Steven Wilson: Harmony Codex (2023)

Ωραιο κομμάτι.

Στα on topic, λένε ότι συμφέρει το official σε σχέση με Burning Shed. Και τα δύο πάντως προπληρώνουν το ΦΠΑ της χώρας παραλαβής οπότε μέχρι ένα υψηλό πόσο (150?) δεν έχεις θέμα, είχα πάρει το C/C έτσι.

Πάντως αν δεν θες κάτι εξεζητημένο, ίσως συμφέρει κάποιο ευρωπαϊκό Amazon.

βασανιστής . Ξεκάθαρα

2 Likes

Ειχε πει οτι τους το προτεινε και το δεχτηκαν οικειοθελως :stuck_out_tongue:

Ειναι συντακτικα και γραμματικα σωστο να βαλει πρωτο το vegan, καθοτι ειναι επιθετικος προσδιοριγμος για το ατομο του, ενω ακολουθειται απο λεξεις που ειναι ολες ουσιαστικα (και περιγραφουν τις επαγγελματικες του ιδιοτητες). Βασικα αν εγραφε “musician vegan”, θα ηταν σαν να βαζει σε προτεραιοτητα το οτι ειναι vegan, και οτι αυτοπροσδιοριζεται πρωτα ως vegan και μετα ως μουσικος :stuck_out_tongue:

Σιγουρα ετσι θα εγινε αφου ετσι ειπε.

On topic, αρκετα ωραιο το τραγουδι. Ωραιος και ο τιτλος του δισκου και το εξωφυλλο.

Προσωπικα μου αρεσε αρκετα το Insurgentes και παρα πολυ το Grace For Downing. Το The Raven ανηκει στην δεκαδα με τους πιο υπερεκτιμημενους δισκους ολων των εποχων, κατι που θα αποδειχθει και μαθηματικα σε περιπου 2.5 μηνες. Τα υπολοιπα δεν τα εχω ακουσει ποτε ολοκληρα, καπου το 2012 και μετα με εχασε αφου πλεον μου ακουγονται μανιερα ολες οι δουλειες του, οπως και το προσφατο Porcupine Tree.

1 Like

Μόνο ως vegan αυτοπροσδιορίζεται λοιπόν, τα υπόλοιπα είναι επαγγελματικές ιδιότητες.

Συμφωνω, αλλα εσυ ειπες οτι το εβαλε πρωτο :stuck_out_tongue:

Δε θα μπορουσε να εχει μπει καπου αλλου, μονο εκει εμπαινε το vegan!

1 Like

:thinking: :face_with_raised_eyebrow:

Τι θα γίνει σε 2,5 μήνες;

5 Likes

Κόμματος αυτό!

2 Likes

Αυτό ερχόμουν να ποστάρω…

Θυμίζει μόνο σε μένα Hand Cannot Erase άραγε; :thinking:

Edit: δεν ξέρω αν το rocking.gr θα έχει συνέντευξη με το αφεντικό, ο Anil Prasad του InnerViews (τσεκάρετε, κάνει φοβερές συνεντεύξεις), είπε το παρακάτω για μια επικείμενη συνέντευξη με τον Wilson και τι περιλαμβάνει αυτή:


Για τους PT, πέρα από τον live δίσκο, τι άλλο καλό νέο άραγε μπορεί να μάθουμε;;; :thinking: :thinking: :thinking:

1 Like

Πολλά καλά μπορούμε να μάθουμε, το θέμα είναι τι από αυτά θα συμβεί!

1 Like

Θυμίζει από την άποψη ότι είναι prog που αναγνωρίζει αλλά δεν αναλώνεται στα '70s, αλλά έχει πολλά ηλεκτρονικά στοιχεία και μουσικές προσθήκες (π.χ. η χορωδία). Κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου

1 Like

Βρε, για τον Steven Wilson μιλάμε, όχι για τον Robert Smith!

Δε νομίζω ότι έχει πει κάτι και δεν έγινε! (οκ, έλεγε για χρόνια ότι πάπαλα οι PT, αλλά δε μας χάλασε το ψεματάκι… :stuck_out_tongue: )

Βαρετό και φλύαρο το κομμάτι.

1 Like

Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη για το νέο δίσκο και άλλα:

2 Likes

Το τέταρτο (και τελευταίο?) δείγμα από το δίσκο:

Την επόμενη εβδομάδα θα μπορούμε να ακούσουμε όλο το δίσκο! :slight_smile:

1 Like

Οι μελωδίες των φωνητικών μου θυμίζουν γραμμές Ozzy, αλλά είμαι και φανμπόι :smiley:

1 Like

:zzz::zzz::zzz::zzz::zzz::zzz::zzz:

μετά από το πρώτο, και το Impossible Tightrope, αρνούμαι πεισματικά να ακούσω άλλο single. Το ίδιο έκαναν και με PT αν θυμάμαι καλά, κι είχαν δώσει το μισό δίσκο πριν την κυκλοφορία. Καλά, και για Future Bites τα ίδια. Οπότε κρατάω τα δύο και περιμένω να περάσει ο καιρός.

4 Likes