Stratovarius Vs Sonata Arctica

Ναι αλλά ο matos είναι πολύ καλύτερος τραγουδιστής από τον kotipelto και νομίζω ότι τα Holy Land ή Angel’s cry είναι ανώτερα από τα αντίστοιχα καλύτερα almbums των stratovarius… Επίσης οι σημερινοί angra είναι άπειρα καλύτεροι από τους σημερινούς stratovarius… Χωρίς να θέλω να τους μειώσω αλλά οι Angra είναι λίγο πιο ποιοτικοί (και πιο prog)!:slight_smile:

Αυτά είναι γνώμες του καθενός! Εσύ έχεις κόλλημα με τους Angra εγώ με τους Stratovarius :wink: Με ποιό κριτήριο μπορείς να χαρακτηρίσεις το Holy Land καλύτερο από το Dreamspace δλδ ton Matos καλύτερο τραγουδιστή από τον Kotipelto, και γενικά πιο ποιοτικούς τους Angra; Και το ότι είναι πιο prog σημαίνει κάτι; (εκτός κι αν θεωρείς δλδ ότι τραγούδια σαν τα Twilight Symphony, Night Time Eclipse, Dreamspace δεν είναι prog…)

Μα εννοείται ότι λέω την προσωπική μου γνώμη!! Απλά βαριέμαι να γράφω το κατα τη γνώμη μου σε κάθε post!!! :stuck_out_tongue: Επίσης είπα πιο prog!!:wink: και σημαίνει ότι εμένα που μου αρέσουν τα prog είναι ένα ατού!8)
Όσο για matos kotipelto, μόλις μου έδωσες ιδέα για poll!!:lol:

Το Ecliptica των Sonata Artica πάντως είναι φοβερός και αψεγάδιαστος δίσκος…

Γενικά οι SA είναι κάτι παραπάνω από καλοί σε αυτό που κάνουν…

Sonata…8h Commandment kai ksero pswmi…

Dont Say a Word και Kingdom for a heart.
Και Gravenimage. Και Weballery,
Και Μy Selene. Και Last Drop Falls.
Και…και…και…

“βολτάροντας” σε διάφορα ξένα φόρα νομίζω πώς πρέπει να βρήκα ένα ιστορικό ντοκουμέντο
Έχω την εντύπωση πώς το παρακάτω video είναι από Αθήνα το 1997, περιοδεία Visions. Παρακαλείται ο Δημήτρης (Maiden1979) κι όποιος άλλος μπορεί να βρισκόταν σε αυτό το live να τσεκάρουν το link και να με διαφωτίσουν! :slight_smile:

http://www.megaupload.com/?d=2JS80LAI

Όχι Χρήστο, δυστυχώς δεν είναι από το Ρόδον! :frowning:

Πάντως, είναι από την περιοδεία Visions!

Η σκηνή σε αυτό το video είναι αρκετά πιο χαμηλή από του Ρόδον, αλλά κυρίως ο Johansson βρίσκονταν από αριστερά όπως κοιτούσες και όχι δεξιά! :wink:
Άσε που οι φάτσες στις πρώτες σειρές εδώ δεν μου θυμίζουν τίποτα… :stuck_out_tongue:

Κρίμα… [-X

Μόλις βρήκα στη videoθήκη μου ένα άλλο clip από Stratovarius από το ίδιο club και βλέπω ότι τον τίτλο συμπληρώνει η αναφορά “live at Tavastia club, Finland”! :-k

Συνεπώς το συγκεκριμένο clip είναι σίγουρα από εκεί! :yes:

Το έψαξα λιγάκι το θέμα και ανακάλυψα τα εξής:

  1. Στην περιοδεία του Visions, ο Jens ήταν από τα αριστερά και ο Timo από τα δεξιά! Όπως θυμόμουνα δηλαδή! :roll:
  2. Στην περιoδεία του Destiny αλλάξανε θέσεις!
    Όπως είναι και στο videάκι! Άρα είναι από το tour του 1998 και όχι του Visions! [-X
  3. Σε αυτό το tour, παίξανε στο Tavastia την πρώτη μέρα της περιοδείας, δηλαδή το clipάκι είναι τραβηγμένο στις
    14 Οκτωβρίου 1998! :wink: