Sunn O)))

Sunn 0))) = Black 1 και Altar. Αν και το Altar δε μετρα τοσο μιας και βγηκε σε συνεργασια με τους Boris.

Το Black One ομως. Γενικα αποφευγετε να το βαζετε σε μαυρες φασεις.:stuck_out_tongue: Εχει και Malefic στη φωνη, δηλαδη περιμενετε μισο λογω edit.

Edit:

Προκειται για εναν αρκετα ευθυμο τυπο.

Και τα White albums θεριζουν εξισου.

Δε τα χω προσεξει ιδιαιτερα. Τα δυο που ανεφερα εχουν καποιες χμ, δομες που μπορεις να πεις πως στηριζονται σε οργανα και ισως γι αυτο μ αρεσουν. Ειχα προσπαθησει ν’ ακουσω και το Flight Of The Behemoth αλλα δε μπορω να πω οτι τρελαθηκα.

Ayton ton komplexiko sti foto pou postare o King etsi opos ton blepo, eyxaristos ton plakona sta xastoukia mexri na strosei. Tha me parakalage na stamatiso alla dystyxos giayton exo polli antoxi. Tha deite meta ti eythymos typos tha itane, mesa sto gelio! Omologo pos tha itan fun gia mena, nai to omologo eimai kakos anthropos…kaneis den einai teleios :wink:

Agapitoi ChrisP kai King to mono pou exo akousei meta apo protropi tou deyterou einai ayto me Boris. Ekei stirizete i kritiki mou. Yparxei kati se ayto to album pou prepei na katalabo? Ti yparxei se ayto to album pera apo to tragoudi (me vocals) pou einai kai gamato, pou na ftiaxnei mousiki? To akousa 2 fores afou to katebasa fysika. Afou den ftiaxnoun mousiki, ftiaxnoun atmosfaira? Ama mou peite oti exoun alla diskia pou ftiaxnoun kapoiou eidous mousiki, paso. Eipa pou stirixtike i kritiki mou…

ChrisP den yparxei dyskolia na tous katalabo…den einai da kai Iannis Xenakis :stuck_out_tongue:

Τέτοιες μπάντες με πολλά χρόνια ύπαρξης στο χώρο και με πολυάριθμο (και αρκετά σταθερό) κοινό, ίσως να έχουν λόγο να αποθεώνονται. Όπως και να το κάνουμε, δεν είναι δα και εύκολο να μην πουλάς εντελώς τον ήχο σου και να συνεχίζεις να βρίσκεις την ίδια μεγάλη ανταπόκριση. Όπως και ότι, “εμπορικό” δε σημαίνει ταυτόχρονα “μη ποιοτικό”.

Απλά, όταν κάποιος κρίνει έτσι κάτι άλλο, που δύσκολα θεωρείται μουσική, εκεί παίζουν 2 πράγματα:

  1. Δεν ξεχωρίζει εύκολα τη μουσική από το θόρυβο, έχει περίεργα κριτήρια ( = απολύτως σεβαστό εδώ που τα λέμε)
  2. Έχασε το νόημα στην πορεία και απλά αποθεώνει κάτι που δεν κατανοεί.

(Γνώμη μου πάντα:))

Yparxei to eksis 3o to opoio panta einai o megalyteros logos:

Apotheono tetoio sound pollution gia na po, doksaste me! Anteksa 1 ora akroasi me tous Sunn! Oxi mono anteksa 1 ora akroasi alla to katalaba kiolas! Oxi mono anteksa kai to katalaba alla to goustaro kiolas trela. Oi Sunn ooooo SPERNOYN! OMG! Ma kala kanenas den katalabainei to megaleio pou ego apokryptografisa me tosi maestria mesa apo to noise?

Ta dyo paidia pou to apotheonoun kseroun poso ta sebomai kai giayto asxolithika kai egrapsa dyo malakies gia tous paparo"mousikous" allios pistepste me den tha asxoliomoun katholou. Magkes gnomi mou einai, akouste ta, lioste ta, alla min nomizete oti anakalypsate kai tous neous diadoxous tou Bach ston arrostimeno ixo. Mas diabazoun kai anilika kai brizete manes an apokaleite aytous mousikous. Tote xathike to paixnidi, xathike to noima.

Χμ, ίσως πιο ταιριαστός όρος απο το “μουσικοί” να ήταν το “εξερευνητές”.

Τεσπά, το ότι τους αποθεώνουμε δεν σημαίνει ότι πρέπει αίφνης η μουσική να στραφεί προς το drone. Κι εγώ προσωπικά πιο συχνά προτιμώ να ακούω Twisted Sister και Muse και οτιδήποτε άλλο. Απλά, κάποιες (λίγες) φορές νιώθω ότι αυτοί οι ήχοι μου κάνουν καλύτερα από οτιδήποτε άλλο στο αυτί.

Νέος δίσκος φέτος.
Με μια πρώτη ακρόαση δεν μπορώ να πω ότι φτάνει τα προηγούμενα αλλά πάλι είναι νωρίς…

Φωνητικά Αττιλα.

Alice, τελείωμα. Η τελειότητα σε νότες.

Ναι, παρέλειψα να αναφερθώ στα φωνητικά του Μεγαλειότατου.
Κάνουν το άκουσμα αρκούντως ανατριχιαστικό.

Mε τιμάει που χέζομαι πάνω μου με το Agharta?

Πολύ γέλιο όμως. Και είναι κι αργά…

O δίσκος είναι πραγματικά καθηλωτικός, ίσως ό,τι καλύτερο έχουν κάνει ποτέ.

Ξεκίνησε και το preorder του βινυλίου

http://www.southernlord.com/index2.php

Ξεθάβω :stuck_out_tongue: για πείτε την αποψή σας για αυτό το συγκρότημα

Για πες μας εσύ!! :stuck_out_tongue:

ε υπερμπαντάρα άνετα.
Oι τύποι δεν παίζουν μουσική, αλλά γαμάν στεγνά.
Σκίζουν κωλαράκια φλώρων και λοιπά μανογουοριλίκια. Ασάλιωτα ρε.
Ρίχτε όση χολή θέλετε.

Εδώ τους αναγνωρίζει η μαντόνα, στον κάθε τυχαίο θα σκαλώσουμε?

:stuck_out_tongue:

drone.

Να ακούσετε όλοι όσοι ενδιαφέρεστε το Angel Coma split με Earth και θα βρείτε το καλύτερο Sunn O))) κομμάτι έβερ!

Με τα τοσα που ειχαν γραφτει οταν ανοιξε το drone thread εκατσα να τους ακουσω.

Ενα εχω να πω:Ειναι οτι πρεπει για τις (πολυ) πρωτες πρωινες ωρες.Ακουστικα, απολυτη ησυχια, αραγμα και ενα σαπιο ταξιδι.

Μεχρι στιγμης εχω ακουσει White 1 & το σπλιτ με Μπορις.

Μπα, κάπου ανάμεσα στο Sinking Belle και το My Wall πάει ο ψήφος. Τους αγάπησα αρκετά στα 2 White (άντε και λιιιιίγο στο Black 1), τα πρώτα δεν μου είχαν πει τίποτα ιδιαίτερο, το live τους (έτσι όπως πραγματοποιήθηκε στο Αν) ήταν από τα πιο βαρετά πράγματα που έχω δει στη ζωή μου, ενώ ο O’ Malley έχει καταντήσει χειρότερος έμπορος και από τον Satyr (πράγμα που ομολογουμένως θέλει μπόλικη προσπάθεια). Πλέον γι’ αυτό το λόγο κυρίως είναι ιδιαιτέρως αντιπαθείς, αλλά το “Altar” το παραδέχτηκα. Φυσικά ακόμα γελάω με τα 40ε που έκανε η βινυλιακή του έκδοση ξέρω γω. Έκαναν αρκετό καλό στη σκηνή με την επιτυχία τους πάντως, ανακίνησαν τα νερά και έκαναν τον κόσμο να μάθει και άλλα πράγματα (πόσοι θα ήξεραν τους Earth π.χ.). Φυσικά μαζί με τα νερά ήρθαν και οι αποχετεύσεις αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου.