Stoner Rock/Heavy Rock Κυκλοφοριες-Προτασεις

Ασχετο αλλά ξέχασα στην προηγούμενη λίστα και τους αγαπημένους Monster Magnet(dopes to infinity)!Γουστάρω metallica αλλά μετά το …And Justice for All λίγα πράγματα μου αρέσουν(ναι,δεν είμαι φαν των load-reload κι ας μου αρέσει ο συγκεκριμένος ήχος).
Τα ακούσματα μου είναι πάρα πολλά,για να καταλάβεις στην δισκοθήκη μου έχω Amorphis,Anathema,At the Drive-In,Burst,Carcass,Nick Cave,Celtic Frost,Closer,Cradle of Filth,Dark Tranquillity,Depeche Mode,Enslaved ,Fates Warning,The Gathering,The Haunted,in the woods,katatonia,madrugada,pain of salvation(και το τελευταίο είναι μια γαμημενη τελειότητα) κτλ κτλ κτλ.Μου αρέσουν παρα πολλά είδη από rock-metal

1 Like

thevoid εγγύηση :stuck_out_tongue:
Ωραία συζητησούλα ξεκίνησε και ποσταρίστηκε πολύ πράμα.

Χώνομαι κι εγώ να πώ τα εξής:

1ον)

Αυτό ακριβώς. Δεν ξέρω πως σκατά προέκυψε αυτή η ταμπέλα αλλά δημιούργησε μια “κακή” μόδα και άπειρες “βαρετές” μπάντες.Το μόνο καλό είναι ότι το hype έδωσε την ευκαιρία να δούμε αρκετές καλές μπάντες λάιβ (και δεν εννοώ τον John Garcia που έρχεται κάθε 3 μήνες :p)

2oν)
Να αναφέρω κι εγώ με την σειρά μου κάποιες μπάντες που δεν αναφέρθηκαν όπως τους αγαπημένους μου The Machine. Για κάποιον λόγο το calmer than you are έχει φάει απίστευτο λιώσιμο και ακόμα και τώρα εξακολουθώ να το ακούω.Επίσης,αξίζει να αναφερθούν οι Karma to Burn που έχουν κάποιους παααρα πολύ δυνατούς δίσκους.Τέλος το Pentastar των τεράστιων Earth μιας και μιλάμε για κλασσικά που είναι δισκάρα από τις λίγες.Για kyuss δεν έχω κάτι να προσθέσω.Τεράστια μπάντα που οι ιδέες της ακούγονται ακόμα και σήμερα πιο πρωτότυπες από τα μισά νέα άλμπουμ που βγαίνουν σε αυτή την φάση.

3ον)
Γνώμες για ελληνικό στόνερ :stuck_out_tongue: . Υπάρχουν κάποιες πολύ καλές μπάντες αλλά ομολογώ ότι είμαι γενικά αρνητικά προκατειλημμένος. Έπιασε πολύ στην ελλάδα σαν είδος και λόγω του hype δημιουργήθηκαν πάρα πολλές “επιτηδευμένες” και βαρέτες μπάντες με αποτέλεσμα μπάντες που είχαν κάτι να πούνε να χάνονται μέσα στο χάος.

2 Likes

Εδώ έχω διαβάσει από μουσικά σάιτ να χαρακτηρίζουν stoner μπάντες τους Cathedral,Mastodon,Black Sabbath,
Electric Wizard,Queens of the Stone Age κτλ κτλ κτλ και απλά απορείς!
Παίζει μια μπάντα heavy rock,psych rock,blues rock,doom rock,tsifteteli rock,tsoytsoy rock άρα ας γράψουμε stoner έτσι για μαστούρα!
Ωραίες μπάντες αναφέρει ο Mech-Cannibal απλά εγώ για έναν ανεξήγητο λόγο δεν είμαι μεγάλος φάν των Karma to Burn!
Συμφωνώ απόλυτα Mech για το ελληνικό stoner!!

1 Like

Που είσαστε ρε κωλοπαιδα κρυμμένοι και με αφήνεται να εκτίθομαι μόνο στο thread των Metallica για μουσική κουβέντα ; :blush:

Οι Karma to Burn παράξενοι αλλά έχουν και riffαρες . Ότι δεν έχουν φωνητικά ίσως να τους κάνει πιο ζόρικους για το αυτί .

Earth έχω ακούσει λίγα πράγματα θα τσεκάρω.

Τα ελληνικά ναι έχουν αυτό το μοδατο ( ισχύει και τους Clutch εδώ στην Ελλάδα ) αλλά υπάρχουν πολύ καλές μπάντες και είναι πολύ ανεβασμένη η σκηνή και ας άργησε κάποια χρόνια να μεγαλώσει και γυρναγαν όλα γύρω από τους Nightstalker ( τώρα που θυμήθηκα το μαλλί που είχε ο Αργύρης, γούσταρα πάρα πολύ White Zombie, Rob Zombie όχι τόσο πολύ και επίσης μου αρέσουν πολύ και οι Prong έτσι για το άσχετο της κουβέντας ) .

Ωραίοι οι the machine!

1 Like

δεν έχω πρόβλημα που δεν έχουν φωνητικά(οι monkey3 είναι μια από τις αγαπημένες μου μπάντες και είναι instrumental,αν και η τελευταία τους κυκλοφορία με απογοήτευσε)αλλά για κάποιο λόγο με κουράζουν!!!
Από earth τσέκαρε αυτό που ανέφερε ο mech(το pentastar)

1 Like

Ρε τρομερό ήταν το τελευταίο Monkey3!!! Karma To Burn μου αρέσουν τα 3 πρώτα. Άσε που από τότε που έφυγαν ο Rich κι ο Rob, δε με τραβάνε.

1 Like

Aκριβώς αυτό για Karma To Burn, τα 3 πρώτα είναι πολύ δυνατά. Μετά ύπαρχει μια φθίνουσα πορεία και καταλήγουμε στα πολύ πρόσφατα που είναι αρκετά αδιάφορα.
Συμφωνώ και για Monkey3,ενώ ξενέρωσα ιδιαίτερα που δεν τους είδα λάιβ :stuck_out_tongue: .

1 Like

Fort - In a new light


Fort - Fort

Floodstain - Dreams make monsters

Catapult The Smoke "Unearthed"

1 Like

γαμανε οι Fort !!

Υπηρχε και μια μπαντα οι FortE αλλα νομιζω οτι επαιζαν Heavy metal αυτοι!

1 Like

λογικά λές αυτούς

και οι Αυστραλοί ως Forte ξεκίνησαν,μετά το έκαναν Fort

1 Like

πρεπει να παω να τσεκαρω τον σκληρο μου . Τωρα ειμαι στη δουλεια.

Τους Spirit Caravan τους αναφεραμε ;

Επισης Sludge σας αρεσει τυπου Crowbar, EyehateGod, Kingdom of Sorrow ;

@thevoid θα εισα σημερα Blues Pills ή την αλλη βδομαδα Garcia ;

1 Like

sludge μπάντες καλύτερα να τις αναφέρουμε στο αντίστοιχο θρέντ,μην το γαμήσουμε εδώ!
Γουστάρω Spirit Caravan αλλά να ξέρεις δεν είμαι μεγάλος λάτρης του Wino!!
Οχι δεν θα είμαι στις συγκεκριμένες συναυλίες μιας και βρίσκομαι εκτός Αθήνας

1 Like

Δεν αναφεραμε τους High On Fire αν και ειναι κοντα στο heavy metal
και μπαντες οπως Bongzilla, Goatsnake, Red fang (αν και δεν τρελαινομαι για τα 2 τελευταια) ακομα και τους Danzig Που Iommiζουν τρελα, Alabama Thunderpussy.
Κοντα στον ηχο που κουβεντιαζουμε ηταν και οι Tad αλλα ισως να ειναι πολυ κοντα στο Alternative.

1 Like

Οι μπάντες που αναφέρεις όντως έχουν αρκετά metal στοιχεία!

1 Like

Στο heavy rock, για καινούργιες και αξιόλογες μπάντες προτείνω Electric Citizen & Ruby the Hatchet


https://thehatchet.bandcamp.com/

1 Like

με γυναικεία φωνητικά μπορείτε να τσεκάρετε και spacegoat (ακούστε την παρακάτω κομματάρα)

2 Likes

Έχει πολλές κομματάρες τελικά ο δίσκος, φοβερή πρόταση φίλε.

Το δίνουν και τσάμπα στο bandcamp. Κατεβαίνει.

1 Like

Το νέο Colour Haze.


μπάντα για desertfest

2 Likes