJ Abrams και Bob Iger, που αντι να νοιαστουν για την καλλιτεχνικη συνεπεια της σειρας, νοιαστηκαν μονο για το ευκολο και γρηγορο χρημα. Το αποτελεσμα ειναι τρεις κακες ταινιες, που πλεον δεν εχω κανεναν λογο να ξαναδω, και που σιγουρα δεν τις θεωρω μερος της ιστοριας.

Το εξωφρενικο ειναι οτι εδωσαν τοσο μεγαλη προσοχη στα υπολοιπα προιοντα τους, οπως για παραδειγμα τα Rogue One, Solo και Mandalorian, εχοντας προσλαβει ανθρωπους που αγαπουν το Star Wars και που το καταλαβαινουν, και εχοντας προβει σε αρκετες περιπτωσεις σε αλλαγες πορειας ή απολυσεις, οταν χρειαζοταν, για να προστατεψουν το προιον τους. Με την sequel τριλογια ομως, απλως αφησαν τους 2 καλλικαντζαρους να παιξουν στην παιδικη χαρα τους, δημιουργωντας 3 πραγματικα κακες ταινιες που απλως ηταν μια προσωποποιηση του πως ειδαν το Star Wars ως παιδακια. Ο JJ Abrams απλως νομιζει οτι ολες οι ταινιες πρεπει να ειναι σαν το New Hope, και ο Rian Johnson νομιζει οτι επρεπε να φτιαξει ξανα ενα Empire Strikes Back, αλλα 20 φορες χειροτερο.

Το ranking μου πλεον ειναι το εξης:

  1. Revenge Of The Sith 10
  2. Empire Strikes Back 10
  3. Return Of The Jedi 10
  4. Attack Of The Clones 9
  5. A New Hope 9
  6. The Phantom Menace 9

  1. Rogue One 9
  2. Solo 8

  1. The Rise Of Skywalker 5
  2. The Force Awakens 4
  3. The Last Jedi 1

ΥΓ. To Last Jedi εκτος απο κακη Star Wars ταινια, ειναι και κακη ταινια γενικοτερα. Το σεναριο μπαζει απο παντου, οι διαλογοι και το χιουμορ ειναι εμετικα, δεν υπαρχει κανενα βαθυ νοημα στην ταινια, οι πολιτικες και κοινωνικες του προεκτασεις ειναι τουλαχιστον επικινδυνες, και εχει σχεδον ανυπαρκτο worldbuilding. Η προστασια που λαμβανει ο Rian Johnson ειναι πραγματικα ανεξηγητη, ο τυπος ειναι απλα απατεωνας. Το Rise Of Skywalker ειναι χειροτερη ταινια γενικοτερα, αλλα ειναι καλυτερη ταινια Star Wars.

3 Likes

3 Likes