"Έφυγε" ο Steve Jobs

τη διάβασα τη δήλωση ψάχνοντας να δω ποιός είναι και τι αντιπροσωπεύει ο Stallman, αλλά και πάλι θεωρώ ότι τέτοιες δηλώσεις καλά γίνονταν όσο ο άνθρωπος ήταν ζωντανός. Οκ κατανοώ τη στάση του και όλα αυτά που εκπροσωπεί με το ελεύθερο λογισμικό, αλλά για όνομα, σεβάσου λίγο, αν όχι τον ίδιο, τουλάχιστον τα άτομα που βρίσκονταν γύρω του…Τι να πώ, εκτός και αν ο Jobs ήταν ο χειρότερος άνθρωπος στο κόσμο μετά τον Hitler…

karvou με πρόλαβες.Έπρεπε να είχα ποστάρει ολοκληρωμένη την δήλωση του γιατί αν δεν γνωρίζεις τον Stallman όντως μπορείς να παρεξηγήσεις την φωτό.

[B]@ioanniskont[/B]
Νομίζω ότι έδωσες βάση σε λάθος σημείο της δήλωσης του.Το ζουμί ειναι εδώ:

But we all deserve the end of Jobs? malign influence on people?s computing.

Και η μαλακία είναι ότι όταν “φύγει” κανένας Stallman (κούφια η ώρα:p) δεν θα κουνηθεί φύλλο εφόσον δεν μας έδωσε μοδάτα αιφον.Εεελα τώρα ελεύθερο λογισμικό και αηδίες:p

“we all deserve”…ποιοι είναι αυτοί οι all??? τέλοσπάντων, τα έχω ήδη αναλύσει αρκετές φορές τόσο εδώ μέσα όσο και σε pm…να είμαστε καλά εμείς που τον θυμόμαστε για τα καλά που μας έχει προσφέρει και να είναι καλά και αυτοί που θα απαλλαγούν πλέον από τους περιορισμούς που έφερε στις ριζοσπαστικές τους ιδέες…

http://www.gnu.org/gnu/manifesto.html

αξίζει να του ρίξεις μια ματιά :wink:

ok, έτσι το δέχομαι…αν και off topic, εγώ την όλη προσπάθεια θα την κρίνω καλώς ή κακώς ως τελικός καταναλωτής. Μακάρι να καταφέρουν τέτοιες ενέργειες να τρίξουν καρέκλες σε μεγάλες εταιρείες υπολογιστών…Απλά επειδή ζούμε σε συγκεκριμένη “αγορά”, η χρηματοδότηση παίζει σημαντικό ρόλο. Και επίσης να μην ξεχνάμε το βασικό: “money attracts minds” Στις λίγες εξαιρέσεις που δουλεύουν καθαρά από hobby όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν έξοδα τα οποία δεν καλύπτονται αναλογικά με τον χρόνο εργασίας (είτε είσαι επαγγελματίας hobbyστας μουσικός και γράφεις το ένα αριστούργημα μετά το άλλο είτε είσαι επαγγελματίας hobbyστας προγραμματιστής και έχεις φτιάξει ένα γαμάτο λογισμικό ή έχεις τα φόντα να κάνεις κάτι πραγματικά ξεχωριστό)…Οπότε εδώ κρίνεται το κατα πόσο ένα “όραμα” αξίζει ή όχι να προχωρήσει σε επίπεδο πλήρους αφοσίωσης (γιατί κακά τα ψέματα και η Apple έτσι ξεκίνησε…) οπότε και να αρχίσεις συντονισμένες κινήσεις και να αναζητήσεις τη βοήθεια ατόμων από σχετικούς/άσχετους χώρους που μπορούν να βοηθήσουν. Οι νόμοι της αγοράς και του marketing είναι αυτοί που είναι, απλά αν εσύ έχεις ένα solid asset που μπορεί να σε βγάλει μπροστά, πρέπει να έχεις και τα αρχίδια να μείνεις πιστός στις αξίες και τους στόχους/όραμα που έχεις θέσει στο ξεκίνημα. Εξάλλου η έλλειψη σιγουριάς από πολλούς αξιόλογους ανθρώπους που δεν ήταν σίγουροι για το “δημιούργημά” τους οδήγησε στο να εκμεταλλευτούν τις ιδέες τους λαγωνικά της αγοράς (βλέπε mouse, Altair 8800 κλπ).

και μεσα σ’ολα αυτα,το iphone 4s εκανε ρεκορ προπαραγγελιων λεει,με 1 εκατομμυριο παραγγελιες την 1η μερα της διαθεσης του online.Εγω δεν καταλαβα να προσφερει κατι περισσοτερο απο το 4,οποτε παλι αποδεικνυονται αυτα που λεμε εδω περι μαρκετινγκ και brand loyalty και πορωμενων καταναλωτων-οπαδων.

Κάπου πήρε το μάτι μου για 4 εκατομμύρια παραγγελίες μέσα τρία 24ωρα! Μέχρι και με τον θάνατο του έκανε marketing ο Jobs! :lol:

Άφησε κληρονομιά ο jobs μάγκες… [B]Εδώ[/B] μοιράζουν macbook air τσάμπα…:lol::lol:

λολ εχει 52 χιλιαδες ατομα που το πιστεψαν.

“We will remember Steve Jobs and he’s good work”

Οι θεοί είναι οι 7 χιλιάδες του “maybe attending”…

http://www.technewz.gr/2011/10/dennis-ritchie-unix-c-70.html
Καποιος που εκανε κατι πιο σημαντικο απο τον Jobs πεθανε επισης.

^^ Έλα ρε, μεγάλο μυαλό και μεγάλη μορφή ο Ritchie. Κρίμα.

Αυτούς όμως δεν τους μαθαίνει ο κοσμάκης σαν τον Jobs.
Είναι underground.

[SPOILER]Τώρα είναι όντως underground βέβαια…[/SPOILER]

RIP Dennis…

σημειωτέον νομίζω πέθανε το Σ/Κ … δεν ξέρω γιατί δεν το έμαθα απ τα χιλιάδες αφιερώματα…

ε ειναι αυτο που λεγαμε στις πρωτες σελιδες παλι.

επισης,ΑΝΤΕ ΡΕ ΒΛΑΧΟ ΣΟΦΙΚ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΟΥΝΙΞ ΚΑΙ ΤΗΝ C.ΥΠΕΡΒΛΑΧΑ.

Πόσο τραγικό, εγώ σήμερα το μεσημέρι το έμαθα. Τι σου κάνει το marketing.
Μιλάμε για τον άνθρωπο που συνέβαλε απίστευτα στην επιστήμη των υπολογιστών, το βιβλίο του με τον kernighan το έχουμε σαν τη βίβλο στη σχολή, [U]αυτό εδώ[/U] είναι ένα από τα μεγαλύτερα papers στον τομέα, πατέρας UNIX, τι να λέμε.
printf(“Goodbye world”); :frowning:

rip, έπρεπε να λανσάρεις κι εσύ πανάκριβες άχρηστες αηδίες για να μαθευτεί ο θάνατός σου έστω.

nooooooooo οχι αλλοα inside ηλεκτρολογικά νέρντι Jokes και στο φόρουμμυμυμυμυμ

βασικά το itunes πιστεύω ότι είναι από τους μεγαλύτερους υπαίτιους της βασιλείας του mp3 (του κακού ήχου κοινώς), και του θανάτου του μουσικού σι ντί

#include <stdio.h>

int main()
{
printf(“goodbye, dad
”);
return 0;
}

δεν τα λες ακριβως “ηλεκτρολογικα” αλλα νταξει :Ρ

Αυτη τη στιγμη προσεβαλες βαθυτατα 5-6 χρηστες του φορουμ :stuck_out_tongue: