Stratovarius

Ούτε οι πρώτοι, ούτε οι τελευταίοι είναι πού “κλέβουν” Για να μη πούμε για τις “κλεψιές” πού έχουν γίνει σ’αυτούς από μπάντες όπως οι Nightwish & Sonata Arctica.

Όσο αφορά τα 2 πρώτα albums κι εμένα μου αρέσουν. Ιδιαίτερα το Twilight Time μου αρέσει περισσότερο κι από “πρωτοκλασάτα” για πολλούς albums, όπως τα Visions & 4th Dimension.

Η αγαπημένη μου τριάδα πάει κάπως έτσι:

Dreamspace
Episode
Twilight Time

εγω παλι κοβω φλεβα και για τα 2 ελεμεντια:D
Ειδικα το πρωτο ειναι θεικο!!!Το Respect μου στους Στρατώνες!!!Τελικα τι εγινε με Tolkki και τους λοιπους…Τέλος;;;

Αγαπημενο μου αλμπουμ το Visions το οποιο ηταν το πρωτο που ακουσα απο τους Stratovarius οταν κυκλοφορησε και αμεσως κολλησα…πιο μεστη δουλεια τους θεωρω το πρωτο Elements…το οποιο ειναι απιστευτος δισκος!!Αλλα γενικως δεν με εχουν απογοητευσει…για να δουμε τι νεα δουλεια που ετοιμαζουν εδω και 1 χρονο περιπου…

Mου βαζεις δυσκολαααα μα σκεψου ποσααα περασααααααα
Καταρχας ευγε που εχεις παραλειψει το τελευταιο αθλιο αλμπουμ.
Παιζω αναμεσα σε Visions,4th Dimension,Episode και Dreamspace.
θα τεινω προς Visions μερια καθαρα για συναισθηματικους λογους γιατι με αυτη τη μπαντα μονο αντικειμενικος δε μπορω να ειμαι.
Οσο για το νεο αλμπουμ,απο το νεο κομματι που κυκλοφορησε μαλον για ψιλομουφε το κοβω οποτε δεν περιμενω και σαν τρελος :stuck_out_tongue:

Δεν το πηρα ειδηση αυτο…σε youtube?
To τελευταιο ηταν οντως πολυ μετριο!!!

Yeap.

Last night on earth

Μια πρωτη αυτια δεν με απογοητευσε!!Ειναι και Live κιολας!!Τα πληκτρα του Jens ακουγοντε γαμησε τα τελειως!!Το ρεφραιν μου αρεσε!Kotipelto με μουσακι:lol: !!Για να δουμε…

Το Visions για μένα στο συνολό του κ το Destiny αποκλειστικά και μόνο για το Years go by k το ανατριχιαστικό του σόλο:wink: Γενικά δεν είμαι αντικειμενική με τους stratovarious,aν και η πλειοψηφια των μεταλλάδων τoυς κραζει ως powerades,για μένα ήταν ο λόγος να ξεκινήσω ηλεκτρική…Πολύ συγκινούμαι όποτε ακούω str.Δε ξέρω αν υπερβάλλω αλλα τεχνικά το Visions είναι οτι πιο άρτιο εχω ακούσει…

Nταξ το Years go by εχει απο τα πιο κοψοβλεβικα σολο.Φαντασου οτι ειναι ισως το πιο απλο σολο του Τολκι αλλα το πιο συναισθηματικο.Υπερτατο κομματι

H δικη μου πιο αγαπημενη μπαλαντα απο Stratovarius ειναι το Before The Winter…Ο ΘΕΟΣ ο ιδιος κυριολεκτικα…α΄λλα εχουν γραψει γενικως απιστευτες μπαλαντες τι να λεμε τωρα!!!

Eτσι.τι να μας πουν και οι Scorpions για μπαλαντες…:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Τears of ice
Before the winter
Coming home
Forever
Dream with me
Years go by
A drop in the ocean

Aη στο διαολο συγκινηθηκα

Θεικα κομματια ολα…ενα και ενα!!!Καλο το καρφακι για τους Scorpions…:smiley:

Αι σιχτιρ φλωρε, μου κοψες σχετικη ατακα!:stuck_out_tongue: Φλωροι και αυτοι οι Stratovarius, χειροτεροι κλαψομουνηδες και απο τους Scorpions με τοσες μπαλαντες…:stuck_out_tongue:

Από το “Twilight Time” μέχρι και το “Visions” υπήρξαν λατρεμένο συγκρότημα…

Από εκεί και μετά, κάποια albums λιγότερο, κάποια άλλα περισσότερο, μου κράτησαν συντροφιά, αλλά όχι με την θέρμη του παρελθόντος…

Συγκινούμαι όταν τους ακούω, ειδικά τα πολύ παλιά τους (Chasing Shadows, Out of the Shadows, Hold on to Your Dream κ.τ.λ.) και, φυσικά, δεν θα ξεχάσω ποτέ τις φορές που τους είδα live!
Είτε γιατί είχαν κάτι το πολύ ιδιαίτερο, είτε το ακριβώς αντίθετο!

[ul]
[li]Σεπτέμβριος 1997 - Rodon club, Αθήνα: Ηχογράφηση του “Visions of Europe”! :vibrate:
[/li]

[li]Ιανουάριος 1999 - Rodon cub, Αθήνα: Ο Kotipelto έχει πρόβλημα με τη φωνή του και τραγουδάει ο Timo Tolkki , παίζοντας παλιά κομμάτια που δεν τα έπαιζαν εκείνη την περίοδο! :bounce:
[/li]

[li]Ιούνιος 2004 - Parco Nord, Bologna: Το group είναι υπό διάλυση, αναγκάζονται λόγω συμβολαίου να δώσουν κάποια shows ακόμα, δεν μιλιούνται μεταξύ τους και η ατμόσφαιρα είναι άσχημα ηλεκτρισμένη! :-s
[/li][/ul]

Κερασάκι και χαρούμενη νότα σε αυτό το ξενέρωμα δίνω εγώ, όταν ο Kotipelto λέει “We are glad to be back in Italy, the land that “Visions of Europe” has been recorded”, χαίρονται για λίγα δευτερόλεπτα τα ιταλάκια και αρχίζω να ουρλιάζω [SIZE=“4”]“Rodon Club, Athens, Greece, ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΣΑΣ!!!”[/SIZE], αναγκάζοντας τον Tolkki να παρέμβει και πει “Εhh, yeah, and Greece of cource…” 8) :lol:

Σίγουρα, πάντως από τις μεγάλες εφηβικές αγάπες… :drunk:

Εισαι απο μονος σου ποιο επικος και ΤΡΟΥ ΟΥΜ και απο τους Μανογουορ!:smiley: :metal:

8O 8O 8O 8O 8O ΠΕΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ FOREVER “ΓΙΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑ”

:lol: :lol: Πες μου οτι το έχουν φωνάξει αυτό να πεθάνω…:lol: :lol:

ακριβως
και πιστευω στους περισσοτερους που ακουγαν power εκεινη την περιοδο

και ενω ειναι γνωστοι για τα πιο γρηγορα κομματια τους (που τα καραγουσταρα μικρος), τα πιο αργα\ατμοσφαιρικα τους (babylon,night time eclipse,winter κλπ) εχουν μια μαγεια που επιδρα πανω μου καλυτερα απο τοτε!

Ω ναι, ισχυει :smiley:

Καλα, μειντεν, δεν παιζεσαι λεμε…8)

Εγώ είμαι μεταξύ Twilight Time και Dreamspace!

:-({|=