Superhero Movies

Ειρωνια γτ;
Γτ 8 χρονων, κλασσικα

Σιγα την ειρωνεια…

Κατα τα αλλα αν εσυ θεωρεις το “εμεις τα εχουμε πει, τι ερχεσαι και μας λες εσυ τωρα, μετρια η Τερνερ τελος” ως κατι που προαγει τον διαλογο, ενταξει τοτε. Ας συμφωνησουμε ολοι μαζι οτι ξερουμε καλυτερα απο αυτους που εκαναν το casting για το Dark Phoenix και ας συνεχισουμε την ημερα μας.

Που ακριβώς έγραψα όπως περιγράφεις ? Αναφορά σε μια παλιότερη κουβέντα εκανα . Μη ψάχνεις παντού λόγους να γίνεις triggered, αν και μεταξύ μας για εσένα το έγραψα να δω πως θα αντιδράσεις :slight_smile:

Επίσης αυτός που έκανε το κάστινγκ μια χαρά το σκέφτηκε. Συμπαθέστατη είναι η Turner, κακή ηθοποιό δεν τη λες, και κάμποσο από το άπειρο κοινό που την ακολουθεί θα ασχοληθεί με την ταινία, χωρίς απαραίτητα να είναι στο demographic που διαφορετικά θα ψηνόταν από ένα φραντσάιζ είκοσι χρόνων.

Εντωμεταξύ στην ίδια ταινία θα είναι McAvoy, Fassbender, Chastain, Hoult και Lawrence, ένιωσα την ανάγκη να το αναφέρω αυτό για κάποιο λόγο.

Το τρέιλερ καλό χωρίς να με ενθουσιάσει (ούτε αυτό), αλλά γενικά ελπίζω.

Η lawrence οπως δειχνει απο το trailer παιρνει το μηνιατικο και αποχαιρετα. οι αλλοι παιζουν και να συνεχισουν καπως. εξιλεωση στο trailer για last stand, ειδικα στη φαση με το κονβοι που τους κανει ντου.

Συμπαθητική είναι όντως η Σάνσα και σχετικά οκ σαν ηθοποιός , ούτε κακή ούτε καμιά θεάρα.Παράδειγμα πραγματικά ΚΑΚΗΣ ηθοποιού από το game είναι σίγουρα η Καλήσι…

Όσο για την ταινία έφαγα τέτοιο ξενέρωμα με το Αποκαλιψ που δεν νομίζω να τραβηχτώ σινεμά…

Πάντα μου άρεσε το X universe αλλά το Απόκαλιψ ήταν ένα αίσχος.
Περί Dark Phoenix, έχω επιφυλάξεις. Κατ αρχή η Jean Grey είναι Αμερικάνα, γιατί στο καλό έβαλαν την Εγγλεζούλα;

Τέλος πάντων.

γι αυτο…

2 Likes

Γύρισα από Captain Marvel

επώδυνα κακό χιουμορ . Αφόρητα κακό . Υπάρχει το GoG και ο ΑντΜαν για χαζό χιούμορ που το υποστήριζε και καλύτερα ο ηθοποιός και γούσταρα κάργα . Αδιανόητα κακός Τάλος υποκριτικά

Η ιστορία οκ, καλή . Και η Λαρσον καλή και ο Τζουντ Λο

το “έπος” του Μπλακ Πανθερ δεν το φτάνει τίποτα , ούτε τόσο κλισέ είναι ούτε τόσο cheesy αλλά και τούτη εδώ η ταινία μου τρίβει στη μάπα πραγματάκια που νόμιζα τα έχει ξεπεράσει η ανθρωπότητα . Τουλάχιστον σε ευρύ επίπεδο

( σσ τώρα αν ο μπάτσος στο Τέξας πυροβολάει μαύρους ή ο ΧΨ Αμερικάνος καραβανάς κάνει μπουλινγκ στις γυναίκες συναδέλφους του ότι " δεν μπορούν να ανταπαξέλθουν " εγώ αρνούμαι να δεχτώ ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων της γης έχουν την ίδια άποψη για μαύρους-γυναίκες σε σημείο να το βλέπω αυτό το theme σε τόσες πολλές μεηνστρημ ταινίες . Νισάφι )

Captain Marvel κι εγώ. Τελείως προβλέψιμα πράγματα. Μεγάλα θετικά Larson, Jackson και 90s σέττινγκ. Δεν μου χτύπησε τόσο το χιούμορ, όσο η πίστη σε βαθμό αηδίας στη μαρβελοσυνταγή. Προσωπικά θα το έβαζα δίπλα στο Doctor Strange, λίγο πάνω από Black Panther και Ant-Man, και άνετα πάνω απ’ το τελευταίο Spiderman.

Μπορώ να καταλάβω γιατί θα γκρινιάξει κάποιος που έχει μπουχτίσει από MCU και λοιπά σουπερχίρο μπλοκμπάστερς, αλλά η γενική κατακραυγή στα διαδίκτυα μου φαίνεται κάπως αστεία.

(Σχετικά με τον κοινωνικό σχολιασμό, νιώθω κάπως παράξενα με τον όρο, για να αποφύγω το σεντόνι θα αρκεστώ σε ένα θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερα)

1 Like

Ε ναι συμφωνώ. Είπαμε Black panther :stuck_out_tongue:.

Δεν εχω δει ακομα την ταινια (και εννοειται δε δινω λεφτα σε Disney/Marvel) για να την δω σινεμα, αλλα πανω σε καποια γενικα σχολια που εκανες…

Πρωτον, σιγα το επος το Black Panther, καλο ηταν αλλα λιγο υπερεκτιμημενο νομιζω :stuck_out_tongue: Οκ για Μαρβελ αρκετα καλο βασικα. Δεν βρηκα ομως ΚΑΜΙΑ υπερβολη στα κοινωνικα μηνυματα του Black Panther.

Δευτερον, το Captain Marvel ειναι μια ταινια αμερικανικης παραγωγης. Οι κοινωνικες ευαισθησιες που περιεχει, ειναι λογικο να ειναι αρκετα επηρεασμενες απο την αμερικανικη κοινωνια και την καθημερινοτητα. Ακομα κι ετσι να μην ηταν ομως, η καταπιεση και η αδικια που δεχονται οι οχι-λευκοι και οι γυναικες παγκοσμιως, ειναι μια αναμφισβητητη αληθεια. Δεν χρειαζεται να πυροβολησει ενας μπατσος εναν μαυρο για να θιχτει το θεμα του ρατσισμου σε μια ταινια. Επιπλεον, δεν χρειαζεται η πλειοψηφια των ανθρωπων να εχουν τετοια αποψη για μαυρους και γυναικες… ακομα κι ενα ποσοστο 20% ειναι τεραστιο και ανησυχητικο. Ειναι σαν να λεμε πως δεν χρειαζεται να κατακρινουμε την Χρυση Αυγη και τα σκουπιδια που ανηκουν σε αυτην, επειδη ειναι μονο ενα 10%.

Εκει που θα σου δωσω δικιο ειναι η υπερβολη. Αυτη η μαλακισμενη που παιζει την Captain Marvel βγαινει και κανει φουλ και καλα φεμινιστικες (στην πραγματικοτητα ειναι μισος προς τους αντρες) δηλωσεις, και βγαινει και λεει πως η ταινια δεν ειναι για “λευκους αντρες”. Το οποιο ειναι και ηλιθιο, και πολυ κακο marketing. Αλλα ειπαμε, ο ανθρωπος γενικα σαν ειδος δεν τα παει πολυ καλα με το να κραταει τις ισορροπιες. Ζουμε σε μια κοινωνια στην οποια κυριαρχουν το μαυρο και το ασπρο οσον αφορα τις αποψεις, και οποιαδηποτε αποψη ειναι καπου ενδιαμεσα, καταληγει να ομαδοποιειται μαζι με τις αλλες.

1 Like

το έπος είχε εισαγωγικά . Πολύ κακή ταινία την θεωρώ . Έπρεπε να είχα σταματήσει να την βλέπω στην σκηνή που ο Killmonger έλεγε για προγόνους που πήδαγαν απ τα καράβια γιατί ο θάνατος είναι καλύτερος απ την σκλαβιά. Αλλά τελείωνε η ταινία ούτως ή άλλως

τώρα για τα υπόλοιπα , οκ δεκτά . Επιμένω ότι μου τα τρίβουν στην μούρη και δεν αντέχεται άλλο . στο τέλος θα με κάνουν να νιώθω και άσχημα που είμαι λευκός άνδρας αυτοί .:stuck_out_tongue:

Αν θέλω να είμαι δίκαιος , απλά την εποχή που δημιουργήθηκαν αυτοί οι φανταστικοί ήρωες όντως ήταν εντονότερα τα κοινωνικά ζητήματα και είχε άλλη αξία να υπάρχουν δυναμικές γυναικείες ηρωικές φιγούρες . Αυτό το αποδέχομαι

Δεν ήξερα ότι έχει κάνει τέτοιες δηλώσεις. Δεν με σοκάρουν και αυτό περί του ότι δεν είναι για “λευκούς άντρες” το πλασάρει και η ταινία έχοντας ουσιαστικά μόνο έναν λευκό χαρακτήρα να είναι “καλός” . Την captain

Επειδή παρακολούθησα λίγο την όλη φάση με την Larson η μόνη μαλακία που είπε ήταν τούτη εδώ.

I don’t need a 40-year-old white dude to tell me what didn’t work about A Wrinkle in Time. It wasn’t made for him! I want to know what it meant to women of color, biracial women, to teen women of color.
_ Am I saying I hate white dudes? No, I am not. What I am saying is if you make a movie that is a love letter to women of color, there is an insanely low chance a woman of color will have a chance to see your movie, and review your movie_

Δεν σου λέει ένας… 40-year-old white dude τι λειτουργεί στην ταινία, στο λέει ένα κριτικός κινηματογράφου το κείμενο του οποίου απευθύνεται σε όλους του υποψήφιους θεατές, όπως και η ταινία άλλωστε. Σαν να λέμε πως οι ταινίες του Μιγιαζάκι απευθύνονται μόνο σε νέα κορίτσια επειδή είναι love letters σε αυτές. Εδώ η Larson πέταξε πολύ μεγάλη μαλακία.

Από εκεί και ύστερα ξεκίνησε ένα πανικός με διάφορους βαρεμένους στο youtube να λένε τις δικές τους βλακείες και να πιάνονται από κάθε λέξη της Larson για να βγάζουν σε video την μαλακία που τους δέρνει. Ε και κάπου στη μέση η Disney άρχισε να τρίβει τα χέρια της που το όλο θέμα της βγήκε σε καλό στο box office. Την ταινία πάντως την αφήνω για torrent.

Σε πιο σημαντικά νέα έχουμε νέο γαμάτο trailer για Brightburn που αναμένεται να είναι μέγα έπος

Η φάση με τη Larson μου φαίνεται αστεία γιατί δεν είπε καν κάτι λάθος. Λέει ότι η ταινία δεν είναι φτιαγμένη για 40-year-old white dudes και η πλειοψηφία των κριτικών είναι 40-year-old white dudes. Δεν λέει ότι αποκλείεται να αρέσει σε αυτούς τους ανθρώπους. Όπως το βλέπω εγώ, σχολιάζει το κομμάτι του τύπου. Που πρακτικά ισχύει για σχεδόν τις μισές ταινίες που κυκλοφορούν, αλλά αυτό είναι διαφορετική υπόθεση.

Κατά τα άλλα, το πρόβλημά μου με τον κοινωνικό σχολιασμό του μεγαλύτερου ποσοστού του Χόλλυγουντ και της Μάρβελ δεν είναι στα θέματα που θίγει. Αυτά καλά κάνουν και τα λένε.

Μπορεί να τα έχουμε δει και να τα έχουμε ξαναδεί, αλλά κάθε μέρα σκοτώνονται άνθρωποι λόγω χρώματος/εθνικότητας/οτιδήποτε και από διακρίσεις ακόμα καλά πάει το πράγμα. Και στην αμερική και παραπέρα. Το ότι θίχτηκε ο μισός αντρικός πληθυσμός που ασχολείται με το genre από τις δηλώσεις που λέγαμε σε βαθμό να-πάρουμε-διαδικτυακούς-πυρσούς είναι για να μην ξεχνιόμαστε.

Στο Black Panther πχ δεκαπέντε πράγματα με χάλασαν, η ιδέα για έναν villain με το σκεπτικό του Killmonger δεν ήταν σε αυτά. Ή το όριτζιν της Danvers που μια ζωή άκουγε “αυτό που κάνεις δεν είναι για κορίτσια” μπορεί να είναι απλό, αλλά θα ταυτιστεί πολύς κόσμος και καλά θα κάνει.

Το πρόβλημά μου είναι ότι, επειδή μιλάμε για παραγωγές που έχουν ως στόχο να πουλήσουν, το κάνουν κατά κανόνα χοντροκομμένα και σε περιπτώσεις σαν αυτοσκοπό. Το politically correct είναι το νέο απολιτίκ ένα πράγμα.

(Δεν το απέφυγα το σεντόνι :sweat_smile:)

Απλά δεν γίνεται αν ένας κριτικός κάνει κακή κριτική σε μια ταινία με γυναίκες ή αφροαμερικανούς να είναι 40 years old male dude και αν κάνει καλή κριτική να είναι απλά κριτικός κινηματογράφου. Άλλο είναι να ζητάς μεγαλύτερη εκπροσώπηση σε ένα χώρο και άλλο να προβάλεις χαζές δικαιολογίες σαν την παραπάνω για αυτό το σκοπό.

Αυτό εκτός από αφελές είναι μέχρι και επικίνδυνο. Θα καταλήξουμε να διαχωρίζουμε τις ταινίες με βάση αποκλειστικά και μόνο το φύλο και την φυλή. Δεν θέλουν και πολύ εκεί να καταλήξουν από μια χοντροκομένη political corect παπαριά σε αυτό. Γενικά η εποχή Trump τους έχει βραχυκυκλώσει σοβαρά.

Πραγματικά, όσο και να κοιτάω τη δήλωσή της δε βρίσκω τίποτα το παράξενο. Όπως όταν είχε κάνει παρόμοια σχόλια ο Kurt Sutter για την αδιαφορία έμμυζ, κριτικών και λοιπών για το Sons Of Anarchy.

Δεν λέει ότι αν είσαι 40-year-old white dude και δε σου πει τίποτα η Captain Marvel ή η όποια Captain Marvel φταις για κάτι. Ούτε ότι αν είσαι κριτικός αυτού του demographic και θάψεις την ταινία είσαι κακός στη δουλειά σου. Λέει ότι είναι λογικό να συμβεί κάτι τέτοιο.

Δεν βλέπω να ψάχνει δικαιολογίες για κάτι. Απλά επισημαίνει ότι είναι αναμενόμενο οι κριτικές να μην είναι καλές, επειδή η η συντριπτική πλειοψηφία εκείνων που γράφουν ρεβιούζ είναι τελείως διαφορετικό κοινό από εκείνο στο οποίο απευθύνεται η ταινία.

Αυτονόητα πράγματα δηλαδή, ή ίσως και όχι κρίνοντας απ’ την υπερανάλυση.

Πως είναι αυτονόητο; Οι κριτικοί δεν είναι ποτέ target audience συγκεκριμένων ταινιών. Είναι σαν να λέμε πως τις ταινίες Disney πρέπει να τις κρίνουν μόνο 15χρονα επειδή απευθύνεται σε αυτούς καταρχάς ή πως ταινίες όπως το Moonlight ή την φετινή του Spike Lee να της κρίνουν μόνο αφροαμερικανοί επειδή μιλάει σε αυτούς κτλ.

Πριν 5 λεπτά είδα την κριτική των Red Letter που τα λέει μια χαρά για το θέμα (κάπου μετά το 7ο λεπτό ξεκινάει το ζουμί) και καθόλου τυχαία με την συγκεκριμένη δήλωση της ασχολούνται και οι ίδιοι τους.

Μα γι’ αυτό έγραψα παραπάνω ότι αυτό που λέει ισχύει για σχεδόν τις μισές ταινίες που κυκλοφορούν. Αλλά ειλικρινά, δεν είδα να είπε πουθενά ότι θα έπρεπε όποιος κάνει ρεβιού να είναι στο target audience της εκάστοτε ταινίας. Είπε ότι θα ήθελε να ακούσει την άποψη από κόσμο στον οποίο απευθύνεται η ταινία. Δεν ξέρω τι το παράλογο έχει αυτό ή γιατί χρειάζεται τόση ανάλυση.

Είναι σα να λέμε ότι βγήκε ο τάδε από το τάδε μέινστριμ μουσικό έντυπο, που δεν έχει επαφή με ροκ των τελευταίων δύο δεκαετιών, και έθαψε τον δίσκο του Jack White πχ. Δικαίωμά του του τάδε, αλλά αν βγει μετά ο White και πει ότι χεσμένο τον έχει, δε νομίζω να ανοίξει ρουθούνι. Ατυχές παράδειγμα, γιατί μέινστριμ και ροκ στο 2019 γελάει το σύμπαν, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις το πόιντ μου.

Έδιτ: Το παράδειγμα παίζει και με Λάνθιμο και το μέσο μέινστριμ έντυπο/έλλην θεατή. Πάλι καμία σχέση με πραγματικό μέινστριμ, αλλά πάλι νομίζω καταλαβαίνεις το πόιντ μου.

1 Like

Δεν ειναι οι μονες δηλωσεις που εχει κανει η Μπρι. Τελος παντων, οντως πολλη υπεραναλυση. Εχει γινει κουραστικο πολυ το το να προβαλλεται τοσο πολυ πια το κοινωνικοπολιτικο υποβαθρο της οποιασδηποτε ταινιας, των συντελεστων της, και τωρα, μεχρι και των κριτικων που κανουν κριτικη στην οποιαδηποτε ταινια. Σε αυτο το συγκεκριμενο σιγουρα συμφωνω με τον Rebel.

Ναι, καντε πιο diverse τις ταινιες, βαλτε περισσοτερες γυναικες, μαυρους, κτλ σε ρολους πιο σημαντικους, αλλα δε χρειαζεται καθε κουβεντα πια να ειναι για αυτο το θεμα. Και αν σε καποιον δεν αρεσει μια ταινια, μπορει απλα να το πει, χωρις να πρεπει να καθομαστε να κοιταμε τι φυλο και τι χρωμα ειναι.