Stephen King

το concept με τον Κενεντυ φαινεται γαμμηστερο. για να δουμε…

Σορυ για το bump αλλα ξεκινησα προχτες τον Θόλο και μεχρι στιγμης είναι απολαυστικό… μου φαινεται οι 1200 σελιδες θα κρατησουν κανα 10ημερο.

τελειωσα πριν κατι μερες το bag of bones!αρκετα καλο το βρηκα.θα μπορουσε να ειναι το διδυμο αδερφακι του duma key,που επισης μ αρεσε πολυ.γενικα το τελος ψιλοκουλο

[SPOILER]ξενερωσα που δεν ειπε αν εζησε ο ντετεκτιβ:([/SPOILER] αλλα κλασικα σκηνες που κοβουν την ανασα

[SPOILER]η σκηνη με το υποθετικο ταξιδι στο χρονο και η διαφυγη μεσα απο το σπιτι του τρομου στο λουνα παρκ ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ[/SPOILER]
οταν το τελειωσα μου ελειψε μπορω να πω,οποτε μαλλον εκπληρωσε τον σκοπο του ε?

για πειτε τωρα το thinner λεει τιποτα?γιατι θελω να διαβασω κατι απο την μπακμαν περιοδο του.

H μπαχμαν περιοδος γαμει. 4 βιβλιά απο τοτε εχω διαβασει και ηταν και τα 4 σουπερ. Ο αδυνατος ειναι πολυ δυνατο, μετα σου προτεινω να πας για την Οργη.

Θα συμφωνήσω απόλυτα περί Bag of Bones!! Μόνο [SPOILER]ποιος ντετέκτιβ?:confused:
Αααα, κατάλαβα ποιος!! Σιγά μωρέ τον χαρακτήρα, ε θα έζησε υποθέτω:p[/SPOILER]

Thinner επίσης πολύ καλό, σε κάποιο σημείο κάνει λίγο κοιλιά κατ’ εμέ αλλά έχει τέλος-γροθιά! Να το διαβάσεις.

@domino

[SPOILER]εμφανιστηκε μονο σε μια σκηνη αλλα ειχε ηρωικη και στιβαρη παρουσια.:stuck_out_tongue: αυτος τους εσωσε βασικα που πυροβολησε τραυματισμενος το αυτοκινητο.ε και απογοητευτηκα που δεν ειπε τι απεγινε[/SPOILER]

θενξ και τους δυο σας.το κακο με τα μπαχμαν βιβλια του ειναι οτι κυκλοφορουν σε παλιες εκδοσεις απο το κεδρος(που δεν τις πολυεμπιστευομαι σαν εκδοσεις,για τις μεταφρασεις κυριως) και τα περισσοτερα εχουν εξαντληθει.μακαρι να παρει τα δικαιωματα καμια μπελ να τα ξαναβγαλει.

παντως ρε γαμωτο πολλες εκδοσεις εδω στην ελλαδα ειναι ψιλογτπ.ενα απο τα σημαντικοτερα βιβλια του βασιλια ειναι το four different seasons που περιλαμβανει 4 νουβελες,μια για καθε εποχη του χρονου.
ποιες ειναι αυτες?

Rita Hayworth and Shawshank Redemption-Hope Springs Eternal
Apt Pupil-Summer of Corruption
The Body-Fall From Innocence
The Breathing Method-A Winter’s Tale

εδω φυσικα βγηκαν ξεχωριστα:(
οχι να μην πλερωσουμε παραπανω.

edit το body αν καποιος δεν καταλαβε ειναι το λατρεμενο stand by me!

o τρελιαρης αποφάσισε να κυκλοφορήσει την συνέχεια του The Shining :!:

?Dr Sleep? θα λέγεται…

O Danny είναι πλέον 40 ετών δουλεύει σε ένα ψυχιατρείο στη Νέα Υόρκη, στο οποίο? εκμεταλλεύεται τις ψυχικές δυνάμεις που είχαμε διαπιστώσει ότι είχε από το βιβλίο του 1977. Αυτό που πραγματικά κάνει όμως, είναι να δουλεύει μαζί με τους ετοιμοθάνατους και να τους βοηθά να εκδηλώσουν τις δυνάμεις που κρύβουν στο? πέρασμά τους στον άλλο κόσμο.

Κάπου εκεί έρχεται η ομάδα βρικολάκων? Εκεί έρχoνται οι ?Tribes?

Όχι δεν θέλουμε να σας κρατήσουμε κι εμείς σε αγωνία? Απλώς αυτά τα στοιχεία έχει κάνει γνωστά μέχρι σήμερα ο συγγραφέας.

«Το μυθιστόρημα το είχα γράψει τη δεκαετία του ?70 και πάντα αναρωτιόμουν τι να απέγινε όταν μεγάλωσε ο μικρός, Danny Torrance. Έτσι, άρχισε η ιστορία να παίρνει σχήμα στο μυαλό μου.

Ήξερα ότι υπήρχαν κακοί σε αυτή την ιστορία που ήταν βρικόλακες, μόνο που δεν έπιναν αίμα αλλά ψυχική ενέργεια από ανθρώπους όπως ο Danny Torrance.

Κατάλαβα ότι αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να λέγονται ??Tribe?? και ότι ταξιδεύουν πολύ. Η αρχηγός τους είναι μια γυναίκα με το όνομα Rose. Όλοι θα έχουν πειρατικά ονόματα, μιας και η ζωή τους είναι σαν αυτή των πειρατών».

χαμος…

  • οι βρικόλακες κατι μου κάνουν βέβαια…

:-k
βρικόλακες = dark tower?? = χαμος!!! :stuck_out_tongue:

φαινεται πολυ ενδιαφερον.αλλα παλι εχω αμφιβολιες.νεο βιβλιο dark tower,το αλλο με τον κενεντι και τωρα συνεχεια της λαμψης.εχει χαθει λιγο το μετρο?και ολα αυτα σε διαστημα απιστευτα μικρο.αυτο που δεν ξερω ειναι κατα ποσο γραφει επειδη το θελει ή επειδη τον εξαναγκαζουν(εκδοτικοι οικοι και ετς).μακαρι να κανω λαθος και να βγαλει και γαμω τα μυθιστορηματα γιατι ειναι αγαπουλας!

Εδω και χρονια και γουσταρουμε τρελααα \:D/

Σιγα μην τον εξαναγκαζει κανεις,απλα γραφει μανιωδως οτι του κατεβαινει στο κεφαλι με οτι θετικο η αρνητικο συνεπαγεται…

Διαβάζω αυτές τις μέρες τα κόμικ που ναι βασισμένα στο Dark Tower http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dark_Tower_(comics) και μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει το όλο concept. Part western, part dark fantasy, part post apocalyptic. Αποφάσισα λοιπόν να αρχίσω και τα βιβλία. Ένα γρήγορο search εδώ με αποθάρρυνε λίγο γιατί πολλοί είναι της γνώμης ότι άμα δεν έχεις διαβάσει King ίσως να μην κατανοήσεις την σειρά. Δεν έχω διαβάσει τίποτα από King, αλλά είμαι αισιόδοξος ότι θα μου αρέσει. Ουσιαστικά ψάχνω για κάτι original, σκοτεινό και μεγαλεπήβολο. Τι λέτε?

Άρχισε το χθες κιόλας.
Ο πρώτος τόμος είναι λιγάκι “ανώριμος”,αλλά απ τον δεύτερο και μετά απογειώνεται.Τεράστιο έπος.

κοιτα να δεις.τα βιβλια του κινγκ ειναι ευκολοδιαβαστα(αν δεν κουραζεσαι με μερικες υπερβολικες περιγραφες).οποτε δεν ειναι δυσκολο εργο ο πυργος.απλα επειδη ουσιαστικα αποτελει μυθολογια μερικες φορες περιπλεκει καποια στοιχεια απο αλλα του βιβλια οπως πχ στο 5ο τομο εμφανιζεται ενας χαρακτηρας απο το σαλεμς λοτ και αν εχεις διαβασει αρκετα θα εχεις μια απολυτα ολοκληρωμενη αποψη.εγω απο κινγκ εχω διαβασει 5 με 6 βιβλια εκτος αυτων(μικρος αριθμος σε σχεση με τι εχει γραψει)και απολαυσα τον πυργο πααρα πολυ.οκ δεν εχω διαβασει το 7ο ακομα:(
θα ελεγα να ξεκινησεις σιγουρα,απλα θελει υπομονη γιατι ειναι μεγαλα σαν μεγεθος τα βιβλια και καπου κανουν κοιλια.αυτα:D

@hokam.εγω θεωρω το τελος του πρωτου μεσα στο τοπ 5 σκηνων της σειρας και γενικα απο τις καλυτερες σελιδες που εχω διαβασει στη φαντασια.

[SPOILER]το κυνηγι στα βουνα και το παιχνιδι με τις καρτες πιο συγκεκριμενα[/SPOILER]

Να’στε καλά παίδες. Δευτέρα πάω να το τσιμπήσω να ξεκινήσω:)

Red Viper με συγκινείς ρε παλιόπαιδο…

Τα κομικ ειναι τρομερά το εχω ξανα πει πρεπει να τα διαβάσουν ολοι οι φαν του πύργου!!

Το πρωτο ειναι στην ουσια το 4 βιβλιο(και το αγαπημένο μου) που αφηγείται πως ξεκίνησαν ολα, τωρα ξερεις πράγματα που αναφέρονται κατα την διάρκεια των 7 βιβλιων και ακομα περισσοτερα που δεν αναφέρονται καθολου!! αυτο πιστευω ειναι καλο για σενα απο μια άποψη,αν και (αν διαβασες μεχρι το Treachery δες)[SPOILER] οταν ειχα διαβάσει ολη αυτη την ιστορια με την susan και την μανα του ειχα παθει ενα ψηλό σοκ… [/SPOILER]

οπότε διάβασε μερχι το Battle of Jericho Hill για να εχεις μια ολοκληρομενη εικόνα των “παιδικων” χρόνων του ρολαντ και μετα ξεκινα τα βιβλια… :wink:

…άργησα,πάρα πολύ, αλλά αυτές τις μέρες άρχησα τον ‘‘Μαύρο Πύργο’’:):!:

αντε καλη αρχη και εσυ:):!:

Εγώ δυστυχώς δεν έχω αρχίσει ακόμα τον μαύρο πύργο αν και έχω τπν πρώτο τόμο. Τώρα θέλω να ξεκινήσω το βιβλίο του ‘Ο Θόλος’ και ήθελα να ρωτήσω αν το έχει ξεκινήσει/διαβάσει κανείς για να πει μία άποψη!!

Στο τσακ την γλυτώσαμε Neo:p. Είμαι ακριβώς εκεί που αναφέρεσαι στο spoiler. Μόλις μπαίνω στο κεφάλαιο που λέει για την μάνα του και το μοναστήρι. Τελευταία στιγμή εμπόδισα το μάτι από το να πάρει την πληροφορία :slight_smile:

P.S: Μόλις το διάβασα. Φοβερό κεφάλαιο. Κυρίως το τέλος με Rhea και τον πατέρα του Roland.

Ξεκινάει πολύ πολύ δυνατά,συνεχίζει με πολύ ενδιαφέρων τρόπο,για πρώτη φορά ο Κινγκ γράφει τόσο"πολιτικά" και κλασικά στο τέλος ψιλοξενερώνεις,όπως στο μεγαλύτερο μέρος των φινάλε του συγγραφέα…:stuck_out_tongue: Είναι πάντως μια πολύ δυνατή επιστροφή σε σχέση με πατάτες ολκής όπως “Το κινητό” ή την “Ιστορία της Λίσι”.