Sunn O)))

Παιδια τους εχετε ακουσει ποια ειναι η γνωμη σας εμενα μου αρεσουν ειδικα αυτο με τους boris η κοπελα μου μου λεει πως ειναι ενας σκετος θορυβος :stuck_out_tongue: :lol: :stuck_out_tongue:

Ιδιαίτερη περίπτωση.Βασικά δεν έχω καταφέρει να τους αξιολογήσω.Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι ότι είναι γκρουπάρα,και το νιώθω πραγματικά.Άλλες φορές πάλι,νιώθω ότι είναι άθλιοι,και στον ίδιο βαθμό που με πωρόνουν με ξενερώνουν.Και όταν μιλάω για αυτούς με παρέα,δεν καταλήγουμε ποτέ κάπου.Ιδιαίτερη περίπτωση σίγουρα.

Ναι ειναι αληθεια αυτο και εγω τους γουσταρω αλλα καμια φορα λεω τι ακουω τωρα ενα βουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ συνεχεια με τους boris εχουν καποια ατμοσφαιρα παραπανω αν εβαζαν λιγο πληκτρα θα ηταν καλητερα αυριο παω να παρω το καινουργιο αν και λεω μια απο τα ιδια θα ακουσω

η συνεργασια με τους Boris είναι απιστευτη. γενικα οι sunn o))) δε με τρελαινουν τοσο, αλλα αυτο εσπασε τα μπετα. απιστευτη δισκαρα. το ειχα κανει και review

εδω για οποιον θελει να τσεκαρει: http://www.rocking.gr/review925.php

Οι Sunn0))) και το drone/ambient γενικα ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες περιπτωσεις της κατευθυνσης της μουσικης. Εννοειται οτι ΔΕΝ ειναι για ολες τις ωρες και εννοειται οτι ΔΕΝ περιμενεις να τα σπασεις με τη μουσικη τους. Θα ελεγα οτι ειναι το ιδανικο soundtrack για ενα ταξιδι στον εσωτερικο μας κοσμο…

ΓΤΠ!!!

ΓΤΠ = Γαμανε Τα Παντα ??? :-k

Εισαι λιγο υπερβολικος ομολογω…

χαχαχαχα!!!καλο!!!
δυστυχως.οτι εχω ακουσει δεν μ’αρεσει!!ενω τους εβαλα να τους ακουσω με θετικη προδιαθεση δεν μπορεσε να μου αρεσει ουτε ενα τραγουδι.ιδιοφυιες δεν μπορω να τους θεωρησω με τιποτα.γιατι αν ειναι αυτοι ιδιοφυιεις οι neurosis τι ειναι?!?!

Εμενα μου αρεσουν και οι δυο παντως. Αλλα η αληθεια ειναι οτι Sunn0))) θα βαλω να ακουσω σε πολυ πολυ συγκεκριμενες στιγμες…

+1. αυτο ακριβως. οι sunn o))) καλοι ειναι. khanate ομως… μου χαν κανει δωρο το capture and release. παναγια και χριστεμ. καιλα οσο δε παει. #-o

Πωπω τρελο καψιμο το C&R!!! Ειδικα ο “τραγουδιστης” δεν παιζεται!!!

Ακουω το Black One αυτη τη στιγμη!
Καψιμο…

Ποσο μπροστα ειναι οι ανθρωποι!

Μπροστά δεν ξέρω αν είναι, το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι καμμένοι.

Ειδικά το Black One είναι για πολλά ναρκωτικά. :-s

Κατα τ’ άλλα ωραίοι είναι, αλλά για πολύ ιδιαίτερες στιγμές.

Γενικά το drone έχει μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση στη μουσική, αυτή που υποστηρίζει οτι “δεν εχουν τόση σημασία οι νότες καθαυτές, αλλά περισσότερο η απόσταση που τις χωρίζει”. Άσχετα με το πόσο αρέσει σε κάποιον αυτή η μουσική (που προφανώς δεν είναι εύκολη ούτε χοροπηδηχτή) είναι κάτι καινοτόμο.

Ο Stephen O?Malley των Sunn0))) συμμετέχει και στον καινούριο δίσκο των Boris (?Smile? 2008). Θέλω γνώμη ChrisP!

Λοιπόν, οι Sunn O))) απλά σπέρνουν. Όπως επίσης σπέρνουν και οι Khanate που προαναφέρθηκαν, όπως επίσης σπέρνουν και οι Earth της drone περιόδου. Μουσική για λίγους, για συγκεκριμένες ώρες και διαθέσεις, κάθε άλλο παρά εύπεπτη. Εντάξει δεν περιμένω απο τον μέσο μεταλά ή ροκά να τους εκτιμήσει, το τελείως αντίθετο μάλιστα, καλό είναι όμως να τους τσεκάρουν όλοι, οι τύποι κάνουν κάτι πραγματικά ιδιαίτερο.

Ti spernoun oi Sunn ooooooo re paidia na pame na therisoume gia na exoume gia to xeimona? Axaxaxa
Kamia patata mporei na speiroune :lol: Na ginoun kai ligo xrisimoi diladi…elitist jerks with a hood =P~
Oloi mazi den ftanoun tis arx…trixes tou Lustmord :lol: Eimai sigouros oti kato apo tis koukoules forane zartieres oi kotoules (makari na deixnane zartiera tha apoktousan endiaferon).
Giati einai kotoules? Epeidi oxi mono den ektithontai san prosopa - ayto einai minor kai polles fores exei noima kai prepei na to deis syndyasmeno me to epomeno pou tha po - alla to xeirotero kai ayto tous prosapto, den ektithontai MOYSIKA, na sou poune, koita ekana ayto, krine tora. Tipota. Sou deinoun enan white canvas me mia pineza stin mesi kai sou lene…sou aresei to aristourgima mou? Oxi re malaka, ftiakse mousiki na se krino, KOTA.
Einai gamatoi den leo…gia City Morgue Lounge Music ! Eleos…Sunn oooooooo ti malakes.
Kserete giati exoun noima tetoies mousikes san tin drone pou oi kyrioi tin kseftilizoun? Einai gia na testaroun ta oria mas, na thetoun kainouria kai na mas zitane na ta kseperasoume. E, edo den exo na testaro tipota giati den mou parousiazoun tipota…

Μια χαρα μουσικη φτιαχνουν. Αλλο αν δεν την καταλαβαινει καποιος. :slight_smile:

To “μια χαρά” παίζει, γιατί μπαίνουμε σε περίεργα χωράφια της μουσικής.
Προσωπικά δε μου λένε κάτι (ούτε για ambient ακόμα), αλλά μπορεί οι τύποι, και οι οπαδοί τους μαζί, να τη βρίσκουν απίστευτα. Γι’ αυτό δε μου πέφτει λόγος.

-Θα κάνω μια παρένθεση όμως:
Ό,τι είναι υπερβολικά (το τονίζω αυτό) πειραματικό και ξεφεύγει από τα συνηθισμένα standards της μουσικής, μάλλον θα έπρεπε να είναι υπεράνω κριτικής και για όποιον γουστάρει. Κι όχι να εξυψώνεται από τον μουσικό τύπο με κοσμητικά επίθετα και ομιχλώδεις δηλώσεις όπως “ατμόσφαιρα”, “άποψη”, “κοφτές κιθάρες”, “μουσική για εσωτερικές αναζητήσεις” κλπ. Κάτι τέτοιο γινόταν κάποτε με τους λεγάμενους, και αποθεώνονταν με τέτοιον τρόπο σε βαθμό κακουργήματος, κι αναρωτιόμουν αν οι τύποι είχαν γράψει τις άλλες 8 συμφωνίες του Beethoven…

Dazmaniak, για το “elitist jerks with a hood” δεν είμαι σε θέση να ξέρω, αλλά σίγουρα είναι λάθος του τύπου που τους κάνει να φαίνονται έτσι.

Και για να γελάσουμε λίγο, κάπου είχα διαβάσει και την παρακάτω ατάκα:
“Νόμιζα ότι ο μικρός μου αδερφός άκουγε Sunn0))). Τελικά είχα ξεχάσει την πόρτα του ψυγείου ανοιχτή…”:lol:

Βεβαια, αν ειναι κακουργημα να “εξυψωνονται” απο τον τυπο οι Sunn 0))) (ομολογω οτι δεν εχω δει κατι τετοιο, αλλα για να το λες…) τοτε το να “εξυψωνονται” μπαντες τυπου In Flames και Nightwish ειναι εγκλημα που επισυρει τουλαχιστον δις ισοβια καθειρξη. Just my opinion though… :slight_smile: