Ταινίες/Διασκευές έργων του Stephen King

Όντως, το 1408 που αναφέρει ο Private Joker είναι πολύ ωραία ταινία - το διήγημα δεν το έχω διαβάσει, η ταινία όμως είχε όλα όσα περιμένει κανείς από μια μεταφορά του King…

Για το IT ισχύει πως, μόνο αυτό να είχε γράψει, θα ήταν αρκετό για να τον κατατάξουμε στους κορυφαίους συγγραφείς τρόμου. Η ταινία ομολογουμένως είναι ωραία κατά τα 3/4 της - αλλά αυτό το τέλος πραγματικά αχώνευτο, απάλευτο, λες και ξέμειναν από χρόνο και είπαν “ας τελειώσουμε μια ώρα αρχύτερα”. Ειδικά αν το συγκρίνει κανείς με την εκδοχή του βιβλίου…

Τις προάλλες είδα ξανά μετά από χρόνια το Langoliers. Ωραίο είναι ρε γαμώτο. Έχει μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα αυτή η τηλεταινία, αν και δεν ανήκει στα γνωστότερα του.

Επίσης αποπειράθηκα να δω το Stand. Στο πρώτο 1/4 είχα ενθουσιαστεί. Στα μισά είχα αρχίσει να βαριέμαι λίγο. Στα 3/4 ένιωθα λες και έβλεπα οικογενειακή ταινία της disney.

Δεν το έχω ολοκληρώσει, θα το κάνω γιατί δεν μου αρέσει να αφήνω ταινίες στη μέση. Και γιατί θέλω να δικαιωθεί κάπως αυτή η σειρά στα μάτια μου, για την οποία έχω ακούσει καλά λόγια.

Ο ανθρωπος καταφερε να χωρεσει ιστορια 200+ χρονων μιας πολης +ολοκληρη την ζωη τουλαχιστον 6 χαρακτηρων μεσα σε ενα βιβλιο 1000 και κατι σελιδων ΜΟΝΟ.Τι να λεμε τωρα…Τους νιωθεις ολους τους χαρακτηρες του,τους κανεις δικους σου ανθρωπους! Ειναι ισως το μονο βιβλιο που το εζησα,το βιωσα,δεν το διαβασα απλως…

Για την σκηνη να μαντεψω

[SPOILER]Κυρια Κερς?[/SPOILER]

[B]Salem’s Lot & IT[/B] από[U] βιβλία[/U]: Αριστουργήματα και…φοβοχέσιμο.

[B]Shinning[/B] (Kubrick’s version) η μόνη[U] ταινία [/U]τρόμου βάσει βιβλίου Κινγκ που μου άρεσε. Το ΜΙΖΕΡΥ ένα κλικ πιο κάτω και από τα μη-τρόμου έργα του, η ταινία ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΙΛΙ δυο κλικ…

δεν κατάλαβα, τι έχει το τέλος του ΙΤ; όχι της ταινίας, του βιβλίου λέω.

εγώ προσωπικά [SPOILER]στο μονόλογο του Mάικ και στο τέλος με τον Μπιλ και τη γυναίκα του πάνω στο ποδήλατο, κρατιόμουν να μη βάλω τα κλάματα.[/SPOILER]

Εγω προσωπικα φιλε μου δεν κρατηθηκα καθολου.Εκλαιγα για κανα μισαωρο στο πολυ χαλαρο.Αλλα αλλο λεμε

[SPOILER]Αυτο ειναι το τελος τελος στο οποιο αναφερομαι και λεω οτι το προσκυναω.Αυτο που αναφερουμε ως μουφα ειναι το οτι απο κει που σου εχει κανει ολο αυτο το τρομακτικο μπιλνταπ για το ποια ειναι η πραγματικη φυση του Αυτου και εχεις φαει τον πατο σου για να δεις τι ειναι ισως το κορυφαιο και πιο αρρωστημενο/σαδιστικο fantasy creature στην ιστορια τι σου πεταει ο κ.Κινγκ???[B][U][SIZE=“3”]ΑΡΑΧΝΕΣ ΚΑΙ ΧΕΛΩΝΕΣ![/SIZE][/U][/B] Καληνυχτα…

Και περα απο τις σκηνες που ανεφερες στις οποιες εκλαιγα σα μπεμπης που του πηραν το παγωτο, “Μη με λες Εντς” = κορυφαια επιθανατια ατακα=αυτοματες βρυσες στα ματια[/SPOILER]

μονο το πρωτο children of the corn ειχε σχεση με το διηγημα του ολα τα υπολοιπα ηταν οτι ναναι και το ειχε δηλωσει και ο ιδιος οτι δεν εχει καμια σχεση.το πρωτο ηταν απλα ενα συμπαθητικο b movie για κανα σαββατοβραδο που βαριεσαι να βγεις και θες να κατσεις μεσα να παρεις καμια πιτσα.

The shawshank redemption…Ολη η πεμπτουσία του κινηματογράφου σε μια ταινία…Ταινία υμνος στην ανθρωπινη φιλία…

…αυτό ακριβώς είναι…ΥΜΝΟΣ:):!:

Eίδα το [B]Sleepwalkers[/B]

Δεν ξέρω ποιος το διάβασε και πως του φάνηκε. Παρά τα “τέρατα” που είχε δεν ξενέρωσα τόσο, αντιθέτως μου άρεσε περισσότερο απ’όσο περίμενα. Αλλά ως εκεί. Τίποτα παραπάνω. Πέρασε καλά η ώρα δηλαδή. Δεν ξέρω πάντως ήταν σχετικά αδιάφορη αλλά ώρες ώρες έβγαζε και κάτι άρρωστο. Από μένα πήρε ενα 5άρακι

Τελειωσα προχθες το διαβασμα του The Stand και ειπα να δω και τη μινι σειρα που ειναι βασισμενη στο βιβλιο.Ειναι παραγωγη του 1994 και αποτελειται απο 4 επεισοδια,μιαμιση ωρα το καθενα.Χθες ειδα το πρωτο μερος και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα πιστο στο βιβλιο.Βεβαια δεν ειναι καμια τρελη παραγωγη,αλλα φαινεται να πιανει την ατμοσφαιρα του βιβλιου.Το πρωτο μερος ειναι εντελως εισαγωγικο,οποτε πιο σιγουρα συμπερασματα οταν την τελειωσω.

…πιστεψέ με τα υπόλοιπα μέρη είναι ακόμα καλύτερα…απολαυσέτα:wink: :slight_smile: :!:

Mην ξεχνάμε και τη υπερcultiά Maximum Overdrive:!:

O King που στην συγκεκριμένη ταινία είχε αναλάβει και την σκηνοθεσία είχε πει την μυθική ατάκα οτι το soundtrack της ταινίας (hail ac/dc) είναι ανώτερο της ταινίας…

Το τελειωσα το The Stand,αλλα εχω μεινει με αναμεικτες εντυπωσεις.Κι αυτο γιατι 2ο και 3ο μερος μου φανηκαν καπως πετσοκομμενα σε σχεση με το βιβλιο.Ισως επρεπε να γτριστουν 5 ή 6 επεισοδια για να αποδοθει καλυτερα και να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα.Μερικες ερμηνειες ηταν αρκετα αμηχανες,αλλα οκ,υποφερτες.Σκηνοθεσια διεκπεραιωτικη.Τελικα μαλλον μετριο το αποτελεσμα.:?

Εγώ πάντως (όπως έγραφα και λίγο πιο πίσω) το έχω παρατήσει στα 3/4 του… Δεν είδα ακόμα τη συνέχεια… Ενώ ξεκίνησε με τις καλύτερες των εντυπώσεων στην πορεία με κούρασε.

Συν οτι μου φάνηκε ιδιαίτερα κλισέ από πολλές απόψεις, ενώ σε φάσεις ένιωθα λες και παρακολουθώ οικογενειακή ταινία της disney. Δεν έχω διαβάσει πάντως το βιβλίο, επομένως δε μπορώ να έχω άποψη σφαιρικά για το έργο.

Μετά το 1408 ξανασυνεργάζονται Κιούζακ και Κινγκ: http://www.cinemablend.com/new/John-Cusack-Stephen-King-Teaming-Up-Cell-Adaptation-33859.html

Μακάρι να γίνει καλή φάση.

…οπ, για να δούμε, καλό μου φαίνεται:):!:

‘’[B]Thinner[/B]’’(1996) του [B]Tom Holland[/B]

Αυτο μου ειχε ξεφυγει και ειπα να του δωσω μια ευκαιρια,αν και ακουγα και διαβαζα μετριες αποψεις.
Τελικα η ταινια μου αρεσε πολυ και την θεωρω αδικως αδικημενη.Τι της λειπει?Ωραια ιστοριουλα,χαζοχαβαλες μεχρι ενος σημειου,πολυ καλη ερμηνεια απο τον πρωταγωνιστη [B]Robert John Burke[/B],συμπαθητικα special effects,ολοενα αυξανομενος ρυθμος και ωραιο τελος,αν κι αναμενομενο.
Μπορει να μην εχει το απιστευτο gore,αλλα εμενα προσωπικα δεν μου ελειψε καθολου.Βρηκα συμπαθεστατη την ιστορια με τους τσιγγανους και τις καταρες και οφειλω να ομολογησω οτι το τρομερο για μενα ‘’[B]Drag Me To Hell[/B]’’ φερει αρκετες σεναριακες ομοιοτητες με το ‘’[B]Thinner[/B]’’.
Eπισης στην ταινια παιζει κι ενας απο τους αγαπημενους μου β-ρολαδες,ο [B]Joe Mantegna[/B],ενω κι απο ατμοσφαιριτσα η ταινια δεν παει πισω.Για τους προαναφερθεντες λογους λοιπον θεωρω το ‘’[B]Thinner[/B]’’ ενα αδικημενο film και προτεινω ολους οσοι δεν το εχουν δει ,να το κανουν διοτι ειναι αξιοπρεπεστατο!

Το Thinner γαμάει ασάλιωτα και αποτυπώνει ακριβώς τον λόγο για τον οποίο αγαπάμε τις ταινίες διασκυές έργων Stephen King.

Το drag me to hell πάλι είναι πίπα

E,μην ξηγιεσαι ετσι…:stuck_out_tongue:

sorry for not being popular here, αλλά τις περισσότερες [B]τρόμου[/B] (έκτός ελαχίστων εξαιρέσεων πχ it ) του king τις βρίσκω πίπες.