Stephen King

παιδια 1 στα 7 να κανει κοιλια ειναι παρα πολυ καλα και λογικο… :stuck_out_tongue:

σε μερικούς δεν αρεσε και το 7ο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ STEPHEN KING ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ KAI ΕΝΩ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ INTERNET ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΕΙΝΑΙ:1)KOYTZO 2)ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ 3)ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΕΛΙΝΟΡ ΝΤΡΟΥΖ 4)Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΑΠΝΟΩΝ 5)ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΠΟΛΑΡΟΙΝΤ 6)ΟΡΓΗ 7)ΕΡΓΑ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ;

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και ιδιαίτερα με την ονειροπαγίδα, το μιζερι και τα εργα οδοποιίας. Δεν νομίζω ότι μπορείς να τα βρεις κάπου (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) τωρα αν τα πουλάει κάποιος είναι αλλιώς αλλά η μόνη λύση από ότι κατάλαβα είναι να τα βρω στα Αγγλικά.

την ονειροπαγίδα την έχω, σου δίνω 10ευρώ να την πάρεις

ΓΙΑ ΤΟ 6ο συμφωνω απολυτα. μεγαλη απογοητευση. γενικα μετα το μαγο φλυαρει παρα πολυ. και το τελευταιο αν και παρα πολυ καλο θα μπορουσε να ηταν το μισο σε μεγεθος.

ααα μου δίνεις κιόλας εεε :stuck_out_tongue: ;

πρεπει να το χω γραψει καμια 10αρια φορες εδω μεσα αλλα σε δανειστικες βιβλιοθηκες εχετε ψαξει; μη χαλατε λεφτα αδικα

στη βιβλιοθηκη που εχει το πλανηταριο πχ θυμαμαι οτι εχουν σγουρα την ονειροπαγιδα και τα εργα οδοποιιας

επισης στη δημοτικη βιβλιοθηκη της αθηνας εχουν την Οργη και το σκυλι της πολαροιντ

γενικως οι δημοτικες βιβλιοθηκες εχουν πολυ πραμα, ψαχτειτε

http://79.129.28.232/

http://opac.eugenfound.edu.gr/uhtbin/cgisirsi.exe/?ps=DJYJwucwMA/0/21270005/60/502/X

εκτος κι αν θελετε οπωσδηποτε να τα αγορασετε για να τα χετε και μετα, οποτε οκ

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ,ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΣΤΩ

ΤΗΝ ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΖΕΡΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ.

Έχω την εντύπωση πως πλέον Στήβεν Κινγκ βγάζουν μόνο οι εκδόσεις Bell.Παλιότερα ήταν μοιρασμένα τα έργα του σε Θύραθεν/Κλειδί/Κέδρος/Λιβάνης,αλλά μάλλον σταμάτησαν να πουλάνε κάποιοι τίτλοι και εξαντλήθηκαν.Μόνο σε στοκ από κανα καμένο βιβλιοπωλείο ή second hand ή σε δημοτικές βιβλιοθήκες,όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος πιο πάνω.

Τελειωσα Το Κορακι,το οποιο βρηλα εξαιρετικο και καθολου κουραστικο,παρα τις 957 σελιδες του.Σε καποιο σημειο γυρω στην 300 σελιδα σκεφτηκα οτι παει να του ξεφυγει,αλλα αμεσως αλλαξε ροτα και ξανανεβασε το επιπεδο.

Μόλις τελείωσα το ‘Σάλεμς Λοτ’ και μπορώ να πω ότι έμεινα %&%^!! Σε κάποια φάση ήμουν ‘Τι γράφει ο θεός;;’. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, ΜΑΓΙΚΟ ΤΟ ΛΑΤΡΕΨΑ!!

Τώρα έχω στα ράφι τα: ‘Η Λάμψη’ και ‘Νεκρή Ζώνη’.
Προτείνετε οι ειδικοί, με ποιο αρχίζω;; :slight_smile:

“Λάμψη” χωρίς δεύτερη σκέψη

Αγόρασα τα 2 πρώτα βιβλία του μαύρου πύργου. Βασικά πόσα είναι όλα; Εγώ ξέρω για 6 αλλά στο βιβλιοπωλείο που τα πήρα είδα και κάτι σαν side stories όπως κατάλαβα.

Αλήθεια αυτό δεν έλεγαν θα το μεταφέρουν στην tv κάποια στιγμή;

7λογια ειναι,αλλα φετος κυκλοφορησε "ο ανεμος μεσα απο την κλειδαροτρυπα"που ειναι αναμεσα στο 4 και στο 5.(4.5 το λεει στο goodreads :p)

ειχαν πει οτι θα γινει σειρα με τον χαβιε μπαρδεμ ως ρολαντ της γαλααδ,αλλα τρεχα γυρευε.

Mόλις τελείωσα τον “ανεμο μεσα απο την κλειδαροτρυπα”…
γλυκόπικρη γευση ημουν πολυ χαρούμενος που διάβαζα παλι για τον ρολαντ και το τετ του και την ιστορία του μικρού ρολαντ αλλα η ανούσια ιστορία μεσα στην ιστορία(a dream within a dream) του τιμ δεν με τρέλανε καθόλου, και αυτο έγινε γιατι ο king ήθελε το βιβλίο να διαβαστεί και απο κάποιον που δεν εχει ασχοληθεί με την σειρά (ΛΑΘΟΣ) και σου πετάει και ενα spoiler στην μαπα με το καλημέρα για τη σειρα!!!

Hρθε πάντως η ωρα μου για το the stand μαλλον άργησα και πολυ…

διαβασα τους Ρυθμιστες
για οσους δεν το ξερουν ειναι το “διδυμο” βιβλιο του Ντεσπερεισον, χρησιμοποιει τους ιδιους χαρακτηρες που ειχε και εκει αλλα σε διαφορετικους ρολους. Βασικος πρωταγωνιστης και παλι ειναι ο Τακ.

καμια σχεση βεβαια η μια ιστορια με την αλλη, οι ρυθμιστες μου φανηκαν πολυ κατωτεροι, σ αντιθεση με το ντεσπερεισον που σ ολο το βιβλιο ησουν στη τσιτα, εδω η μονη κορυφωση υπηρξε στο γραμμα του γεωλογου που εξηγουσε τι εγινε μεσα στο ορυχειο. Μου φανηκε οτι ο μαστερ το γραψε περισσοτερο σα μια υποχρεωση που επρεπε να διεκπεραιωσει

Τελείωσα επιτέλους το Dark Tower. Εξαιρετικό κ ψυχοφθόρο θα έλεγα.

[SPOILER] Το τελείωμα εκπληκτικό αν και πολύ στενάχωρο. Μου θύμισε χαρακτήρα Moorcock. Ένας ακόμα Eternal Champion αλλά της Τάξης αυτή τη φορά. Χαίρομαι πάντως που το τέλος δεν ήταν κάτι χαρούμενο και συνηθισμένο. Το μόνο που με ξενέρωσε λίγο στα τελειώματα ήταν η σκηνή με τον Crimson King, αλλά είναι προφανές ότι ποτέ ο Κινγκ δεν σκόπευε να δώσει στον Crimson King το στάτους του μεγάλου κακού που παίζει αποφασιστικό ρόλο στην ιστορία, μιας και ο μεγάλος αγώνας του Roland είναι εσωτερικός. Γενικά πάντως τα τελευταία βιβλία μου φάνηκαν λίγο βιαστικά, αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε υψηλής ποιότητας.

Επίσης χαίρομαι πολύ που είναι μια σειρά με έντονες εικόνες. Αν και δεν στηρίζεται πολύ στην περιγραφή, υπάρχουν διάσπαρτες σκηνές που θα ήθελα να ζωγραφίσω. Ενδεικτικά θυμάμαι τώρα την σκηνή στο Κάστρο του Crimson KIng στο γιοφύρι πάνω από την τάφρο, που φέρνουν τον νεκρό τρίδυμο τα “κοράκια” στον ισχνό και ταλαιπωρημένο 6χρονο ξέρω γω Mordred για να τον ταΐσουν. “Ωραία” πράματα![/SPOILER]

ωραιος viper συμφωνώ μαζι σου…

[SPOILER]
μονο για το τελος εγω θα προτιμούσα να τον γυρίσει πισω στη γαλααδ στο σημείο που ηταν κυριευμένος απο το γκρέιπφρουτ και πριν σκοτώσει την μανα του…
Αλλα οκ δεν εχει μεγάλη σημασία, + πολυ ταπεινωτικός θανατος του Crimson King ουτε καν απο το χερι του arch enemy του!!
[/SPOILER]

χαίρομαι που εισαι στην κατηγορία αυτων που του αρεσε το τελος αντε συνέχισε τα comic που ειναι εξίσου δυνατά!! :smiley:

αγαπημενος ο στηβεν!!τωρα διαβαζω το duma key το οποιο αν και ειμαι στα 2/3 του βιβλιου εχει “σκαμπανεβασματα” αλλα ειναι αρκετα καλο…προβλεπω προς το τελος να ανεβασει στροφες…