Αγαπημένο subgenre του doom

Ερώτηση, κυρίως προς τον δημιουργό. Όταν λέμε stoner τι εννοούμε? Ποιες μπάντες?

:bow:

ontopic

stoner doom\m/

να προστεθει και το επικ ντουμ στο πολλ.

:metal: συμφωνώ…

έχω μια αδυναμία στο death doom που μαζί με το epic είναι τα αγαπημένα μου είδη γενικά αλλά και το traditional μου αρέσει πολύ οπότε έχω έναν διχασμό…αν δεν είχες βάλει το death μαζί με το funeral που δε το παλεύω κ πολύ μάλλον αυτό θα ψήφιζα…

ντεθ ντουμ για δυο λογους: swallow the sun και draconian

Ειναι για φινους υπνους και τα 3(με την καλη εννοια ε)… Sleep in sanity ftw(ονομα και πραμα):p:p

stoner εννοώ μπάντες που χρησιμοποιούν κατα βάση τα sabbath-ικά riffs εμπλεγμένα ενίοτε με southern αισθητική.από orange goblin και electric wizard μέχρι kyuss,crowbar down και sleep.βασικά δεν την κάνω εγώ την ταμπελοποίηση.μετρημένα κουκιά είναι ποιές μπάντες παίζουν stoner.
τώρα για epic doom θεωρώ πως είναι το κλασικό doom με δίσκους όπως το epicus doomicus metalicus.οπότε αν προτιμάτε epic doom ψηφίστε classic doom.γι’αυτό το διαχώρισα από το doom rock.τόσο απλά…:smiley:

Έτσι όπως το βλέπω εγώ το stoner δεν έχει μεγάλη σχέση με το doom και σίγουρα δεν θα το έλεγα subgenre.
Stoner μπάντες όπως οι Goblin, οι Kyuss ή οι Monster Magnet δεν δεν βλέπω να έχουν κανένα doom στοιχείο.
Απ την άλλη Sleep και Electric Wizard για μένα είναι απλά doom, καμία επαφή με stoner και σίγουρα δεν έχουνε southern αισθητική.
Όσο για Crowbar και Down και southern αισθητική έχουν και sabbath-ικά riffs, αλλά αυτό που παίζουν είναι sludge όχι stoner.

βασικά πιστεύω πως το stoner από τη στιγμή που έχει τις απαρχές του στους sabbath ανήκει στο doom.ίσως είναι λίγο διαφορετικό από τα υπόλοιπα παρακλάδια αλλά και πάλι το βασικό συστατικό του είναι το doom όπως αυτό θα οριζόταν προ 80’s.τεσπα μπορεί και να μην είναι ακριβώς doom αλλά εύκολα μπαίνει σε ένα σχετικό πολλ.και μπάντες όπως τους sleep και τους electric wizard τους θεωρώ stoner λόγω του γενικότερου attitude και της “μαστούρας” που βγάζει ο ήχος.
τώρα οι crowbar και oi down δεν πιστεύω πως παίζουν sludge,καθώς sludge για μένα είναι μπάντες όπως οι eyehategod,iron monkey,buzzoven και γενικά τέτοια φάση.

Το stoner γεννηθηκε οταν οι Blue Cheer εβγαλαν το δισκο Vincebus Eruptum και πιστευω οτι δεν ειναι subgenre του doom…

πάντως την κατηγοριοποίηση δεν την κάνω εγώ και είναι μια άποψη που έχει επικρατήσει πλέον στους μέταλ κύκλους.

δεν ξερω τι επικρατει στους μεταλ κυκλους αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι αυτοι που ακουνε στονερ ακουν φανατικα doom…:smiley:

Χμ, διαφωνούμε σχεδόν ριζικά και σε θέματα ταμπελοποίησης ψιλοδιαφωνουν και τα Metal Archives μαζί σου. Τεσπα.

γι’αυτόν ακριβώς το λόγο έχω το stoner στο πολλ.ίσως να μην είναι παρακλάδι του doom αλλά σίγουρα απευθύνεται στο συγκεκριμένο κοινό.

Διαφωνώ. Ιδιαίτερα για τους γκόμπλιν που μέχρι και το Big Black είχαν τίγκα ντουμίλα στον ήχο τους σε σημαντικό ποσοστό. Επίσης πιστεύω doom και stoner έχουν άμεση σχέση και διαπλέκονται έντονα από πολλές μπάντες,

Μεγάλη κουβέντα αλλά ισχύει σε κάποιο βαθμό. Βασικά, οι τύποι έπαιζαν πολύ heavy για την εποχή τους, οπότε κάλλιστα μπορεί να πει κανείς ότι ήταν από τις μπάντες που συνέβαλαν στο να γεννηθεί το μέταλ.

Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ τελικά. Μαζί σου.

πραγματικα το στοουνερ ειναι πολυ δυσκολο να πεις τι ακριβως ειναι, να το ορισεις ρε παιδι μου…μπορω να σου βρω 15 ειδη διαφορετικου στοουνερ δηλαδη 15 μπαντες με καποιες που παιζουν σαν καθεμια απο αυτες…κοινα στοιχεια εχουν αλλα διαφερουν αρκετα…για πχ οι magnet δαιφερουν ακατα πολυ απο τους kyuss αλλα και τους 2 στοουνερ τους λεει η μαζα…
εγω πιστευω πως φυσικα υπαρχουν πολλα στοιχεια ντουμ αλλα και πολλα πανκ και ροκ ν ρολλ για παραδειγμα…
δεν ξερω υπο μια εννοια συνδεονται και θα μπορουσε να θεωρηθει παρακλαδι

ο,τι ειναι πολυ βαρυ,με κιθαρες κουρδισμενες στο πατωμα και γκρουβαρει.Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω:p

απο το “δε συνδεεται με το doom αλλα απευθυνεται στους doom ακροατες”(γιατι ομως,αυτο ειναι το θεμα.Ο βαρυς ηχος και οι παραπλησιες ταχυτητες μαλλον)περισσοτερο νοημα βγαζει=P

Βασικα ακομα και το stoner σαν ορος, αδοκιμος ειναι. Δηλαδη περα απο αυτο που κυριολεκτικα δηλωνει δεν εχει καμια αλλη ιδιαιτερη σημασια. Για αυτο κιολας εχει γινει ο ορος που τον κολλαμε σε ενα πολυ μεγαλο φασμα χεβι (η και οχι) ροκ συγκροτηματων. Για παραδειγμα στονερ υποτιθεται επαιζαν οι kyuss (απο τους οποιους πιστευω ξεκινησε και σαν ορος), στονερ υποτιθεται και οι colour haze, στονερ και οι acrimony, στονερ και οι orange goblin, ακομα και τους ΟΜ στονερ τους λενε. Καμια σχεση ο ενας με τον αλλο.

Ειδικα μπαντες που ειναι επηρρεασμενες απο ψυχεδελικο\acid rock και δεν ξερω και γω τι αλλο,οι οποιες ομως πανε τον ηχο ενα βημα προς το σκληρο και βαρυ δεν καταλαβαινω πως τις καταχωρουν στα στονερ κιταπια. Αν ειναι ετσι δηλαδη ας το παω πιο περα και ας πω πως ολη την ψυχεδελικη σκηνη (την οποια τωρα προσπαθω να μαθω, δεν το παιζω κανας ξερολας για να μην παρεξηγηθω) ας την ονομασουμε στονερ επειδη δεν ξερω και γω τι επαιρναν για να φτιαξουν μουσικη. Aς ονομασουμε στονερ και τους hawkwind και τους spacemen 3. Ολοι στονερ! Αλλωστε οι ιδιοι οι spacemen 3 το ειπαν; taking drugs to make music to take drugs to. Ε και?

Για αυτο ειναι πιστευω ειναι λιγο λαθος να μπαινει ενας τοσο ευρυς ορος οπως το στονερ σε πολ για υποειδη του ντουμ. Γιατι αντε μπορει να σας κανει ο ηχος των electric wizard η των sleep σαν στονεριζον ντουμ και η ολη σαμπαθιλα κτλκτλκτλ, αλλα επειδη υπαρχει κοσμος που ονομαζει ροκενρολ\τζαμ μπαντες οπως οι earthless στονερ η τους my sleepin karma , καλυτερα να αφησουμε τον ορο αυτο στην απ’ εξω.

Εκτος και αν οι σαμπαθ δημιουργησαν το συμπαν πια :lol:

υ.γ. ειναι αργα και ποναει το κεφαλι μου, συγχωρειστε μου τυχον μαλακιες που μπορει να διαβασατε :Ρ

Καλά τα λες, μη φοβάσαι! Συμφωνώ με τα περισσότερα.
Κι εγώ πιστεύω πως το stoner είναι παρακλάδι του rock και όχι του (doom) metal.
Μπορεί και στα δύο να έχουμε να κάνουμε με χαμηλά κουρδίσματα και βαριές κιθάρες, αλλά η διαφορά κατά τη γνώμη μου βρίσκεται στο ρυθμό και την ατμόσφαιρα.
To stoner είναι (συνήθως) πιο up-tempo, groove-άτο & feel-good ενώ το doom είναι αργό σε ρυθμούς (κατά κανόνα), πιο σκοτεινό και μαύρο. Βέβαια από συγκρότημα σε συγκρότημα υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις.
IMO, η επιλογή του stoner για subgenre του doom είναι λίγο άτοπη και λόγω της αδυναμίας πολλών για το συγκεκριμένο είδος (μέσα κι εγώ!) έχει βγει “λάθος” αποτέλεσμα.
Ίσως να ήταν καλύτερα στη θέση του να έμπαινε το epic doom όπως έχουν αναφέρει και άλλοι. Εγώ θα συμπλήρωνα επίσης στη θέση του doom rock (?) να έμπαινε το drone.
Με τις παρούσες επιλογές αδυνατώ να ψηφίσω. :-k

Σλατζ.