Ταινίες/Διασκευές έργων του Stephen King

Τα λόγια για τον Stephen King είναι περιττά…Κατά τη γνώμη μου από τους καλύτερους Αμερικανούς συγγραφείς βιβλίων τρόμου/επιστημονικής φαντασίας…Πόλλες πληροφορίες για το έργο του μπορείτε να βρείτε στην κατηγορία: Άλλες Τεχνες του φόρουμ…

Στο Θρεντ αυτό θα μιλάμε για τις ταινίες που έχουν γυριστεί και βασίζονται σε έργα του…Οι ταινίες αυτές είναι πολλές…Όρισμένες από αυτές είναι αριστουργήματα, όρισμένες όχι τόσο…Σε όρισμένες έχουν συνεργαστεί εξαιρετικοί σκηνοθέτες με εξαιρετικούς ηθοποίους και άλλες όχι (χώρις όμως αυτό να σημαίνει ότι κάποιες απ’ τις τελευταίες δεν είναι αριστουργηματικές)…Τέλος σε άλλες έχουν συνεργαστεί άμπαλοι με απότελεσμα να μην αξιοποιήσουν το εξαιρετικό υλικό του Stephen King…Ποιές λοιπόν ήταν αυτές??? Ακούω γνώμες γενικά…

P.S θα υπάρξει και πόλ

Λογικά η Λαμψη θα τα γαμήσει όλα (η όποια παρεπιπτώντως ήταν απίστευτη)…Ωστόσο πραγματικά και οι υπόλοιπες ταίνιες έχουν μεγάλο ενδιαφέρον…

Έγω δεν θα επιλέξω ακόμη γιατί προς το παρόν μου αρέσουν αρκετές…Αλλά έχω ιδιαίτερη αγάπη στο Misery…Πραγματικά αυτή η ταινία είναι απίστευτη…με καθήλωσε…Μαλίστα βραβεύτηκε με όσκαρ το 1990 και η μέχρι τότε πανάγνωστη πρωταγωνίστρια της…

Ωστόσο πρόσφατα είδα και το The Mist με το όποιο πραγματικά έμεινα μαλάκας…Απίστευτη και αυτή η ταινία με πολύ ανατρεπτικό τέλος

Αλλες είναι θαυμάσιες και άλλες μέτριες.

Από τα βιβλία του έχω διαβάσει μόνο το Πράσινο Μίλι, το οποίο σαν ταινία δεν πήγε και τόοοόσο με το βιβλίο, εστίασε πολύ στον Τομ Χανκς (λογικό) αλλά ήταν οκ.
Το Misery είναι καταπληκτικό, με την Κάθυ Μπέητς υπέροχη.
Το Shining είναι η καλύτερη ταινία τρόμου που έχω δει.
Το Shawshank Redemption αριστούργημα.
Το Dreamcatcher μια εμετική μαλακία.
Το Secret Window το βρήκαι και αυτό πολύ καλό, ο Ντεπ στους καλύτερους ρόλους του.
Το Stand By Me είναι θαυμάσιο και ένας ύμνος στην παδική φιλία.
To It πήγαινε καλά μέχρι το χειρότερο τέλος όλων των εποχών.
Το Mist ήταν μέτριο αλλά βλέπεται ευχάριστα.

Nομίζω αυτά είναι που έχω δει, δεν ξέχασα κάτι.

1)Θέλω να το δω γαμώ!!

  1. Πόσο ίσχυει!

Πράσινο Μίλι. Καταπληκτικό βιβλίο, έξοχη ταινία. Και το Mist με κέρδισε σαν διασκευή, γιατί κινήθηκε στα πλαίσια της φαντασίας -όπως δηλαδή πλάθει κάποιος στο μυαλό του τα υπερφυσικά όντα και φαινόμενα- με πολύ όμορφο τρόπο. Και φυσικά το τέλος ήταν άψογο.

Shining πρωτο πρωτο
Μετα ακολουθει το Shawshank και το IT !
ταινιαρες

E, νταξ, Shining, χαλαρά…πώς γυαλίζει αυτό το μάτι…

Misery, The Green Mile…και Το Οχειρό, με τον Μιτ Λοφ αν το θυμάται κανείς:!:

Διαρκούσε 5 ώρες μήπως? Πάντως για το όχυρο λένε ότι είναι από τα καλύτερα βιβλία του κινγκ

Το “Οχυρό” είναι βασισμένο στο βιβλίο του King που έχει μεταφραστεί ως “To Κοράκι”, ενώ το πρωτότυπο τιτλοφορείται “Τhe Stand”. Tην ταινία δεν την έχω δει, το βιβλίο είναι αρκετά ενδιαφέρον, πράγματι μάλλον ένα από τα καλύτερά του -αν και όχι τόσο αγαπημένο μου.

Η “Λαμψη” του Kubrick ξεφεύγει αρκετά από το πρωτότυπο βιβλίο, είναι αριστουργηματική, αλλά το βιβλίο περισσότερο σαν κεντρική ιδέα χρησιμοποιείται. Έχει βγει άλλη μια “Λαμψη” για τηλεοπτικούς σκοπούς, σαν τηλεταινία, η οποία είναι αποτύπωση του βιβλίου (αλλά αν έχεις δει την πρώτη, δεν μπορείς να ξεπεράσεις τον Nicholson, μάλλον)…

Αγαπημένη μου ταινία βασισμένη σε βιβλίο του King είναι το Stand by Me (“Στασου πλάι μου”). Είναι η πρώτη που είδα, πριν αρχίσω να διαβάζω οτιδήποτε από αυτόν, την είδα στην κατάλληλη ηλικία για να ταυτιστώ με τους χαρακτήρες και μάλλον είναι η καλύτερή μου ταινία όλων των εποχών, απλώς γιατί μου θυμίζει εκείνα τα χρόνια μες στην αγνότητά τους…

Γενικά, όσον αφορά τον King, επειδή έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του και κάποτε επεδίωκα να βλέπω και ό,τι έχει σχέση με αυτόν, δε θεωρώ πως τα έργα τρόμου του μπορούν να γίνουν καλές ταινίες, καθώς στο γραπτό, με τις περιγραφές και την ιστορία που τρέχει σε διάφορα επίπεδα, έχεις μια καλύτερη αίσθηση του τρόμου, μια υποβόσκουσα αίσθηση ανατριχίλας, σε αντίθεση με τις ταινίες που στα δίνει όλα έτοιμα και λόγω χρόνου όχι αρκετά ανελυμένα, ώστε με δυσκολία ξεφεύγει από το αστείο ή ακόμα και το γελοίο. Δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα νομίζω από το Ιt, στο οποίο ο Pennywise μπορεί να είναι τρομακτικός ίσως, η αράχνη είναι όμως τραγική και σίγουρα δεν προσωποποιούν το “απόλυτο κακό” όπως στο βιβλίο…

Πιο δόκιμα βιβλία του King για να γίνουν ταινίες είναι, νομίζω, αυτά που δεν έχουν φανταστικά πλάσματα μέσα και καταπιάνονται περισσότερο με την ανθρώπινη δύναμη, όπως το Shawsank Redemption, το Stand by Me, το Misery, το “Πράσινο Μίλι” ακόμα και το Carrie ή η “Λάμψη”.

Υ.Γ. Αν έχει γίνει ταινία το Salem’s Lot, θα ήθελα να το δω και επίσης πάντα απορούσα πώς και δεν έχει μεταφερθεί στη “μεγάλη οθόνη” το Bag of Bones (το οποίο εμπίπτει στη δεύτερη κατηγορία)… :-k

Τότε ήταν σε δύο βιντεοκασσέτες, περίπου τρεις ώρες η κάθε μία:!:

:bow2: Πολύ σωστά και ενδιαφέροντα αυτά που λες για το ποια έργα του πρέπει να διασκευάζονται σε ταινίες!

Τα είπες όλα… Συμφωνά μέχρι τελείας…

Ποο τι μαλάκας είμαι, μόλις είδα ότι δεν είχα βάλει shawshank redemption στο poll, που είναι αριστουργηματικό το λιγότερο.

anyway ρε μαλάκες [B]Bump[/B]! Mόνο εγώ υπήρξα καμμένος έφηβος?!!?

Και το pet semetary είναι ωραία cult ταινία, το rose red είναι απλά 100 ώρες δεν αντέχεται σερί , Θα ήθελα να είχα λίγο από αυτό που κάπνισε ο σκηνοθέτης του ΙΤ πριν από το τέλος.

ίσχυει μαζί με thinner είναι μεγάλες καλτιές.

Αφού θυμάμαι τα απογεύματα ενός συγκεκριμένου καλοκαιριού που τις είχα δει, αισθανόμουν ότι βρισκόμουν σε άλλη εποχή

…βάλτε και την ‘‘Καταιγίδα Του Αιώνα’’, και το Σάλεμς Λοτ, που η μεταφορά του, είναι σαν να πήραν το βιβλίο για σενάριο:):!:

ΥΓ.και το ‘‘Εφιάλτες Και Ονειροπόλοι’’, που καμιά δεκαριά ιστορίες απ’το βιβλίο έγιναν ωριαία επεισόδια!

[B]ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,.!!![/B]

ταινιαρα…απο της αγαπημένες μου…

Κορυφαίες μεταφορές Shawshank redemption, Carrie, Misery, Thinner, Dolores Claiborne, The running man,
ακολουθούν τα Apt pupil, Secret window, Langoliers,
ίσως το καλύτερο το Stand by me,
αλλά είναι κι αυτό το ρημάδι το Shining… το οποίο και ψήφισα φυσικά :slight_smile:

Ομολογώ ότι δεν έχω δει κάμποσες πάντως, κυρίως αυτές που δεν έχει τύχει να διαβάσω. Θα ήθελα όμως να δω οπτικοποιημένο το Sun dog (το σκυλί της πολαρόιντ), πολύ τρομακτική ιστοριούλα τούτη :?

Και επιτέλους ας βγάλουν ένα [B]σωστό[/B] IT, να κλάσουμε πάνω μας :roll:

[I]
“On March 12, 2009, Warner Bros. announced that the production had begun on a new adaptation of Stephen King’s novel, to be released in 2011. Dan Lin, Roy Lee and Doug Davison are set to produce.[3] Not much is known about the remake but it will be theatrically released rather than made for TV and the two timelines from the novel and 1990 version will be updated and modernized with the plan for the film to earn an R rating.[4]”[/I]

:o δεν έλεγες λίρες???:stuck_out_tongue:

Πάντως ένω έχω δει πάρα πολλές ταινίες/διασκευές του, μου λείπουν εξίσου πάρα πολλές…

Συμπληρώνω με κάποιες άλλες που έχω δει:

[B]sleepwalkers[/B] (σε σενάριο stephen king). Μέτριο, εξίσου όμως cult.
[B]1408[/B] (το’ χω δει δύο φορές. μία στο σίνεμα, μία στην tv. ποτέ δε θυμάμαι το τέλος. Μέτριο προς καλούτσικο)
[B]creepshow[/B] (μικρές ιστοριούλες)
[B]cat’s eye [/B](μικρές ιστοριούλες)
[B]hearts in atlandis [/B](με anthony hopkins). όμορφη ταινιούλα
[B]firestarter[/B] (με πιτσιρικά drew barrymore)