Stratovarius Vs Sonata Arctica

Ωρα για κραξιμο!!!Λοιπον…Οι μεν εχουν βγαλει 3-4 αξιολογοτατους δισκους (4th dimension,dreamspace,episode,visions) 3-4 καλους (destiny,elements 1,fright night,twilight time) και 2-3 παπαριτσες (infinite,elements 2,stratovarius) και οι δε 2 καλουτσικους λογω των φανερων επιρροων που ειχαν απο τους απο πανω (ecliptica,silence) και απο εκει κι περα το χαος…(κατα την ταπεινη μου αποψη παντα ε).Οι μεν εχουν επιρρεασει αρκετες μπαντες και εχουν επιρρεαστει εως κατακλεψει τους θεους Rainbow (μην ακουσω για malmsteen γιατι ειναι αστειο) και οι δε δεν εχουν επιρρεασει κανεναν και εχουν επιρεαστει απο stratovarius και λοιπα ευρωπαικα power σχηματα.Η μαχη θεωρειται ανιση και μονο με θαυμα οι αταλαντοι θα κερδισουν τη μαχη.Αρα δινω το σημειο 1 παρ’ολο της μικρης του αποδοσης 8)

Τους πρωτους τους προσκυνω… Τους δευτερους τους φτυνω… Αν και μου αρεσουν οι διασκευες τους… Αλλα μεχρι εκει…

Ok, Stratovarius φυσικά λόγω του ότι είναι :respect: … Είναι σαν να συγκρίνεις Metallica-Iced Earth…
Βέβαια το τελευταίο Sonata Arctica μου άρεσε άπειρα περισσότερο από το τελευταίο Stratovarius (το ίδιο ισχύει και για metallica-iced earth)
Τέσπα, η σύγκριση είναι εύκολη και θα πω stratovarius…8)

Οκ το πολ εληξε εδω και νικητες ειναι οι Stratovarius :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

Ψήφισα Sonata μόνο και μόνο για σπάσιμο… :stuck_out_tongue:
Κατά τα άλλα χεσμένους τους έχω αμφότερους. 8)

Εντάξει, δεν χρειάζεται να πώ τι ψηφίζω! tolkki νομίζω ότι είσαι “άδικος” με το Infinite! Έχει φοβερές κομματάρες (Infinity, Mother Gaia, A Million Light Years Away, Phoenix, Hunting High And Low) Μεγάλη παράλειψη σου το Twilight Time! Όσο για τους S.A τους θεωρώ μία αντιγραφή των “γρήγορων” τραγουδιών των Strato καιμε εξαίρεση κάποια τραγούδια τους βαριέμαι αφόρητα! Το europower δεν είναι μόνο νταπα ντουπα, κι όπως έχει αντίρρηση μπορεί να ακούσει το Dreamspace! Για μένα ένας από τους καλύτερους δίσκους της δεκαετίας του 90!

Κλασικος nihilist…:stuck_out_tongue:

Αφού ξέρεις ότι δεν ακούω τέτοια. Και σπαράζει η καρδιά μου να βλέπω τους Sonata στο μηδέν… :roll:

Δεν παρελειψα το twilight time απλα εσυ δεν το ειδες :stuck_out_tongue: οσο για το infinite το μονο κομματι που θεωρω αξιολογο ειναι το infinity

Οσο για αυτο ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!!:stuck_out_tongue:

Τουλάχιστον προσπάθησα να είμαι πειστικός! 8)

Ναι μετά το είδα. Τέλος πάντων εμένα μου αρέσουν πολύ και το Twilight Time και το Fright Night, μιάς κι έχουν πιο 80’s χαρακτήρα 8)
Ιδιαίτερα στο Fright Night κάποια κομμάτια είναι πιο πολύ speed παρα power! Ίσως ο πιο “cult” δίσκος τους!

Φορα τα μπρατσακια σου κι ελα εξω να λυσουμε το προβλημα σαν αντρες !!! :lol: :lol:

Dreamspace,episode και destiny τα δικά μου αγαπημένα…

Μόνο και μόνο για την Αγία Τριάδα Dreamspace-Episode-Visions οι Stratovarius θα μνημονεύονται εις τους αιώνας των αιώνων…(Αξεπέραστοι δίσκοι…)

Stratovarius… Επειδη ακουγα πολλα χρονια και δεν θατους προδοσω

Εγώ πάλι ψήφισα sonata arctica…χεχεχεχεχεχε!:stuck_out_tongue:

Το ξέραμε!!! :lol:

Stratovarius εννοείται, ουδεμία σύγκριση…

Stratovarius Vs τι???

Aκoμη κι εδώ σε βρίσκω υπερβολικό (για να μη λές δλδ ότι ψάχνω την ευκαιρία να διαφωνήσω μαζί σου μόνο για τους Machine Head) Τέλος πάντων ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τη δική του “οπτική γωνία” 8)