Symphony X-Iconoclast

Αρκετα καλό,αλλα πολύ κατώτερο απο το paradise lost.Μου φαίνεται λιγοτερο λυρικό σε σχεση με το παρελθόν τους

το ακουσα προσεκτικα τις τελευταιες μερες.

το ποιο αδιαφορο αλμπουμ τους με διαφορα!!! βασικα το πρωτο αδιαφορο αμπουμ symphony x που ακουω!!!

δεν εχει ταυτοτητα οπως τα προηγουμενα. σιγουρα παιζει ρολο οτι δεν υπαρχει τοσο το neoclassical στοιχειο που υπηρχε στα προηγουμενα.

βεβαια και στο paradise lost δεν υπηρχαν πολλα τετοια αλλα παρ ολα αυτα ηταν δισκαρα. αυτο εδω ειναι καλοπαιγμενο εχει επιθετικα riffs αλλα για καποιο λογο δεν με τραβαει να τ ακουσω περισσοτερες φορες απ οσες το ακουσα ηδη.

κριμα γιατι το περιμενα να ηταν ισως και ο δισκος της χρονιας για μενα προσωπικα και απογοητευτικα

bastards of the machine και heretic τρελες κομματαρες!

Αυτό το γκρουπ το συμπαθώ πάρα πολύ. Μου αρέσει πολύ η αισθητική του. Και έχουν βγάλει και το Odyssey έναν από τους 5 αγαπημένους μου δίσκους για την δεκαετία που πέρασε! Δυστηχώς το Iconoclast πρέπει να είναι ο μοναδικός τελικά δίσκος τους, αφού τον άκουσα αρκετά, που δεν υπάρχει κανένα τραγούδι να με ενθουσιάσει! 2-3 μόνο μου αρέσουν λίγο! Οποιοδήποτε τραγούδι του Odyssey ή ακόμα και του Paradise Lost, με ελάχιστες εξαιρέσεις, θα ήταν χαλαρά ότι καλύτερο στον δίσκο άμα βρίσκονταν στο Iconoclast! Ελπίζω σε ανάκαμψη!

Υστερα από τρελλό λείωσιμο του δίσκου εχω να δηλώσω τα εξής…

1.Ο δισκος είναι απλά τέλειος και ο πιο heavy ήχος τους ταιριάζει γάντι…καλά και τα neoclassical στοιχεία στους παλιούς δίσκους αλλά καποια στιγμή θα μέναν στασιμοι αν επεμεναν σε αυτά…

2.Ο Allen ειναι η καλυτερη φωνή του χώρου μακράν…η πιο αγρια χροιά που βγάζει του ταιριάζει γάντι αλλα και στα πιο ήρεμα (when all is lost) είναι απλά συγκλονιστικός…

3.Για μένα είναι τουλάχιστον ισάξιο του paradise lost…αλλα αυτο έτυχε να βγει πρώτο οπότε…

4.Αναμενουμε το live εναγωνίως…

+1 Οπως τα ειπε ο φιλος. Σε καποια αποσπασματικα live ομως, (κακης ποιοτητας) ο Αλεν το χανει καπου το παιχνιδι με τη φωνη :frowning: και αυτο με φοβιζει λιγακι.

Ειναι και ο λογος που θεωρω το Jorn Lande την TOP φωνη αυτη τη στιγμη.