Ποιο super market προτιμάτε για τις αγορές σας?

Εσείς ποιο super market προτιμάτε για τις αγορές σας ? Για ποιο λόγο ? Τι σας κάνει να αγοράζετε από εκεί ? Εμπιστεύεστε τα φτηνά,τύπου lidl ? Επίσης,κάθε πόσο πάτε ?

Βασιλοπουλος…και του πουλιου το γαλα!

Ως συνηθως προτιμω το σουπερ μαρκετ της γειτονιας,μικρο μεν αλλα το θεωρω ποιο καλο απο κατι αλλα
μεγαλα γνωστα σουπερ μαρκετ, πηγα μια φορα στο Dia και εψαχνα να βρω ελληνικο προιον να παρω και δεν υπηρχε!Ολα ξενα και εισαγωγης…Φυσικα δεν ξαναπατησα…:stuck_out_tongue:

Παλιοτερα βασιλοπουλο τωρα σκλαβενιτη. Και φτηνος και ελληνικος

Εγώ συνήθως προτιμώ τον Βασιλόπουλο που έχουμε εδώ δίπλα ή τον Σκλαβενίτη που είναι κι αυτός κοντά μας.Πιστεύω όμως ότι στα Lidl,βρίσκεις προιόντα σε πολύ καλές τιμές και συμφέρει να πάρεις απο εκεί.Το ότι είναι ξένα(γερμανικά τα περισσότερα) δεν πιστεύω ότι αποτελέι πρόβλημα.Έχω ακούσει για ελέγχους που έχουν γίνει κλπ και έχουν βρει ότι είναι καλύτερα από επώνυμα,που παρασκευάζονται από μεγάλες εταιριές κτλ

To λιντλ μονο για μπισκοτα ειναι

Οπου βρισκω hefe weissbier.

Το λιντλ εχει κατι εκπληκτικα ποτα-μαζουτ σε τιμες ευκαιριας. Μη τα εμπιστευτειτε!

Μπηκε το καλοκαιρι και αρχισε το τρελο καψιμο με τις μπυρες? :stuck_out_tongue: :lol:

Στον Σκλαβενίτη η Ελλάδα αναστενάζει και ειδικά σε αυτόν της Νέας Χαλκηδόνας που είναι και κοντά στο σπίτι μου

Το καψιμο με τις μπυρες διαρκει ολον τον χρονο.

Βεροπουλος ρε! Η καλυτερη φετα!

δεν παω σε σουπερ μαρκετ αλλα αμα τυχει προτιμω καποιο που να μην ειναι ονομα…βεβαια να ναι καλη ποιοτητα…

βεροπουλο ειχα παρει ενα μουσλι και ειχε μεσα γυρω στα 300 μαμουνια και ο πατερας μου το ειδε αφου εφαγε ενα πιατο

Mπακάλη γιατί είναι δίπλα από το σπίτι μου :stuck_out_tongue:

Aλυσίδες τύπου Lidl, Dia κλπ. δεν έχουν δικά τους εργοστάσια όπως καταλαβαίνεις αλλά αγοράζουν τα προϊόντα τους από παραγωγούς που σε πολλές περιπτώσεις είναι οι ίδιες εταιρείες που κυκλοφορούν τα επώνυμα προϊόντα. Το ίδιο ισχύει και για τα προϊόντα “ιδιωτικής ετικέτας” που υπάρχουν στα σούπερ μάρκετ που πουλάνε και επώνυμα προϊόντα (ΑΒ, Carrefour, Βερόπουλος). Για να επιλεγεί κάποιος ως προμηθευτής για αυτά τα προϊόντα μπάινει σε κάποιου είδους “μειοδοτικό διαγωνισμό”. Υποτίθεται πως οι αλυσίδες προσέχουν και την ποιότητα αυτού που θα πάρουν, αλλά η τιμή είναι συνήθως ο καθοριστικός παράγοντας. Άρα αυτά τα προϊόντα είναι δύσκολο να είναι καλύτερα από τα επώνυμα όταν τα φτιάχνουν οι ίδιες εταιρείες αλλά με μεγαλύτερη πίεση να κρατηθεί το κόστος χαμηλά…

Πίσω στο τόπικ τώρα: Λόγω απόστασης ΑΒ και λόγω τιμών Σκλαβενίτη (στάνταρ ο φθηνότερος). Το κακό είναι πως και οι δύο τα τελευταία χρόνια έχουν περιορίσει σημαντικά την ποικιλία τους.

εγω ψωνιζω στον Μασουτη στη Σαλονικα γιατι ειναι διπλα μου…

Εποχες γυμνασιου θυμαμαι, στο γαλαξια της γειτονιας εμπαινες και επαιρνες οτι ηθελες χωρις λεφτα. :slight_smile:

πλιατσικο θα γινοτανε

Σε παρακαλω αγορι μου. Θιγεις καταστασεις. Παρακαλω να παρεις πισω τον χαρακτηρισμο!