Stoner Rock/Heavy Rock Κυκλοφοριες-Προτασεις

[B][SIZE=“4”]THE CURSE OF WENDIGO-ECLECTIL TAIL[/SIZE][/B]

Psy Doom/ Stoner απο την Ουκρανία. Fucked up πράγματα

Με pentagram headliners, πλασάρεται ως το καλύτερο underground stoner fest αυτή τη στιγμή

http://thedesertfest.com/london/line-up/

  • cough που προστέθηκαν τώρα

Δεν είχα ιδέα περί της υπάρξεώς του, έψαχνα στα τυφλά τι παίζει στο Λονδίνο το Πάσχα.
Εκ των πραγμάτων γνωρίζω μόνο το 1/3 των συγκροτημάτων περίπου, αλλά τέτοιες φάσεις είναι ωραίες για να ανακαλύψει κανείς καινούριες μουσικές, so, enjoy…

(και μόλις είδα εΝίκο να με έχει προλάβει 3 ποστ πιο πάνω :stuck_out_tongue: )

[B]+ Planet of Zeus.[/B]

πληροφοριακα, υπαρχει και το αντιστοιχο του βερολινου με παρομοια ονοματα αποτι βλεπω(το εψηνα περυσι γιατι ειχε headliners Motorpsycho)

http://www.desertfest.de/

[B]Supermachine-S/T[/B]

Αυτοί είναι οι supermachine, stoner rock μπάντα απο τις Ηνωμένες Πολιτίες. Μέσα στο 2013 θα βγάλουν το πρώτο τους άλμπουμ, το οποίο βέβαια στριμάρει η δισκογραφική τους εδώ: http://smallstone.bandcamp.com/releases

Εγχώριο προϊόν από τον Πειραιά, το EP περιέχει 5 κομματάρες (η μία διασκεύη στο Born to be wild) με φανερά στοιχεία απο Down/Crowbar συν την απαραίτητη δόση ψυχεδέλειας (όπως την παρουσιάζουν οι προαναφερθείσες μπάντες). Μπράβο τα παιδά.

Δυνατό Stoner/doom από Βρετανία μεριά με απίστευτο όγκο (τρίζουν τα παράθυρα λέμε), πορωτικά riff και πολλές ωραίες ιδέες γενικά.

Ακούστε το όλο [B][U]εδώ[/U][/B]

σπλιτακι sungrazer/the machine με εξωφυλλαρα.

στριμαρει ολο εδω
http://3voor12.vpro.nl/luisterpaal/albums/The-Machine-Sungrazer.html

Έχω κάτι αιώνες να γράψω σε αυτό το θρεντ μιας και τον τελευταίο (αρκετό καιρό) είμαι κάπως μπουχτισμένος με το stoner και το έχω παραμερίσει.
Αξίζει όμως τον κόπο να σας επιστήσω την προσοχή σε δύο συγκροτήματα του παρελθόντος που χάθηκαν στη λήθη του χρόνου.

[FONT=“Georgia”]Πάμε μια βόλτα στην τιμημένη NOLA. Στη Νέα Ορλεάνη της Λουιζιάνα λοιπόν θα συναντήσουμε έναν από τους πιο ταλαντούχους τραγουδιστές του Αμερικανικού underground metal. Τον κύριο [B]Kyle Thomas[/B] που οι μερακλήδες γνωρίζουν από την πρώτη του μπάντα, τους ΘΡΑΣ οδοστρωτήρες Exhorder φυσικά ([I]μάθε μπαλίτσα στον άρχοντα![/I]).
Τα δύο συγκροτήματα που θα σας συστήσω λοιπόν, μοιράζονται πολλά κοινά στοιχεία.
Προέρχονται από την ίδια πόλη, παίζουν παρόμοια μουσική, έχουν βγάλει ένα μόλις album έκαστο, πίσω από το μικρόφωνο βρίσκεται ο προαναφερθείς Kyle Thomas και τέλος δεν υφίστανται πλέον.

[B][SIZE=“4”]Floodgate - Penalty[/SIZE][/B] (1996)

Doom/Stoner metal γράφει η εγκυκλοπαίδεια.
Αλήτικο, καλοπαιγμένο heavy rock από τους βάλτους του Μισσισσιππή θα έλεγα εγώ.
Και με την τσαμπουκαλεμένη φωνάρα του Kyle Thomas να θυμίζει λιγάκι Eddie Vedder σε σημεία τολμώ να πω, ίσως ο ήχος να φέρνει και λίγο από grunge. Ναι, άμα έχετε στο μυαλό σας τη φωνή του από Exhorder, θα εκπλαγείτε. Ελάχιστη σχέση. Φωνή με @@ κι εδώ αλλά με διαφορετικό στυλ. Τσαχπίνικη, ζεστή και εκφραστική.
Τούμπανο άλμπουμ. Μπάσο παίζει ο αδερφός του Kyle, Kevin Thomas.

[B]“Through My Days Into My Nights”[/B]
[B]“Before The Line Divides”[/B]
[B]“Those Days”[/B]

[B][SIZE=“4”]Jones’s Lounge - Jones’s Lounge[/SIZE][/B] (2002)

Αν το προηγούμενο άλμπουμ (που είχε κυκλοφορήσει και από τη Roadrunner παρακαλώ) είναι ξεχασμένο, τότε αυτό εδώ που είναι και self-released είναι ακόμη περισσότερο…
Η φυσική συνέχεια των Floodgate. Οι αδερφοί Thomas βρίσκονται ξανά μαζί μετά από 6 χρόνια και η μουσική που παίζουν κινείται στις ίδιες συχνότητες. Βαριές κιθάρες, ογκώδη τύμπανα/μπάσο και φωνάρα.
Απολαυστικό δισκάκι κι αυτό.

[B]“Midnight Rope”[/B]
[B]“Window”[/B][/FONT]

Πρώτο (νομίζω) demo από τους Καναδούς Mountain Dust.
Τσάκισε κόκκαλα

Ένα δείγμα

Ολόκληρο εδώ

Λοιπον σημερα ξεθαψα το II των Dead Head, μπαντα που θελα να προτεινω απο καιρο αλλα δεν εβρισκα samples και τα σχετικα. Ουτε εξωφυλλο βρηκα περα απ οτι αχνοφαινεται εδω, σε σποηλερ μη γεμιζει

Γενικα δε παιζουν κατι το καινουργιο, Sabbath με γυναικεια φωνητικα το λες (μεταξυ αλλων πραματων, και μαλλον θα κολλαγε καλυτερα στο ντουμθρεντ) αλλα προσωπικα μου φαινονται απειρως πιο ενδιαφεροντες απο αρκετες αντιστοιχες μπαντες. Οι πσαγμενοι στρημαρετε [U]εδω[/U] τα τεσσερα κομματια του ντεμο, σε περιπτωση παραγγελιας ειναι διαθεσιμο σε κασσετα [U]εδω[/U].

Καινουριο full length JEX THOTH, 15 Ιoυνιου 8)

[B][U][I][SIZE=“2”][COLOR=“Red”]BLOOD MOON RISE[/COLOR][/SIZE][/I][/U][/B]

Τracklist

[SPOILER]

  1. To Bury
  2. The Places You Walk
  3. The Divide
  4. Into a Sleep
  5. And the River Ran Dry
  6. Keep Your Weeds
  7. Ehjä
  8. The Four of Us Are Dying
  9. Psyar
    [/SPOILER]

η αναμονη με σκοτωνει:!:

Παίζει να γαμήσει σύμπαντα!

[SPOILER]

[/SPOILER]
Αυτά είναι!!! Αναμένουμε! :smiley:

Joker, να και ένα δείγμα[B][U](κλικ)[/U][/B] της επικείμενης κυκλοφορίας τους. Όμορφο είναι.

Οντως πολυ ωραιο κομματακι,μονο μια φορα το ακουσα,οταν βγει ολος ο δισκος παλι,ετσι για το build up :stuck_out_tongue:

To Black pyramid τι λέει; Βλέπω είναι και αρκετά μικρό σε διάρκεια…

Εγω κανα 2 φορες το ακουσα πριν καιρο και μου φανηκε μιχ-μιχ σχετικα με τα προηγουμενα τους
Θα το ξανακουσω μπας και αλλαξω γνωμη

Άστο καλύτερα. Πολύ μιχ-μιχ. Να μπούν στα πιο βαρετά ριφ του 2013 παρακαλώ. Γενικά φέτος απο stoner έβγαλαν όλες οι κλασσικές μπάντες δίσκο, και καμία τους δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Τι γίνεται;

Έχουμε και λέμε…

The Sigit-Detourn [2013]

Λοιπόν το “Detourn” είναι ένα πολύ καλό hard rock αλμπουμέτο. Και πορωτικό είναι με δοκιμασμένες φόρμουλες και έχει στιγμές πιο μυστήριες όπως τα σαξόφωνα στο εναρκτήριο ή το απρόσμενο τελείωμα αυτουνού του κάτωθι κομματιού. Στηρίζουμε.

Επίσης, ένα περσινό δισκάκι που μας ξέφυγε είναι το παρακάτω:

Skånska Mord-Paths To Charon [2012]

Σουηδέζοι, που θα φέρουν στο νου από Graveyard μέχρι Spiritual Beggars και επίσης πιο μέταλ καταστάσεις. Συμπαθητικότατον.

Κάτι καλό σπέρνεται στα χωράφια των Kyuss (call them Vista Chino):

[B][U]Vista Chino - Dargona Dragona[/U][/B]