Ταινίες/Διασκευές έργων του Stephen King

Μίνι σειρά είναι, και όσο κιαν έχω ψάξει κιαυτό και την ‘‘Καταιγίδα Του Αιώνα’’ κιαυτή μίνι σειρά, δεν τα βρίσκω πουθενά
…Στο ‘‘Οχυρό’’, έπαιζε ο Μιτλοφ, έτσι;
:):!:

Langoliers ρε μνια!

Αν εξαιρεσουμε τις κλασσικες ταινιες,απ τις καλυτερες μεταφορες που χω δει ειναι το [B]Dolores Claiborne[/B], με εκπληκτικη ερμηνεια απο [B]Kathy Bates[/B] !

Θα ψαξω Οχυρο παιδες, θενξ (Meat Loaf?!? Niiice!)…

Επισης, μιας που ειπατε μινι σειρες. Το Red Rose (3 επεισοδια καπου 1.30 ωρα το καθενα) τα εχετε δει? Με το σπιτι που αλλαζει μορφη, για να σας βοηθησω…

Rose Red martian, και ναι είναι γαμάτο!! Το είχαμε δει μεγάλη παρέα σε δύο δόσεις

[SPOILER]και με είχε φρικάρει το κοριτσάκι με το ατροφικό χέρι κ με δούλευαν όλοι μετά:([/SPOILER]

WTF όλα αυτά τα είχα δει μικρότερος, αρχές γυμνασίου, και δεν ήξερα ποτέ ότι αποτελούσαν μίνι σειρές… Ντάξει έλεγα ότι κάτι δε πάει καλά με τις διάρκειες, αλλά δεν είχα σχοληθεί περεταίρω

Κ-Ο-Ρ-Υ-Φ-Α-Ι-Α ταινιούλα, και μέχρι να την αναφέρεις αγνοούσα την υπαρξή της τόσο ως ταινίας, όσο και ώς βιβλίο του Stephen King. Το είδα χθες και πορώθηκα ε. Σκηνοθεσία γαμάτη (που δεν είναι και αρκετά συνηθισμένο για τέτοιου είδους ταινίες), ερμηνείες απίστευτες από τον [B]Ian McKellen[/B] στον ρόλο Γερμανού πρώην αρχηστράτηγου στο ολοκαύτωμα, και τον πιτσιρικά [B]brad renfro[/B] στον ρόλο, ένος αριστου μαθητή, που το μεγάλο ιστορικό του ενδιαφέρον δε του βγαίνει σε καλό στο τέλος. Πα’ιζει και ο [B]david swimmer /B στο ρολο ενος σκατοφλωρου καθηγητη, χαχαχ. Ως ιστορία τα’ σπασε, μεγάλο σασπένς μέχρι τέλους, και γενικά ευφάνταστο το όλο στόρι. Γαμω:!:

^^το δα και εγω αυτο σημερα και συμφωνω με τον γουορστ.απλα θελω να πω ποσο ΜΕΓΑΛΟΣ ηθοποιος ειναι ο μακ ελεν.βγαζει μια αποκοσμη αυρα και ειναι καθηλωτικος.
στο τελος για να καταλαβω

[SPOILER]ο πιτσιρικας εγινε ενας μικρος “ναζι”?ουσιαστικα ελεγε τις ιδιες ατακες με τον ναζι.και ειχε ενα ψυχακικο βλεμμα.[/SPOILER]
καλα ο ρος με μουστακι απο αλλον πλανητη.χαχα.

παιδιαααααααα.γιουχουυυυυυ
http://www.youtube.com/watch?v=UQ6bsUmFxyE

[SPOILER]φαινεται καλτιλα:roll:[/SPOILER]

ναιιιιιιιιιι

ο Μάικλ Νούναν έπρεπε να 'ναι νεότερος…! Αγαπάμε Πιρς, αλλά γέρασε.

Ειχε δει κανεις το Misery στο θεατρο;Ηταν απιστευτο…

Καταρχας μπραβο στον hokam για το μερακλιδικο post κατι σελιδες πιο πισω.Apt Pupil και Shawshank Redemption τις θεωρω κι εγω τις δυο καλυτερες μεταφορες βιβλιων του King στον κινημ/φο ενώ το It την πιο απαραδεκτη. Βαζω εδω και το Cujo(εννοειται οχι στις καλυτερες) μιας κι απ?οτι ειδα δεν εχει αναφερθει.

Ο ιδιος ο Stephen King εχει δηλωσει,για το βιβλιο,οτι δεν θυμαται να το εχει γραψει!(Γραφτηκε βεβαια την περιοδο που ο μαστορας ηταν αλκοολα ολκης?)
Το ταινιακι ειναι αρκετα βαρετο στο πρωτο μισο, αλλα οταν ο Cujo λυσσαει τους παιρνει ολους ο διαολας.Εχει τις στιγμες της η ταινια ,αλλα γενικα πολυ ανιση.

…πρόσφατα είδα το Salems Lot του 1979, νομίζω. και έχοντας διαβάσει πριν πέντε-έξι χρόνια και το βιβλίο το καταευχαριστήθηκα…και το ρημέηκ καλό είναι:):!:

Το Salem’s Lot είναι αριστουργημα της βαμπιρολογοτεχνιας.Απ?τις περιπτωσεις που η ταινια είναι κλασεις κατωτερη του βιβλιου.

Μόλις είδα το The Mist.

[SPOILER]Tι σκατοψυχιά ήταν αυτή? :? Εντάξει, credits βέβαια στο οτι δεν είναι η κλασική ταινία που οι “καλοί τα καταφέρνουν στο τέλος”, αλλά πολύ μαυρίλα στο τέλος ρε παιδί μου. :stuck_out_tongue:

Η ταινία γενικότερα μου γέννησε σκέψεις τύπου “οι άνθρωποι είμαστε ζώα σε μια ζούγκλα και η λογική δεν θα επικρατήσει και στο τέλος δε μένει τίποτα, και όλα είναι θέμα τύχης”, τέτοια όμορφα. :stuck_out_tongue:

Πάντως όσο διήρκεσε η ταινία μπορώ να πω πως την παρακολούθησα με αμείωτο ενδιαφέρον…[/SPOILER]

ξαναδιαβάζοντας το ΙΤ μέσα στο καλοκαίρι, δεν μπορούσα να σταματήσω να σκέφτομαι πόσο ΕΠΟΣ θα ήταν μια μίνι σειρά 9-10 επεισοδίων.

με τίποτα σε ταινία, δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσουν όλα όσα πρέπει να χωρέσουν εκεί μέσα.

αγαπημένη όλων μάλλον το stand by me, αν και πιτσιρικάς είχα πάρει το misery από το tv ζαπινγκ που τότε έδινε κάτι θεϊκές βιντεοκασέτες (πέτα τη μαμά απτο τρένο, βαρομετρικό χαμηλό, la confidential κλπ) και για λίγο καιρό στον ύπνο μου έβλεπα βαριοπούλες

εχουμε νεα

[SPOILER]

το carrie ειναι.το βιβλιο δεν μου πε και πολλα βεβαια.

[/SPOILER]

Άμα γίνει ποτέ poll για τις πιο ατυχείς μεταφορές βιβλίου του King δεν θα δυσκολευτούμε να διαλέξουμε:

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα το Δμωατιο 1408 ειναι ενα εκπληκτικο διηγημα που μετατραπηκε σε [B][U]εκπληκτικη [/U][/B]ταινιαρα.Γνησιο μαηντφακινγκ χεσιμο και πολυ ωραιο το πως ο σκηνοθετης σεβαστηκε το υλικο που του παρειχε το 45σελιδο διηγημα αλλα ταυτοχρονα εβαλε συμπληρωματικα δικες του σκηνες και υλικο που δεν δειχνει να ξεφευγει καθολου απο το γενικοτερο συνασθημα της ταινια ωστε να βγει μια ταινια αξιοπρεπους μηκους.

Τελος το Shining με τον Νικολσον μπορει να μη βασιζεται ακριβως στο βιβλιο αλλα ποιος νοιαζεται οταν http://www.youtube.com/watch?v=KANi65WcB2o

και οταν http://www.youtube.com/watch?v=WFnCLenXkoA&feature=related

Kαι παρ’ολο που δεν το περιμενα και το πιο καινουριο Shining ειναι αριστουργηματακι,με τον δικο του ξεχωριστο τροπο.Αξιζει τσεκαρισμα αρκει να αποφασισεις εξαρχης να μη το συγκρινεις σε κανεναν τομεα με το παλιο γιατι τοτε χανεται ολη η μαγεια.

Επισης το “It” οσο εχμ… “συζητησιμο” και αν ειναι το τελος του,για 1000 περιπου σελιδες σοδομιζει γλυκα σχεδον οτιδηποτε βγηκε ποτε στην ιδια κατηγορια βιβλιων. Και εμενα μου αρεσε ΚΑΙ το τελος θρασυδειλοι επικριτες!

[SPOILER]Αλλα το τελος τελος εννοω,γιατι αυτι εκει με την αραχνη και την χελωνα αντικειμενικα οντως παιζει να ειναι απο τις μεγαλυτερες απογοητευσεις στην ιστορια των βιβλιων [/SPOILER]

για το ΙΤ

το τέλος ειναι η μπαλαφάρα του σύμπαντος, αλλα το βιβλιο ΧΥΝΕΙ_ΜΠΑΜΙΕΣ τόσο πολύ, που δεν μας πειράζει. ειναι το μόνο βιβλίο που σε μια σκηνή από την τρομάρα, το πέταξα κυριολεκτικά μακριά