Suits [TV] - δικηγοροδράμα και όχι μόνο

σωστά, περιμένω να προβληματιστώ από την αμερικανική τηλεόραση. το ξέχασα

ΥΓ: αν κ το madmen το σέβομαι. απλά δεν μπορώ να το δω. μετά απο 12ωρα δουλειάς. όποιος μπορεί, μπράβο του

Μπορεις ανετα να προβληματιστεις απο σοβαρες σειρες της αμερικανικης τηλεορασης.

το νεότερο κοινό που μεγάλωσε με friends και Lost υπερεκτιμά την (ανεβασμένη τα τελευταία χρόνια) ποιότητα της αμερικανικής τηλεόρασης. και εγώ βλέπω πολλή από την νεότερη τηλεόρασή τους, αλλά μην συγχέουμε τον “προβληματισμό” της, με αυτόν που προσέφερε ο παλαιότερος κινηματογράφος (για να μην αναφερθώ σε βιβλία κ χάσουμε κ το κοινό που διαβάζει). πολλά παιδιά δυστυχώς πριν προλάβουν να μπουν στο τρένο του καλού κινηματογράφου, πήραν αυτό της TV και θεωρούν αστείο το how i met your mother και δραματουργία με ερμηνείες, το lost. καλώς κάνουν, μας αρέσουν αυτά που βλέπουμε (κ εγώ τα βλέπω), αλλά σε 30 χρόνια εκτιμώ ότι πάλι ο κόσμος το κουρδιστό πορτοκάλι θα θυμάται κ όχι τον jack bauer. μην πετάμε την Pop κουλτούρα κ τον προβληματισμό όλα στο ίδιο καζάνι, γιατί μετά βγαίνει ένα κοκτεηλ που δεν είναι τίποτα από τα δύο.

δεν διαφωνω καθολου, αλλα δεν πεταξε κανεις την ποπ κουλτουρα στο ιδιο καζανι με τον προβληματισμο, δυο σειρες πασατεμπος μου ανεφερες (friends και lost) ενω εγω μιλαω για πραγματικη ποιοτητα, οπως wire και battlestar galactica, τα οποια και τα δυο πιανουν πραγματικα βαθιες θεματολογιες, και ω τι συμπτωση, ειναι επισης πιο αργες κι απτο ρετσινι.

Σοβαρά τώρα κράζεις το Mad Men έχοντας δει πόσα επεισόδια; 2;

δεν κράζω το Mad men, κράζω το κοινό. και πάλι, κάποιο από το κοινό. το Mad men το σέβομαι, απλά το βρίσκω πολύ αργό. ειναι ολα γραμμένα παραπάνω

κ τις έχω δει κ τις δυο κ ειναι κ αργες κ εξαιρετικές. και…? :-k

…και δεν ειχαν τα φοντα να προβληματισουν; εσενα εμφανως οχι, ειδες τις ταινιες σου.

Ναι, και εγώ αγαπώ τις γυναίκες της σειράς,αλλά δεν βάζετε στο Poll και “Ναι, είμαι ερωτευμένη με τον Harvey”…?

εχεις 2 δυο σεζον απο τις 2 σειρες επειδη βλεπεις αμερικανικη tv για να σκοτωσεις ωρα και μονο.-

η συζητηση εληξε, επειδη απλα δεν γνωριζεις!

το poll άλλαξε

3 season wire και 4 galactica. κ μαρέσανε. εσύ πάλι κατάλαβες οτι ηταν μαλακια το λοστ απο νωρίς, αλλά έχασες τόσο καιρό από την ζωή σου απλά για να το επιβεβαιώσεις. δεν καταλαβαίνω πάντως που κολλάτε

δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια

μια χαρά φόντα είχαν, αλλά άλλο γράφω.

το λοστ το σταματησα οταν ειδα οτι εγινε μλκια και αρχισα να το βλεπω οπως βλεπεις εσυ οποια σειρα παιζει, για να περνα η ωρα, με υπνους στο ενδιαμεσο, skip forwards, τουαλετα διχως pause κτλ

κολλαμε στο οτι δεν υπαρχει υπερεκτιμηση της αμερικανικης τβ, εχουν βγει αριστουργηματικες σειρες που δεν εχουν σε τιποτα να ζηλεψουν απο αυτο που μπορει να σου δωσει μια καλη ταινια, απλα δεν το βλεπεις γιατι οπως πρωειπα δεν εχεις δει τιποτα.-

το κοινο παραμενει σαν το κοινο του σινεμα, 5 καλες ταινιες 348 σαβουρες=3 καλες σειρες 1348 σαβουρες

όλες οι παραπάνω προσωπικές αναφορές, φαντάζομαι προκύπτουν από το γεγονός ότι μένουμε μαζί, κ απ’ότι βλέπω ξέρεις τι έχω δει, πότε κ πως, όπως κ σε ποιο βαθμό είμαι ικανός να το καταλάβω
(!!) κ να το εκτιμήσω (!!!). you crossed the line there sir. δεν καταλαβαίνω πως από ένα γενικό σχόλιο, πάντα θα βρεθούν κάποιοι να θιχτούν. δεν έγραψα σε κανένα σημείο ότι ο whats o lupin ο Χ ο Ψ κάνει αυτό κ το άλλο. έκανα ένα γενικό σχόλιο για τους μικρότερους θεατές που την ίδια ώρα που (κ ο λούπιν θα το καταλάβει γιατι ξέρω πως εκανε το ίδιο) εμείς μικρότεροι τρέχαμε να δούμε όσο σινεμα, και καλό σινεμά, μπορούσαμε, την ίδια ώρα τα νέα παιδια έχουν ξεπατωθεί στις σειρές. και καλά να βλέπανε μονο wire κ battlestar, καλά θα ήταν…

αυτο ειναι ένα πένθιμο ποστ για το κοινό του σινεμα που αργοπεθαίνει. που πας σε μια κατάμεστη αίθουσα στο paris Μπλαμπλα του woody και ο χαρακτήρας μιλάει με τον bunuel και του προτείνει να κάνει μια ταινία με ένα γεύμα μπλαμπλα( αν το θυμαμαι κ καλά), κ γελάνε 3 άτομα. όχι γιατι το αστειο ειναι κακο (ισως κ να ειναι). απλα γιατι με τον καιρό η κουλτούρα αντικαταστάθηκε από την Pop κουλτουρα. κ εμένα προσωπικά με θλίβει.

λουπιν θα προτιμούσα να περιορίσεις τις προσωπικές μπιχτες. εγω δεν (στο) κάνω

μα δεν εκανα καμια μπηχτη οταν σε καθε τοπικ σειρων γραφεις πανω κατω οτι θες σειρες για να περνα η ωρα πρακτικα-ή και να μην το λες, ευκολα μπορει να το συμπερανει κανεις οταν σου φαινονται ολα αργα ή βαρετα ή μετα την 2η σεζον ολα οι σειρες γινονται μετριες-ναι το εχω διαβασει και αυτο νομιζω, ή οι 3-4 σειρες που ανεφερεσαι συνεχεια/παρακολουθησεις/whatever ειναι suits, californication και λοιπα pop corn tv series…

τεσπα, πασο αμα πειραχθηκες, δεν εκανα καμια προσωπικη μπηχτη ή τεσπα δεν επιδιωξα κατι τετοιο

το κοινο του σινεμα αργοπεθαινει αλλα δεν φταινε οι σειρες για αυτο, φταινε χιλια δυο αλλα πραγματα…

επισης το αστειο με τον Μπουνιουελ και 30 χρονια πριν να τοκανες, 3 ατομα θα γελουσαν

μονο το στιφαδο το βραδυ με πειραζει. απλα σου λεω να μαζευτεις για να μην ριξουμε το επιπεδο της συζητησης. μπιχτες ξερω να ριχνω κ εγω κ οπως ξερεις, ειναι συχνα βαρυτατες

μιας κ φτασαμε στο τοπικ για το suits να απολογουμαι για το τι κανω τον ελευθερο χρονο μου, ας σου πω (οπως ηδη ξερεις, αλλα ξεχνας???) οτι κ wire k battlestar τα ειδα σοβαροτατα(στο εχω πει αλλωστε). δεν ξερω αν οι ειδικοι, κατεβάζετε τα τηλεφωνα, παιρνετε αδεια απο την δουλεια, δεν τρωτε, δεν κοιμαστε κ δεν πατε τουαλετα, εγω τα ειδα απλα συγκεντρωμενος. δεν ξερω αν μου επιτρεπεται λοιπον να τα κρινω, ενημερωσε με

πριν 30 χρονια θα γελαγαν 3, αλλα οι υπολοιποι θα ηξεραν ποιος ειναι ο bunuel.

καλα, οτι ναναι, ουτε ειρωνευτηκα κατι ουτε ξαναλεω ειπα καμια μπηχτη αλλα οκ, πασο, κερδισες

ταμπον

Βγηκε καινουριο ε,ορματε.

Ντονα αγαπη μου ποσο μου χεις λειψει

Γιεα!!!Τώρα κατεβάζω να το δω!!Επιτέλους.
Harvey, βάλε με φυλακή! :roll:

τους ξεχάσατε αυτούς ;;;

η σεζόν έκλεισε πολύ δυνατά ! αν κ φοβάμαι οτι όλες οι σεζόν από εδώ κ στο εξής θα πηγαίνουν στη λογική powertrip - ποιοςτηνεχειπιομεγαλη. που ειναι λιγο κουραστικό, αλλά όσο το eye candy γατάκι ειναι εκεί, εμείς θα βλέπουμε