Sword and sorcery moviez ΓΙΑ ΑΝΔΡΕΣ!

Οχι gayλικια lord of the rings και λοιπες ΠΟΥΣΤΙΕΣ,εδω εκθιαζουμε καλτιλα και επικουρα,οπου ενας ματσο-ιδρωμενος-λιγδιασμενος ΒΡΩΜΥΛΟΣ,σφαζει οτι βρει μπροστα του,ΓΑΜΑΕΙ οτι γκομενα γουσταρει,το αιμα ρεει αυθονο,δεν πηζουμε σε cgi αρχιδιες και μαχες με 2345000000 κοσμο,αλλα σε τιμια,απλα σεναρια,με Οld school σφαξιμο και πρωτιστως, εφε και σκηνικα του π@@τσου…

Οκ,χωστε,ψηφιστε κτλ,καλτ επικουρες,fantasy κυριως και μη(μην πει κανεις τιποτα Βraveheart και παρομοιες πιπες, κανα Flesh+Blood και παρομοια αντρικια ),οπου απλα,δεν βγαινουν πια σημερα…τις ξερετε και τις αγαπατε:

1.Conan The Barbarian

H πιο επικη στιγμη του παγκοσμιου σινεμα,απλα κοιταει οτι επικο εχει βγει και το κανει να ντρεπεται,παιζει μονη της και λογαριασμο δεν δινει σε κανενα…5 ατακες απο τον Αρνι που σε κανουν σκονη,η μουσικη ειναι το καλυτερο soundtrack που γραφτηκε ποτε για εργο,το σφαξιμο πιο τιμιο και απο την ιδια την τιμιοτητα σαν εννοια,το ξυλικι κ@υλωτικο και η ατακα-προσευχη στον Κρομ που ριχνει ο Αρνι πριν τη μαχη,οτι πιο αρχιδατο εχει ξεστομισει ποτε πολεμιστης

Crom, I have never prayed to you before. I have no tongue for it. No one, not even you, will remember if we were good men or bad. Why we fought, or why we died. All that matters is that two stood against many. That’s what’s important! Valor pleases you, Crom… so grant me one request. Grant me revenge! And if you do not listen, then to HELL with you!

…αποθεωνουμε…

2.Εxcalibur


Σαπιλα και επικουρα,μετα τον Βαρβαρο το εταιρο επος του παγκοσμιου σινεμα,ζοφερο,πομπωδες,με μουσικαρα και Uber θεικα σκηνικα,φετιχ κρανακι Μερλιν,φλορουμπα αρθουρος,η ιστορια του Καμελοτ μεσα απο μυστικισμους και χωρις φλωριες τυπου ‘‘λανσελοτ,ο πρωτος πουστης’’ και λοιπα αστεια και αδερφιστικα…

3.Krull

Sci-fi meets fantasy και στη μαπα ενα καλτ διαμαντι,αλα star wars,με τουμπανες μαχες,με τους Slayers του Κτηνους(του κακου ντε)να γ@μ@νε,με το πιου πιου αστερακι νιντζα του πρωταγωνιστη να αποτελει και αυτο σουπερ φετιχ,η ταινια ειναι…σκατα,αλλα αγαπαμε γιατι ειναι καλτ και τοσο παρακμιακη που εν τελη σε κανει να κολλας…

4.Ladyhawke

Εκει που και ο Βαρβαρος λες δεν κλαιει ποτε,εδω στα χαλαει…επικη ροματζαδα,με ζευγαρι καταραμενων εραστων σε ενα fantasy κοσμο,υπερ-καλτ και αυτο,με μουσικαρα συνθεσαιζερ,ομορφη δραση,χιουμορ και γενικα,η ρομαντικη ταινια του ειδους που ολοι αγαπησαν οταν πρωτοειδαν…

5.Dragonslayer

Πολυ απλα,η καλυτερη ταινια με δρακους,με τυπικη υποθεση φλωρου που παει να σφαξει δρακο,υπερ-καταπληκτικα εφεδια για εποχη,σουπερ δρακο-μαχιες και εξπερματωση για καθε DnD φαν…τρεηλερ,απλα:
http://www.youtube.com/watch?v=At8UUrDptn8

6.THE SWORD AND THE SORCERER

Eδω ειμαστε,για τους φαν του gore και της αηδιας,fantasy επος με απειρο σφαξιμο,αηδιαστικες εικονες,γυμνο,μια επικη σπαθαρα για ηρωα,σουπερ χαρακτηρες,ο κακος μαγος μια ομορφια και μερικες απιστευτα γαμηστερες σκηνες ανθολογιας…τυπας αναλαμβανει να σωσει πριγκηπα για λογαριασμο πριγκηπισας απο τοπικο τυρρανο…ψαχτε το,αξιζει πολλα…

7.Legend

Ναι,παιζει πουστικο ξωτικο…ναι ειναι ο τομ κρουζ…ομως,οταν εχεις απλα,αυτο:

τοτε στα @@ μας ολα τα αλλα…δεν λεω τιποτα αλλο,τοχετε δει,ξερετε…

8.Clash of the titans


Επικο,ακυρο σχετικα με τη λιστα και το θεμα μας αλλα να μας κιολας,καλτ,με εξωπραγματικα εφε για εποχη,τρελη φαντασια,λιγη σχεση με ελληνικη μυθολογια αλλα κλαιν,σκηνη-επος η μαχη με Μεδουσα και Κρακεν,εθνικος θυσαυρος λεμε…

9.BeastMaster

Eδω μιλαμε για uber-cult παλι επος,με τυπα αλα Conan σε εμφανιση(αλλα φλωρο βασικα),ο οποιος,επικοινωνει με τα ζωα( … ) και εκδικητε σατανικο μλκα που εσφαξε ολο το λαο του…φαινεται πιπα,και ομως,ειναι μια απο τις κορυφαιες ταινιες του ειδους,με φανατικο κοινο και μεγαλη επιρροη στο χωρο…

Oι ταινιες ειναι πολλες ακομα…willow,Hawk the Slayer,Deathstalker και αρκετες ακομα,που θα χωσω καποια στιγμη αργοτερα…ας ριξουμε πολλ με αποπανω,και προτεινετε κι αλλες…

έβαλα το legend αλλα ξέχασες το υπέρτατο willow…

THE BEASTMASTER ΛΕΕΙ!!! :lol::lol::lol:
Ρε πόσα χρόνια έχω να το δω!!!
Απίστευτη ταινία!!! :lol:

Πάντως η ψήφος θα πάει στον governor Arny!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Η επικούρα σε όλο της το μεγαλείο και με γαμάτο soundtrack!!! 8)

Από αυτά δεν έχω δει το THE SWORD AND THE SORCERER οπότε ανακαλύψαμε τι θα δούμε τις επόμενες μέρες!!!
Αν και φτιάχτηκα να αρχίσω να τις ξαναδώ όλες μια μια…την ώρα που θα παίζει τον Jesus of Nazareth… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ωραίο τοπικ!!! :thumbup:

για δες καλύτερα…

:lol:

Στηρίζω εισαγωγικό ποστ και υπεραντρίκειο τόπικ.
έχουμε πει ότι το πρώτο ΚΟΝΑΝ είναι ο ορισμός του αντρίκειου έπους και ότι η εικόνα του Τούλσα Ντουμ θα’πρεπε να αντικαταστήσει τις εικόνες του Καραϊσκάκη στα σχολεία.

Από κει και πέρα χώνουμε άγρια με Εξκάλιμπερ και λέτζεντ, α και προσωπικό απωθημένο: Θυμάται κανείς μια εξίσου επική αντρίλα μιδ-80ς με ελληνικό τίτλο “το γεράκι” ή κάτι τέτοιο? για πείτε.

Βσκ το Willow,ελεγα να το χιωσω και να μην το αναφερω καν,διοτι ειναι εμετικα ξενδριαντροπη κοπια lord of the rings,με τιγκα στην αμερικανιλα μεσα που ξενερωνει,οπως πχ αυτα τα 2 σκατα που ακολουθουν τον ηρωα και λενε και καλα ατακες και γελας(γτπ καβαλα),αλλα κλαιν εν τελη,μιας και εχει Βαλ Κιλμερ που σπερνει και επικη καστραρα μαγισσας στο τελος…αλλα ναι,δεν παυει να ειναι απο τα πιο αδυναμα και ανεμπνευστα του χωρου…george lucas παλικαρι,την εκανες παλι…

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ,
The Warrior and the Sorceress,που ξεχασα χτες,επικη ΠΑΠΑΡΙΑ,αλλα σε κανει να κολλας,το yozibo του Κουροσαβα σε ενα φανταστικο συμπαν,με Καρανταιν αλα Ηστγουντ που σφαζει και παιζει τους παντες σε δαχτυλα,επικη ατμοσφαιραρα,βυζια και αρκετα σιχαμενα πλασματα…οι φιλοι του Star Wars να τσεκαρουν,παιζει χαρακτηρας που οταν το ειχα δει,νομιζα πως τον εκαναν επιτηδες για τριμπιουτ σε Τζαμπα δα χατ(ηστ σαιντ,γουεστ σαιντ,γιο)…
Η αφισα τα λεει ολα…:

@Bleedin

Κάτι μου λέει ο τίτλος, για πες παραπάνω μπας και μου σκάσει συνειρμός.

Το γερακι,αν δεν κανω λαθος,πρεπει να ειναι αυτο:

με κακο Βολταν που τις παιζει με αδερφο του Γερακι,μετα που σφαζει πατερα του…αν ειναι αυτο,κλαιω απο συγκινηση…(εχει και τρελη ομοιοτητα με Αρχοντα νομιζω)…

Τζακ Παλλανς FTW!!!
Αλλιως παιζει να ειναι και το Ladyhawke,καπως ετσι το ειχαν μεταφρασει τοτε και αυτο…

Conan ρε μαγκες!!!Τι να λεμε τωρα!!!

Πωπω νιώθω ντροπή που έχω δει μόνο τα 3 πρώτα. Θα ψαχτώ και μόνον τότε θα ψηφίσω. Πάντως ο Κόναν είναι διαχρονικός.

-Conan, What’s best in life?
-Crash your enemies, see them driven before you and hear the lamentations of their women!

Γαμάτο θρεντ. Lupin τα σέβη μου :bow2::bow2::bow2::bow2:

Λοιπόν τις έχω δει όλες κάποια στιγμή της ζωής μου. Μερικές δεν τις πολυθυμάμαι αλλά μάλλον δεν έχει σημασία. :lol:

Καταρχήν περι Willow. Η ταινία δεν μοιάζει τυχαία στο Lord Of The Rings. Ουσιαστικά ήταν ένα πείραμα του Λούκας για να διαπιστώσει αν είναι δυνατή η μεταφορά του έπους του Τολκιν στον κινηματογράφο. Το αποτέλεσμα τον απογοήτευσε και τελικά άφησε τα σχέδια του για αργότερα μέχρι που τελικά το ματαίωσε οριστικά λέγοντας πως είναι αδύνατη η μεταφορά. Για να έρθει ο Peter Jackson αργότερα και να τον κάνει να φάει το κράνος του Darth Vader απο το κακό του.

Απο τις υπόλοιπες είμαι μεταξύ δυο. Conan και Excalibur. Μεγάλες λατρείες και τα 2 και πραγματικά ντρέπομαι που τις έχω σε αντιγραμένες απο την tv βιντεοκασσέτες και δεν τα έχω αγοράσει ακόμα σε DVD. :?

Πάντως τι να λεμε τώρα, πολύ ωραίες εποχές επικές απο κάθε άποψη ταινίες. Η χειρότερη απο αυτές είναι κανονικό αριστουργημα μπροστά σε κάτι σημερινά ταινιάκια τύπου Eragon, Narnia και τα ρέστα. Με βλέπω να τις κατεβάζω όλες για να τις ξαναδώ αυτές τις μέρες. :smiley:

να τιμησουμε το σπιτι μας :expressionless: περιπου

με την επικοτερη μαχη εβα


Ποπο,ναι,γαμευει το παραπανω…και βασικα επισης γαμευει το παρακατω

βληδιν,αμα τσεκαρεις,δες αν ειναι οντως το HAWK που ελεγες πριν,γτ εχω ψιλοσκαλωσει απο το πρωι:p και το εχωσα και σε τορεντ τωρα…

επισης,τιμιοτητα-ατσαλι-βρωμια και παρακμα,δεν θα το εχωνα,αλλα εστω αξιζει εναν μικρο φορο τιμης,ειναι το Red Sonia ή ελληνιστι Καλιντορ ο Μονομαχος,2 ακυροι απο καθε αποψη τιτλοι,για μια ταινια που o Arni παιζει πρακτικα τον Κοναν,αλλα ονομαζεται Καλιντορ(wtf),το ονομα του παιζει στον ελληνικο τιτλο διχως να ειναι πρωταγωνιστης καν(wtf 2),διαδραματιζεται στο συμπαν του Χαουαρντ(συγγραφεα του Κοναν) και για φιναλε,ναι,η ταινια ειναι μαπα ολκης(μεταλλικος δρακος σε λιμνη ρε γιδια??),την οποια σωζει καμποσο γυμνο,μια δυο καλες σφαξιες απο Αρνι και η μουσικη του Μορικονε…

αλλα οκ,εστω και πιπα,ριχνουμε ενα Hail,ετσι για το καλο(εδω ριξαμε στο Willow δλδ)…

ας χωσουμε και κανα ΕΠΟΣ ομως τωρα,μιας και πηξαμε στις αμφιλεγομενου ανδρισμου-τιμιοτητας και ποιοτητας-γκουχ γκουχ- ταινιες:
Fire and Ice και Wizards

Animation καταρχας,απο τον ΘΕΟ Ralph Bakshi,δημιουργο της ταινιας του Φριτζ του πονηρογατου και του αποτυχημενου αργοτερα,κουτσουρεμενου Low budget lord of the rings animation,2 ΥΠΕΡΕΠΗ απλα…

το πρωτο σχετικο με μαχη κακου(δυναμεις φωτιας) και καλου(παγου) πολιτισμου,μαγειες,τερατα και μαχες,του οποιου το στορυ απλα πρεπει να ειδωθει και δεν λεει να το περιγραψω ακριβως…απλα δειτε αφισα και ψαχτητε(το εχει και ολοκληρο στο youtube)

To δευτερο αποτελει ενα απο τα αγαπημενα μου animation ever,ποστ-αποκαλιπτικ με στοιχεια φαντασυ και sci-fi (τουμπανο δλδ),σχετικο με τη μαχη της μαγειας και τεχνολογιας,με εμπλεκομενους μαγους,περιεργους πολιτισμους,ξωτικα,τρολς κτλ…η ταινια κανει τρελες αναφορες και παραλληρισμους με ναζισμο,τρομοκρατια,ολοκαυτωμα κτλ,δειχνει εικονες Χιτλερ και οτιναναι,και γενικοτερα αποτελει ενα διαμαντι,που πολλοι μεγαλοι δημιουργοι, στο χωρο του animation,προσκυνανε ακομα και σημερα…

Excalibur χωρις το Conan να υπολειπεται καθολου.

Σωστο και τιμιο τοπικ απο τον Lupin !

Ναι, το Hawk πρέπει να’ταν. Με την χαρακτηριστική πράσινη καταχνιά.

Επίσης στηρίζουμε Flesh and Blood για την απόλυτη καφρίλα/σαπίλα, βασικά η ταινία είναι ΟΥΜΠΕΡσλατζ και κόβει κωλαρίνια, αλλά επειδή ξεθάψαμε Πανδεμόνιουμ από Φροστ και καβλώσαμε με ανατολίτικα έπη:

Το Χρυσό Ταξίδι του Σεβάχ (1976)

Υπερέπος, σεναριακά δεν πατάει πουθενά, οι λοουμπατζετιές στις κινήσεις των τεράτων το κάνουν αλλόκοτα ΥΠΕΡΚΑΛΤ, μούσι+τουρμπάνι Σεβάχ είναι το ΜΕΤΑΛ το ίδιο, ο κύκλωπας με το δόντι-στο-κούτελο είναι μόνος του ένα ξεχωριστό κεφάλαιο στην ιστορία του σινεμά, θεόμουνα όλες τριγύρω στον αρχιγαμίκουλα Σεβάχ, τι να λέμε τώρα!

Ακόμα να πεισθήτε?

Ρε άσταδιάλα, ερχόμουν κι εγώ να ποστάρω Σεβάχ :smiley: Προσκυνώ ταπεινά, και στηρίζουμε κύκλωπα!!!

Eτσι για Σαδομαχ,Κυκλωπας και βυζια τυπισσας [καρδουλες]

Αλλο ενα,που μου ηρθε και επρεπε να το ειχα χωσει και σε πολλ βασικα:

Deathstalker


Σκηνικο και ηρωας σχεδον καρμπον απο Κοναν…σεναριο απλο,καυλωτικο και τιμιο…κακος μαγος-που θεριζει…Lana Clarkson με περιφερομενα βυζια πανω κατω ολη την ωρα…σκηνη λασπομαχιας μεταξυ 2 καλλιγραμμων κορασιδων-ανθολογια…Gore και ξεκοιλιασμα τιμιο και True…η ταινια ειναι ΕΠΟΣ,με καταπληκτικο soundtrack και σκηνες που ξεπερνανε τον ορο ανθολογια σε στιγμες…
τρεηλερακι:
http://www.youtube.com/watch?v=jNB9PdNmWrc

Mιλαμε για ταινια του ειδους,που τον πρωταγωνιστη δεν τον λενε Τζακ,καλιντορ και πιπες,αλλα,απλα,Deathstalker…δλδ οκ,τι αλλο!!!

Ο τυπας κραταει σπαθαρα η οποια,συνδιαζομενη με μεταγιον και ποτηρι μαγικο,σου επιτρεπουν να κυριαρχισεις σε κοσμο…ομως μενταγιον και ποτηρι τα εχει σουπερ μαγος για τον ιδιο λογο,και ψαχνει σπαθα…οπωτε γινεται της π@@τανας!!!\m/

Πήρα τα τορεντ φωτιά σήμερα. :smiley:

Deathstalker μόλις προστέθηκε. 8)

Το αυτο ομως.

Το ‘‘Εξκάλιμπερ’’’, μαζί με το ‘‘Ομίχλη Πάνω Απ’Το Άβαλον’’, με την συνοδεία των Grave Digger:):!: