Sxetika me thn metal

Hello paidia, eimai nea edo… !
Eixa kapoies apories, poy ithela na rotiso…

  1. Exoyn telika dikio autoi poy krazoyn tin metal/gothic skini giati einai “satanistiki” , “biaia” kai de kserw ti allo?
    Mia matia se stixoys enos opoiadipote sigkrotimatos mporei na epibebaiwsei auta ta 2, tha elega.

2)Giati oi metallades forane maura (oi perissoteroi), kai exoyn makri malli? pws "kathierothike? kai giati ?

  1. To \m/ poy kanoyn sixna stis sinaulies ti einai, ti simbolizei ? Akousa oti o DIO to kathierwse alla, gia poio logo? Ti simainei ??
    Na ipothesw oti polloi apo sas to kanete kai oi idioi. Ti simainei gia sas kai giati to kanete ?
    Na “fantastw” den thelw, thelw apla na akoysw ti exei na mou pei kapoios apo sas kai na katalabw. :slight_smile:

Kserw oti einai POLI xazes erotiseis, alla mou exoyn katsei…
Euxaristw polu gia to xrono sas!! :slight_smile:

Δεν ειμαι η πλεον ειδικη στο θεμα αλλα απο οτι καταλαβα ζητας αποψεις και θα παραθεσω και εγω τις δικες μου…

1.Δεν πιστευω οτι ειναι σατανιστες και τα λοιπα οι πιο πολλοι τουλαχιστον απλα ειναι καποια πραγματα οπως η μαγεια ή διαφοροι θρυλοι ή και ο σατανισμος τα οποια εξιταρουν τους ανθρωπους ειτε τα πιστευουν ειτε οχι ή που τελοσπαντων τους εμπνεουν να γραψουν/να συνθεσουν κ.τ.λ…Οπως οι ταινιες με εξωγηινους ενα πραγμα…λιγοι πιστευουν σε αυτους αλλα ολοι βλεπουμε ταινιες του ειδους…Βεβαια υπαρχουν φανταζομαι και εκεινοι που πιστευουν οτι ειναι σατανιστες…Επισης μπορει να υπαρχουν μεσα της ποιητικης αυτης μορφης γραψιματος αλλα μυνηματα που θα μπορουσαν να ειπωθουν και πιο πεζα αλλα μην ξεχναμε οτι το rock(το metal στη περιπτωση μας)ειναι ποιηση…

2.Για τη δευτερη ερωτηση σου θα σου δωσω την καθαρα δικη μου οπτικη γωνια…Λοιπον το στυλακι αυτο που περιγραφεις μου αρεσει…Και εγω φοραω μαυρα γιατι μου ερεσουν,μου αρεσει αυτο που δειχνουν στους αλλους…Γιατι δηλαδη οι τρεντηδες να φορανε οτι ειναι στη μοδα και γιατι οι ραπαδες να φορανε φαρδια και καπελακια…;Γιατι τα παντα κατα τη γνωμη μου συνδεονται μεταξυ τους και πολυ ειναι αυτοι που συνδεουν τη μουσικη με ενα συγκεκριμενο τρπο ζωης και ενα συγκεκριμενο στυλ…Αυτο δεν ειναι απολυτο θα δεις πολλους μεταλλαδες να κυκλοφορουν με κοντο μαλλι και χρωματιστο πουκαμισακι… :smiley:

3.Οσο για αυτη τη χαρακτιριστικη κινηση νομιζω οτι προερχεται απο τη μορφη του σατανα(κερατα στο κεφαλι) και οχι απο το κερατο με την εννοια της απιστιας οπνς μου ειχε πει καποτε καποιος καθηγητης μου… :lol: Παντως οποιος την κανει δεν νομιζω οτι εννοει ακριβως αυτο απλα ειναι μια κινηση οπως οταν σηκωνουμε τον αντιχειρα για να πουμε ο.κ. ή οταν κανουμε κωλοδαχτυλο για να πουμε αντε γ@@μησου…Νομιζω οτι φανερωνει αντιδραση…

Αυτα…Ειναι μονο προσωπικες μου αποψεις και δεν ξερω καν αν ειναι σωστες…Παντως αυτα πιστευω εγω…

3)Τελειως ιστορικα, την χειρονομια αυτη την χρησιμοποιουσε η γιαγιακα του Dio για να τον ξεματιαζει… Τωρα περισσοτερες πληροφοριες αυριο. Τωρα ειμαι λιωμα και βαριεμαι να γραφω… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

  1. Έχουν άδικο. Τα περισσότερα Metal bands δεν είναι βίαια και σατανικά και όσα είναι τα περισσότερα απλά κάνουν φιγούρα, θέλουν να προκαλέσουν και να αυξήσουν τις πωλήσεις τους… Αυτό πάει στα σατανικά, κάποια μπορεί να’ναι βίαια γιατί είναι θυμωμένα = Metallica - St. Anger :twisted: Τα περισσότερα συγκροτήματα που υμνούν το Σατανά θέλουν απλά να προκαλέσουν ενώ όσα απλά αναφέρουν τον Εωσφόρο, μαγείες, θρησκείες και τέτοια δε σημαίνει ότι υμνούν κιόλας τον Εωσφόρο απλά τους αρέσει να μιλούν γι’αυτόν όπως αρέσει και σε μας :wink: Αυτή η θεματολογία στους στίχους είναι γαμάτη…

  2. Μόνο οι Μεταλλάδες που παίζουν στα συγκροτήματα έχουν στην πλειοψηφία τους μακρύ μαλλί και μαύρα. Και αυτό γιατί είναι το “στυλ” των Metal συγκροτημάτων… Το μακρύ μαλλί δηλώνει αντίδραση, επανάσταση και έχει τις ρίζες του στο Classic Rock των 60s… Πάντως αν πας σε μια Metal συναυλία οι περισσότεροι οπαδοί έχουν κοντό μαλλί και δεν φοράνε μαύρα…

  3. Το \m/ το χρησιμοποιούσε η γιαγιά του Dio στο ξεμάτιασμα. Τώρα για άγνωστο λόγο άρχισε να το κάνει το '81 στις συναυλίες του με τους Black Sabbath και απότε καθιερώθηκε ως evil/metal sign, devil horns… Συμβολίζει τα κέρατα του διαβόλου και δηλώνει αντίδραση και έχει καθιερωθεί να γίνεται από τους Metalheads όταν πορώνονται στις συναυλίες… 8) Για μένα είναι το METAL SIGN και το κάνω γιατί είμαι Metalhead \m/

Επίσης, καθόλου χαζές οι ερωτήσεις σου…

  1. giati oloi oi asxetoi nomizoun pws oloi oi metallades einai prezakides?

akribws ayto. o DIO kathierwse ayti ti xeironomia wste na tin kanoun oi parebriskomenoi stin synaylia otan paizotan kapoio tragoudi tou , kai eprepe na kratisoun makria to ‘’‘kako’’ logw isws kapoiwn stixwn.

i fasi einai , oti sti synaylia twn Black Sabbath , polloi ekanan ayti ti xeironomia tin opoia kathierwse o Dio , pou einai se arketa megali antipalotita me ton Ozzy ! LoL

Στην Ιταλία η συγκεκριμένη χειρονομία πάντως είναι σαν το κωλοδάχτυλο -εκφράζει πως κάποιος είναι κερατάς. Δεν έχει σχέση με τα κέρατα του διαβόλου και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος στις παγανιστικές θρησκείες είναι κάτι σαν σύμβολο γονιμότητας. Δεν ξέρω πόση σχέση είχε η γιαγιά του Dio με τον παγανισμό πάντως όσα ανέφεραν οι παραπάνω είναι απολύτως σωστά. Ο Dio εισήγαγε τα “κερατάκια”!

  1. giati oloi oi asxetoi nomizoun pws oloi oi metallades einai prezakides?[/quote]

Έλα ντε! Αλλά ακόμα και να ήταν πρεζάκηδες γιατί αυτό θεωρείται κακό; :stuck_out_tongue: Δεν ενοχλούν κανέναν οι πρεζάκηδες, σαν τους καπνιστές είναι, απλά καταστρέφουν τον εαυτό τους…

Ενω οι καπνιστες οχι ε? :lol:

Οι μεταλλαδες υμνουμε το σατανα ετσι ωστε οταν πεθανουμε να παμε στην κολαση και να πινουμε μπυρες με την janis τον jimmi και τον john.Μη γινει κανα λαθος και παμε σε κανα παραδεισο και ξενερωσουμε αγρια πινοντας τσαι…

Α και να θυμησω οτι δεν ειναι το μεταλ η μουσικη του σατανα αλλα η μπλουζ.Μπορει εμεις να κηρυτουμε τον λογο του αλλα ο σατανας εμφανιστικε πρωτα στον R.Johnson
και ειναι λογικο αφου η μπλουζ προερχετε απο τους μαυρους και οι μαυροι προερχονται απο την Αφρικη ειναι κανιβαλοι και τρωνε ανθρωπους ειναι και αυτοι του σατανα.Πλακα πλακα καπου διαβασα οτι ο πατερας του nat king cole βρισκοταν σε απογνωση γιατι και οι δυο γιοι του ειχαν απομακρυνθει απο το δρομο του θεου παιζοντας Jazz. :smiley:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ρε σβηστο και κανε παραθεση το διορθωμενο…ακου εκει “αφρικοι” ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Καλως την. Ποσο χρονων εισαι καταρχην ? Εχει σημασια .

Ειναι προκληση απλα !!! τιποτα αλλο !!!

Σαν μεταλλας θα σου απαντησω … φοραω μαυρα γιατι το μαυρο αδυνατιζει και εχω μακρυ μαλλι γιατι πολυ ετυχε να το αφησω 2 , 3 φορες και το λυπομουν να το κοψω.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΚΑΝΩ … τουλαχιστον 3 με 4 φορες την ημερα πριν και μετα το φαγητο και ιδιως μετα το λουσιμο . Στην συγκεκριμμενη “σταση” του χεριου χρησιμοποιω το μικρο δακτυλακι , ναι ναι αυτο που ειναι στην ακρη στο να καθαριζω τα αυτια μου. Δοκιμασετο πραγματικα ειναι αλλη αισθηση.

Δεν πειραζει την αλλη φορα ομως να παρεις τον αριθμο 0800-Rocking Help με χρεωση μια μοναδα οπως το αστικο τηλεφωνημα και θα σου λυσουμε ολες τις αποριες , γιατι ορεξη υπαρχει παντα και οπως ο καλος θεουλης λεει , βοηθαμε τον πλησιον μας αλλα να μην ειναι οπαδος των Metallica , Iron Maiden και Βlack Sabbath.

Quiz !!!

Γιατι οι Metallica παιζουν βιαια και θυμωμενα ?

Και εσυ εισαι σατανιστης γιατι υμνεις και τα εχεις κανει τατσι-μητση-κωτσι με τον ανιερο , μεχρι και στιχους γραφεις για παρτη του , ποσεχε γιατι θα κατεβω στην Κρητη και μολις σε δω θα σου πεταξω αγιασμο για να παθεις αναφυλαξια . Το ΝΟΥ ΣΟΥ λοιπον !!!

εγω κανω αυτο παντως \p/ οχι γιατι ειμαι γέρος και εχω πι για να περπατησω αλλα γιατι ειμαι π@@τσαρας και το δηλωνω !!! :lol: :lol: :lol: :roll: :roll: :twisted:

Και κατι τελευταιο john_vla εισαι απ τα λιγα ατομα που “παω” εδω μεσα και μ’αρεσει να σε πειραζω !!! ασχετα αν εσυ υποστηριζεις τον Telisvas :wink:

1)Αυτοί που είναι ας συνεχίσουν να είναι και να το χαίρονται.Πάντως απλώς επειδή το rock/metal εκφράζει μια αντίδραση προς τη θρησκεία καθιερώθηκε από τους θρήσκους σαν “σατανιστική” μουσική.Το % που πιστεύουν ας σκεφτούν αν το πιστεύουν πραγματικά

2)Εγώ προσωπικά το γουστάρω,είναι κάτι σαν metal lifestyle.Είναι η μέθοδος να δούμε κάποιον ντυμένο έτσι στον δρόμο και να τον κοιτάξουμε με ύφος metal yeah,man

3)Εγώ υιοθετώ to χετφιλντικό \m/!Πάντως τα κερατάκια αν ξέρει κανείς είναι συμβολισμός του Αιγύπτιου θεού Άμμωνα,θεού της γονιμότηταςΔηλαδή ουσιαστικά με αυτή την κίνηση δείχνουμε την δύναμη που έχει το σπέρμα μας…Εκτός από κάτι μ@μιαδες στυλ Angel_in_Black

Satriani , εχεις κανα προβλημα μαζι μου και προσπαθεις να με ειρωνευτεις καραγκοζακο ? το αν ειμαι η οχι γαμιας δεν θα λογοδοτησω σε σενα … αλλα αν δεν θελεις να εχεις αμφιβολια ελα να μου τον παρεις τσουτσεκοσκωληκα . Αι σιχτιρ .

Χαίρομαι που με πας Angel In Black, κι εγώ σε πάω 8) Πάω επίσης και τον Telisvas και τον Ανίερο. :twisted:

Όσο για τους άλλους τους συμπαθώ όλους :smiley: :roll:

Ωραίο topic Aphrodite!

Πιστεύω πως είσαι passer-by απο δω…

Υπάρχουν φόρουμ για την Βίσση και την Βανδή, ψάξτα θα σου φανούν ωραία… :twisted: :evil:

Hello again! Euxaristo gia tis apantiseis sas! 17 eimai :slight_smile:

Trustno1, na mou lipei!Prosopika sixainomai ta laika, esi pos ebgales simperasma tetoio ?
Kai ti akribos se kanei na pisteueis oti eimai passer-by ?

Ας μην ειμαστε κακοπροαιρετοι , δεν μπορεις αμεσως να κατηγορησεις καποιον χωρις να ξερεις τι “καπνο φουμαρει”

Aphrodite pls γραψε με ελληνικους χαρακτηρες .

Η Βίσση και η Βανδή δεν είναι λαϊκά αλλά σκυλάδικα…