Αγαπημένο subgenre του doom

το doom με την ευρύτερη έννοια είναι το αγαπημένο μου είδος και πιστεύω πως αυτό το poll θα αφορά αρκετούς…:smiley:

Θα κάνω την έκπληξη και θα πω funeral doom

Σύντροφε Τσελσά, αν μπορείς όρισε τη διαφορά classic doom - doom rock. :slight_smile:

πραγματι και γω την ιδια απορια με τον Γρακχο εχω…

ισως classic= candlemass κτλ
και rock= vitus ktl…
εσφαλμενο νομιζω-κατα τη γνωμη μου αλλα μαλλον αυτο εννοει…

δεν εχει σημασια γιατι…στονερ!!!:drunk:

οπως επισης πρεπει να γινει και ενας διαχωρισμος doom death με funeral doom

Χμμμ, μάλλον doom rock κάτι σαν τους πιο groove-ατους δίσκους των Cathedral ή το Manic Frustration των Trouble, και classic doom π.χ. οι Pentagram. Θέμα ταχύτητας πιστεύω έχει στο μυαλό του ο Xόρρορ. Δεν θα τα διαχώριζα όμως.
Επίσης συμφωνώ ότι death doom και funeral doom διαφέρουν αρκετά. Δε νομίζω ότι μοιάζουν π.χ. οι My Dying Bride με τους Esoteric ή τους Scepticism.
Anyway, εγώ αμφιταλαντεύομαι μεταξύ stoner και classic doom. Βέβαια, πιστεύω όσο κι αν συγγενεύει το stoner με το doom, δεν αποτελεί υποκατηγορία του. Οπότε, ψηφίζω classic. Από κοντά και sludge.

Χωρισμενα, μη χωρισμενα, καθως ημουν αναμεσα σε funeral και doom/death, με βολεψε η επιλογη. Δεν εχουν τεραστια διαφορα, ισως το funeral ειναι σε ακομα μικροτερο τεμπο και ειναι πιο ησυχο απο οτι το doom/death. Παντως μοιαζουν πολυ. Σιγουρα το funeral ειναι λιγο πιο στεναχωρο παντως.

Έως πολύ πιο στενάχωρο μη σου πω:p

λέγοντας classic εννοώ μπάντες όπως οι candlemass,οι pentagram και γενικά τέτοια φάση.doom rock εννοώ κάτι που μπορεί να εκτείνεται από τους devils blood μέχρι τους hounds of hasselvander και τους vitus και obsessed.δηλαδή με λιγότερα classic metal στοιχεία στον ήχο.ίσως η λέξη metal είναι τελικά η διαφορά ανάμεσα στο κλασικό doom και στο doom rock.
τώρα εγώ ψηφίζω sludge με κλειστά τα μάτια…8)

εδιτ:ανάμεσα στο funeral και στο death doom υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές αλλά τα έβαλα μαζί γιατί θεωρώ πως πάνω-κάτω αυτό τον ήχο τον ακούει ως επί το πλείστον το ίδιο κοινό.

:-({|=

Ετσι! (το βιολί μας εμείς)

ψιλοοτινάναι πολλ, εννοείται ζούμε κι αναπνέουμε για σλατζ, αλλά όπως όλοι ξέρουμε:

Μόνο Thulsa Doom! \m/\m/\m/

Stoner.

Από περιέργεια, μιας και είναι κι επίκαιρο: Αυτό το ντουμ που παίζουν οι Ufomammut κατατάσσεται κάπου;

μάλλον στο sludge λόγω ατμόσφαιρας.

στονερ ντουμ διοτι εχει ωρεα ποδια!

Death Doom!

ε καλα εχουν διαφορες
ειναι σαν να λεμε ειναι το ιδιο το death metal των bolt thrower με αυτο των dying fetus

τι σχεση εχει δηλαδη το ντεμπουτο των bride ή των anathema με τo ντεμπουτο των pantheist πχ?

το doom που παιζουν οι bride στο like gods of the sun και οι lost στο icon
που συγκαταλλεγονται???

Σλάτζ,Στόουνερ,Ντέθ [όχι κ τόσο] και φχιούνεραλ που γαμάει! 8)

Doom/Death θα πω, διότι αυτό μόνο έχω ακούσει.
Σταδιακά θ’ ακούσω και τα άλλα και θα επανέλθω 8)

_____