Superhero Movies

Χάλια καιρός εδώ και αρκετή δουλειά τελευταία, οπότε είπα να πάω κι εγώ να δω το Avengers πριν σταματήσει να παίζει στους κινηματογράφους και παρά το ότι είχα να πληρώσω εισιτήριο για ταινία MCU από το Civil War και είχα πει να μην πληρώσω ξανά. Αλλά σκέφτηκα αυτό που λέει και ο Lupin από κάτω΄:

Είδα Iron Man 1 στο σινεμά, είδα τόσα και τόσα, κρίμα να μη δω σε σινεμά και τη τελευταία ταινία. Με το ζόρι της βάζω 6 στα 10 στο imdb. Διαβάζω τώρα πως τα έχετε πει τα περισσότερα ήδη (από πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα), οπότε απλά προσθέτω δικές μου σκέψεις που δε γράφτηκαν ήδη.

Νομίζω πως στις ταινίες με 5 γαμιάδες superheroes, το 80% του κοινού είναι άνδρες κι όχι γυναίκες :stuck_out_tongue: Χάλια ήταν η σκηνή με τις γυναίκες και για εμένα. Όπως χάλια ήταν η σκηνή που υπάρχει μόνο και μόνο για νας ενημερώσουν πως έκοψε τα μαλλιά της η Marvel και έτσι να την αναγνωρίσουμε όταν την δούμε με το κοντό μαλλί. :sweat_smile:

Δε νομίζω πως ευχαριστεί τους “αριστερούλιδες/λίμπεραλς”. Τους χαζούς που θέλουν να αυταπατώνται πως οι ταινίες αυτές δεν έχουν σεξισμό/ρατισμός προσπαθούν αυτές οι σκηνές να ευχαριστήσουν. Στη ταινία ειπώθηκε από τον Σταρκ: “καλύτερα να έχω κορίτσι, γιατί το αγόρι μπορεί να είναι σαν εμένα [έξυπνο] και να πρέπει να βάζει τους άλλους πάνω από την οικογένεια του”. Είναι μακράν από τις πιο σεξιστικές φράσεις που έχω ακούσει να λέγεται στα σοβαρά σε blockbuster και ας βάλουν μετά και 100 γυναίκες superheroes να πολεμούν δίπλα-δίπλα :sweat_smile:

Όπου ήταν τόσο κακοσχεδιασμένο το time-travel τους, που δεν ήταν καν consistent: άλλοι γύριζαν 5 χρόνια γηραιότεροι κι άλλοι όχι. Αναλόγως του ποιος θα έχει ταινία ξανά

Κι εγώ αυτό κρατάω. Την πρώτη ώρα, νόμιζα πως ήταν ισάξιο του Avengers 1. Σήκωσα και φρύδι από ευχάριστη έκπληξη στη σκηνή με την ψυχολογική βοήθεια σε όσους πενθούσαν. :sweat_smile:

1 Like


Επίσης ανακοινώθηκε Blade μe Mahershala Ali και Fantastic Four

Όσα έχουν Disney+ από κάτω θα είναι σειρές της 1 σεζόν (κατά πάσα πιθανότητα), με το WandaVision και το Loki να είναι αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο. Υποψιάζομαι και το What If θα έχει πλάκα.

Από τις ταινίες αναμένουμε Σκαρλεταρα στο Black Widow, και φυσικά το 4ο Thor που ευτυχώς θα φτιάξει ο Taika Waititi, ο οποίος έχει φτιάξει δηλαδη την καλύτερη ταινία MCU για μένα (ίσως μετά από τα 2 τελευταία Avengers).

Δε βλέπω GotG 3 στην λίστα και παραξενεύομαι. Ούτε Captain Marvel 2, αλλά δε με ενδιαφέρει

Το Wanda/Vision ειπαν οτι θα συνδέεται με το Dr. Strange καθώς θα συμμετέχει η Elizabeth Olsen στην ταινία κι ότι θα είναι το πρώτο θρίλερ στο MCU. To What if θα είναι animation αλλά με πολλούς χαρακτήρες να επιστρέφουν απ’ τις ταινίες. Στο Thor επιστρέφει Νάταλι Πόρτμαν για female Thor.

1 Like

Από τον τίτλο του Thor, μου βρωμάει she-Thor με Jane. Ξέρουμε αν γυρνάει η Portman?

Dr Strange, What If και Blade μυρίζουν τελειότητα.

Για τις σειρές φοβάμαι και περιμένω διστακτικά.

EDIT: Τώρα είδα το σχόλιο σου από πάνω. Πάμε για Female Thor όπως στο προ μερικών ετών πολύ δυνατό comic run του Aaron.

Shit just got real.

Πάντως δύο κόμικ που είχα what if γαμουσαν… Μακάρι να πιάσει έστω και λίγο η σειρά τέτοια επίπεδα…

1 Like

5 Likes

Η Marvel ανακοίνωσε τρεις ακόμα σειρές για το Disney+: Ms. Marvel, Moon Knight, She Hulk

Χθες είδα το Spider-man: Into the Spider-verse και μου άρεσε πολύ. Δικαιολογημένα τα καλά λόγια που είχα διαβάσει εδώ. Ωραία πλοκή, χιούμορ, καλαίσθητο σχέδιο και σε γενικές γραμμές μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον από το Marvel Universe της Disney. Αν η Sony έφυγε γιατί δε την κάλυπτε η money-making επαναληπτικότητα του Disney Universe τότε καλώς έκανε. Αυτό το Spider-man μου φάνηκε εμένα πως είχε πολύ χαρακτήρα και άποψη για να το εκμεταλλευτεί η Disney.

Επίσης, να τονίσω πως στο Soundtrack του έχει ραπ τραγούδι με στίχο:
"Two hundred miles per hour wit’ a blindfold on
Mom always askin’, “Where did I go wrong?”

Σας θυμίζει κάτι; :yum:

2 Likes

Σχετικά παλιό, αλλά ήταν ήδη ο Iron Man. Παλήκαρος:

1 Like


O Τζέφρι Ράιτ ως επιθεωρητής Γκόρντον και ο Τζόνα Χιλ σε ρόλο κακού (Πιγκουίνος;)

1 Like

ωχ θεε μου

Έχω την αίσθηση πως αυτά τα χει γυρίσει πριν από 10-15 χρόνια ο Ρομπ Ζόμπι και πως η Μάργκο δεν πρόκειται (τουλάχιστον εδώ) να γίνει ποτέ μια Σέρι Μουν.

2 Likes

Μόνο Baby :heart_eyes:

1 Like

Αν βρεις και το άλλο μισό της, θα σε αποθεώσω λέμε

μπα , όχι έχω χρόνια που τα έχω δει , ατάκες θυμάμαι

το Firefly εννοείς ;

Μπορεί να χαθήκαμε στη μετάφραση, αλλά εννοώ το άλλο μισό της Σέρι Μουν. Πες όχι και θα σε εκπαραθυρώσω:

θα σε πληγώσω και δεν το θέλω , άλλη γενιά , αγνοώ πραγματάκια δυστυχώς

Προς θεού, δικαίωμα στον Ρέμπελ, πάω στη γωνιά μου ήσυχα ήσυχα, πάω πάσο και τα ρέστα δικά σου, απλά δες το με την πρώτη (σου) ευκαιρία

1 Like