Stephen King

Ξενέρα. Δεν βρήκα πουθενά το 1ο στα αγγλικά. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο το βρήκα στα Ελληνικά και το πήρα με βαρυά καρδιά. Ελπίζω να έχει καλή μετάφραση!

οπως ειπαν και αλλοι οι τελευταιες δουλειες του αρχοντα με ειχαν ξενερωσει και ημουν λιγο μουδιασμενος. διαβασα ομως καλες κριτικες για τον Θολο και το πηρα.

μην το σκεφτεσαι καν… επαθα πλακα… το βιβλιο συνδυαζει τρομερα κλειστοφοβικο θριλερ/κοινωνικοπολιτικη αναλυση… τις τελευταιες 300 σελιδες τις διαβασα απο τις 5 μεχρι τις 9 ξημερωματα Σαββατου.

Φαινεται πως σε καθε θεμα οι γνωμες διιστανται.Ισχυει αυτο για την κοινωνικοπολιτικη αναλυση,δριμυτατο κατηγορω προς αρχες διατηρησης ταξης και τοπικους “αρχοντες”,αλλα εγω περιμενα περισσοτερα απο αυτο το βιβλιο.Σε πολλα σημεια βαρεθηκα του θανατα,η πλοκη και ιδιατερα το τελος κομματακι βεβιασμενα και γενικα δε με αφησε με την αισθηση του πωωπωωω τι επος διαβασα!Απο την αλλη για σενα μπορει να εχει την ιδια επιδραση με τον (την?? :p) Μικα,οποτε μονο αν το διαβασεις θα ξερεις :slight_smile:

Με εξέπληξε πολύ ευχάριστα ο King. Ναι ομολογώ, ότι θεωρούσα ότι δεν θα είναι κάτι το ιδιαίτερο. Πάντα έχω αρνητική προδιάθεση για συγγραφείς που παράγουν και πουλάνε μαζικά! Τελείωσα άμεσα το πρώτο Dark Tower και ξεκίνησα ολοταχώς το 2ο. Μου άρεσε πολύ το πως δημιουργεί αγωνία και δυσοίωνη ατμόσφαιρα και το πως συμπάσχεις με χαρακτήρες τόσο γρήγορα. Βλέπε Τζεηκ. Το μόνο που με ανησυχεί λίγο, αλλά είναι ασήμαντο μπροστά στην ποιότητα είναι ότι μάλλον δεν πρέπει να έχει πολύ σχέση με την ατμόσφαιρα και το σέτινγκ των κόμικ, αλλά πρέπει να είναι πιο ευρύ. Ελπίζω δηλαδή να υπάρχει αρκετά η western ατμόσφαιρα στην συνέχεια

διαβασα το [B]σκοταδι βαθυ,διχως αστρα[/B].
4 νουβελες περιλαμβανει,απο καλες ως εξαιρετικες.

α ο κινγκ για το καλοκαιρι ειναι κατι αντιστοιχο του φραπε.:yes:

απο τη μια θελω να κλάψω απο χαρα που προχωράει το θεμα με την ταινια :’)

και απο την αλλα που έφυγε ο Bardem και πηρε την θεση του ο Russell Crowe!!! :’(

Ένα μικρό update. Έχω πάθει ταράκουλο με το Dark Tower. Καιρό είχα να διαβάσω τόσο γρήγορα βιβλία τηρουμένων των αναλογιών. Έχω φτάσει στην μέση του 4ου, του Wizard and glass, και πραγματικά είμαι ενθουσιασμένος. Δεν περίμενα να είναι τόσο καλός ο Κινγκ για να είμαι ειλικρινής. Πραγματικά αναρωτιέμαι πως θα τελειώσει αυτό το έπος! Χάρηκα που έχει και τα φλασμπακς με το κα τετ το παλιό που είναι σε φάση κλασσικό γουέστερν. Σούπερ!!!

[SPOILER]Στο 5ο κόμικ το Battle of Jericho Hill όπου πεθαίνουνε όλοι εκτός του Roland. Εξηγείτε κάπου στα βιβλία γιατί επιβίωσε? Και βασικά δεν κατάλαβα γιατί τον αφήσαν χωρίς να επιβεβαιώσουν τον θάνατο του…Φαντάζομαι όλα έχουν τον σκοπό τους…[/SPOILER]

Πρώτη φορά διάβασα King πριν ένα μήνα (ευτυχώς είμαι ακόμα 18 και δεν έχασα αρκετό καιρό :stuck_out_tongue: ). Απλά τον λάτρεψα. Το πρώτο βιβλίο ήταν το πρώτο της σειρά Dark Tower και αμέσως Ο Θόλος. Και τα δύο με μάγεψαν. Τώρα κάνω οικονομίες για να πάρω και τα υπόλοια του Μαύρου Πύργου. Ήθελα οι ειδίμονες να μου προτείνουν τα πιο ωραία (πάντα κατά την άποψή τους) βιβλία του King ώστε να έχω στο νου μου μερικά ακόμη.

[SPOILER]
Οχι στο βιβλίο σταματάει την αφήγηση εκει που σκοτώνει την μανα του(δηλαδή το πρώτο κομικ), απο κει και περα εχει μονο γενικές αναφορές πχ οτι στη μαχη στο Jericho Hill πεθάναν ολοι,μετα το θάνατο της μητέρας του έπεσε η gilead και τέτοια…
Αν έμπαινε σε τετοιου είδους λεπτομέρειες ουτε 10 βιβλία δε θα του φταναν!!

Για αυτο και θεωρώ τα πρώτα 6 κομικ πολυ σημαντικά για τη σειρα, γιατι καποιος που δεν τα εχει διαβάσει δεν ξερει αυτες τις (για μενα σημαντικές για το saga) λεπτομέρειές…
[/SPOILER]

παιζει πουθενα η σειρα dark tower ολη μαζι φαση προσφορα;

Το κορυφαιο του κατα τη γνωμη μου ειναι Το Αυτο. Μιλαμε για ΤΟ επος
Μετα ερχονται η Λαμψη και το Σαλεμς Λοτ και η Misery
επονται Το πρασινο Μιλι, Κριστιν Desparation και Ροουζ Μαντερ
μετα Pet Sematary, Dreamcatcher, Νεκρη Ζωνη

αυτα εχω διαβασει μεχρι στιγμης απο τον Αρχοντα

τωρα διαβαζω το Κορακι το οποιο μου χουν πει οτι ειναι γαματο αλλα ειμαι ακομα στην 100στη σελιδα και δε μπορω να εκφερω ακομα αποψη ( εχει 957 :stuck_out_tongue: )

και οπως ειχα γραψει και παλιοτερα, επειδη οι εποχες ειναι δυσκολες και δεν ξερω ποσοι εχουν τη δυνατοτητα πλεον να δωσουν 20 ευρω που εχει ενα μεσο βιβλιο του Κινγκ στα βιβλιοπωλεια, ψαχτειτε με τις δημοτικες βιβλιοθηκες.
Εγω που μενω Καλλιθεα πχ εχω βρει την υγεια μου (και την υγεια της τσεπης μου) απο τοτε που ανακαλυψα οτι υπαρχει δημοτικη βιβλιοθηκη και εχει καμποσα απο τα βιβλια του Κινγκ:p

Και εδω κατα τη γνωμη μου οποιαδηποτε κουβεντα για τον Κινγκ.Επος επων,ασυλληπτη δημιουργια…Ουσιαστικα ο τυπας χωραει μια ολοκληρη ζωη μια πολης και μιας παρεας μεσα σε 1000 σελιδες.I_love_metal χωσου αμεσως για να βιωσεις γνησιο τρομο :smiley:

Το Αυτό το είχα διαβάσει για πρώτη φορά στα 16 μου και είχα τρομοκρατηθεί. Δεν είναι μόνο ο τρόμος που αποπνέει, αλλά και ο τρόπος που απεικονίζει τον επαρχιακό τρόπο ζωής των αμερικάνων σε μια μικρή, τυχαία πόλη. Ουσιαστικά πρόκειται για την ιστορία (όπως είπε και ο αποπάνω) της πόλης αυτής, αλλά και τις ιστορίες των κατοίκων της και ιδίως κάποιων πιτσιρικάδων, που αντιμετωπίζουν βέβαια τα πάντα (άρα και τον τρόμο από πολύ νωρίς) μέσα από το πρίσμα της παιδικότητάς τους. Τι να πω, με λίγα λόγια τέλειο. Νομίζεις ότι είσαι 12 χρονών και ζεις και συ μαζί με τους χαρακτήρες.
Καλά θα κάνει ο I love metal να κάνει ένα διάλειμμα από τους Πύργους, να διαβάσει το Αυτό, και μετά να συνεχίσει. Και εγώ στους Πύργους βρίσκομαι τώρα, έχω διαβάσει τους 4 πρώτους τόμους και μπορώ να πω πλέον με βεβαιότητα ότι ο τύπος έχει γράψει απίστευτο έπος. Μακάρι και η προσαρμογή του στην τηλεόραση/σινεμά να είναι το ίδιο αξιόλογη.

Kαλυτερα δε θα μπορουσε να ειπωθει,ευγε! Και επισης σκεφτομαι οτι εγω πρεπει να αρχισω τους πυργους :-k

Επειδή είμαι άσχετος με King, το Αυτό είναι το It στα αγγλικά?

Ω ναι

το ΙΤ το αγόρασα και το διάβασα το 1998. φέτος το καλοκαίρι το διάβασα ξανά, επιβεβαιώνοντας ότι είναι το καλύτερο του Κινγκ και ένα από τα καλύτερα που έχω διαβάσει.

η ελληνική μετάφραση όμως, παίζει να είναι ό,τι χειρότερο έχω διαβάσει στη ζωή μου. λες και το έδωσαν σε κάνα γυμνασιόπαιδο για επιβράβευση που μόλις πήρε το Lower. κάθε 2-3 σελίδες ήθελα να το παρατήσω και να πάω να αγοράσω το αυθεντικό, στα αγγλικά. τελικά άντεξα και έφτασα μέχρι το τέλος.

έχει κανείς την αγγλική έκδοση; είδα ότι βγήκε πρόσφατα μια επετειακή για τα 25 χρόνια, πείτε κάνα σοβαρό σαϊτ να την παραγγείλω (αυτήν ή κάποια άλλη έκδοση) πλζ

χαχ, άκυρο, μόλις είδα την τιμή της επετειακής έκδοσης, πάμε για κάτι πιο λιτό =)

θέλω να αγοράσω την ονειροπαγίδα αλλά γράφει παντού ότι έχει εξαντληθεί από τον εκδοτικό οίκο. ξέρετε μήπως αν υπάρχει κάποιο σιτε/βιβλιοπωλείο που να την πουλάει ακόμα ή αν θα επανακυκλοφορήσει; και ακόμα φέτος θα πάω πρώτο έτος στη σχολή μου, με το φοιτητικό πάσσο παίζει καμιά έκδοση στα λογοτεχνικά βιβλία; ξέρει κανείς;

ξέρω ότι δεν πρέπει να αγοράσεις την ονειροπαγίδα.

Quoted for the truth…:wink: