Sword and sorcery moviez ΓΙΑ ΑΝΔΡΕΣ!

Πω ρε, έχει να πέσει τρελό κατέβασμα το Πάσχα. Έχω δει λιγότερες απο τις μισές απο τις ταινίες του poll, επομένως για την ώρα δε θα ψηφίσω, μέχρι να δω μερικές ακόμα. Η περίοδος προσφέρεται.

Ρε γμτ όμως… συγκρίνοντας σύγχρονες υπερπαραγωγές με αυτές τις ταινίες σκέφτεται κανείς πόσο ΤΙΜΙΑ ήταν η δεκαετία του '80. Ας πούμε, ωραία η μεταφορά του Άρχοντα, εντυπωσιακή, γεμάτη όσο δε πάει άλλο (για ταινία), προσαρμοσμένη και στο βιβλίο και στις ανάγκες της σύχρονης αγοράς, αλλά… αυτή η τρουίλα που βλέπεις σε έναν Κόναν, σε ένα Εξκάλιμπερ, ή ακόμα και στο Legend δεν υπάρχει. Έχει άλλα καλά βέβαια, αλλά και πάλι, σε θέμα αυθεντικότητας βρίσκεται πιο χαμηλά.

(το ίδιο “λιγότερο αυθεντικό” είναι και το Willow, που σωστά ο Lupin ανέφερε πίσω ως πιο αδύναμο σε σχέση με τα άλλα. Το ξαναείδα πριν 3 μήνες και κατάλαβα πως το είχα υπερεκτιμήσει πολύ όταν ήμουν μικρός. Ωραία ταινία, αλλά πιο άχρωμη σε σχέση με τα υπερέπη)

Θα δω και τα άλλα λοιπόν και θα επανέλθω κάποια στιγμή. Πάντως απ’ οτι βλέπω έχουν μπει στο poll τόσο πασίγνωστες παραγωγές της εποχής όσο και b-movies (αν δεν κάνω λάθος). Δε ξέρω, αλλά ακόμα και μετά νομίζω πως το Excalibur θα παραμένει για μένα η επικότερη απο τις επικότερες και η πιο ατσάλινη απο τις ταινίες.

(α, να κάνω και μια μνεία στο Legend, που είναι περισσότερο “παραμυθένιο” σε σχέση με άλλες ταινίες του poll επομένως ίσως να αδικείται κάπως. Αλλά να θυμίσω: 1) απίστευτη σκηνοθεσία και εικόνες, μιλάμε για Ridley Scott εδώ και β) ο διάβολος).

b-movies ναι,παιζουν πολλες απο δω,πρακτικα οι μισες σχεδον του πολλ και σχεδον ολες που εχουν προτεινει εδω ολοι,B-movies θα κατατασσονταν μαλλον…

Αλλα ναι,η αυθεντικοτητα αυτη δεν υπαρχει σημερα νομιζω,ουτε κατα διαννοια…
Για το Willow ναι,συμφωνουμε και εδω,υπερεκτημημενο και πολυ μακρυα σε σχεση με τα παραπανω υπερ-επη…το legend οντως,βρισκεται σε πολλ και επιλογες,κυριως για τον κοσμο του,τα σκηνικα,τη σκηνοθεσια του και τον Διαβολο…σιγουρα καλη ταινια,απλα ναι,περισσοτερο παραμυθι παρα ατσαλινο βρωμερο ιδρωμενο υπερ-επος…

αλλα και πλην Διαολου,οταν εχεις:

ή

οκ,γαμω δλδ:D
Εσυ ψαξου για WIZARDS,θα μεινεις,σταντε πραματα…:wink:

κατεβάζω Deathstalker . Lupιn ελπίζω να λέει η ταινία , ε ; την βρήκα στο ραπιδσεαρ … κ δν έχω πριμιουμ … #-o

από τα λίγα σκρινσοτ π είδα … θα δω την ταινια κ μετά θα χώσω ΟΜΕΝ , Manilla κλπ στο φουλ ! τιμια ταινία …

γουοου το legent το ειχα δει μικροτερος και μου ειχε μεινει η μορφη αυτου του κοκκινοπου.

ωραιο θρεντ,θα τσεκαρω γιατι τα περισσοτερα δν τα εχω δει:)

Πως και ξεχασα να το αναφέρω αυτό; Το είχα ξαναδεί πριν κανα 2 μήνες.

Περιτό να πω που βασίζεται. :stuck_out_tongue: fantasy και επος σε όλο το μεγαλείο του. Με τον Dolph Lundgren στον ρόλο του He-Man και τον Frank Langella στο ρόλο του Skeletor τι άλλο να ζητήσεις. Αξιοπρεπής παραγωγή για την εποχή που γυρίστηκε. Σήμερα σαφώς και απευθυνεται στους πιο ρομαντικους/βλαμμένους με το είδος.

Είχα ξετρελαθει όταν την είδα για πρωτη φορά. Μάλιστα την είδα σε κασέτα κανα 2 χρόνια αφου βγήκε κανονικά αν και δεν θυμάμαι αν παίχτηκε στους ελληνικούς κινηματογράφους.

θα προτεινα το αγκιρε απο herzog ειναι sword αλλα οχι sorcery .Με πολυ ρεαλιστικο τροπο ειναι επικουρα αλλα οχι τυπου κοναν (φουσκωτα μπρατσακια και βραχοι απο αφρολεξ ) :lol:

ps:εννοειται πως δεν σνομπαρω conan ειδικα το soundtrack του δικου μας βασιλη! πολυδουρη

Νταξ,χαρακτηριστικο ποστ τυπου EPIC FAIL για το παρον τοπικ

:stuck_out_tongue:

αγγιρε,το ειχα και στο τοπ 20 αγαπημενων μου ταινιων εβερ που ποσταραμε εδω,αλλα ναι,δεν εχει καμια σχεση με αυτο το τοπικ

τα τυπου κοναν κτλ,ασχολιαστα:p ΜΠΑΝ ΚΑΙ ΞΥΛΟ!!

Το Excalibur είναι ΕΠΟΣ.
Το χα δει αρκετά μικρός και θέλω να το ξαναδώ.
Το Κόναν είναι αδιάφορο και δω ξαναμπαίνει το θέμα της ηλικίας που τα βλέπεις.
Είπαμε άλλο να το δεις όταν είσαι 10, 11, 14,15 και άλλο στα 21 σου.

Θα έπρεπε να μπει κ μια επιλογή ΟΛΑ

Χαλαρά Excalibur
Μόνο η στιγμή χωσίματος με την πανοπλία φορεμένη φτάνει…

Eρχομουν με φορα να σας πω να βαλετε τον Κοναν εκει που δεν βλεπει ηλιος και να ψηφισετε ολοι την ΤΡΟΥ ΜΕΤΣΑΛΙΑ Excalibur, αλλα ειδα το Legend και σκαλωσα. Δεν ηξερα οτι το λενε ετσι. Αν δεν κανω λαθος, στα ελληνικα το λενε Ο Αρχοντας του Σκοτους? Το εχω δει αρκετες φορες αλλα πριν πολυ καιρο. Νταξ, τι να λεμε… γαμω τις ταινιες. Ο Δαιμονας τα σπαει ρε απλα… Πρεπει να το ξανακατεβασω αυτο. ΑΛΛΑ και παλι η ψηφος μου παει στο Excalibur. Μπορει ο αρθουρος να μοιαζει φλωρος αλλα οι επικες σκηνες, το αιμα και το ατσαλι παραμενουν.

alucard,σε αγαπαω,σε παω,το ξερεις:)…

Αλλα [SIZE=“6”]ΜΠΟΥΛΌ ΡΕ ΦΟΛΣ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙ[/SIZE]

:stuck_out_tongue:

Ειθε ο Κρομ να σας κλασει στη μαπα και η Κυρα της Λιμνης να στειλει το Κρακεν απο τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων, κρατωντας ενα Εxcaliber σε καθε πλοκαμι να σας μαθει μπαλιτσα!

:stuck_out_tongue:

Περιττό να πω πως κατέβασα καμιά δεκαριά ταινίες (σχεδόν όσες δεν είχα δει απο το πολλ συν μερικές ακόμα) και τις βλέπω όλες αυτές τις μέρες.

Χθες ας πούμε είδα το Deathstalker, εντάξει, τι να πω. Σωστά λένε όσοι λένε πως η ταινία είναι τόσο χάλια που καταντάει αριστούργημα! Δηλαδή η βαρβαρίλα και η έλλειψη iq σε όλο της το μεγαλείο. Έπος! Και απ’ ότι είδα στο tube το δεύτερο μέρος είναι ακόμα πιο ηλίθιο. Δηλαδή πως γίνεται να μην είναι ΕΝΤΙΜΗ μια ταινία όταν ξεκινάει έτσι:

ή όταν έχει μια σκηνή όπως αυτή…

Κατα τ΄αλλα. Αυτή τη στιγμή παρακολουθώ τα εξής:

Περισσότερες εντυπώσεις όταν τα τελειώσω. Αλλά ρε συ Lupin. Δηλαδή ανοίγεις αυτό το θρεντ, μας πωρώνεις, αναφέρεις τόσες ταινιάρες, κλπ, και ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ FIRE AND ICE??? 8O Ok, το λέει στην αφίσα αν το ψάξει κάποιος, αλλά και πάλι, αυτό πρέπει να αναφέρεται σε ένα τέτοιο θρεντ!

Εκτός αν το έκανες σκόπιμα, σουρπράιζ και έτσι! :lol:

Μαζί με τον φοβερό και τρομερό Bakshi, συν-δημιουργός του Fire and Ice είναι ο Frank Frazetta!!! Όποιος διαβάζει τώρα και δεν ξέρει ποιός είναι ο κύριος, να αλλάξει τώρα αμέσως τόπικ παρακολούθησης. Όσα Κόναν και αν δει, το θρεντ αυτό δεν είναι γι’ αυτόν.

Επικ fail,ξεχασα να το αναφερω ο βλακας,οντως…σορυ,πορωθηκα πολυ με ολο το τοπικ και κατι καπου το εχασα λιγο…οπωτε ναι,ισχυει η τελευταια παραγραφουλα σου,οποιος εδω δεν τον γνωριζει,να την πουλεψει απο το τοπικ και να παει να δει παου ρεητζερς…

ΨΑΧΤΗΤΕ,ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ…:D:D

Excalibur. Και να φανταστείτε ότι δεν έχω δει το τέλος (ακόμα):stuck_out_tongue:

trailer για αυτο που λεει ο Lupin

[SIZE=“4”] Conquest US theatrical trailer (1983) [/SIZE]

Πραγματικα,οτι και να πω,ειναι λιγο…

Απλα,δειτε το…

καλα μιλαμε για ΕΠΙΚΟ τρειλερ ε.