Steven Wilson - Grace for Drowning

Για μενα απο Signify μεχρι Recordings… η αρχη και το τελος της μουσικης. ;p Αν και εχουν τραγουδια που δεν ακουω συχνα, οι δυνατες στιγμες τους λυγιζουν σιδερα.

Την εποχη που ειχε βγαλει το πρωτο προσωπικο του album ειχα κανει [U]αυτο[/U] για το Rocking. Ενα σημαντικο κομματι που θυμηθηκα.

[SPOILER][B]Κατά κάποιον τρόπο νομίζω πως οι Pink Floyd ακόμα βρίσκονται στο πίσω μέρος του μυαλού των Porcupine Tree.[/B]

Υπάρχει διάχυτη μια αίσθηση πως όλα έχουν πλέον παιχτεί. Αλλά σκέψου πως το “Quadrophenia” των Who αναφέρεται σε παιδιά με ψυχολογικά προβλήματα που σταδιακά αποσυντίθενται. 6 χρόνια αργότερα κυκλοφορεί το “The Wall”, που πραγματεύεται τα ίδια θέματα. Οπότε μπορείς να πεις πως όλα έχουν παιχτεί, αλλά αν έχεις αρκετά δυνατή προσωπικότητα προσπαθείς να δημιουργήσεις κάτι με το δικό σου τρόπο. Κι εγώ αναγνωρίζω σε κομμάτια μου επιρροές από Floyd και Zeppelin, οι οποίες γίνονται ασυνείδητα και όταν τα ξανακούω μετά από καιρό καταλαβαίνω από πού εμπνεύστηκα κάποια μέρη. Π.χ. άκουσα το ομότιτλο κομμάτι από το “Deadwing” τις προάλλες και σκέφτηκα πόσο προφανής είναι η ομοιότητα με το “Achille’s Last Stand” των Led Zeppelin.[/SPOILER]

Αν μη τι αλλο σωστος, δε μπορω να θυμηθω αλλη περιπτωση μουσικου που να παραδεχεται κατι τετοιο απο μονος του.

agreed, κατα μέρους.

Μεσολαβούν to μεγαλειώδες lightbulb sun και το πολύ καλό Stupid Dream αλλά και το εκτός συναγωνισμού θα μπορούσε να πεί κανεις Voyage…

Αλλά λείπει το αριστούργημα “The Sky Moves Sideways” :slight_smile:

Εγώ θα έλεγα από την αρχή της δισκογραφίας τους μέχρι ΚΑΙ το LBS. Από εκεί και πέρα η prog rock συνταγή άρχισε να χαλάει νομίζω και υπήρχαν ανομοιομορφίες στα album :confused:

Ε, αυτό αποκαταστάθηκε με τα προσωπικά του wilson.

Για εμένα Grace > Insurgentes χωρίς να ξεπερνάει όμως Sky ή lightbulb ή signify αλλά θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί οτι είναι μέσα στισ 5 καλύτερες δουλείες του wilson.

(no man τρομερό project, έχει κοινά ερεισματα με όλα τα παραπάνω αλλά δεν θα μπρούσα να το τοποθετήσω στα 5 πρώτα)

εεε, ισως η εντυπωση που μου δωθηκε να ειναι εσφαλμενη λογω διατυπωσης, αλλα εννοουσα πως συμπεριλαμβανω stupid dream και lightbulb, αλλα και το insignificance κυριως λογω του wake as gun i και της ακουστικης βερσιον του nine cats, το οποιο ειναι καλυτερο απο την αρχικη στο on the sundays

voyage και sky μεγαλειωδη, ευκολα θα μπορουσε να τα χαρακτηρισει κανεις μεχρι και καλυτερες δουλειες του δεδομενου των εκαστοτε προσωπικων γουστων του καθενος, αλλα δεν ειναι ο λογος για τον οποιο λατρεψα τους pt. russia on ice, buying new soul, in formaldehyde, stop swimming, cure for optimism, dark matter, waiting, αυτα ειναι οι porcupine tree (για μενα παντα) οσο προγκ ή ψυχεδελικοι και αν γινονται στις μουσικες που επισκεπτονται ανα καιρους. το νεο παντως ειναι καλυτερο του insurgentes, το πιστευω. απλα εκει εγραψε μερικα κομματια που ειχε να παρουσιασει απο εποχες recordings και πισω