Ταινίες/Διασκευές έργων του Stephen King

Το creepshow παίζει να είναι η χειρότερη ταινία πού έχω δει ποτέ χαχαχ

Λίρες έχω, δε θέλω άλλες :stuck_out_tongue:

Βασικά κάπου το είχε πάρει το μάτι μου, σ’ένα άλλο θρεντ του King νομίζω…

Ντάξει, όσο ΘΕΟΣ και να ήταν ο Tim Curry [SPOILER][/SPOILER] στην ταινία, όλη η υπόλοιπη ήταν άθλια, οι φάτσες τραγικές και οι αλλαγές απ’το βιβλίο (κιρίως προς το τέλος) βγάζαν μάτια.

Χεσμεντέν πάντως πιτσιρικάς με [U]αυτή[/U] τη σκηνή :?

Δεν έχω δει όλες τις ταινίες του poll, ούτε έχω διαβάσει όλα τα βιβλία, σχετικά με όσα έχω δει όμως ας πω δυο πράγματα…

Το [B]Αυτό[/B] παίζει να είναι ό,τι καλύτερο έχει γράψει ο Κινγκ και πραγματικά χάνει απίστευτα στη μεταφορά του, ειδικά στο δεύτερο μέρος της (το πρώτο θα το έλεγες αρκετά αξιόλογο, το δεύτερο παίρνει τον κατήφορο ομως και γκρεμοτσακίζεται, με αποκορύφωμα την ελεεινή εκείνη τελική μάχη…). Μακάρι να δούμε ένα αξιόλογο remake.

Το [B]Misery[/B] απο την άλλη είναι ταινιάρα, η ερμηνεία της Kathy Bates συγκλονιστική, η ταινία είναι απο τις “ποιοτικότερες” θα λεγα μεταφορές έργων του Κινγκ. Αψεγάδιστη ταινία πραγματικά, και θα έπαιρνε την ψήφο μου στο poll, αν δεν ήταν μια άλλη, με την οποία είμαι πολύ περισσότερο δεμένος συναισθηματικά.

Το [B]Stand[/B] που αναφέρθηκε πίσω θυμάμαι μου άρεσε, ήταν και η πρώτη μου επαφή με τους Blue Oyster Cult (το Don’t Fear the Ripper ήταν στους αρχικούς τίτλους) όταν ήμουν μικρός ακόμα, πάει καιρός απο τότε πάντως και θυμάμαι ελάχιστα.

Η [B]Λάμψη[/B], εντάξει, αριστούργημα, αλλά εδώ μιλάμε για μια ταινία που λίγη σχέση έχει με το βιβλίο, γι’αυτό και ο Κινγκ θέλησε να γίνει και remake… Εννοείται στηρίζουμε την αρρώστεια της original ταινίας και του εμπνευστή της Stanley Kubrick… Και γενικά, και αγαπημένη μου ταινία απο όλες στο poll και αν ήταν, πάλι δε θα την ψήφιζα μια που ανήκει στον σκηνοθέτη της κατά κύριο λόγο και όχι στον συγγραφέα.

Μου άρεσαν επίσης τα [B]Langoliers[/B], η τηλεταινία που είχε γίνει με ένα αεροδρόμιο όπου είχε σταματήσει εντελώς ο χρόνος…

Τι άλλο. Α, το [B]Πράσινο Μίλι[/B] καλό, αλλά όχι φοβερό. Μια ωραία ταινία, απλά. Carrie και Thinner θα ήθελα να δω κάποια στιγμή.

Και έρχομαι στις δύο τελευταίες για μένα. Ψηφίζω “άλλη” γιατί εδώ έχουμε δυο έργα που σημάδεψαν την παιδική μου ψυχή. Πρώτο το ακόλουθο διαμάντι, που οι παλιότεροι σίγουρα θυμούνται.

Σε σκηνοθεσία John Carpenter παρακαλώ. Τι να πει κανείς για το αμάξι-δολοφόνο, την [B]Christine[/B]. Απο τα παλιότερα θρίλερ που θυμάμαι να έχω δει ποτέ.

Τέλος, το αγαπημένο μου [B]Stand By Me[/B], ταινία με εξίσου μεγάλο συναισθηματικό φόρτο, ίσως και περισσότερο, για όσους την είχαμε δει παιδιά. Πολλές φορές κι όλας, μια δεν αρκούσε. Τι να πει κανείς για την παρέα εκείνη των τεσσάρων παιδιών που καθόντουσαν γύρω απ’τη φωτιά και αναρωτιόντουσαν αν ο Γκούφυ είναι σκύλος ή όχι, που έλεγαν ιστορίες γύρω απο εκείνο τον τύπο που ξέρναγε στο φεστιβάλ με τις πίτες και που έτρεχαν στις ράγες του τρένου. Συγκίνηση ε. :cry:

Ψηφισα φυσικα τη [B]ΛΑΜΨΗ[/B]!Διαβαζοντς τα posts θυμηθηκα αρκετες που ειναι του [B]KING [/B]κ τις ειχα ξεχασει!Οντως παντως υπαρχει ενα θεματακι στη μεταφορα των βιβλιων του!Οσεςεχουν να κανουν με “καποιο” τερας ([B]DREAMCATCHER[/B]) Η ειναι μεγαλες ([B]Η ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ[/B]),η αληθεια ειναι οτι χανουν.
Το [B]ΙΤ[/B] τρομερο βιβλιο,η ταινια μετρια προς κακη.οπως κ το [B]LANGOLIERS[/B] που δεν μπορεσε να αποδοθει καλα σε ταινια,μαλιστα 2 φορες!!!
Τα [B]stand by me,swansank redemption,green mile,cristine,1408 [/B]μου αρεσαν αρκετα εως πολυ!!!
Παντως οταν τα διαβαζεις τα βιβλια του εχουν αλλη μαγεια!!!

το Shawshank Redemption απο εμενα.απλα καταπληκτικη.

το στασου πλαι μου παιζει να ειναι η πιο συγκινητικη ταινια που εχω δει.και δεν την ειδα πολυ μικρος.απλα αυτη η παρεα πιτσιρικαδων μου θυμισε υπερβολικα πολυ τον εαυτο μου πιτσιρικα.και μαλλον αυτο ηταν που με συγκινησε τρελα:cry:

καποια στιγμη θα κανω ενα αναλυτικο ποστ γιατι κινγκ=λατρεια!

Αν και η Τελευταία Έξοδος και το Πράσινο Μίλι δεν παίζονται, εγώ προτιμώ ακόμα και τώρα το Stand by me. Αυτή η εικόνα της παιδικής αθωότητας που απεικονίζει η ταινία που σιγά σιγά διασπάται από τον κόσμο των μεγάλων μου έχει μείνει ακόμα και τώρα χαραγμένη, αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που την είδα για τελευταία φορά.
Συγκινητική ταινία ύμνος στη φιλία.:cry:

Ο τρόπος που τελείωνε ρε παιδιά, που περιέγραφε τι απέγιναν οι φίλοι του τα επόμενα χρόνια… Πω, μιλάμε με είχε στοιχειώσει. Και στο καπάκι το Stand By Me, απο Ben.E.King, η τραγουδάρα στο τέλος, αλλά και όλο το soundtrack με επιτυχίες των '50ς…

Λοιπον ας γραψω και γω για οσες θυμαμαι πως εχω δει,γιατι εχω δει αρκετες.

Καταρχην οι κλασικες(εννοω βασισμενες στα πολυ"κλασικα"μυθιστορηματα του)

[B]The Shining(S.Kubrick)[/B]:Θα αρχισω περιεργα,γιατι οσο σεβομαι τον Κιουμπρικ ως σκηνοθετη,αλλο τοσο σεβομαι και τον Κινγκ σαν συγγραφεα,οποτε αυτη η μεταφορα με δυσκολεψε.Ναι η ατμοσφαιρα τελεια,ναι η σκηνοθεσια γαματη,ναι ο Νικολσον εξωπραγματικος κτλ,αλλα οι παρεκβασεις/παρεμβασεις του σκηνοθετη πανω στο βιβλιο καπου με προβληματισαν και δεν με τρελαναν οσο περιμενα.

[B]Ιt[/B]:Κριμα κι αδικο πραγματικα.Ενα πραγματικο ΕΠΟΣ τρομου,το ψυχεδελικο αριστουργημα της"καμενης"περιοδου του Κινγκ να μεταφερεται και να κατακρεουργειται σε μια βιντεοταινια επιπεδου Μαρκου Λεζε και Ρακος νο14 και τετοια.Ελπιζουμε σε ρημεηκ ανταξιο του βιβλιου.

[B]Τhe Stand[/B]:Αλλο αγαπημενο βιβλιο το οποιο εγινε τηλεσειρα.Αρκετα πιστο στο βιβλιο(λογικο κιολας,γιατι κραταει 6 ωρες συνολικα,οποτε ειχε απλα ο σκηνοθετης),αλλα καταφερε λογω ΠΕΝΤΑΘΛΙΟΥ soundtrack και καποιων δευτεροκλασατων εφε να χαλασει λιγακι την ατμοσφαιρα.Ειδικη μνεια στην 80’ς σκατοφατσα θαμωνα κωλομπαρου που ενσαρκωνει τον Ρανταλ Φλαγκ και συγχαρητηρια σ οποιον του εκανε casting.Εξαιρετικη επιλογη.

[B]The Shining(2nd edition)[/B]:Επειδη και ο ιδιος ο Κινγκ δεν εμεινε 100% ικανοποιημενος απ τη μεταφορα του Κιουμπρικ αποφασισε να ξαναγυρισει το αριστουργημα του,με λιγοτερο “ατμοσφαιρικο” αλλα πιο πιστο τροπο.Προσωπικα μ αρεσε αρκετα κι αυτη η μεταφορα,επειδη ηταν πιστη μεταφορα του βιβλιου και μ αρεσε που το αποτελεσμα ηταν πιο κοντα στις εικονες που μου ειχαν δημιουργηθει διαβαζοντας το βιβλιο.
[B]
Salems Lot(1979)[/B]:Απ τις πρωτες μεταφορες εργων του Κινγκ,ενος ακομα κλασικου μυθιστορηματος.Νταξει βιντεοταινια και παλι,γ’ διαλογης με μια περιεργη καλτ ατμοσφαιρα ωστοσο και κανα δυο καλες επιλογες στο casting,αλλα γενικα τα special effects θυμιζουν προσπαθεια 5χρονου να παιξει καραγκιοζη με τη βοηθεια φακου με φιγουρες κομμενες απο κεσεδακια γιαουρτιου.Εντελως καλτ.

Διαφορα αλλα…

[B]Νeedful Things[/B]:Απροσμενα καλο ταινιακι με εναν πολυ καλο Max von Sydow,το οποιο παραδοξως επιασε αρκετα καλα την κλειστοφοβικη ατμοσφαιρα του βιβλιου.Βλεπεται ανετα.

[B]Τhe Tommyknockers[/B]:Χμ…Γενικα οταν ο Κινγκ καταπιανεται με εξωγηινες μορφες ζωης καπου με χαλαει.Τον νιωθω οτι φευγει απ τα χωραφια του,δεν ξερω.Το συγκεκριμενο μυθιστορημα ωστοσο ειναι καλο,αλλα η ταινια αγγιζει τα ορια του καλτ.Στα συν η εμφανιση της Tracy Lords…:–
[B]
Τhe Langoliers[/B]:Αν και οι περισσοτεροι τη θαβουν ανελεητα αυτην την ταινια,προσωπικα την γουσταρα.Βασικα σε ξενερωνει στο τελος κατ’εμε,ενω σ ολη την ταινια σου δημιουργει την αγωνια οτι στο τελος θα γινει κατι σουπερντουπερ γουαου.Σαν το Λοστ ενα πραγμα.

[B]Thinner[/B]:Εξαιρετικη ταινια κατ’εμε.Καλες ερμηνειες,ωραιο αρρωστο σεναριο και επισης ποια ηταν η ηθοποιος που εκανε την πιτσιρικα τσιγγανα και γιατι δεν εκανε ποτε καριερα???

[B]Night Flier[/B]:Μεταφορα ενος πολυ ενδιαφεροντος διηγηματος του Κινγκ,με μετρια αποτελεσματα.Αλλη μια καλτ ουσιαστικα μεταφορα για τους βαμμενους φαν και μονο.

[B]Quicksilver Highway[/B]:Μια περιεργη σπονδυλωτη ταινια βασισμενη σε καποιες ιστοριες του μαιτρ.Οχι κατι εξαιρετικο,ουτε κατι ελεεινο.Κατι ενδιαμεσο.Παιζει και ο Christopher Lloyd(ο γνωστος Δρ Εμεττ Μπραουν…:wink:)

[B]Apt Pupil[/B]:Αριστουργημα.Φοβερες ερμηνειες και γενικα πολυ καλη ταινια.

[B]Storm Of The Century[/B]:Αλλη μια τηλεσειρα-τηλεταινια ουσιαστικα,μεγαλη σε διαρκεια,αυτη τη φορα ομως με πολυ καλο αποτελεσμα.Παρα πολυ δυνατη απ την αρχη μεχρι το τελος.Δεν ξερω γιατι,αλλα αισθανομαι οτι θα μπορουσε να δεσει αυτην την ιστορια με τον Μαυρο Πυργο…

[B]Rose Red[/B]:Ιστοριες για στοιχειωμενα σπιτια…φακ γιεα.Και μαλιστα για ολοκληρη επαυλη που μεγαλωνει και χτιζεται απο μονη της.Νταξει ξεφυγε η κατασταση.Ωραιο πραγμα γενικα,λιγο μεγαλυτερη διαρκεια απ οσο επρεπε,αλλα εχει μερικες φανταστικες σκηνες.Επισης η δρ.(δε θυμαμαι πως την ελεγαν) εχει μια απ τις πιο σπασαρχιδικες ερμηνειες εβερ.
[B]
The Diary of Elen Rimbauer[/B]:Ενα sequel(ουσιαστικα prequel) του Rose Red που μας αφηγειται την τραγικη ιστορια της ιδιοκτητριας της επαυλης.Μουφα ταινιουλα,χωρις ιδιαιτερο λογο υπαρξης με κακιστο και υπερβαρετο σεναριο.
[B]
Secret Window[/B]:Νταξει οχι το πιο πρωτοτυπο σεναριο γενικα,αλλα o John Turturro εξαιρετικος.Γενικα καλη ταινια.

[B]Desperation[/B]:Φοβερο βιβλιο και περιμενα πως και πως την μεταφορα του.Τελικα εγινε αρκετα πιστη και αξιζε η αναμονη.Μεσα στο πνευμα του βιβλιου,σιγουρα χανει τις ψυχεδελικες περιγραφες του Κινγκ με τα Καν-Ταχ κτλ αλλα γενικα περναει ευχαριστα η ωρα.

[B]1408[/B]:Μια ακομη ταινια βασισμενη σε διηγημα.Σε αλλους αρεσε πολυ σε αλλους καθολου.Εγω ειμαι καπου στη μεση.Ωραιος ο Κιουζακ γενικα,εχει αρκετες χεσμεντεν σκηνες σε σημεια,αλλα κατι με χαλασε,απλα δεν μπορω να προσδιορισω τι ακριβως.Τεσπα,μικρη σημασια εχει,αξιοπρεπεστατη ταινια.
[B]
The Mist[/B]:Μικρο και αγαπημενο βιβλιαρακι,το ειχα τελειωσει σε ενα απογευμα θυμαμαι,αλλα η ταινια κουκουρουκου.Χολυγουντιανη τυπικη μαλακια,νταξει περασε η ωρα απλα και ειπα οτι το ειδα.Αυτο.

[B]Shawsank Redemption[/B]:Nταξει,τι να πω τωρα εγω?Τα παντα ολα,επος,αριστουργημα,η καλυτερη ταινια βασισμενη σε εργο του Κινγκ ως τωρα.
[B]
Christine[/B]:Το χα δει σχετικα πιτσιρικας και ηταν η ταινια που μ εκανε να αρχισω να διαβαζω Κινγκ.Δεν το χω ξαναδει εκτοτε αλλα θα το κανω καποια στιγμη.Θυμαμαι παντως η ατμοσφαιρα με κρατησε.

[B]Misery[/B]:Επισης εκπληκτικη μεταφορα μυθιστορηματος με την Kathy Bates να δινει ρεσιταλ.

[B]Kingdom Hospital(tv series)[/B]:Η εκδοχη του Κινγκ πανω στο αρχικο καμενο αριστουργημα του Λαρς Φον Τριερ.Πολλα αυτοβιογραφικα στοιχεια μεσα(ειδικα η σκηνη με το ατυχημα ολα τα λεφτα) και ενα ιδιοτυπο μπλακ χιουμορ καθ’ολη τη διαρκεια των επεισοδιων που το καραγουσταρα προσωπικα.

[B]Nightmares And Dreamscapes(tv series)[/B]:Επισης σειρα βασισμενη στην κατα τη γνωμη μου καλυτερη συλλογη διηγηματων του Κινγκ.Μερικα πολυ καλα επεισοδια,μερικα μετρια.Αλλα γενικα αξιοπρεπεστατο.

[B]Dolan’s Cadillac[/B]:Βασισμενο επισης σε διηγημα(απ το εφιαλτες και ονειροτοποι κι αυτο νομιζω),ειναι μια ιστορια εκδικησης.Στο βιβλιο μπορει κανεις να πει οτι περιγραφεται το τελειο εγκλημα εκδικησης,αλλα στην ταινια καπου χανεται αυτος ο σαδισμος του βιβλιου και το φχαριστιεσαι λιγο λιγοτερο στο τελος.

[B]Maximum Overdrive[/B]:Soundtrack απο Ac/dc,νταλικες που σεληνιαζονται και γενικα βαρβατιλα η ταινια.Καλτια,αλλα με την καλη εννοια.Και γαμω.

[B]Green Mile[/B]:Ωραια ταινιουλα,αν και με τον ξενερωτο Τομ Χανκς,ωστοσο καλη μεταφορα.

[B]Dreamcatcher[/B]:Οσο μαλακια ηταν το βιβλιο αλλο τοσο ειναι και η ταινια.Κουραδονυφιτσες??Τι σκεφτοσουν ρε συ Κινγκ δλδ??Ο,τι να ναι.

[B]Creepshow 1&2[/B]:Σε φαση tales from the crypt(λατρεια) μικρες ιστοριες του Κινγκ.Σαν αποτελεσμα μαλακια,αλλα οταν το δεις σε ηλικια 10 χρονων,οπως το ειχα δει,ε γουσταρεις λιγακι:P

[B]Stand By Me[/B]:Εδιτ γιατι το ξεχασα αυτο το αριστουργημα.Απ τις ταινιες που θυμαμαι πολυ εντονα απ την παιδικη μου ηλικια,ακρως συγκινητικη και γενικα απ τις ταινιες σταθμους του συνολου του εργου του Κινγκ.

Eχω δει και μερικες ακομα,αλλα μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη.Ωστοσο θα θελα καποια στιγμη να δω να μεταφερεται στην μεγαλη οθονη το “Gerald’s Game”,το απολυτο κλειστοφοβικο του μυθιστορημα,καθως και το “Αυπνια”,οπως επισης και το “Μαυρο Σπιτι” και το “Φυλαχτο” που εγραψε παρεα με τον Straub,αλλα σε φαση μινι σειρας γιατι ειναι ψιλοτεραστια.

Κατα τ αλλα περιμενουμε Μαυρο Πυργο να τρελαθουμε εντελως…

Α ναι ρε, και το 1408, το είχα ξεχάσει όταν ανέφερα τα δικά μου, πολύ καλή ταινία πραγματικά, ό,τι πρέπει για ένα ευχάριστο βράδυ με παρέα σπίτι για θρίλερ.

Κατα τ’ άλλα το ποστ σου hokam θα το έχω ως οδηγό αν θέλω να δω τίποτα μελλοντικές ταινίες απο βιβλία Κινγκ στο μέλλον…

+10000

Αψογος ο hokam:thumbup:

Eπίσης στηρίζω όσο δε πάει [B]thinner[/B]. Αυτή την ταινία την είχα δει πριν πάρα πολλά χρόνια, αλλά έχει μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου. [B]Επαιζε [/B]και ο [B]stephen king[/B] εκει τον φαρμακοπειό.

Έχει κάνει cameo εμφανίσεις σε πολλές ταινίες & σειρές βασισμένες στα βιβλία του.
Στο Rose Red ήταν ο πιτσαδόρος :stuck_out_tongue:

[I]http://www.squidoo.com/stephenkingcameo[/I]

Δεν ψήφισα γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα μεταξύ Shining, Green Mile, Shawshank Redemption και Misery -τα δύο τα καλύτερα θρίλερ που έχω δει στη ζωή μου (είχα φάει φρίκη τα είχα δει και μικρή!) και τα έτερα 2 απλά απίστευτες ταινίες, σε αγγίζουν τόσο πολύ!!

Κατά τα άλλα, το Stand By Me το είδα πρόσφατα και ήταν επίσης εξαιρετική ταινία, πολύ τρυφερή. Μερικά δάκρυα δεν μπόρεσα να τ’ αποφύγω, εκεί στο τέλος που προανέφερε ο ellanor… Όλα τα παιδάκια με εντυπωσίασαν πραγματικά με την ερμηνεία τους και συμφωνώ και για το σάουντρακ!

Έχει βγει το Thinner σε ταινία?!?! Δεν το 'ξερα! I am SO gonna watch that!

ντάξει εννοείται ότι δε μπορώ να διαλέξω, δε τις έχω δει και όλες, αλλά αγαπημένες είναι το Misery -έπος! τι ερμηνεία ήταν αυτή της Kathy Bates!-, Shawshank Redemption απλά ταινιάρα, Shining που προσκυνάμε…

αγαπημένο κ αυτό :slight_smile:

…και το Christine ρε τι να λέμε τώρα, δεν υπάρχουν τέτοιες ταινίες!
To It δε μου άρεσε, το 1408 είναι αρκετά καλό και θέλω να τσεκάρω και Pet Sematary.

To Shawshank Redemption είναι η ταινία με το υψηλότερο ranking στο imdb ε!
9.2/10!!!

ειναι ταινιαρα… αριστη σε ολα… απο τις λιγες που δεν βαριεσαι να δεις πολλες φορες.

  1. [B]Carrie[/B]

  1. [B]Tελευταία Εξοδος : Ρίτα Χειγουόρθ[/B]

  1. [B]H Λάμψη[/B] ( αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φανατικός αυτής της ταινίας του Κιούμπρικ )

  1. [B]Kριστίν[/B]

  1. [B]Thinner[/B] ( αυτή η ταινία δεν ειναι τόσο γνωστή, αλλα είναι εξαιρετική. Την είχα ανακαλύψει τυχαία οντας φοιτητης στο videoclub, ψαχουλευοντας στο σωρο των θριλερ τρομου ).

  1. [B]Misery[/B]

Kαι καποιες λιγοτερο γνωστες,αλλα πολυ καλες συναμα.
1)[B]Apt Pupil(1997)[/B]

[B]
2)Creepshow(1982)[/B]

αλλα η αγαπημενη μου παντα θα ειναι αυτη

3)[B]The Dead Zone(1983)[/B]

Περα απο τα καλα ομως,να λεμε και τα αρνητικα.Εχω λοιπον να προετεινω τρεις ταινιες /μεταφορες Stephen King,που θα ελεγα να μην τις πλησιασετε με τιποτα.

1[B])’‘Firestarter’’(1984)[/B]

Η πιτσιρικα που βλεπετε στην φωτο ειναι η Drew Barrymore.Παιζει και ο μεγας George C.Scott.H ταινια ειναι μετρια.

2)[B]’‘Cat’s Eye’’(1985)[/B]

Και σε αυτην συνανταμε Drew Barrymore,αλλα και λατρεμενο James Woods.
Tρεις ιστοριες του King ειναι,που στα χερια του Lewis Teage παραμενουν ανεμπνευστες και βαρετες.
Δεν λεει πολλα.

3)[B]’‘Silver Bullet’’(1985)[/B]


Μπορει να ειμαι μαζοχα και να γουσταρω Gary Bussey(αγαπημενος guilty pleasure ηθοποιος),αλλα η ταινια ειναι ΑΙΣΧΟΣ!!!ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ!!!

Ρε γαμώτο έχω κατεβάσει το art pupil, από ένα μπλογκάκι με ταινίες-διασκεύες του κινγκ, και δε βρίσκω με τίποτα (ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ) ούτε αγγλικούς ούτε ελληνικούς υπότιτλους για το φιλμ. Τζοπα αν έχει κανα λινκ προχειο (ή όποιος άλλος) να στείλει ένα πμ!

θενξ σε cripplegod για γρήγορη αντάποκριση!

Χμ…Πρασινο Μιλι θα δω σημερα μαλλον (δυστυχως δεν το εχω διαβασει). Misery τρομερη ταινιαρα, με κρατησε κολλημενο στην οθονη! Shining κλασσικα και αγαπημενα, red rum και δεν ειμαστε καλα! The It και Mist καλες ταινιες, με μικρη κοιλια που και που αλλα καλες. Shawshank Redemption θελω να το δω σωποδηποτε καθως αγαπω το βιβλιο. Τα αλλα του πολλ δεν τα εχω δει ακομα, ουτε ειναι τοσο ψηλα στην “to watch list” αλλα τα εχω διαβασει.

Αληθεια, Το Κορακι (The Stand), το οποιο ειναι μαλλον το αγαπημενο μου βιβλιο του King, υπαρχει σε ταινια? Αν ναι, καλη?

κοίτα το the stand (το οποία το ήξερα ως οχυρό) το’ χα δεί παλιότερα. Βιντεοκασσέτα 5 ωρών

Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πάντως