Superhero Movies

6 Likes

Aυτο το λεσι μονο να μην βαζαν στη τελευταια σκηνη κ ολα ποπα

Τριπλό superhero-movie post:
Είδα αυτήν την εβδομάδα τα εξής:

  1. Aquaman: Απίστευτα βαρετό, πιο πολύ σαν quest για τρίαινα έμοιαζε, ενώ είχε σχετικά καλή εικόνα και δράση κράτησε αρκετά παραπάνω από όσο έπρεπε ( O Manta και το sidestory δεν πήγαινα πουθενά μες την ταινία). Περίμενα ελαφρώς καλύτερη την ταινία, ενώ και το τελευταίο fight ήταν αδιάφορο.

  2. Spiderman Into The Spiderverse: Χιλιόμετρα μπροστά από την πλειοψήφία ταινιών τέτοιας φάσης που έχω δεί, η προσέγγιση στο animation αν και δεν είμαι ο κατάλληλος να μιλήσω μου φάνηκε πολύ πρωτοποριακή, ενώ και η πλοκή ήταν καλοδουλεμένη. Νομίζω η Marvel νικάει την DC πλέον και στο μόνο κομμάτι που της είχε μείνει να περηφανεύεται, αυτό των animation ταινιών.

  3. Captain Marvel: Είχα ακούσει/διαβάσει τα μύρια όσα, την περίμενα πολύ χειρότερη. Την βρήκα διασκεδαστική, τυπικό origin story marvel, ενώ θα το πω, μου άρεσε η Larson και γενικά (θεωρώ πως το τουπέ της είναι βάση σεναρίου και όχι ηθοποιού) οι 4 βασικές ερμηνείες που κουβάλησαν. Η πλοκή και η αφήγηση ήταν λίγο αχταρμάς, μια buddy comedy, μια cosmic event, μια προσωπική εμπειρία αναζήτησης εαυτού, πήγε για πολλά και κατάφερε λίγα. Θα ήθελα να είναι πιο διαστημική η ταινία και όχι τόσο άκυρες 90ς αναφορές εκεί που δεν πρέπει. Δεν γνωρίζω πολλά για την χαρακτήρα, πάντως μου την έδωσε που πήρε έτσι τις δυνάμεις της καθώς και τα περί tesseract κλπ. Μέτρια προς άνω του μετρίου ταινία, που για μένα σώθηκε από τις ερμηνείες, το γατί και το πως παρουσίασε τον Kree - Skrull πόλεμο.

Για τα περί δηλώσεων της Brie Larson και για ταύτιση, κατανοώ τι ήθελε να κάνει η Disney/Marvel, ήταν καλή ευκαιρία για αυτούς να target-άρουν αυτό το κοινό, βέβαια με 3 flashbacks και με 5 δεν μπορείς που άκουσε από άνδρες η Carol στην ταινία, δεν γίνεται φεμινιστικό κίνημα, μόνο lifestyle καταναλωτικές προσεγγίσεις
.
Δυστυχώς έτσι δουλεύει η φάση στο Hollywood πλέον, και ναι όπως είπε και ένας προηγούμενος, το politically correct είναι το νέο απολιτικ.

Στις δηλώσεις όμως δεν βρίσκω κάτι αρνητικό, θίχτηκαν στο Αμέρικα αυτοί που θα θίγονταν έτσι και αλλιώς.

1 Like

Είναι προφανές ότι όλος αυτός ο ντόρος για το δήθεν φεμινιστικό Κάπτεν Μάρβελ είναι σκηνοθετημένος. Ξεκάθαρα, είναι επιλογή της Δίσνεϋ να προωθηθεί έτσι η ταινία. Ακόμα και από το γεγονός ότι στο Soundtrack οι vocalist είναι στην πλειοψηφία γυναίκες.
Το ειρωνικό είναι ότι η ταινία δεν έχει σχεδόν τίποτα το φεμινιστικό πέραν από την απαγόρευση σε γυναίκες να πετάνε πολεμικά αεροσκάφη. Αν έβαζες ένα αγόρι στη θέση της Ντάνβερς, ακριβώς τις ίδιες δυσκολίες θα είχε. Στο Μπλακ Πάνθερ, σου έτριβαν στα μούτρα μπλάκ πάουερ (εκεί με ενόχλησε), εδώ το μόνο που με παραξένεψε είναι η εικαζόμενη (από εμένα) λεσβιακή σχέση των πιλότων και φυσικά είναι και μαύρη η άλλη για να είμαστε και πολίτικαλι κορέκτ. Μη σας φανεί περίεργο αν ο πρώτος γκέι χαραχτήρας που θα κάνει κάμ άουτ θα είναι η Κάρολ Ντάνβερς.

Το βιντεάκι που πόσταρε ο Dead περιέχει σε μεγάλο ποσοστό τις σκέψεις μου. Θα ήθελα να προσθέσω:

  1. Σχεδόν εξαρχής καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τους Κρι λόγω της παρουσίας του Ζόραθ στην ομάδα. Αυτό που μένει να μάθουμε είναι αν είναι οι ακιούσερς μόνο ή όλη η φυλή.

  2. Πως στο διάολο ξέρει η Ντάνβερς να οδηγεί μηχανή;;; Τουλάχιστον στο Μάτριξ κατέβαζαν τις πληροφορίες στην κεφάλα τους, αυτή πως;

  3. Γενικότερα, με κάποια πράγματα είναι εξοικειωμένη, με άλλα όχι. Την μια είναι χαμένη, την άλλη είναι εξυπνάκιας, την μια έχει φοβίες, την άλλη έχει απίστευτη αυτοπεποίθηση. Σκηνοθετικά είναι ένας αχταρμάς.

Γενικά είναι ένας αχταρμάς. Είναι μια ευχάριστη ταινία περιπέτειας, όχι η χειρότερη της Μάρβελ, αλλά σίγουρα όχι από τις καλές.

Edit:
Επίσης μετά από συζητήσεις με φίλο Νέρντ των Αμερικάνικων Κόμικς

  1. Mar-Vell (Κρι) δεν ήταν ποτέ γυναίκα στα κόμικς
  2. Τα ονόματα των Κρι/Σκραλ φέρνουν σε ονόματα θεών, ημίθεων, πνευμάτων, τεράτων από διάφορες παραδόσεις:
    Μινν - έρβα
    Σο - Λαρ
    Κόραθ
    Γιον - Ρογγ
    Τάλος
    Αττ-Λας

Για την ακρίβεια πως τόλμησαν και επέτρεψαν σε γυναίκα να μάθει οδήγηση :stuck_out_tongue:

μόνο μνήμη είχε χάσει όχι skills .

…άραγε τότε θυμόταν τον κώδικα κυκλοφορίας ή όχι;;;;
Είναι αυτό μνήμη ή σκιλ;

Σύμφωνα με το IMDB το Avengers Endgame θα έχει διάρκεια 3 ώρες και 2 λεπτά (σε αυτά βέβαια μετράνε και τους τίτλους τέλους που σε αυτού του είδους τις ταινίες συνήθως είναι στο 10λεπτο και λίγο παραπάνω καμιά φορά).

wow!!

μια χαρα, για πιο πολυ λεγανε αρχικα. και το infinity πιο πολυ επρεπε να ηταν, δεν θυμαμαι ποσο ηταν. ειχε περασει για πλακα η ταινια.

Είδα Aquaman.

Το απέφυγα σινεμά αφού ως τώρα οι ταινίες DC σε αυτό το νέο universe ήταν η μια χειρότερη από την άλλη. Τούτο εδώ μετά από μια γρήγορη εισαγωγή παίζει στα κόκκινα μέχρι τέλους.

Όλα είναι μέσα στην τρελή υπερβολή. Χρώματα, δράση, διάλογοι, ερμηνείες, μουσική (και τι δεν ακούγεται εδώ μέσα ώρες ώρες), κουστούμια με την χρήση cgi να κάνει ώρες ώρες ακόμα και τα Star Wars prequel να μοιάζουν practical ενώ από ένα σημείο και μετά απλά χάνεις την μπάλα με τα διάφορα sea creatures που κατακλύζουν την οθόνη. Ακόμα και όταν δείχνει ότι πατάει παύση να δώσει λίγο story και μερικές (μελό)δραματικές σκηνές η κάμερα δεν κάθετε ήσυχα με τίποτα, οι χιουμοριστικές σκηνές δίνουν και παίρνουν και όλα τα κλισέ των υπερηρωικών ταινιών που έχουμε δει τα τελευταία 20 χρόνια κάνουν κανονική παρέλαση στην οθόνη.

Ε και όμως όλα αυτά λειτουργούν μια χαρά εδώ. Ομολογώ πέρασα υπέροχα και χαζογελούσα στην μεγαλύτερη διάρκεια της ταινίας. Χωρίς φυσικά να είναι και κάτι το τρομερά αξιομνημόνευτο είναι με άνεση η καλύτερη ταινία στο DCEU και σαφώς η πιο διασκεδαστική. Δεν νομίζω πως θα με ενδιέφερε να δω ποτέ sequel, αλλά τούτο εδώ μπορεί να το ξανάχωνα καμιά φορά έτσι για την φάση. Το λες και ευχάριστη έκπληξη.

2 Likes

Εγώ πιστεύω ότι είναι καλή επειδή το κεντρικό στορυ είναι υπερβολικά απλό και κλισέ. Και μένα μου άρεσε ενώ ήμουν εντελώς αρνητικός αρχικά

Όταν προσπάθησαν να βάλουν πλοκή, τα έκαναν σκατά βλέπε batman v superman

Εξακολουθώ να θεωρώ ανώτερη τη Wonder woman

WW > Aquaman > MoS > BvS > SS >JL

Μετά από τόσο καιρό έχω αναθεωρήσει ελάχιστα για το BvS. Την θεωρώ μέτρια προς καλή λόγω 3-4 σπουδαίων σκηνών. Δε γίνεται να φτάσει παραπάνω λόγω πλοκής

Το αίσχος είναι το JL για μένα

Ολως τυχαιως ειδα το Aquaman πριν περιπου 2 ωρες. Καταπληκτικο worldbuilding. Υπεροχη μουσικη. Ο Momoa ειναι γεννημενος για τον ρολο και πολυ ωραιος τυπος. Το χιουμορ προφανως σε υψηλο επιπεδο χαζομαρας, αλλα δεν στο πουλαει για κατι αλλο. Νομιζω προοριζοταν ως μια πολυ feel good ταινια, και το καταφερνει αψογα. Η ταινια παντως οπτικα ειναι απλα υπεροχη, και στις σκηνες κατω απο την επιφανεια της θαλασσας, και σε αυτες πανω στη γη. Αρκετα καλυτερη απο τον μεσο ορο Μαρβελ, αλλα οχι οσο καλη οσο οι τεραστιες επιτυχιες της Μαρβελ (και κυριως το Inifnity War δηλαδη)

ΥΓ. Τα Star Wars prequels δεν ειχαν υπερβολικα πολλα CGI, ισα ισα που ειχαν περισσοτερα practical effects. Υπαρχουν και σχετικα βιντεο.

+1 για Ακουαμαν, οταν ξεφευγεις κ αγκαλιαζεις την κομιξιστικη υπερβολη και το κιτς, ετσι θεωρω οτι πρεπει να το κανεις, χωρις φραγμους, be yourself ρε παιδι μου :stuck_out_tongue: και αστα φιλοσοφικα! Κ το λεω κ εγω που ζοριζομαι πολυ να δω μεχρι τελους ταινια που ειναι cgi fest

χωρις να το περιμενω το καταδιασκεδασα κ δε με χαλασε μια, προτιμοτερο απο τις μισες Mcu movies της σειρας τυπου αντμαν κτλ
(Κ γω τυχαια χτες το ειδα)

1 Like

Να πουμε οτι η ταινια ειχε και αυτο το τεραστιο θετικο:

Summary

1 Like

εναν φριχτο ανθρωπο λες;

Όντως θετικό,ειδικά όταν η γυναίκα σου φωνάζει σχεδόν σε όλη την ταινία: αχ Μομόοοοοα…:laughing:

1 Like

Και καλά ας πούμε ότι ο Τζόνι Ντεπ είναι θύμα και φουκαράς δηλαδή.

1 Like

δεν νομιζω οτι ειπα αυτο, αλλα ελκυστικο δε μπορω να θεωρησω εναν φριχτο ανθρωπο (που επισης τυχαινει ναναι και σαπια ηθοποιος)

Οκ το γιατί είναι φριχτή ως άνθρωπος ομολογώ ότι δεν το έχω δει πουθενά, οπότε τι να σου πω… Ως ηθοποιό μια χαρά την βρίσκω. Αν περίμενες να μας κάνει να δακρυσουμε στο Aquaman, δεν είχαμε τις ίδιες απαιτήσεις μάλλον. Πιστεύω έκανε ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει οποιαδήποτε “καλύτερη” ηθοποιός στην συγκεκριμένη ταινία.

4 Likes