Superhero Movies

TV series.

Δεν σποιλαρω ουτε το feeling αλλα να πατε να τη δειτε.
Οκ θα πατε ουτως ή αλλως αλλα να πατε :wink:

εγω λεω να αρχισω τη συζητηση

σποιλιεραζω τα παντα ε, μην το διαβασετε αν δεν εχετε δει το Endgame

εδιτ: το γεγονος οτι το σποιλερ ταγκ δε λειτουργει με διπλο line break μου προκαλει ακραια ημικρανια και ταραχη, παρτε λοιπον πολλαπλα ταγκς

] Σε τερμα γενικες γραμμες - αναφερομενος στο σκελος του ολου MCU, το πως λειτουργει αυτη η ταινια σαν κατακλειδα σε μια σειρα 20τοσων ταινιων και γενικα σαν αναμφιβολα τεραστιο κινηματογραφικο επιτευγμα - ειναι μια ομορφια

Το πρωτο μισο μου φανηκε απειρως πιο ενδιαφερον, πιο αργο, στιγμες με χαρακτηρες και χώρο να κατασταλλαξεις και να αντιληφθεις τις επιτπωσεις του Infinity War. H τελευταια ωρα ειναι ωραιο κλωτσομπουνιδι ξερωγω, αλλα νταξει, καλως ή κακως αυτα περνανε λιγο στο ντουκου πλεον, και ξερεις οτι πρεπει να φερουν πραγματικα ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ μαζι σε μια τεραστια σκηνη, οποτε ναι (καλα προφανως εχει κατι τρομερες σκηνες, αλλα ειναι στην ουσια ενα μονταζ fan service - nothing wrong with that)

Aνοιγμα της ταινιας και γενικα ολα οσα γινονται πριν το time jump ειναι αριστα, κανενα απολυτως παραπονο. Κεφαλα Θανου να κυλιεται στο πατωμα στα πρωτα 15 λεπτα, σκετη ποιηση

Ο νεος Hulk δε δουλεψε για μενα (ισως λιγο μετριου ( ; ) CGI;) και γενικα το χιουμορ του ηταν κατω του μετριου, αλλα οκ. Thor ανεπαναληπτος, ειναι πραγματικα τιτανιο αδικια ο Χεμσγουορθ να ειναι και τοσο γαμημενος απολλωνας και αστειος και ταλαντουχος τυπος, καρδιες παντου.

Χασαμε γενικως αυτους που περιμενα να χασουμε (κυριως λογω συμβολαιων, λωλ), αλλα ειχαν ολοι δικαιο send-off και γενικως μια μερικη συγκινηση με τιτανιο Robert Downey Jr.

Ειναι πολυ ταινια, δε μποω να τρεξω αμεσα να την ξαναδω (ισως σε δυοτρεις βδομαδες) και σιγουρα εχει τα προβληματα του (για μενα καλυτερο το Infinity War αρκετα, και το Civil War παραμενει θαρρω η αγαπημενη μου) αλλα ηταν αθλος αφηγηματικος σιγουρα και νομιζω τα καταφεραν.

Cheers λοιπον στο MCU. Εγω προσωπικα θα ημουν οκ να τελειωνε εκει η φαση, προφανως η μηχανη δε θα σταματησει να προχωραει, αλλα εγω ειμαι ενταξει. Εντεκα χρονια συνοδευτικα ηταν αυτα, δεν ειναι λιγο

2 Likes

Google Thanos και πατήστε στο γάντι που θα βγάλει στο bio δεξιά.

Δεν είναι spoiler για την ταινία την οποία δεν έχω δει ακόμα ούτε εγώ και προσπαθώ να αποφύγω (τα spoiler όχι την ταινία :stuck_out_tongue: ) .

3 Likes

Απίστευτες εισπράξεις για το endgame, ξεπερνάει και τις πιο αισιόδοξες προβλέψεις. Πάει για…350 εκ.$$ άνοιγμα στις Η.Π.Α , περίπου …100 εκ. περισσότερα από το προηγούμενο ρεκόρ. Πολλοί, λανθασμένα, πίστευαν οτι ειναι λογιστικά αδύνατο για μια ταινία να πιάσει τα 300 εκ. άνοιγμα. Η αλυσίδα AMC θα δουλεύει 24/24 για τις πρώτες 72 ώρες προβολής.

1 Like

Το είδα χθες τελικά.

HEAVY SPOILERS

Summary

[spoiler]Ήταν λιγάκι all over the place. Ένιωσα σαν να είδα 3 ταινίες, 1 για κάθε ώρα. Είχε πολλά θεματάκια αλλά γενικά την ευχαριστήθηκα και πέρασα ωραία αν εξαιρέσεις τα λαϊκά τραγούδια που άκουγες στην διαπασών από την διπλανή καφετέρια ώρες ώρες.

Η πρώτη ώρα ήταν σαφώς η καλύτερη. Σχεδόν indie δράμα χαμηλών τόνων, σε στιγμές ξεχνούσες ότι έβλεπες Avengers και μάλιστα την μεγαλύτερη ταινία από όλες υποτίθεται. Και παρότι αυτό θα είχε κινηματογραφικά ίσως και μεγαλύτερο ενδιαφέρον αν συνεχιζόταν truth be told πέρα του ότι ήξερα πως δεν θα συμβεί δεν νομίζω πως το ήθελα κιόλας. Ωραίες στιγμές χαρακτήρων πάντως που βοήθησαν πάρα πολύ την ταινία στον κακό χαμό που ακολούθησε. Η πλήρης μετατροπή του Thor σε κωμικό χαρακτήρα ίσως ήταν το μόνο που με έβγαλε λιγάκι off. Συν του ότι ήμουν ο μοναδικός που σε μια γεμάτη αίθουσα γέλασα με το Lebowski αστειάκι (tragic όμως!! ). Γενικά πολύ χιούμορ ώρες ώρες που δεν ταίριαζε απόλυτα σε μια τέτοια ταινία αλλά ούτε με τον τόνο που ήθελε να πάρεi στην αρχή. Δεν με χάλασε πολύ μάλλον λόγω συνήθειας.

Το όλο time travel του θέματος που ήρθε αργότερα παραήταν χαοτικό και προβληματικό σε τόσο μεγάλο βαθμό που από νωρίς σταματάει να σε νοιάζει κατά πόσο βγάζει νόημα και απλά… you go along with it. Αυτό που ακολούθησε ήταν μάλλον το πιο μέτριο κομμάτι με κάποιες ωραίες αναλαμπές, αρκετό ως πολύ άκυρο χιούμορ και έναν τόνο pop culture references και easter eggs (δεν βγήκε τυχαία μέσα στο Πάσχα τελικά) που κάποια στιγμή θυμήθηκα το Ready Player One απλά με τους πρωταγωνιστές να μπαίνουν στις δικές τους, προηγούμενες ταινίες.

Το τελευταίο κομμάτι παρότι cgi fest το ευχαριστήθηκα αρκετά. Είχα ήδη μπει από το δεύτερο μισό σε πιο χαλαρή φάση, χωρίς να δίνω και μεγάλη σημασία πόσο νόημα βγάζει όλο αυτό που βλέπω και απλά περίμενα τις μεγάλες στιγμές που ήμουν σίγουρος πως θα έδιναν σε συγκεκριμένους χαρακτήρες. Η μάχη η ίδια ήταν το όνειρο κάθε παλιού κομιξά, splash page κανονικά και με τον νόμο. Οι παλιοί Iron Man, Cap έλαμψαν πραγματικά και πήραν μακράν τις πιο ωραίες και πιο συγκινητικές στιγμές από όλους μέχρι τέλους (και ας ήταν ψιλοαναμενόμενο πως δεν θα συνέχιζαν παρακάτω και οι 2). Και δίκαια, άλλωστε ήταν οι 2 χαρακτήρες πάνω στους οποίους στηρίχτηκε σε τεράστιο βαθμό όλο αυτό το οικοδόμημα.

Γενικά ήταν κάπως σχιζοφρενική ταινία. Όπως όλο το MCU φαντάζομαι. Ήταν βέβαια ένα απόλυτα λειτουργικό φινάλε, κατάφερε και συγκίνησε σε στιγμές δίνοντας ένα πολύ ωραίο sendoff σε Cap και Iron Man, γέλασα σε αρκετά σημεία, σταβομουτσούνιασα σε μερικά άλλα εν τέλη ήταν πολύ ωραία.

[/spoiler]

Είχα σκοπό να το δω και μια δεύτερη φορά σινεμά αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως θα το κάνω τελικά. Όχι λόγω απογοήτευσης, αν και η ταινία δεν έφτασε σε επίπεδα που ήλπιζα, αλλά επειδή δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε στο βαθμό που περίμενα και δεν με πειράζει να περιμένω να βγει online και να το δω με την ησυχία μου σπίτι.

Βλέποντας το όλο MCU σε αυτές τις 21 ταινίες που έχω δει (μου λείπει το captain marvel) δεν ήταν και άσχημα. Σαφώς είναι το franchise που έχει χαρακτηρίσει αυτή την δεκαετία περισσότερο από κάθε άλλο. Φαντάζομαι πως για τους πιτσιρικάδες ειδικά, οι Avengers ταινίες θα έχουν impact ανάλογο με αυτό που είχαν τα παλιά Star Wars και το Lord of the Rings για τις προηγούμενες γενιές. Εμένα με έχασε αρκετά από το Spider-Man και μετά, κάπου εκεί μου φάνηκε πως πλέον οι ταινίες αρχίζουν σιγά σιγά να απευθύνονται όλο και περισσότερο σε μια νέα γενιά θεατών που θα δημιουργήσει τους δικούς τους μύθους και λιγότερο σε έμενα.

Για τα δικά μου γούστα είδα τουλάχιστον 5 εξαιρετικές ταινίες

Avengers
Civil War
Infinity War
Guardians of the Galaxy
Winter Soldier

4 πολύ καλές αν και προβληματικές

Captain America: The First Avenger
Iron Man
Age of Ultron

(Και κάπου εδώ ανάμεσα θα καταλήξει φαντάζομαι και το Endgame)

4 διασκεδαστικές μεν που ο χρόνος δεν τους φέρθηκε και πολύ καλά όμως

Guardians of the Galaxy 2
Thor
Doctor Strange
Iron Man 3

Και από εκεί και πέρα μερικές καλογυρισμένες ταινίες που όμως δεν άντεξαν σχεδόν καθόλου και κατέληξαν μάλλον αδιάφορες αφού απλώς επαναλάμβαναν συγκεκριμένα μοτίβα

Ant-Man
Thor 2
Iron Man 2
Thor Ragnarok
Black Panther
Ant Man and the Wasp
Spider-Man Homecoming
The Incredible Hulk

3 Likes

Η μόνη MCU ταινία που δεν μου άρεσε ήταν το Iron Man 3. Η νοοτροπία του «φέρνουμε το κόμικ στην οθόνη» μετράει πολύ περισσότερο, κάτι που κανείς πριν πραγματικά δεν είχε τολμήσει. Μέχρι τη ένταξη του MCU οι ταινίες από Κόμικς σου έδιναν την εντύπωση οτι ντρέπονται για την πηγή προέλευσης τους (εξαίρεση ίσως τα spider man του Reimi).

2 Likes

Διαφωνω λιγο για age of ultron που μου ειχε φανει απλα καλο στο σινεμα αλλα μετριο οταν το ξαναειδα προσφατα. Επισης εχω πολυ ψηλα ragnarok αλλα σε.γενικες γραμμες καλα τα λες

Συντάσσομαι με @Giasonas σε πολλά

Ειδικά στο γεγονός ότι σετάρανε 10+ χρόνια έναν φανταστικό κόσμο για να μου προσφέρουν αυτό το έπος , ένα αριστούργημα που δε γινόταν να μην ήταν προβλεπόμενο και αναμενόμενο . Νιώθω τόσο πλήρης μετά την ταινία που έτσι ξανάνιωσα όταν είδα τον Άρχοντα . Ήταν ακριβώς όπως έπρεπε , κλείσιμο μιας ιστορίας & mostly happy ending . Δε νομίζω ότι πήγε κανείς να δει να πεθαίνουν όλοι και να εξηγηθούν όλα τα ερωτήματα των θετικών επιστημών , ούτε να δουν bitter ending

Γι αυτό και δεν θέλω να βάλω καν σποιλερ , αλλά τεσπα

Διάβασα πολλά για " προβλήματα " και plot holes εδώ κι εκεί αλλά δεν συμφωνώ διότι

ανέκαθεν το mcu στηριζόταν σε υποθέσεις των θετικών επιστημών που αυθαίρετα τις θεωρεί δεδομένες ή τεσπα αποδέχεται κάποιες εξ ’ αυτών .

Η κβαντική φυσική είναι ακόμα πιο περίπλοκη από αυτά που μας παρουσίασαν οι Αφοι Ρουσο. Ο κόσμος που παρουσιάζουν έχει σχεδόν λυμένη την “φυσική” του . Με εξωγήινους , σφαίρες dyson , διαστρικά ταξίδια , παράλληλα σύμπαντα , wormholes και γενικά όλα τα μεγάλα στοιχήματα της επιστήμης που παλεύουν να αποδείξουν . ερευνήσουν πειραματικά

I love you 3000 .-

1 Like

My 2 cents

Οι 2 πρώτες ώρες, με τα πάνω και κάτω τους, με είχαν κερδίσει αρκετά (ειδικά η πρώτη, το καλύτερο κομμάτι της ταινίας) και πέρναγα με αρκετές βέβαια παραδοχές όπως

το να αγνοήσω παντελώς οποιαδήποτε λογική του ταξιδιού
στον χρόνο. Δεν έβγαζε κανένα νόημα, γενικά ένα μπάχαλο που δεν ξέρω γιατί έπρεπε να γίνει τόσο μπερδεμένο και σύνθετο. Γενικά όποτε βλέπω σε ταινία time travel τρελαίνομαι φουλ, γιατί μου αρέσουν σχεδόν πάντα + με τα χρονικά κουλουβάχατα που ακολουθούν. Εδώ όχι, ήταν λάθος και off-putting για κάποιον που ήθελε να παρακολουθήσει πιο προσεκτικά τη ταινία και όχι απλά να κάνει mind block στο συγκεκριμένο κομμάτι και να πει ‘‘οκ, ας το δεχτώ όπως είναι, αν και λάθος’’

Η τελευταία ώρα μου φάνηκε ένα 60λεπτο full balls to the wall fun service. Ναι πέρασα καλά -και άμυαλα- γιατί γινόταν της καραπουτανάρας στην οθόνη + ένας κινηματογράφος να φωνάζει και να χειροκροτά, οπότε win, αλλά δεν είδα κάτι παραπάνω από ένα fun service to the maximum. Έχοντας πάρει όμως ήδη ένα τεράστιο fun service στο 2ο κομμάτι της ταινίας, δεν ήμουν σίγουρος αν είδα αυτό που περίμενα/ήθελα/έπρεπε στο φινάλε της.

Η ιστορία για εμένα ξεκίνησε πολύ καλά αλλά έχασε την ευκαιρία για κάτι καλύτερο, καθώς δεν νομίζω ότι εκμεταλλεύτηκε αρκετά τα αποτελέσματα του ‘‘snap’’, δεν έχτισε πάνω τους όσο έπρεπε και διάλεξε από ένα σημείο και μετά να γίνει ένα τρελό roller coaster fun service και μαχών. Δεν θα πω ότι δεν ήταν διασκεδαστικότατο, αλλά δεδομένου και του ύφους του IW και του όλου set up του Thanos εκεί, περίμενα κάτι πιο ‘‘βαθύ’’ και ουσιαστικό από αυτό που πήραμε. Ήταν δηλαδή λίγο μαλακία να έχεις τον Thanos σαν μια ‘‘αναπόφευκτη λύση’’ και έναν πιο φιλοσοφημένο τεσπα villain -που στο MCU μετράς γενικά 2-3 αξίλογους villains ανάμεσα σε καμιά 25αριά αναλώσιμους τιποτάδες- που χτίζεις χτίζεις χτίζεις και ξαφνικά να γυρνάμε σε ένα πιο basics στις βασικές παραδοχές του MCU story, δλδ αδιάφορος thug generic εχθρός vs εξυπνάκηδων ηρώων και μπαμ μπουμ. Σετάρεις και σετάρεις και σετάρεις τόσο hype και backstory και ενδιαφέρον στον χαρακτήρα και το σχέδιο του Thanos, για να τα ισοπεδώσεις όλα στην επόμενη ταινία και να κάνεις αυτόν, το masterplan του και τα τραγικά αποτελέσματα της πρώτης μάχης μαζί του ένα λουνα παρκ εύκολων επιλογών, μηδενικού σχεδόν lore πάνω στο ήδη υπάρχων lore και κλωτσοπατινάδας. Δεν λέω ότι έτσι ήταν όλη η ταινία, αλλά αυτή ήταν η βασική λογική της.

Από την άλλη όπως είπα, αν κλείσεις το μυαλό σου, περνάς καλά. Όχι καλά, γαμάτα ίσως και σε σημεία. Δεν βαρέθηκα στις 3 ώρες σχεδόν καθόλου + η δράση ήταν καλογυρισμένη, ευδιάκριτη και χωρίς να κάνει εκπτώσεις σε τίποτα, με το που ξεκινούσε. Τα παραπάνω παράπονα υπάρχουν αλλά όχι στον βαθμό που σε βγάζουν και εκτός τελείως, υπάρχει καλή παραγωγή και μεράκι από το cast + Russos που σώνουν ότι πέφτει στο κενό.

Επιμέρους θέματα έχω με πολλούς χαρακτήρες, αλλά δεν νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα να το ψάξει κανείς και τόσο. Ήταν αυτό που ήταν, αυτές οι επιλογές γίνανε και τέλος. Να σταθώ μόνο στον Θωρ, που επιτέλους στις 2 τελευταίες του ταινίες, Ragnarock και IW τον χτίσαν σαν τον Θεό που είναι και εδώ είπαν να τον κάνουν πάλι καραγκιόζη. Κλαιν γιατί γέλασα πολύ και ο τυπάς που τον παίζει έχει καλό κωμικό momentum,ένα μικρό δείγμα όμως το ότι κάποιους χαρακτήρες τους αδίκησαν αρκετά σε σχέση με αυτό που έπρεπε να ήταν βάση των comic αλλά και των προηγούμενών τους σεναριακών επιλογών

επίσης, εμετός στην full SJW φάση στο φινάλε με τις γυναίκες ηρωίδες. Από τις πιο cringe και λοβοτομημένες επιλογές που έχω δεί σε blockbuster εδώ και πολλά χρόνια. Ευτυχώς κράτησε μερικά δευτερόλεπτα, όπως και η εμφάνιση της παντελώς ξενέρωτης και παγωμένης Captain Marvel.

Γενικά, γιατί εδώ μπορεί να φύγει και σεντόνι, η ταινία ήταν ναι σχιζοφρενική όπως είπε και ο Dead παραπάνω, αλλά θα πώ εγώ ότι ήταν ένα ποτ πουρί του τί ήταν το MCU όλα αυτά τα χρόνια τελικά: είχε τα καλά στοιχεία των καλώ του ταινιών, τα μέτρια των μετρίων του, τα κακά των κακών του, όλα μαζεμένα και ανακατεμένα σε μια μεγάλη ταινία-φινάλε 22 ταινιών. Είχε μια πρώτη ώρα σαν συνέχεια του IW σε ύφος, ένα δεύτερο μέρος προβληματικό αλλά απολαυστικό σαν το Age of Ultron, ένα τρίτο μέρος pure mindless fun service σαν…well τέτοιο επίπεδο pure mindless fun service δεν έχω δει σε άλλη MCU ταινία! Σε γενικές γραμμές πάντως, πέρασα καλά και βρήκα πράγματα που μου δούλεψαν. Σαν φινάλε όλου του MCU πάντως so far, ήταν νομίζω μέσες άκρες ναι, ικανοποιητικό. Και αυτό νομίζω είναι τελικά που μετράει στο τέλος… Δεν θα το έβλεπα δεύτερη φορά όπως το IW -που το ξαναείδα προχτές στην τηλεόραση και δεν βαρέθηκα στιγμή και μου άρεσε πολύ περισσότερο από την πρώτη φορά που το είδα σινεμά-, αλλά ήταν ένα ικανοποιητικό κλείσιμο με καλά στοιχεία για κάθε είδους θεατή του MCU.

Τώρα γενικότερα, για το MCU έχω εκφραστεί πολλάκις με όχι και τα καλύτερα σχόλια. Έχει κάποιες 3-4 ταινίες που ναι τις θεωρώ εξαιρετικές, με το Winter Soldier still την καλύτερη όλων και από κοντά τα Civil War, Avengers 1, Ιron Man και IW, έχει μέτριες αλλά διασκεδαστικές στιγμές όπως τα GotG, Ragnarock ή το Age of Ultron, έχει και φόλες όπως τα Antman, Dark World, GotG2 κοκ… Overall δεν είμαι και δεν ήμουν και ο μεγαλύτερος φαν του και αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι πρώτα από όλα ήμουν και είμαι comic geek από αρχές 90ς και δεν με ενδιέφερε ποτέ να τα δω σε οθόνη και μετά του ότι δεν με κέρδισε ποτέ η κονσερβοποιημένη συνταγή της Marvel στο πως δομούσε αυτές τις ταινίες. Υπάρχουν συγκλονιστικά storylines στα comics τα οποία δεν τα εκμεταλλεύτηκαν ποτέ και από την άλλη παίρναν ενίοτε κομμάτια τους και τα έβαζαν σε τόσο generic και άχρωμες ταινίες που πραγματικά ήταν τόσο κρίμα να πετάς έτσι ιδέες στα σκουπίδια και να χρησιμοποιείς μόνο ένα 10% τους. Που και αυτό θα χαθεί στο όλο generic script που θες να περάσεις για να πιάσεις ένα συγκεκριμένο target group.

Από την άλλη :stuck_out_tongue: -και το παράδοξο του MUC είναι αυτό, που το βλέπω λίγο καλύτερα τώρα, μια δεκαετία μετά- είναι ότι όπως και τα κλασσικά comic των Kirby και σια έχτισαν μια pop κουλτούρα που έμεινε και γιγαντώθηκε ανα τις δεκαετίες, έτσι και αυτές οι 22 ταινίες έχτισαν κάτι που ασχέτως αν με βρίσκει φαν του ή όχι, δεν έχει ξαναγίνει και ο κόσμος παρά τα προβλήματά του το αγκάλιασε και το στήριξε μέχρι αηδίας. Ναι το έχω πει πολλάκις ότι η συνταγή marvel και superhero gendre κατέστρεψε μερικώς -σε μεγάλο βαθμό- το σύγχρονο εμπορικό σινεμά + εμένα που είμαι φίλος άλλως ταινιών με απομόνωσε και μου δίνει ένα fury road, ενα the raid, έna John Wick με το σταγονόμετρο, αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω παντελώς και την τεράστια πλεόν pop culture αναφορά και προσφορά του στον σύγχρονο χολυγουντιανό κινηματογραφικό χάρτη. Μου αρέσει πιο πολύ από το Star Wars ή το Lord of the Rings, 2 τριλογίες που άτυπα σφράγισαν 2 γενιές και ήταν και οι δύο παντελώς επιτυχημένες στην εποχή τους? Όχι, ούτε καν. Είναι πλέον παρόμοιας δυναμικής και σημασίας για την γενιά τους και συνάμα για την pop κουλτούρα του 21ου αιώνα so far? Αδιαμφισβήτητα ναι. Ίσως και παραπάνω, αν αναλογιστεί κανείς το μέγεθος του. Παραπάνω για την γενιά τέλωςπάντως που βρήκε σε αυτές τις ταινίες τον Obi wan ή τον Aragorn της.

Με αυτό πάντως, εγώ τελείωσα οριστικά με το είδος, δεν έχω επιθυμία να ξαναδώ τίποτα σχετικό με αυτό, ούτε από Marvel ούτε από DC ούτε σε σινεμά ούτε σε τηλεόραση. Νομίζω και η επόμενη φάση της Marvel, όσο πολύ κι αν την στηρίξουν, θα αρχίσει μετά από μερικές ταινίες να φθίνει και σε καμιά δεκαετία tops, δεν θα έχει την δημοτικότητα που έχει τώρα. Έκανε τον κύκλο του πετυχημένα, σάρωσε τα πάντα και έσβησε τον ανταγωνισμό, αλλά νομίζω εδώ ήταν το Peak του.

αυτά, να το δείτε, είχε πλάκα και περνάς καλά. Ειδικά με μεγάλη παρέα και σε σινεμά με πολύ κόσμο.

6 Likes

Τα ειπατε ολα … μετα απο το πολυ καλο part 1, ηρθε αυτο και ξενερωσα λιγο.
Χαλαστηκα περισσοτερο με το ποσο ισοπεδωσαν τον Θανος που στη πρωτη ταινια ηταν ο πιο γαματος και καλοφτιαγμενος χαρακτηρας και τωρα εγινε της σειρας.
Καπτεν Μαρβελ αχρειαστη πραγματικα.
Σχετικα με το time travel, οσο και αν προσπαθησαν να μας πεισουν οτι “δεν ειναι ολα σα το back to the future” ε τοσο περισσοτερο νοημα δεν εβγαζε.
Τεσπα, οχι οτι ειχα και μεγαλες προσδοκιες η οτι με εκαιγε τρελα - μιας και τα comic χρονια μου τα αφησα εκει στα early 00ς - αλλα ηρθε καιρος να σταματησω να δινω λεφτα στη Disney.
Για επομενες ταινιες τι εχει αναφερθει btw? Εχει νεο Spiderman, και λογικα black Captain America? Guardians & Thor ?

1 Like

Έχουν πεί ότι με το Spiderman που θα βγεί το καλοκαίρι, τελειώνει και τυπικά το Phase 3

από και και πέρα, μόνο φήμες και λίγες δηλώσεις. Ψιθυρίζεται Eternals

Onslaught ρε νιαμου! Αλλη μια 10ετια build up.

2 Likes

Στο Disney+ έχουν ανακοινωθεί σειρές τύπου 6-8 επεισοδιων. Θα έχει Falcon/Bucky, Wanda/Vision, Loki, Hawkeye. Δε θυμάμαι αν έχει κι άλλα. Μερικά θα βγουν και φετος, τα υπόλοιπα απ’ του χρόνου.

Οnslaught ήταν ότι καλύτερο μας έδωσαν τα 90ς στον κόσμο των Xmen, Joe Madureira και τα μυαλά στα μπλέντερ και μου φαίνεται completely legit να αγγίξουν αυτό το storyline οι νέοι μελλοντικοί Xmen, all around cast μαζεύει + βάζει στο επίκεντρο ξανά magneto/xavier που ο κόσμος τους γουστάρει + έχει αρκετά πατήματα για κάτι πιο σκοτεινό και στα όρια του ψυχολογικού τρόμου, αν αποφασίσουν να ρισκάρουν λίγο

2 Likes

γιατί δεν βγαίνει ο Neil De Grasse Tyson στο τηλέφωνο επιτέλους ;

1 Like

ο Thor πηρε τη θεση του Max στους Soulfly ετσι?

3 Likes

Marvel Cinematic Multiverse