Sword and sorcery moviez ΓΙΑ ΑΝΔΡΕΣ!

Beowulf & Grendel

Πρόσφατη ταινία μεν (2005) αλλα με μικρο budget και χωρις ψηφιακά εφε, ταινία που ανήκει σε άλλες δεκαετίες θα έλεγα. Παιζει και ο Gerard Butler (όπως και άλλοι γνωστοί και καλοί ηθοποιοί) όταν δεν ήταν ακόμα τόσο γνωστός (πριν του 300 ). Καλη ταινία γενικά που τιμάει το είδος και αξιζει μια θέση εδω μέσα πιστεύω.

Παρτε και έναν τρειλερ---->http://www.youtube.com/watch?v=TGlSAtb-SDw

Παιχτηκε!!Το θυμαμαι σαν χθες ενα πραγμα…ειχα παει και με τον μπαμπα μου και το ειδαμε…σινεμα “Εγνατια” κοντα στην Αγ.Σοφια(νυν θεατρο με το ιδιο ονομα)…πω τρελες αναμνησεις λεμε…

Χαλαρα το Dragonslayer,γαματη ταινιουλα.Παντως δεν εχω καταλαβει απο που κι ως που το χαρακτηριζετε cult:-k

'Νταξ χαλαρα ψηφισα Excalibur, τιγκα γαματες ερμηνειες, σπαθια, τα παντα ολα γενικα. Και χαλαρα πολυ πιο πανω απο κατι αρχιδιες τυπου “Λανσελοτ ο πρωτος πουστης” με Richard Gere & Sean Connery (οσο κι αν σε παω ρε Sean) που στην ουσια και ηταν μακρια απο τον οριτζιναλ μυθο του βασιλια Αρθουρου, και ειχε τιγκα σουπα πλοκη αφου ολα τα προηγουμενα ηταν σαν διεκπεραιωτικα ωστε να φτασουμε στο πηδημα του Λανσελοτ με τη Γκουηνεβηρ…

[B]Excalibur[/B] λοιπον…και μια ερωτηση: τις ψαγμενο-underground ταινιες που εχετε γραψει εδω, που τις βρισκετε? υπαρχει καποιο σχετικο site?

Α, bump!!!

http://www.youtube.com/watch?v=MajXUcUI9D0

μαγους και μπιχλιμπιδια δεν εχει, αλλα εχει ΒΙΚΙΝΓΚ να σφαζουν νεανταρταλ

επικαιρη μιας και ερχονται Αμον Αμαρθ :smiley:

Εγώ αρκετές τις βρήκα σε torrent μερικές όμως τις είχα γραμμένες σε βιντεοκασέτες :stuck_out_tongue:

Υπότιτλους βασικά είναι το δύσκολο να βρεις, αν βολεύεσαι με αγγλικούς πιθανότατα είσαι οκ

Γαμάτο τόπικ. Ψήφισα Conan. Αρχετυπικό έπος. Κάποιος υπονόησε ότι άλλο να το βλέπεις 15 πχ, άλλο 20. Εγώ πάντως που το ξανάδα κοντά στα 30 έχω να πω ότι μου άρεσε πολύ περισσότερο από ότι όταν τα χα δει 15. Εκτίμησα την πόζα, την φωτογραφία, την σκηνοθεσία κτλ ακόμα πιο πολύ. Για το σάουντρακ δεν το συζητάω. Ανεπανάληπτο.

Από τις υπόλοιπες ταινίες λατρεύω Excalibur και Legend. Φοβερή σκηνοθεσία και φωτογραφία και τα 2 και εντελώς διαφορετική προσέγγιση εξίσου όμως τέλεια.
Αγαπημένες είναι και το Krull και το Lady Hawke, αλλά και το Willow που βλέπω ότι έχει φάει κράξιμο και με εκπλήσσει. Το υπεραγαπώ και είναι ότι πιο κοντά φαντάζεται κάποιος σε rpg ταινία για την εποχή του, εφόσον φυσικά κάποιον το εκφράζει αυτό. Madmartigan super rogue.

Φοβερό για μένα είναι και το Beowulf & Grendel που ειπώθηκε λίγο πιο πάνω. Low fantasy viking έπος. Λατρεμένα τοπία και ατμόσφαιρα.

εδω εκθιαζουμε καλτιλα και επικουρα,οπου ενας ματσο-ιδρωμενος-λιγδιασμενος ΒΡΩΜΥΛΟΣ,σφαζει οτι βρει μπροστα του,ΓΑΜΑΕΙ οτι γκομενα γουσταρει,το αιμα ρεει αυθονο,δεν πηζουμε σε cgi αρχιδιες και μαχες με 2345000000 κοσμο,αλλα σε τιμια,απλα σεναρια,με Οld school σφαξιμο και πρωτιστως, εφε και σκηνικα του π@@τσου…
.

αυτή είναι η περιγραφή του θρεντ. δε νομίζω να υπάρχει αμφιβολία για το ποια ταινία και ποιος χαρακτήρας τα συνδυάζει όλα αυτά στο μέγιστο βαθμό. τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται 8)

Αδάμαστος: Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα

Εντάξει γάμησε, απλά γάμησε.

Ομολογώ δεν την περίμενα τόσο καλή. Ολοφάνερη η αγάπη των δημιουργών αλλά και των ηθοποιών στο σινεμά φαντασίας και ειδικά στον Κόναν (και όχι μόνο βέβαια). Αρκετά πιο φιλόδοξη παρά το φτωχό μπάτζετ αλλά σε καμιά περίπτωση υποδεέστερη από τα ανάλογα cult έπη των '80s. Άξια κερδίζει μια θέση ανάμεσα στις ταινίες αυτού του αφιερώματος. Αν είχε βγει 30 χρόνια πριν θα είχε πάθει πολύς κόσμος παράκρουση. Χαίρομαι που δεν προσπάθησε να βάλει ψηφιακά εφέ όπως πολλές low budget παραγωγές κάνουν τα τελευταία χρόνια και γελοιοποιούνται.

Δεν είναι απλά ένα respect για την προσπάθεια. Αλλά μια πραγματικά καλή ταινία φαντασίας που απλά βγήκε με πολλά χρόνια καθυστέρηση. Κάθε φαν του είδους οφείλει να τιμήσει. Ελπίζω σε συνέχεια.

Νομίζω οτι η εισαγωγή του ανθρώπου που έφτιαξε το θρεντ ειναι ΕΠΟΣ !!

Fire and Ice
http://www.movies.com/movie-news/robert-rodriguez39s-39fire-ice39-remake-will-bring-frank-frazetta39s-amazing-paintings-to-life/17476

ψοφa rodriguez, ψοφa

Κάτι σαν τους 300 δηλαδή αν κατάλαβα καλά.

Καταρχήν… λάθος thread :stuck_out_tongue: Εδώ μόνο handmade cult-ιλες

Σοβαρά πάντως αν και ο rodriguez μου αρέσει δεν ξέρω αν του ταιριάζει και τόσο το epic fantasy.

Τι σχέση έχει ο Rodriguez με την αγνή αντρίλα που πρεσβέυει το θρεντ και τη βαρβατίλα που αναδύεται από κάθε ποστ? Ε? Ούτε εγώ πιστεύω ότι ταιριάζει η επικούρα στον Rodriguez, αν και έχω περάσει ευχάριστα δίωρα βλέποντας τις ταινίες του. Στο άρθρο γράφει ότι δεν θα είναι στο ύφος των Sin City αλλά θα είναι πιο “φυσικό” και βέβαια και παπαριά να είναι, θα πέσει το κατάλληλο προμόσιον από πίσω και ούτε γάτα ούτε ζημιά :stuck_out_tongue:

eprepe na ginei mounares

\m/