"Έφυγε" ο Steve Jobs

Εχεις δικιο στα περι Wozniak,αυτος σχεδιαζε και δημιουργουσε στην αρχη και ο Τζομπς ειχε την ιδεα να τα πουλησουν.Εξαλλου ποτε του δεν ηταν κανενας τρομερος μηχανικος,ουτε καν τελειωσε τις σπουδες του.
Απλα μια παρατηρηση,στρωμενη επιχειρηση η ετοιμοθανατη Apple του 1996?

–λολ,γαματο το απο πανω

Αν και είναι χαζό να ξεκινήσω τέτοιο debate να πω απλά ότι τα κάνει όλα αυτά εκτός από αυτό με το memory που λέει…

κατα τα άλλα κλασσική linux-άδικη άποψη που ο Steve Jobs είναι ένας μάγος που έχει κάνει όλο το κόσμο να μην σκέφτεται και να τον εκμεταλλεύεται σαν να μην υπάρχει αύριο. και είναι και κακός καπιταλιστής.
Κατα τα άλλα σε αυτόν τον ονειρικά πλασμένο κόσμο που ζούμε υπάρχουν 5 άνθρωποι οι οποίοι απλά θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους, να ηχογραφούν όπως πρέπει, να έχουν ένα smartphone (αν θέλω κανονικό τηλέφωνο θα αγοράσω ένα με 50 ευρώ) για να μπορούν να διευκολύνονται σε άπειρα θέματα, να έχουν ένα υπολογιστή που αν και όταν χαλάσει τον πετάνε και παίρνουν άλλον (ύστερα από πολλά χρόνια υπερβολικού λιωσίματος και χωρίς να χρειαστεί να πουν τη κακή λέξη format), που χρησιμοποιούν ένα mp3 player που είναι ό,τι πιο όμορφο και απλό στη χρήση και βρίσκεται πάνω του μέσου όρου και τέλος δεν τους αναγκάζει ΚΑΝΕΙΣ να αγοράσουν κάτι χωρίς τη θέλησή τους. (το ipad είναι ωραίο αλλά δε νιώθω ότι μου ταιριάζει…και ΔΕΝ θα το αγοράσω)
Και για να quote-άρω και τον ΜΕΓΑΛΟ (γιατί ήταν μεγάλος και επηρέασε όσο λίγοι τη πορεία του κόσμου στα χρόνια που ζούσε): ?You can?t just ask customers what they want and then try to give that to them. By the time you get it built, they?ll want something new.?
Αυτά.

[SPOILER]θέλω κάποιος που θεωρεί ότι το marketing είναι αυτό που έκανε την Apple αυτό που είναι να το πούν και σε άλλες εταιρείες να το κάνουν και αυτές μπας και βγάλουν κανα ψιλό. όχι τίποτα άλλο…είναι κρίμα να μην πάρουν “την γνώση”[/SPOILER]

edit: επίσης μου κάνει εντύπωση που ένα “μουσικό forum” δεν αναγνωρίζει τη προσφορά του Steve Jobs για την δημιουργία/προώθηση της μουσικής μέσω της τεχνολογίας…

Αν αυτή τη στιγμή βγάλει μια άλλη εταιρεία, έναν υπολογιστή που να σου ικανοποιεί περισσότερες ανάγκες από το mac (καθόλου απίθανο), μπορείς να τον αγοράσεις και να μη δεινοπαθήσεις από το ότι το κινητό σου είναι ι-phone, ακούς μουσική από το i-pοd, αν δεν έχεις mac OS το i-tunes θα σου δημιουργήσει πρόβλημα και στην τηλεόραση σου έχεις συνδεδεμένο apple tv?

Προφανώς κι αν εσένα δε σε πειράζει, μαγκιά σου. Αλλά
"apple doesn’t give you what you want. They force you to take what they have".

εγω θεωρω οτι το μαρκετινγκ του τζομπς ειναι αυτο που εκανε κατα ενα μεγαλο ποσοστο την apple αυτο που ειναι.και να το πω σε αλλη εταιρεια τι σημασια εχει,ολες χρησιμοποιουν μαρκετινγκ απλα δεν το κανουν τοσο καλα οσο η apple και ο τζομπς.το σποηλερ σου δεν λεει κατι,αυτη η “γνωση” δεν ειναι κατι που μπορεις να μαθεις,πρεπει να τη δημιουργησεις.

και το τελευταιο που λεει ο καρβου πανω ειναι πολυ ρεαλιστικο,και ειναι και παλι αποτελεσμα του μαρκετινγκ της apple.

ΑΚΡΙΒΩΣ. Απλά δε γίνεται να “κοροϊδεύεις” (με την έννοια του κακού/μέτριου προϊόντος-έξυπνου marketing) τον κόσμο για πολύ καιρό…

τέλοσπάντων, το θέμα μου εμένα και των ατόμων που ξέρω ότι χρησιμοποιούν mac/iphone/i-οτιδήποτε είναι ότι πριν χρησιμοποιούσαμε windows, κάτι δε μας πήγαινε καλά, χρησιμοποιήσαμε mac και απλά ησυχάσαμε…αν ήταν άλλη εταιρεία που να το έκανε καλύτερα δε μπορώ να βρώ κάποιο λόγο που να μην πήγαινα εκεί…δεν θεωρώ τον εαυτό μου θύμα marketing δεδομένου ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Κατα τα άλλα, μουσική πλέον ακούω από το iphone, φωτογραφίες πλέον βγάζω από κει γιατί ΔΕΝ μπορώ και ΔΕΝ με νοιάζει να κουβαλάω φωτογραφική όπου πηγαίνω, έχω αποσβέσει το macbook που έχω πάρα πολλές φορές (ειδικά σε θέματα ηχογραφήσεων) και γενικά επειδή δεν είμαι προγραμματιστής, δεν με νοιάζει να “πειράζω” τα μηχανήματα που διαθέτω και επειδή η μικρή μου εμπειρία με υπολογιστές με έχει κουράσει, έχω καταλήξει στο ότι τα προϊόντα της Apple είναι αυτό που μου ταιριάζει (τουλάχιστον τα περισσότερα που έχω χρησιμοποιήσει).

Ο Steve Jobs είναι ο άνθρωπος που θαυμάζω για αυτά που έχει καταφέρει, για το μοντέλο διαχείρισης της εταιρείας του και για το πώς πέτυχε να κάνει κάτι που άλλες εταιρείες στο χώρο προσπαθούσαν αλλά ποτέ δε τα κατάφεραν (ειδικότερα σε θέματα ηγεσίας και πίστης στο όραμά του).

Ήταν ένας καθαρά game changer:
http://www.bloomberg.com/video/66625228/

edit: apple tv δεν έχω/δεν ξέρω…

οχι μιλάωπερισσότερο για την μετα 00s apple με τα ipod κλπ που σε μεγάλο βαθμό του έδωσαν δημοσιότητα στο ευρύ κοινό -τα mac ποτέ δεν ήταν κ φοβερά επιτυχημένα αν θες,έστω σε σχέση με windows,εμπορικά πάντα-και στην εταιρεία του βέβαια… όμως δεν θα ήταν δυσκολότερα όπως και να χει να κατακτήσεις ένα Α μερίδιο της αγοράς με μια καινούρια επιχείρηση και ένα νέο προιόν παρά με μία επιχείρηση ήδη γνωστή στο χώρο της πληροφορικής που ούτως ή άλλως ήταν κάπως ολιγοπώλιο?.. στο κάτω κάτω τότε ήταν η microsoft με το GUI οπότε έπρεπε να γίνουν κάποιες αλλαγές στα προιόντα της…(ερώτηση: τότε ο jobs ήτανε στην apple?)
είχα δει και ένα ντοκυμαντερ κάποτε για τα σκαμπανεβάσματα της apple κ όλη τη σίλικον βάλλευ γενικά αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα…

+1

Επίσης ψιλοάσχετο αλλά δείτε αυτή τη ταινία:

έχει μια αρκετά καλή εικόνα για το τι ήταν οι Steve Jobs / Bill Gates τότε…

[SPOILER](προς θεού τίποτα δεν είναι εξιδανικευμένο και ούτε ήταν άγιος ο Steve Jobs, απλά εξετάζουμε πλέον το έργο του ολοκληρωμένο και σφαιρικά…)[/SPOILER]

τον διωξανε το 85,μετα απο καποια χρονια πηγε στην πιξαρ και την ανεβασε,μετα εκανε μια εταιρεια λογισμικου,τη Next,η οποια επισης πηγε γαμιωντας και τελικα την εξαγορασε η Apple το 95,και οταν ειδαν οτι φτασαν σε τραγικα χαμηλα επιπεδα πωλησεων και τζιρου το 96 του ζητησαν να γινει συμβουλος και επειτα τον εκανα CEO.Και οι κινησεις που εκανε τοτε εσωσαν την Apple απο διαλυση,γι αυτο λεω οτι δεν πηρε τιποτα ετοιμο και ευκολο.

Δεν ειναι καθολου ευκολο να προβλεψεις που να επενδυσεις και τι θα εχει επιτυχια στο μελλον,ανεξαρτητα σε ποια εταιρεια εισαι και ποσο γνωστη και δυνατη ειναι.Δες τη νοκια πχ που απο πρωτη στον κοσμο σε κινητα πριν μερικα χρονια τρεχει να προλαβει τωρα πια.Ο Τζομπς ποτε δεν εφτιαξε PDA,παρ’ολο που ειχαν μεγαλη επιτυχια,επειδη σκεφτηκε οτι στο μελλον PDA και κινητο μπορουν να ενσωματωθουν,και αυτο εκανε και το εκανε καλυτερα απο καθε αλλον,γι αυτο το iPhone ειχε και εχει τοσο μεγαλη επιτυχια.

Δεν μου αρέσει να ξεφωνίζω ανθρώπους πάνω από τον λάκκο τους ειδικά όταν ο καρκίνος τους στέλνει τόσο πρόωρα. Δεν θα το κάνω για τον Τσάβες, πόσο μάλλον για τον Jobs. Αλλά για όλα όσα σωστά αναφέρεις, δεν έχω αποκτήσει ούτε ένα προϊόν Apple τόσα χρόνια…

Στο μεταξύ διαβάζω από χθες μουσικούς να αποχαιρετούν τον Jobs και να γίνονται και αναφορές στην “προσφορά του στη μουσική”… :-s

Δεν συμφωνώ για πολλούς λόγους και όχι μόνο τους προφανείς: Διαβάστε και μία άλλη προσέγγιση στην επίδραση της τεχνολογίας στην μουσική, αυτά που λέει εδώ ο Al Di Meola:

http://digital.premierguitar.com/premierguitar/201110_1#pg41

Εδώ κάπου διάβασα ότι είναι ο Τόμας Έντισον του αιώνα μας. Μάλιστα.

Κατά τ’ άλλα, να 'ναι καλά εκεί που είναι.

Μπήκα να γράψω αλλά με κάλυψε ο Κάρβου. Άσε που το itunes είναι για πέταμα :stuck_out_tongue:

Μακάβριο, αλλά θα το εκτιμήσεις
Steve Jobs died from PC (Pancreatic Cancer) :stuck_out_tongue:

Φυσικά και θα το εκτιμήσω. Πριν φύγω για διακοπές το καλοκαίρι πέθανα με το itunes και κατέληξα με ipod με χαλασμένη μπαταρία που να έχει 19 φορές ένα συγκεκριμένο άλμπουμ. Steve Jobs my ass :stuck_out_tongue:

Με καλυψες απόλυτα. Μεγαλύτερη προσφορά στην ανθρωπότητα είναι η PIXAR παρά η apple. Ο θάνατος ενός ανθρώπου είναι τραγικός.Και ναι ήταν τρομερά ευφυής αλλά η apple με τις πρακτικές της παραβιάζει κοινωνικά δικαιώματα και κρατάει την επιστήμη των υπολογιστών πίσω. Πρέπει να σκεφτόμαστε και 5 πράγματα παραπάνω προτού κάνουμε κάποον πρότυπο…

[QUOTE=Mule;1233286
Στο μεταξύ διαβάζω από χθες μουσικούς να αποχαιρετούν τον Jobs και να γίνονται και αναφορές στην “προσφορά του στη μουσική”… :-s

Δεν συμφωνώ για πολλούς λόγους και όχι μόνο τους προφανείς: Διαβάστε και μία άλλη προσέγγιση στην επίδραση της τεχνολογίας στην μουσική, αυτά που λέει εδώ ο Al Di Meola:

http://digital.premierguitar.com/premierguitar/201110_1#pg41[/QUOTE]

Επειδή έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μπορούμε να μεταφέρουμε τη κουβέντα σε κάποιο thread σχετικό με μουσική/τεχνολογία…πιστεύω ότι όλοι όσοι ασχολούμαστε ενεργά ή και παθητικά με τη μουσική και τη σύνθεση σε pc/mac/studio θα μπορούσαμε να πούμε κάποια πράγματα και να αναφέρουμε την σχετική εμπειρία μας…:slight_smile:

http://acidcow.com/pics/24835-the-30-dumbest-facebook-reactions-to-steve-jobsv.html

κλαιω με το mr hobbs και τον μπατσο με το “fuck steve jobs”

μάλιστα, το είδαμε και αυτό…είναι σαν να πηγαίνεις στη κηδεία ενός συμμαθητή σου και να πας να πείς στους φίλους του και στην οικογένειά του: Δεν χαίρομαι που πέθανε, αλλά χαίρομαι που δεν θα είναι πλέον γύρω για να με πειράζει και να με κοροιδεύει…
πολύ ωραίο…χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα τέτοια άτομα…

Δεν είπε ακριβώς αυτό το πράγμα ο άνθρωπος. Μη τον φάμε αδίκως. Η δήλωση του ήταν:

As Chicago Mayor Harold Washington said of the corrupt former Mayor Daley, ?I?m not glad he?s dead, but I?m glad he?s gone.? Nobody deserves to have to die ? not Jobs, not Mr. Bill, not even people guilty of bigger evils than theirs. But we all deserve the end of Jobs? malign influence on people?s computing.

Και είναι απολύτως πιστή σε ό,τι υποστηρίζει ο Stallman όλα αυτά τα χρόνια.