Stratovarius - Τελος Εποχης

Iεροσυλια γαμω!

Eλεος!!![-X

Τα παιδια επιστρεφουν μεσα στο 2009 απο οτι διαβασα σe site

Οι Φιλανδοί melodic power metal θρύλοι STRATOVARIUS, σπάνε την σιωπή τους μετά την φυγή του κιθαρίστα Timo Tolkki από την μπάντα. Θα επιστρέψουν με ένα νέο studio album το 2009.

“Αφού ο Tolkki μας έδωσε τις ευλογίες του να συνεχίσουμε χωρίς αυτόν, αφού γράψαμε ξανά μουσική μαζί αυτό το καλοκαίρι και μετά από πολλή σκέψη, αποφασίσαμε να συνεχίσουμε την κληρονομιά των STRATOVARIUS στο μέλλον”, λέει ο Jens Johansson.

“Είμαστε όλοι πολύ ενθουσιασμένοι για τον δίσκο και για το ότι θα παίξουμε ζωντανά την μουσική των STRATOVARIUS στους οπαδούς μας. Ανυπομονούμε για αυτό.”, προσθέτει ο Timo Kotipelto.

Ο νέος κιθαρίστας είναι ο 25-χρονος Φιλανδός Matias Kupiainen. Ο Jörg Michael λέει, “Βρήκαμε στον Matias ένα νέο χαρακτήρα που ταιριάζει απόλυτα με τον μελωδικό τρόπο που παίζει κιθάρα, είναι ένας εκπληκτικός κιθαρίστας, ένα “Wunderkind” (παιδί-θαύμα) από την Φιλανδία!”

Οι δύο πρώτες ημερομηνίες των φεστιβάλ για το 2009 που έχουν ήδη επιβεβαιωθεί είναι:

Wacken Rocks, Kreuth / Aurich, 22 Μαΐου, 2009
Wacken Rocks, Kreuth / Aurich, 23 Μαΐου, 2009

Περισσότερες εμφανίσεις σε φεστιβάλ για το 2009 έχουν προγραμματιστεί και θα ανακοινωθούν σύντομα. Αυτές οι ημερομηνίες θα ακολουθηθούν από μία εκτεταμένη περιοδεία.

work in progress (αντε να δουμε)

Να δώ ποιος θα γράφει τα τραγούδια τώρα.
Μουχαχαχαχαχα:twisted:

Μάλλον για τα φράγκα το κάνουν. Αλλωστε τους άφησε ο Τολκι μαζί με το όνομα και χρέη :lol:

Είναι κρίμα να χαραμίζεται ο Γιοχανσον… εχει βγάλει καλά προσωπικά άλμπουμ είτε σε μεταλ στυλ είτε και σε jazz-fusion.

Γμτ είδα το thread και στην αρχή χάρηκα, νόμιζα ότι διαλύθηκαν… :frowning:

:roll:

Οι STRATOVARIUS τελικα ανακοινωσαν το ονομα του νεου τους δισκου που τιτλοφορειται POLARIS περισσοτερες πληροφοριες θα βρειτε εδω…

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=116202

Υ.Γ. Παντως το artwork του αλμπουμ ειναι αρκετα καλο ελπιζω το ιδιο να συμβει και με τον ηχο του…

Φοβερο εξωφυλλο !!! :bow:

ανυπομονω.

Ο Τολκι εδινε τη σταμπα στους στρατοβαριους, οποτε πειραζει που ειμαι λιγο προκατελειμενη για το καινουριο αλμπουμ;

Δεν υπαρχουν εδω και χρονια…εχουν καταντησει ενα κακογουστο ανεκδοτο

Λογικο ρε Lady. :wink:

Kαι εκτος αυτου, απο συγκροτηματα με 20 χρονια καριερας που εχουν δωσει και αρκετα αριστουργηματα, δεν προσδοκω κατι εξωπραγματικο πλεον.
Ειμαι ρεαλιστης και επιεικης στην κριση μου για νεους δισκους μεγαλων συγκροτηματων.

Aλλωστε την ‘‘δουλεια’’ τους προς τη μουσικη, την εκαναν πολυ καλα με την υπεροχη τετραδα ‘‘dreamspace-episode-fourth dimension-visions’’. :slight_smile:

Εντάξει η μουσική μετράει αλλά ειναι ΝΤΡΟΠΗ που συνεχίζουν με αυτό το όνομα.
Ο Τόλκι ήταν το 99% της μπάντας.
Οκ λοιπόν με την ίδια λογική πρέπει και οι Thin Lizzy να ηχογραφήσουν τώρα!
Αλήθεια πόσοι θυμούντε τους X-Wild ?

Φοβερό το εξώφυλλο κατα τ’άλλα, ότι καλύτερο είδα εδώ και καιρό.

σωστος καλο ειναι να ειμαστε ρεαλιστες…βεβαια παντα μπορει να βγαινει καλη μουσικη απο μεγαλες μπαντες γιαυτο και τις αποκαλουμε ετσι αλλωστε.Το θεμα ειναι οτι συγκρινουμε παντα πραγματα που αυτες εβγαζαν πριν δεκαετιες και αυτο ειναι λογικο αλλα και αδικο συγχρονως.Εγω παντως θελω να ακουσω 2-3 κομματια που να μου κολλησουν στο μυαλο αλλωστε εχω καταλαβει εδω και χρονια οτι μνημειωδεις δισκοι απο την αρχη ως το τελος σπανια βγαινουν ή μαλλον εχουν παψει να βγαινουν.Οχι οτι παλια εβγαιναν συνεχως (δεκαετιες 70-80) απλα ισως λογω μικρης εμπειριας οτι ακουγαμε μας φαινοταν πρωτοποριακο και και και…με τα χρονια και με πολλες ακροασεις και εμπειρικα και σαν θεμα κατι φρεσκου ολα φαινονται πανω κατω τα ιδια με λιγες ευτυχως εξαιρεσεις…αντε ρε τιμο κανε το θαυμα σου…

Ε βασικα αυτο. Απαιτησεις δε θα χεις τρελες, αλλα το ξενερωμα θα ηταν να προσπαθησουν να συνεχισουν αυτο που εκαναν με Τολκι προσαρμοζωντας το νεο κιθαριστα. Καλυτερα αλλο ονοματακι και καμια φρεσκια ιδεα. Ιδωμεν βεβαια, δεν γκρινιαζουμε.

Σωστη.

Το ονομα Stratovarius ανηκει δικαιωματικα στον Τolkki…

Δικαιωματικά; Πόσοι από εσάς ξέρετε ότι οι Stratovarius δημιουργήθηκαν από τους Tuomo Lassila (drummer μέχρι και το Fourth Dimension) και Staffan Stahlman και ότι ο Tolkki απλά ήρθε και μετά από κάποιο σημείο τους ζήτησε να αποχωρήσουν (έδιωξε, για να το πω ευγενικα) από τη μπάντα;

Εντάξει ο άνθρωπος έχει γράψει ύμνους, τα Dreamspace και Fourth Dimension απλά είναι ορόσημα στο power metal, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν μόνος του στους strato… Κι εγώ δεν ξέρω πώς θα δεχτώ τους strato χωρίς τον Tolkki αλλά δεν τα ισοπεδώνω όλα.

Τα λέω αυτά ενώ οι Stratovarius ήταν κάποια περίοδο το αγαπημένο μου συγκρότημα, ενώ την 3ετία 1996-1999 δεν έχανα συναυλία τους στο Ρόδον, τότε που τους ήξεραν ελάχιστοι…

πες τα χρυσοστομε…

96-99 τους ηξεραν ελαχιστοι???

μηπως κανεις λαθος?

απο οσο θυμαμαι υπηρχε μεγαλη πορωση τοτε

επισης τοτε δεν ειναι που ηχογραφησανε και το λαιβ τους με αποσπασματα απο ελλαδα???

Ναι δικαιωματικά του ανήκει:
Βασικός συνθέτης σε όλα τα άλμπουμς από το Fright Night. 1η μούρη στις συνεντεύξεις και αρχηγός. Όλο και σε κάποια λίστα με καλύτερους κιθαρίστες θα τον πετύχεις. Άξιος.
Και ο Lassila έφυγε λόγω μουσικών διαφορών παρακαλώ κ όχι διωγμένος. Κρίμα γιατί τα αγαπημένα μου τραγούδια έχουν την συνυπογραφή του. Να μην έφευγε λοιπόν το παλικάρι.

… ενώ την 3ετία 1996-1999 δεν έχανα συναυλία τους στο Ρόδον, τότε που τους ήξεραν ελάχιστοι…

Πιστεύω ότι υπήρχε περισσότερος κόσμος που γούσταρε την εποχή που λές.Άσε που ήταν κ της μόδας το power. Έχω τις ενστάσεις μου στο τελευταίο. Άν δε κάνω λάθος το 2000 για το Infinite είχε πολύ λιγότερο κόσμο στην συναυλία της Αθήνας.Ενώ παλιότερα ήταν γεμάτο το Ρόδον σωστά;
Σήμερα πόσοι καίγονται για νέο άλμπουμ τους; Σαφώς λιγότεροι θαρρώ από όσοι πριν 10χρόνια.