Superhero Movies

Απλα ο καταλληλοτερος,η ερμηνεία φενεται να πιανει 10αρι αρρωστιας

2 Likes

είμαι πολύ αισιόδοξος μετά από αυτό το τρέιλερ ότι φινιξ θα είναι συγκλονιστικος υποκριτικά

Να δούμε και σεναριακα τι θα έχει να μας πει η ταινία

1 Like

Αυτό πάντως μου φάνηκε σαν το trailer μιας ταινίας που δεν ήξερα καν πως χρειαζόμουν. Δεν ήμουν σίγουρος αν ήθελα ταινία με Joker origin, ειδικά μετά τον Joker του Nolan που ήταν απλά άψογος αλλά εδώ αναθεώρησα. Τον φοβάμαι λίγο τον σκηνοθέτη αλλά το trailer ήταν απλά υπέροχο.

3 Likes

Εμ…

Γουόου!
Εξακολουθω να τη θεωρω αχρηστη ταινια καθως το μη οριτζιν του Τζοκερ ειναι κομματι του μυθου του + τοντ φιλιπς=καμια τυχη αλλα damn, αυτο ηταν ενα καλο τρεηλερ!

Ακριβως επειδη δεν υπαρχει ως τωρα κανενα origin story για τον Joker στην μεγαλη οθονη, βρισκω την ιδεα εξαιρετικη. Ποτε δεν καταλαβα αυτην την εμμονή με το να μην υπαρχουν origin stories για σουπερ ηρωες και villains ή ακομα και σε συμπαντα οπως αυτα του Lord Of The Rings ή του Star Wars. Ωραιο ειναι να υπαρχουν ιστοριες για ολες τις φασεις των διαφορων franchises, αν το αποτελεσμα ειναι καλο.

Το συγκεκριμενο trailer ειναι φοβερο, και για πρωτη φορα μετα απο 7 χρονια νομιζω θα δουμε κατι σχετικα κοντινο στο συμπαν που δημιουργησε ο Chris Nolan. Μεγαλο λαθος της DC που δεν προσπαθησε να χτισει ολο το Extended Universe της γυρω απο τις ταινιες του Nolan, και προσελαβε τον Snyder που δεν το πολυεχει με storytelling. Βλεποντας το trailer νιωθω οτι ο Heath Ledger ισως να την εκανε ακομα καλυτερα την δουλεια απο τον Phoenix, αλλα μιλαμε για ηθοποιαρα οπως και να χει.

3 Likes

Ο χαρακτηρας του Τζοκερ βασιστηκε στο γεγονος οτι δεν ειχε καθολου ή μη ξεκαθαρο origin, για να εκμεταλευτει την ιδεα του αγνωστου κακου που σε τρομαζει ακριβως γιατι ερχεται απο το πουθενα…οπως και το Alien στην ομοτιτλη… ο Μουρ στο killing Joke, την πιο αναγνωρισημη κ ευρεως αποδεκτη “origin” ιστορια του Τζοκερ το ειχε δωσει αψογα. Το γεγονος βεβαια οτι το trailer εχει killing joke vibes μπορει να αποδειχθει κ το μεγαλο + της ταινιας…κατα τα αλλα τα origins κλασσικα πρεπει να δουλευτουν παραλληλα/να λαβουν υποψη σοβαρα με την εικονα ενος ηδη για δεκαετιες iconic χαρακτηρα, για να μην υποβαθμισουν αυτο το status που εχει ηδη κτισει…αν στο παραπανω δωθει ενα απλοικο origin της σειρας -οπως ειναι τα περισσοτερα σε τετοιες ταινιες- ο χαρακτηρας ξεφτιζει κ χανει το παρελθον του στο υποσυννειδητο του θεατη/αναγνωστη κ ασυννειδητα πληττει κ την υπαρχουσα εικονα του. Εκτος αν οκ, κανει κανεις το σωστο τυπου Prometheus/covenant και κανει block στο μυαλο του τις πιπες του Scott και μεινει στην αρχικη τριλογια…

μονο σε μενα δηλαδη φαινεται οτι μπορει να ηταν ενα οποιοδηποτε σεναριο πανω στο οποιο κολλησαν ταπετσαρια γκοθαμ;

οχι οτι υπαρχει προβλημα σε αυτο, just saying

Το σωστο με τα Prometheus και Covenant ειναι να θαυμασει κανεις τις καταπληκτικες σεναριακες ιδεες για το origin και το evolution των xenomoprhs, και τα κορυφαια visuals και στις δυο ταινιες, ασχετα αν τελικα του αρεσε το αποτελεσμα ή οχι, αλλα καλη καρδια να χουμε.

Ο Τζοκερ δε με τρομαζει επειδη ερχεται απο το πουθενα, οπως δε με τρομαζει ουτε το Alien επειδη ερχεται απο το πουθενα. Με τρομαζουν και οι δυο, γιατι το ενα αντικατοπτριζει τον απολυτο τρομο λογω χαοτικης και απροβλεπτης συμπεριφορας, και το αλλο γιατι ειναι απλα ενα ανικητο φαινομενικα ατρωτο τερας. Το μυστηριο προσθετει παρα πολυ στην πρωτη ιστορια που θα δει/διαβασει κανεις με τον Τζοκερ ή το Αλιεν, αλλα μετα την σκυταλη παιρνει το worldbuilding. Αν δε σου αρεσει το worldbuilding δε χρειαζεται να το παρακολουθησεις, αλλα το να το ακυρωνεις επειδη απλα δεν ειναι του γουστου σου, ειναι ακυρο και αρα αυτοπεριγραφικο. Τωρα καταλαβαινω γιατι μισεις τα prequels. Απλα δε θελεις να εχουν origin οι ιστοριες που γουσταρεις.

Καμια υπαρχουσα ιστορια κανενος χαρακτηρα δεν πληττεται απο origin stories, και κανενα status δεν υποβαθμιζεται.

Και κυρίως γι αυτόν τον λόγο

3 Likes

δε μισώ τα prequel για τα origin, μου ψιλο-αρέσει το lore που χτίζουν + με το clone wars κυρίως + το rebels μετά (πτώση δημοκρατίας/jedi και απολυταρχικό καθεστώς που απέτυχαν να εντοπίσουν, οι νέοι πλανήτες, τα μυστικιστικά με την Δύναμη, οι Sith, Doukou Maul κτλ κτλ), τα θεωρώ πολύ κακές ταινίες απλά και ότι μου αρέσει σε αυτά το παίρνω με πολύ κακό τρόπο…με μερικές εξαιρέσεις προφανώς όπως μιντικλόριανς και αηδίες…αλλά μπα, νομίζω και ο πιο πολύς κόσμος για τον ίδιο λόγο τα απεχθάνεται, γιατί έχουν πολλές καλές ιδέες εκτελεσμένες με το χειρότερο δυνατό τρόπο

κατά τα άλλα το να θαυμάσει κανείς το Covenant/Prometheus χρειάζεται πρέζα + το ‘‘χαοτική και απρόβλεπτη συμπεριφορά’’ + ‘‘φαινομενικά άτρωτο τέρας’’ πηγάζουν από το άγνωστο=αυτό που δεν ξέρεις=αυτό δεν καταλαβαίνεις=φόβος, βασική ψυχολογία… τώρα για worldbuilding ναι οκ, καταλαβαίνω το point ότι κάποιος δεν μπορεί να ζήσει με ‘‘αναπάντητα’’ ερωτήματα ή να μην νιώσει/καταλάβει κάτι αν δεν του το δείξουν face to face καθαρά και ξάστερα, αλλά κατάλαβε και σύ ότι δεν μπορούμε να τρώμε ότι σκατά μας σερβίρουν, τουλάχιστον όχι όλοι και ας το αφήσουμε εδώ…

2 Likes

Το Covenant ειναι μια πραγματικα κακη ταινια παντως! Δεν ισοπεδωνει απλα τον μυθο του Alien! Ο Προμηθεας απο την αλλη μου αρεσε αρκετα!

2 Likes

o Προμηθέας είχε -οφτοπικ τώρα αλλά κλαιν- οπτικά μεγάλα + όπως και καθαρά κινηματογραφικά, σκηνοθεσία, φωτογραφία, σκηνογραφία κτλ… σεναριακά αν δεν πήγαινε να κάνει συνδέσεις με Alien κτλ θα την πάλευε ίσως λίιιγο καλύτερα, μιας και αυτό δεν είχε ούτε χαρακτήρες ούτε σοβαρή πλοκή, πλην του David που πάλευε μόνος του ανάμεσα στα στερεότυπα χαρακτήρων και τις απιθανότητες που συνέβαιναν, όπως και του generic random 90s thriller με ιούς κτλ που είχε το σενάριο να προσφέρει. Αλλά παρέμενε διασκεδαστικό στο κάτω κάτω, καλή παραγωγή, συμπαθές καστ, generic thriller, λίγο σπλάτερ κ περνάς ένα δίωρο χαλαρά…

Αλλά από τη στιγμή που δίνει μια ‘‘εξήγηση’’ που κανείς δεν ζήτησε γιατί από εκεί πήγασε και η μαγεία του original alien 40 χρόνια πίσω, τοχασε τελείως…και γιατί η ‘‘εξήγηση’’ ήταν μια μαλακία Scifi/thriller της σειράς και γιατί έπαιξε με μια υστεροφημία πολλών δεκαετιών πριν που την είχε γίνει μέρος της μυθολογίας του franchise…

τώρα προφανώς κάποιος μπορεί να θέλει εξηγήσεις 1+1=2 γιατί μπορεί να θέλει να τα βλέπει όλα ρηχά και σχηματικά, πάσο, αλλά προφανώς δεν συμφωνώ με την ‘‘λογική’’ αυτή και την τέτοια αποστειρωμένη από ενδόμυχα συναισθήματα αποτύπωση του παραμικρού μύθου…

1 Like

Το Covenant έδωσε εξηγήσεις που ήταν εντελώς αχρείαστες. Η μόνη χρησιμότητα τους ήταν για να καλυφθεί η περιέργεια κάποιων φανς και τίποτα περισσότερο. Όπως και στις περισσότερες περιπτώσεις τέτοιου είδους εξηγήσεις έχουν να κάνουν με την νοσταλγία, την περιέργεια και όχι με το lore.

Τα ερωτήματα αυτά δεν αφορούν τους χαρακτήρες της όποιας μυθολογίας και σπάνια οι απαντήσεις δίνουν κάτι σε αυτούς ή στον όλο μύθο. Το να μάθεις π.χ. γιατί ο Han Solo πήρε αυτό το επίθετο δεν είναι worldbuilding, δεν δίνει τίποτα παραπάνω στον ίδιο τον χαρακτήρα που ξέραμε μέχρι το σημείο που δίνεται αυτή η πληροφορία και ο μόνος σκοπός είναι να χώσει ο σεναριογράφος λίγη νοσταλγία παραπάνω και να καλύψει την περιέργεια μερικών φαν που αρνούνται να χρησιμοποιήσουν την δική τους φαντασία και θέλουν να μάθουν την κάθε άσχετη λεπτομέρεια. Στο ίδιο το σύμπαν και τους χαρακτήρες απαντήσεις και εξηγήσεις αυτού του είδους δεν δίνουν απολύτως τίποτα.

Τώρα για origin Joker… είμαι 100% σίγουρος πως δεν θα ήθελα ούτε κατά διάνοια origin για τον Joker του Nolan π.χ. Εκεί αν το κάνεις απλά γαμάς τον χαρακτήρα ως εκεί που δεν πάει, δεν μεγαλώνεις το lore το μικραίνεις, (για παράδειγμα κατευθείαν ακυρώνεις τις γαμάτες σκηνές που ο ίδιος δίνει κάθε φορά και μια διαφορετική εξήγηση για τις πληγές του), μέρος του κάθε lore είναι πάντα και η φαντασία του θεατή ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι.
Τώρα μιας και εδώ το πιάνουν φτου και από την αρχή το πράγμα δεν είμαι απόλυτα αρνητικός στο ενδεχόμενο του να ξεκινήσεις με αυτό τον τρόπο.

2 Likes

ΛΟΛΟΛΟΛ οκ καταρχας, οπως λενε και στο χωριο μου, κατεβα απο το υψηλο αλογο σου, γιατι με το να θετεις a priori πως αυτα που εκτιμας εσυ στον κινηματογραφο ειναι γκουρμεδιες ενω αυτα που μπορει να γουσταρουν ή να δημιουργουν αλλοι ειναι σκατα που σου σερβιρουν, το μονο που καταφερνεις ειναι να εκφυλιζεις τον οποιονδηποτε διαλογο που ισως σε ενδιεφερε να κανεις (που προφανως ΔΕΝ).

Για τα midichlorians, οποιαδηποτε προσπαθεια να σου εξηγησω γιατι ειναι μια καταπληκτικη ιδεα θα πεσει στο κενο, αφου στο δικο σου το μυαλο “χαλανε την αρχικη μαγεια της Δυναμης”, πραγμα που δεν ισχυει επ’ουδενι σε αντικειμενικο επιπεδο, αλλα μονο σε ενα επιπεδο του στυλ που περιεγραψα προηγουμενως, οσο και να το αρνεισαι. Εισαι πιουριστας και δεν θελεις να σου πειραζουν τα πραγματακια, ακομα κι οταν προσθετουν στο μυθο, χωρις να αφαιρουν απολυτως τιποτα. Δεν ειναι κακο, απλα δεν ειναι κατι που πρεπει να υιοθετησουμε ολοι μας, επειδη εσυ το εχεις ως την Βιβλο σου.

Δεν εχει να κανει με αναγκη η δημιουργια του Alien Prequel trilgoy. Καμια ταινια στον κοσμο δεν ειναι αναγκαια, και αν εσυ βλεπεις κινηματογραφο με βαση του τι νιωθεις οτι εχεις απολυτη αναγκη να δεις, τοτε καλυτερα να αποφυγεις οποιαδηποτε ταινια του παροντος θρεντ, αφου ολες ανεξαιρετως οι σουπερ-ηρωικες ταινιες των MCU και DCEU ειναι πιο ρηχες και 100% περιττες και μη αναγκαιες απο οποιονδηποτε Προμηθεα και οποιοδηποτε origin story του Batman δοσμενο απο Nolan ή των Jedi ή των Xenomorphs. Δεν ειναι η αισθηση αναγκης ο λογος που ο κοσμος παει να δει αυτες τις ταινιες.

Ξαναλεω μιας και το αγνοησες πληρως. Ο τρομος για τα xenomorphs παραμενει ακριβως ο ιδιος, ειτε γνωριζεις οτι ουσιαστικα τα εφτιαξε ενα android για να εκδικηθει τους ανθρωπους, ειτε αν δεν γνωριζεις πως προηλθαν. Δεν αλλαζει τιποτα στην ιστορια και στον μυθο. Μια χαρα μπορουμε να ζησουμε με αναπαντητα ερωτηματα, οπως ζουσαμε για δεκαετιες πριν το Prometheus. Αυτο δε σημαινει οτι οταν εσκασαν τα Alien Prequels πρεπει αξιωματικα να χαλαστουμε, χωρις καν να κρινουμε τις ταινιες, μονο και μονο επειδη “μου φαγαν το γκουρμε μπιφτεκι μου”. Κανενα sequel ή prequel στο συμπαν του Alien δεν χαλαει καμια αρχικη ταινια.

Οπως ειπα, προφανως εχεις τεραστιο θεμα με τα origin stories. Αυτο δεν τις κανει κακες ή περιττες ταινιες, ουτε χαλαει τιποτα απο τον μυθο τους. Αυτο που για σενα ειναι λογω προκαταληψης μια αποστειρωμενη απο ενδομυχα συναισθηματα αποτυπωση ενος μυθου, για αλλους εχει μεγαλο συναισθηματικο υποβαθρο και προσθετει στο μυθο. Νιωθω οτι μιλαω σε τοιχο, αφου σιγουρα θα μου γραψεις για μια ακομα φορα οτι μας σερβιρουν σκατα ενω εσυ εισαι ο Master Chef, αλλα δε βαριεσαι, εχω χρονο μετα απο πολλες μερες.

Η μαγεια του αρχικου Alien δεν πηγασε για κανεναν λογο απο το οτι δεν ηξερες το origin του Alien. Γενικα εμπιστευομαι αρκετα περισσοτερο το οραμα του Ridley Scott και τις ιδεες που εχει για το Alien εδω και δεκαετιες, απο την αποψη ενος πιουριστα που εκτιμαει μονο το πρωτο μερος σε καθε franchise που γουσταρει. Επισης νομιζω πως ξερει καλυτερα απο σενα να γραφει ιστοριες, σεναρια και να θετει φιλοσοφικα ερωτηματα και προβληματισμους που δεν εχουν μπει καν στην κουβεντα, αλλα οπως ξαναεγραψα, καλη καρδια να χουμε τι να πω. Ειμαι σιγουρος οτι οποιος κανει ταινιες που σου αρεσουν ειναι τιμιος καλλιτεχνης, ενω ο Ridley Scott τα κανει ολα για το χρημα. Γι’αυτο αλλωστε δηλωσε πως θα φτιαξει και το τελευταιο κομματι της ιστοριας του, ανεξαρτητα απο το αν θα φερει χρημα ή οχι και απο το πως θα τα παει στο box office το Covenant.

Το lore ΕΙΝΑΙ και η περιεργεια και η νοσταλγια και η αναγκη για να μαθει κανεις περισσοτερες πληροφοριες για ενα συμπαν και εναν κοσμο που φαινεται να εχει μεγαλο ενδιαφερον. Λεγεται escapism και ειναι ισως το πιο βασικο στοιχειο σε μια sci-fi ιστορια, ασχετα αν διαφωνουμε για την εκτελεση. Μπορει να βρηκες το Covenant την χειροτερη ταινια του κοσμου, συμβαινει, δε θα τα χαλασουμε. Ουτε εγω το θεωρω εξαιρετικο ως ταινια συνολικα. Θεωρω ομως οτι σε lore και σε worldbuilding ειναι απλα αψεγαδιαστο. Θα μπορουσε να ειναι καλυτερο σε εκτελεση, αναμφισβητητα.

Για το ονομα του Han Solo προφανως θα συμφωνησω, μονο που αυτο ηταν το λιγοτερο σημαντικο δευτερολεπτο της ταινιας ισως. Το Solo ειχε εξαιρετικο origin story, και ανεξαρτητα απο το αν εγινε με κινητρο τα λεφτα (newsflash, για αυτο γινονται ολες οι ταινιες), εγινε με μερακι και προσοχη απο τους δημιουργους, με αποτελεσμα να σκιαγραφησει πολυ ομορφα τον χαρακτηρα του Solo. Μπορουσε να ειναι και καλυτερη η ταινια, αλλα ηταν σιγουρα πανω απο τον μεσο ορο.

Οι ιστοριες του Joker για τις πληγες του ειναι ολες αληθινες, δεν ειναι παιχνιδακι μονο. Και αν γινοταν με τον Joker του Nolan το origin story, θα ηταν μια καινουρια ταινια, που δε θα αφαιρουσε απολυτως τιποτα απο την ηδη υπαρχουσα αριστουργηματικη ταινια με τον τιτλο The Dark Knight. Παλι φτου κι απο την αρχη θα ηταν. Και οχι σορρυ, lore δεν ειναι η φαντασια του θεατη πουθενα, γιατι τοτε θα μιλουσαμε για καμποσα εκατομμυρια διαφορετικα lore για το ιδιο πραγμα, που απλα δεν στεκει. Δεν σημαινει το τι ερμηνεια δινει ο θεατης στην ταδε σκηνη και στον ταδε χαρακτηρα το lore. Ειναι συγκεκριμενο και περιγραφει το συμπαν το οποιο θελει να παρουσιασει ο δημιουργος.

Σεντονι οβερ.
tl;dr: Ειστε υπερβολικοι. Αφηστε τον κοσμο να κανει ταινιες “τις οποιες κανεις δεν ζητησε” (λες και τις αλλες τις ζητησαμε), τις οποιες δεν ειστε υποχρεωμενοι να δειτε αν νιωθετε οτι η γκουρμε αισθητικη σας βρισκεται υπο απειλη, περιπτωση στην οποια μπορειτε απλα να πατε στο τοπικο βιντεοκλαμπ της γειτονιας σας και να νοικιασετε Ακιρα Κουροσαβα σε DVD για να μην πω VHS, γιατι οταν το εβγαλαν σε Blu-Ray απλα “χαλασαν την αυθενικοτητα” της αρχικη ταινιας.

όλο το αστείο rant συνοψίζεται στο ότι ο καθένας τρώει ότι σκατά θέλει και δικαιολογεί τα πάντα επειδή μπορεί να φάει σκατά. Και ότι υπάρχει ‘‘ελιτισμός’’ στο σινεμά ψυχαγωγίας που κάπως συνδέεται με το σινεμά του Κουροσάβα fοr reasons + κάποια παντελώς προσωπικά points που δεν συμφωνώ επουδενί

carry on now…

Ξέρω πως η φάση είναι προωθουμε την ταινία με any means necessary αλλά double tetris σε παλιό game boy ρε! Με συγκίνησαν γαμώ το στανιό τους.

3 Likes

Πρώτες αντιδράσεις από τους κριτικούς στο twitter

1 Like

Σκαρλετάρα:

scarlet004

4 Likes

Εκλεισα θεση να μαι σιγουρος.
Σε 24 ωρες σεντρα :wink:

Αύριο Μ. Πέμπτη θα πάω κ εγώ να το δω Μάρβελ.