Stratovarius

[SIZE=“2”][/SIZE]

Season Of Change…Δεν υπαρχει αυτο το ΚΟΜΜΑΤΙ!!

Xαχα! Η αλήθεια είναι ότι όταν πηγαίνω έξω για lives, το παίρνω λίγο πατριωτικά το θέμα! :stuck_out_tongue:

Αχαχαχαχαχ! Εγώ είμαι ο καμμένος που φωνάζει πριν το Travel in Stygian (στην ηχογράφηση του “Alive in Athens”) και δεν αφήνω τον Barlow να μιλήσει! :lol:
Για αυτό και το κόψανε και δεν το βάλανε στο δίσκο… :cry: :stuck_out_tongue:

On topic: Ο ίδιος ο Timo (στο promo tour για το “Hymn to Life” - Ιανουάριος 2002 στο Μetal Era!) μου έχει πει ότι τα μόνα κομμάτια που είναι από Μιλάνο, είναι τα “Forever” και “Holy Solos” :dunno:

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ!!! 8)

Άρα δεν λέει “για πάντα”, αλλά μια ιταλική λέξη που μοιάζει… δεν ξέρω ποιά ακριβώς… :-k

Yπαρχει στο DVD ο πολεμικος σου αλαλαγμος??:smiley: Αν οχι, τι φωναζες???:slight_smile:

Δεν νομίζω να φώναζα κάτι συγκεκριμένο, απλά ούρλιαζα… :lol:

Αλλά έπεσες στην περίπτωση τώρα!
Στο DVD φαίνομαι σε πολλά σημεία! 8)

Στην αρχή του “Viοlate” αν δεις ένα 20χρονο που χοροπηδάει σαν παλαβό, είμαι εγώ! :roll:

Σε πολλές στιγμές του “Stormrider” όχι απλά φαίνομαι, αλλά μου κάνουν και κοντινά! :lol3: :lol3:

Και σε κάποια ακόμα, στο “Disciples of the Lie” και αλλού, δεν θυμάμαι ακριβώς, έχω να το δω κανα χρόνο…

[SIZE=“1”]Αν και είμαστε λίγο :offtopic:! Το topic δεν λέγεται “Πόσο ποζέρια είστε;” :stuck_out_tongue: :lol: [/SIZE]

Visions !!! δευτερο θα ελεγα το Elements Pt.1

Δεν μπορω να ξεχωρισω μεταξυ twilight timε και visions. Iσως vsions μονο για το black diamond8)

visions!!αγαπημενο album!!!

Visions και εγώ. Είχα αγοράσει το πρώτο των Ηammerfall μετά τη διαφήμιση που πήρε από το Χάμμερ. Έψαχνα να το δώσω και τελικά το αντάλαξα με το Visions που δεν γούσταρε ένας φίλος μου. 8) Μόνο και μόνο για το Ηοly Light αξίζει. Όλο βέβαια είναι δισκάρα!!!

Εpisode…Η επιτομή του ήχου τους…(Father time,Season of change,Speed of light,Forever κομματαρες…)

εμένα πάλι ποτέ δε μου άρεσαν ιδιαίτερα. Μάλλον ποτέ δε μου άρεσαν σκέτο. :expressionless:

Ενα μπαν απ’ολα στην κυρια απο δω :!:

Με φαίνεται φάσκεις κι αντιφάσκεις εσύ. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Dreamspace. Μαγικο. Ο όρος europower είναι πολύ περιοριστικός γι’αυτό το άλμπουμ. Ομορφες μελωδίες, εσωτερικοί στίχοι με την φωνή του Τοlkki να σε ανατριχιάζει (βλ. Τhin Ice, 4th Reich, Tears of Ice, Dreamspace κλπ) Υστερα ακολουθούν στην προτίμηση μου τα Episode & Twilight Time.
Αδυναμία έχω επίσης και στο Infinite το οποίο ήταν το πρώτο τους πού είχα ακούσει με το πού είχε βγεί. Θυμάμαι είχα πάθει πλάκα βλέποντας το videoclip του Ηunting High and Low.
Αχ, αναμνήσεις :frowning:

χμμμ αγαπημενοι καποτε…μετα τους βαρεθηκα…δεν ξερω γιατι.Δεν τα εχω ακουσει ολα αλλα το dreamspace σπερνει…και το πρωτο τους μα ρεσει.γενικα η πρωτη περιοδος!Το 4th reich κομματαρα αλλα παντα ανρωτιομουν γιατι μιλαει:wink: …το αγαπημενο μου παντως:D

Ελα μια πλακιτσα καναμε εδω, αμεσως να μου τη μπεις[-X [-X

θυμαμαι οταν τους ακουγα τα καλυτερα τους θεωρουνταν τα dreamspace και episode.
τωρα βλεπω το visions προηγειται με διαφορα!!

πως αλλαζουν οι καιροι…

δεν το λεω για να μειωσω την αξια του visions,αλλα προσωπικα το βλεπω σαν να μιλαμε για διαφορα ταξης somewhere in time με fear of the dark.

Ακριβώς!

Πιστευω οτι δε τιθεται θεμα συγκρησης γιατι τα 2 αλμπουμς εχουν τελειως διαφορετικο ηχο.
Γενικως οταν τους συγκρινω ξεχωριζω παντα προ κοτιπελτο και μετα κοτιπελτο εποχη γιατι ακουγονται εντελως διαφορετικη μπαντα

Κι εγώ από την άποψη του διαφορετικού το προσεγγίζω. Δλδ ότι τα Dreamspace & Episode είναι πολύ πιο “πλούσια” σε ήχους, σε αντίθεση με το Visons το οποίο είναι πιο mainstream ας πούμε.
Συμφωνώ στο ότι οι Stratovarius προ και μετά Kotipelto είναι εντελώς διαφορετική μπάντα. Τα 3 πρώτα πιο πολύ ώς heavy metal θα τα χαρακτήριζα παρά ως ευρωπαϊκό power.

στον πρωτο δισκο δεν εχουν και μια γαματη doom-ια??