Ταινίες/Διασκευές έργων του Stephen King

Κι όμως το drag me to hell είναι στις ελάχιστες αυτές εξαιρέσεις.

τέλοσπαντων ο λόγος για τον οποίο εμένα μου αρέσουν είναι η cult-ιά, η 80-ίλα, το “B” στοιχείο τελοσπάντων, το οποίο δεν συνδέεται εδώ πέρα αποκλειστικά με ζομπι κλπ, αλλά και με ψυχολογική βία, εξωγίηνους, αμάξια με δολοφονικά ένστικτα και άλλα τέτοια όμορφα.

ντραγκ μι του χελ δε θυμαμαι γιατι δε μου αρεσε, αλλα δε μ αρεσε:p:p

To ‘’[B]Drag Me To Hell[/B]’’ δεν ειναι βασισμενο σε βιβλιο του[B] Stephen King[/B],απλα το αναφεραμε.


Σε συνδυασμό με την ταινία και το βιβλίο πάντα.

το drag me to hell σόρρυ κιόλας αλλά είχα ψιλοκλάσει στο γέλιο όταν το’χα δει :stuck_out_tongue:

οι ταινίες του Κινγκ μπορεί να έχουν τύχει πολλών ελεεινών μεταφορών, αλλά τα βιβλία του έχουν πάντα κάτι βαριές ατμόσφαιρες που σε κολλάνε

Πολύ ωραίο θρίλερ για την ανάγκη εξουσίας και την κατάχρησή της με κάθε είδους διαστροφή όταν αυτή αποκτάται καθώς και την καθοδήγηση των νέων.
Θα το προτιμούσα πιο διαστροφικό ίσως να σε σοκάρει παραπάνω, δεν λέω ότι με άφησε ασυγκίνητο αλλά όλα γίνονται σχετικά γρήγορα και δεν καταλαβαίνεις την αλλαγή στην προσωπικότητα του μαθητή.
Ο Σερ Ιαν υπέροχος.

Απίστευτο fllm. Συγκλονιστικό θα έλεγα, είδικα στις ακραίες στιγμές του Ian. Εύγε

To apt pupil και εμένα μου αρέσει πολύ. Πρόσφατα ωστόσο είδα τι κριτικές είχε πάρει όταν βγήκε (Αμερική πάντα) και προς μεγάλη μου έκπληξη είδα πως ήταν μετριότατες. Μάλιστα όχι μόνο από τους κριτικούς αλλά και από το κοινό.

…μετά από κανά χρόνο είδα πάλι http://www.imdb.com/title/tt0135659
…τέσσερις και ώρες, αλλά δεν το βαριέσε καθόλου
:):!:

ωπ,μπαινει στα υπ’οψη

http://flix.gr/news/mpes-kai-sy-under-the-dome.html

Σειρα 13 επεισοδιων θα γινει ο “Θολος”.Το διαβασα το καλοκαιρι,οχι κατι το εξαιρετικο,λιγο βαρετο,λιγο αναμενομενο(ουτως ή αλλως το βαρος δεν ειναι στην υποθεση αλλα στην κριτικη ορισμενων ομαδων/ανθρωπων) αλλα κατι καλο μπορει να βγει.

Με αφορμή μια συζήτηση στο ελληνικό γκρουπ του συγγραφέα στο FB για τις δύο εκδόσεις του Shining και ποια μεταφορά είναι ‘καλύτερη’ είτε σαν ταινία είτε σαν πιο πιστή στο βιβλίο, ήθελα να γράψω κάτι παρόμοιο και για το περυσινό ΙΤ.Ξεκαθαρίζω ότι μιλάμε για το αγαπημένο μου βιβλίο, το έχω διαβάσει 4 φορές,το θεωρώ υπερπλήρες και πραγματικό αριστούργημα, όχι μόνο του τρόμου αλλά και γενικά.Μέσα στις περίπου 1000 σελίδες του, υπάρχουν σχόλια για την παιδική ηλικία και το πώς σε επηρεάζει σαν ενήλικα στην πορεία της ζωής σου,για τον τρόμο και τις φοβίες,για την κουλτούρα της επαρχιακής Αμερικής,την ενδοοικογενειακή βία,την απώλεια συγγενικού προσώπου και πως επηρεάζει μια οικογένεια,το bullying,τον ρατσισμό και και και…Επίσης έχει την καλύτερη σκιαγράφηση χαρακτήρων από εποχές Haunting of the hill house (βιβλίο που ο Κινγκ θεωρεί κορυφαίο και μεγάλη επιρροή του) με την διαφορά όμως ότι στο Αυτό, γνωρίζουμε και δευτερεύοντες φιγούρες και φυσικά την ιστορία ολόκληρης πόλης.

Για την τελευταία ταινία τώρα…αρχικά το project ήταν να το αναλάβει ο Fukunaga , ένας από τους καλύτερους νέους σκηνοθέτες ο οποίος είχε δείξει σπουδαία δουλειά στον πρώτο κύκλο του True Detective.Αυτό σε συνδυασμό με τις δηλώσεις του για το πόσο λατρεύει το βιβλίο και πόσο θέλει να κάνει μια ξεχωριστή ταινία μακριά από την λογική των όσων θρίλερ έχουν κυκλοφορήσει τελευταία, με έκανε να είμαι πολύ αισιόδοξος για το αποτέλεσμα.Δυστυχώς στην πορεία κάποιες διαφορές με την παραγωγή (ο ίδιος λέει ότι του έκαναν παρεμβάσεις στο σενάριο,οι άλλοι απαντούν ότι ξέφυγε το μπάτζετ που ήθελε) έφεραν τελικά τον Muschetti να κάνει την ταινία, έναν τύπο που πριν είχε γυρίσει το σχετικά μέτριο Mama.Παρόλα αυτά το είδε σαν την μεγάλη του ευκαιρία και πιστεύω αν την κρίνουμε ξεχωριστά την ταινία από το βιβλίο, ήταν καλή.Δηλαδή πέρναγες ωραία στο σινεμά.Λειτουργούσε καλύτερα στην αίθουσα παρά κατεβασμένη, και γιατί ήταν όμορφα γυρισμένη και γιατί λειτουργούσαν ωραία στο να σπάνε την βαριά ατμόσφαιρα τα (πολλά είναι η αλήθεια) αστεία του Ρίτσι.Η χημεία της παρέας πέτυχε αρκετά ενώ πολύ θετική εντύπωση μου έκανε η απεικόνιση της πόλης.Φαινόταν ότι κάποιος το διάβασε το μάθημα του στο πως θα έπρεπε να δείχνει το Ντέρι στα μάτια ενός παιδιού την καλοκαιρινή του περίοδο.Θεωρώ ότι στην ενήλικη έκδοση θα δούμε περισσότερη μουντίλα.Στα συν είναι σίγουρα το soundtrack με αρκετά γνωστά τραγούδια των 80ς και η αρκετά τολμηρή απεικόνιση της σχέσης της Μπέβερλι με τον πατέρα της.Καλοδεχούμενα και τα πολλά easter eggs για τους φαν του βιβλίου,πχ το παιχνίδι χελώνα του Μπιλ ή το μπλουζάκι tracker brothers που φόραγε.Σωστή και ηπ ιο μοντέρμα ματιά στα τέρατα-φόβους των παιδιών αφού πχ ένας λυκάνθρωπος που υπάρχει στο βιβλίο, δεν θα τρόμαζε σήμερα κανέναν.Τέλος η χρήση των jump scares που τόσο έχει ταλαιπωρήσει τον κόσμο του horror μετά την επιτυχία των conjuring insidious κλπ, έγινε με μέτρο και στις κατάλληλες στιγμές οπότε δούλεψε αρκετά στην αίθουσα.Highlight πάντως ήταν το όλο σκηνικό στο σπίτι της Neibolt Street.Πολύ δυνατό.Εντυπωσιακές και οι δύο σκηνές tribute που υπήρχαν,η μία με τα αίματα και την Μπέβερλι στο μπάνιο θύμησε ξεκάθαρα το πρώτο Carrie,ενώ η φάση με την ηλιοθεραπεία και τα αγόρια να χαζεύουν είναι φόρος τιμής στην Lolita του θεού Kubrick.

Στα αρνητικά σίγουρα θα έβαζα τον χρόνο που πήραν Μάικ και Σταν οι οποίοι ήταν ξεκάθαρα πιο ριγμένοι σε σχέση με τους υπόλοιπους,το λίγο λάθος casting αφού δεν μπορεί να φτιάχνεις losers club και να παίρνεις τα πιο εμφανίσιμα παιδάκια του σχολείου,ενώ δεν μου άρεσαν καθόλου τα υπερβολικά εφέ στα κοντινά του νέου Pennywise.Σε σκηνές που ήταν πιο μυστήριος και πιο απόμακρος ήταν καλός.Άκουσα πολλούς να γκρινιάζουν λίγο για το ξύλο στο τέλος , ότι τους φάνηκε αστείο,προσωπικά δεν είχα πρόβλημα γιατί γνωρίζω από πρώτο χέρι, ότι τα τέλη των ‘μαχών’ στο βιβλίο είναι παντελώς unfilmable και δεν μπορούν να απεικονιστούν με τίποτα στη μεγάλη οθόνη εκτός κιαν είσαι ο David Lynch.Επιπλέον δεν μου άρεσε η μετάβαση του Bowers από bully σε δολοφόνο τόσο απότομα.Κυριολεκτικά από την μία στιγμή στην άλλη.

Σαν μεταφορά τώρα παίρνει 0.Ξεκάθαρο μηδέν ο΄μως.Και αυτό δεν θα ήταν απαραίτητα κακό αρκεί να είσαι ειλικρινής με το κοινό σου.Πες ότι απλά βασίζεσαι σε ένα βιβλίο.Μην βασίζεις όλο το marketing και την προώθηση της ταινίας σε ατάκες τύπου ‘πιστή μεταφορά’ και ‘θα δείξουμε ότι δεν έδειξε η τηλεταινιά του 90’.Γιατί αυτά έλεγαν από την εταιρεία.Εάν απλά έλεγαν πως θα ακολουθήσουν πιο Kubrick δρόμο,ο οποίος στο shining έκανε ότι ήθελε και απλά βασίστηκε λίγο στο πρωτότυπο υλικό (έκανε ταινιάρα όμως) θα ήταν όλα οκ.Τώρα είδαμε να αλλάζουν χρονολογίες (προφανώς λογω της επιτυχίας του stranger things και για να μπορεί να ταυτιστεί το κοινό-στόχος με την δική του παιδική ηλικία), να αλλάζουν βασικά back stories χαρακτήρων (πχ Henry , Patrick ακόμα και του Mike),να βλέπουμε απαγωγή της Beverly,την παρέα να τσακώνεται και πολλά πολλά άλλα.Ειλικρινά άμα καθήσω να γράφω διαφορές θα χαθεί η μπάλα.Το χειρότερο για μένα ήταν η χρονολογία γιατί ο Κινγκ όταν γράφει για την μεταπολεμική Αμερική των 50ς το κάνει πάντα με αγάπη και ξεχωριστά επειδή εκεί μεγάλωσε σαν παιδί.Και έχει γράψει και άλλες φορές για την εποχή.

Για το δεύτερο μέρος που αναμένουμε , είμαι επίσης αισιόδοξος κυρίως λόγω καστ.Δε νομίζω ότι ο Macavoy ή η Chastain ,στην φάση της καριέρας τους, θα έπαιζαν σε κακό σενάριο.Σίγουρα το διάβασαν για να πουν το ναι.Δεν θα εξέθεταν τον εαυτό τους σε μπαρούφα ούτε θα έκαναν πισωγύρισμα στην πορεία τους για μια απλή ταινία τρόμου.Εννοείται οτι περιμένουμε πολλά flash backs και περισσότερη μελαγχολία, συναίσθημα κλειδί στο βιβλίο.
Για να κλείσω επειδή σίγουρα κούρασα, μερικά πράγματα σχετικά με την τηλεταινία του 90.Καταρ΄χας είναι λογικό επειδή την είδαμε σχεδόν όλοι μικροί, να την βλέπουμε πιο ρομαντικά και να κάνουμε τα στραβά μάτια σε ορισμένα μειονεκτήματα που κάνουν μπαμ.Πχ επειδή προβλήθηκε στην τηλεόραση και μάλιστα prime time,η παντελής έλλειψη gore είναι εμφανής.Το ίδιο και η απουσία σκοτεινών σκηνών.Άψογη δουλειά έχει γίνει στην επιλογή των παιδιών που είναι όλα ΑΨΟΓΑ , όπως ονειρικό είναι και το soundtrack.Σαν μεταφορά το πρώτο μέρος είναι αρκετά πιστό στο βιβλίο και θεωρώ ότι ξεχωρίζει από ότι έχουμε δει ως τώρα.Για τον Curry και την ερμηνεία του είναι περιττά τα σχόλια,ουσιαστικά ο άνθρωπος γράφει ιστορία και κάνει τον Pennywise έναν από τους διασημότερους κακούς στον χώρο του τρόμου.Δυστυχώς το δεύτερο μέρος είχε μεγάλα θέματα με το μπάτζετ και παίρνει την κατηφόρα.Στο μεγαλύτερο κομμάτι του όλοι κάθονται μαζί σε κάποιο δωμάτιο και απλά εξηγούν την υπόθεση ενώ τα πενιχρά εφέ κατακρεουργούν το φινάλε αφήνοντας στην όλη προσπάθεια το στίγμα του σκουπιδιού.Η επιλογήτων ηθοποιών για τους ενήλικες ενώ αρχικά φαίνεται οκ, για κάποιο λόγο δεν μπορώ να πω ότι δουλεύει.

Εν κατακλείδι για να δούμε μια σωστή μεταφορά του ΙΤ και σε ποιότητα και πλήρη όσο αναφορά τα θέματα που πραγματεύεται το βιβλίο , η μόνη ‘λύση’ είναι να γίνει τηλεοπτική σειρά σε κάποιο μεγάλο δίκτυο που δεν παίζει με το προιόν του και δεν χώνει παρεμβολές στους σκηνοθέτες του.πχ HBO.Το φετινό παράδειγμα του hill house που είχε ένα ολόκληρο επεισόδιο για να χτίζει τον κάθε πρωταγωνιστικό χαρακτήρα είναι φάρος φωτεινός.

3 Likes

Αγαπημένες διασκευές είναι, βέβαια, Η Λάμψη, η Τελευταία έξοδος: Ρίτα Χέιγουορθ και η Κάρυ. Πρόσφατα άκουσα την ταινία Dead Zone, δεν ξέρω τι λέει, την έχει δει μήπως κανείς να μάθω πως του φάνηκε;

1 Like

Από τις καλές διασκευές του King το Dead Zone με τρομερό Christopher Walken, σίγουρα αξίζει αν σου αρέσει το βιβλίο

1 Like

Πριν χρόνια διαβασμένο, αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε. Ευχαριστώ, θα την βάλω στα προσεχώς μου.

1 Like