Stephen King

διαβασα τον τελευταιο πιστολερο και επαθα κοκομπλοκ
παω να παρω τα επομενα.πανε τα λεφτα μου.:expressionless:

ρε ο πιστολερος ειναι κορυφη λεεμ

Αντιγραφω απο newsletter που μου ρθε σημερα και μ εκανε να χαμογελασω…

Dear Constant Readers,

At some point, while worrying over the copyedited manuscript of the next book (11/22/63, out November 8th), I started thinking?and dreaming?about Mid-World again. The major story of Roland and his ka-tet was told, but I realized there was at least one hole in the narrative progression: what happened to Roland, Jake, Eddie, Susannah, and Oy between the time they leave the Emerald City (the end of Wizard and Glass) and the time we pick them up again, on the outskirts of Calla Bryn Sturgis (the beginning of Wolves of the Calla)?

There was a storm, I decided. One of sudden and vicious intensity. The kind to which billy-bumblers like Oy are particularly susceptible. Little by little, a story began to take shape. I saw a line of riders, one of them Roland's old mate, Jamie DeCurry, emerging from clouds of alkali dust thrown by a high wind. I saw a severed head on a fencepost. I saw a swamp full of dangers and terrors. I saw just enough to want to see the rest. Long story short, I went back to visit an-tet with my friends for awhile. The result is a novel called The Wind Through the Keyhole. It's finished, and I expect it will be published next year.

It won't tell you much that's new about Roland and his friends, but there's a lot none of us knew about Mid-World, both past and present. The novel is shorter than DT 2-7, but quite a bit longer than the first volume?call this one DT 4.5. It's not going to change anybody's life, but God, I had fun. 

[B][SIZE=“3”]ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ DARK TOWER ΡΕ ΑΙΔΟΙΑ!!![/SIZE][/B]

what happened to Roland, Jake, Eddie, Susannah, and Oy between the time they leave the Emerald City (the end of Wizard and Glass) and the time we pick them up again

χα και αυτο το σκεφτόμουν αν θα πουν τιποτα στο comic…

αν και το dark tower ειναι στο τοπ αγαπημένων βιβλίων μου δεν με τρελενει τοσο το νεο…

δεν ειναι καπως υπερβολικό να ξανα 'ρχίσει να γραφεί ιστορίες για αυτο το έπος??

καλα ειχαμε βολευτεί με τα comic που αφηγούνται την παιδική ηλικία του ροναλντ,την πτώση της γαλααδ, την μαχη στο Jericho Hill το πως ξεκίνησε το κυνήγι του “μαυροντυμένου άντρα”…

  • και την επερχόμενη σειρα-ταινες :-k

τεσπα για να δουμε…

αλλα απο την αλλη…

It’s not going to change anybody’s life, but God, I had fun

:smiley:

Yπερβολικο ειναι πλεον ο,τι εχει να κανει με τον Κινγκ.Ειναι παραγωγικος σε βαθμο βιομηχανοποιησης και γενικα εκτος του “Θολου” που διαβαζω τωρα εχει καιρο να μ ενθουσιασει καποιο βιβλιο του.Βασικα αντιμετωπιζω οτιδηποτε εχει να κανει με τον Μαυρο Πυργο οπως οτιδηποτε εχει να κανει με το Lord of The Rings.Γουσταρα που βγηκαν οι ταινιες,που ο γιος του βρισκει και επεξεργαζεται ατελειωτα κειμενα του Καθηγητη και τα κυκλοφορει για ολους εμας που μεγαλωσαμε μ αυτα τα επη και δεν παυουμε να θελουμε να μαθουμε και την παραμικρη πληροφορια για τη Μεση-Γη.Η διαφορα με τον Κινγκ ειναι οτι το κανει ο ιδιος,αφου ειναι ακομα εν ζωη,οποτε εχουμε ενα ακομα πλεονεκτημα σ αυτην την περιπτωση.Ειναι μαλλον κυκλοφορια για τους φανμποηδες.:wink:

Εγω καβλωσα λιγο με την επιβεβαιωση(γιατι αν θυμαστε πριν κανα 6μηνο ειχε κανει πολλ στο σαιτ αν θελουμε νεο νταρκ ταουερ ή συνεχεια λαμψης και ειχε κερδισει ο πυργος με ελαχιστη διαφορα 8) )

Τωρα διαβαζω και τα κομικ και εχω ξαναμπει σε κλιμα,σιγα σιγα μου φαινεται πως το συγκεκριμενο σαγκα αποκτα το κυρος και την αναγνωριση που του αξιζει :smiley:

Παιδες ποιο βιβλιο του προτεινετε να διαβασω?

Δεν εχω διαβασει καθολου,απλα εχω δει ορισμενες ταινιες βασισμενες σε εργα του οπως:

The Shawshank Redemption
The Green Mile
The Shining
Stand By Me
Hearts In Atlantis

να διαβάσεις το ΙΤ χωρίς να δεις την ταινία.

…και τη Λάμψη!

το μιζερι

δ) Ολα τα παραπανω

Λοιπον,μια και τον τελειωσα τον “Θολο” ας πω μια γνωμη.

Προκειται για το πιο"πολιτικο"μυθιστορημα του Κινγκ ως τωρα,με κριτικη απεναντι στην διψα της ανθρωπινης φυσης για εξουσια,στην καταχρηση της και γενικα βαζει μια μικρη κοινωνια κυριολεκτικοτατα σε “γυαλα” παρατηρωντας την,οπως θα βλεπε καποιος μια γυαλα με χρυσοψαρα.Το τελος του χμ… παραξενο,αλλοι θα ξενερωσουν(ειδικα μετα απο 1200 σελ!) και αλλοι θα μεινουν απλα ικανοποιημενοι.Προσωπικα εχω καταλαβει οτι τελευταια ο Κινγκ δεν τα παει πολυ καλα με τα φιναλε.Ευτυχως παντως στο συγκεκριμενο,αν και οι χαρακτηρες ειναι πααααρα πολλοι,καταφερνει να αναλυσει αρκετα την ψυχοσυνθεση των κεντρικων ηρωων,ωστε να δικαιολογησει τις πραξεις τους.Γενικα,ισως ο καλυτερος Κινγκ των τελευταιων χρονων,ειδικα μετα απο κατι απαραδεκτα “Το κινητο” και “Η ιστορια της Λισι”,αν και την ιστορια την ειχε πρωτοσκεφτει το 1976,οπως ο ιδιος αναφερει.Καλο κουραγιο παντως σε οποιον μπει στο τριπακι να το διαβασει,λογω ογκου κυριως.

Tον “Θολο” επιασα εδω και 2 μερες…στα αγγλικα! :slight_smile:

Αλλα η δικια μου εκδοση δεν εχει 1200 σελιδα :stuck_out_tongue:

ναι αυτο το θεματακι με τα φινάλε του το εχει ιδικά μιας που ανέφερες το κινητό οι τελευταίες του σελίδες ηταν απελπιστικές…

αντε πιστευω μεσα στο πασχα να το πιάσω!! :smiley:

Στελλα καλο κουράγιο…

:slight_smile: μερσι !

Βρήκα Thinner, πήρα Thinner, λιώνω Thinner.

Γαμάτο!!! Έχω σκάσει να δω τι θα γίνει στο τέλος!! Μη σποϊλάρει κανείς θα τον καταραστώ! :stuck_out_tongue:

Γενικά το κακό με τον Κινγκ είναι ότι έχω δει απ’ τα περισσότερα βιβλία του πρώτα την ταινία… Και δυσκολεύομαι να διαβάσω βιβλίο μετά από ταινία, με χαλάει γιατί ήδη ξέρω τι θα γίνει απλά δίχως τις λεπτομέρειες. Οπότε, καταλήγω να διαβάζω τα μέτριά του (πχ Bag of Bones, Rose Madder) που όμως και πάλι, άλλοι συγγραφείς θα σκότωναν για να τα είχαν γράψει!

Το It όμως δεν το έχω δει γιατί όλοι λέγανε ότι είναι μούφα, οπότε θα ακολουθήσει:)

[SPOILER]Κι εγώ την ίδια άποψη έχω απ’ όταν είδα τυχαία μια φορά στην τηλεόραση τη σκηνή με ένα κοριτσάκι σ ένα μπάνιο που βγαίνει απ το σιφόνι ένα κόκκινο μπαλόνι και φουσκώνει, φουσκώνει (no rhyme intended:p) μέχρι που ΣΚΑΕΙ και πιτσιλάει κόκκινη μπογιά παντού. :-k[/SPOILER]

H πρώτη μου επαφή πριν μια βδομαδα ήταν το σαλεμς λοτ.
Τόσο εθιστικο που το τελειωσα σε 3 μέρες.

Νομίζω υπάρχει και η Επιστροφή στο Σαλεμς Λοτ, ένα μικρό διήγημα.

σαλεμς λοτ μεγαλη απολαυση… το thinner δεν ειναι κ απο τα καλυτερα κ αν θυμαμαι καλα το ειχε βγαλει κ με ψευδωνυμο πραγμα που μαθευτηκε αργοτερα. το “Αυτο” σαν ταινια μεγαλη μουφα σαν βιβλιο ομως ειναι απο τα καλυτερα βιβλια εβερ πανω στο θεμα του φοβου και πως αυτος βιωνεται στην παιδικη ηλικια…
απο τα καλυτερα βιβλια του ειναι το Apt Pupil το οποιο βλεπεται πολυ ανετα και σε ταινια με τον απιστευτο γκανταλφ-μαγκνετο-Ιαν Μακ Κελεν.

Α ξέχασα να ποστάρω όταν τέλειωσα το Thinner! Καλό ήταν, πολύ καλό βασικά επειδή κράταγε αμείωτο το σασπένς!! Μ’ άρεσε όπως εξελισσόταν.
Και όσο για το τέλος [SPOILER]στεναχωρέθηκα στ΄αλήθεια ε! Πέθανε ο Ginelli, που ήταν και γαμώ χαρακτήρας, πανέξυπνος, και μάλιστα για το τίποτα?!?! Όλος αυτός ο κόπος πήγε στράφι!! Έλεος! Κι αυτός ο ηλίθιος έπρεπε να πετάξει την πίτα μετά που παγίδεψε την γυναίκα του. Αλλά ήταν τέλος σε φάση αρχαία τραγωδία, όπου πέφτει η νέμεσις- και δεν μπορώ να πω ότι δεν το άξιζε, τι του 'φταιγε κι η καημένη η γυναίκα του? Απλά κρίμα για την κορούλα του.[/SPOILER]