Symphony X

Mια και οι Τεραστιοι Symphony X κυκλοφορησαν φετος εναν απο τους καλυτερους δισκους της χρονιας…ειπα να ανοιξω αυτο τοπικ για να μιλησουμε γι αυτους αλλα και να ψηφισουμε οποιον δισκο τους τους πιστευουμε πως ειναι ο καλυτερος…

Δεν ξερω αλλα…ο δισκος που εχω λιωσει και πιστευω ειναι ο καλυτερος ειναι το Twilight in Olympus ισως γιατι εκεινη την χρονια που κυκλοφορησε τους ανακαλυψα και ηταν το πρωτο τους που ακουσα!!Απιστευτος δισκος!!!

Βεβαια και το Divine Wings Of Tragedy σπερνει…αλλα ειναι αγαπη το Twilight!!

Πολύ αγαπημένη μπάντα, Από albums, Divine Wings of Tragedy για μένα.

πιστευω οτι το paradise lost ειναι το πιο ωριμο album της καριερας τους…
και ο romeo απλα επαιξε τις καλυτερες κιθαρες του μεχρι στιγμης …

αν και το τελευταιο σπερνει,
επαθα μεγαλη πλακα με το the odyssey!βασικα ολα ειναι καταπληκτικα αλμπουμ.φοβερα ποιοτικη μπαντα!
russel allen απλα θεος.φωναρα.ποτε θα τους δουμε λαιβ???ελπιζω με το τελευταιο τους κατι να γινει!

+1
Τα Paradise Lost και The Odyssey με αφησαν μ@λ@κ@.
Πολυ καλος δισκος και το The Divine Wings Of Tragedy.

Είμαι ανάμεσα σ’ αυτά τα 3… Θ’ απαντήσω κάποια άλλη στιγμή…
Οπότε, να εκθειάσω τώρα Romeo και Allen? Μπα βαριέμαι, άλλη φορά.8)

Ναι ειναι καλοι δε λεω. Αλλα πολυ χεβι ρε παιδια στο φορουμ τελευταια. Νταξ ειναι το αγαπημενο μου ειδος (μαζι με θρας), αλλα πρεπει να υπαρχει και λιγη ποικιλια. Δε βρισκετε;

Δυσκολεύομαι να καταλάβω από πού το συμπέρανες αυτό…

Ελα ντε. Ετσι μου ηρθε και το πεταξα, δεν ισχυει. Εννοειται πως το φορουμ συζηταει για τα παντα εκτος απο χεβι. Ναι οι αμουσοι.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω και το ειρωνικό σου ύφος…
Είναι λίγο οξύμωρο να λές ότι ασχολείται όλο το forum με heavy τη στιγμή πού τα ίδια 5 άτομα βλέπεις να κάνουν αναλογες συζητήσεις. Η ποικιλία μιά χαρά υπάρχει. Και για hardcore, black, alternative, doom μέχρι hard rock και είδη πέραν της “σφαίρας ενδιαφέροντος” του forum γίνονται συζητήσεις. Προσωπικά αν μ’ενδιαφέρει κάτι γράφω, αν όχι πολύ απλά δεν γράφω, δεν καταλαβαίνω προς τι το πρόβλημα σου…

ο romeo υπεπεσε και στο πρωτο του ατοπημα:) :slight_smile: :slight_smile:
δν ξερω αν ειναι ιδεα μου,αλλα το riff του Serpent’s Kiss δεν ειναι ολοιδιο με το riff του Τhe Psalm Of Lydia
των Nevermore?

Xmm, θα το ξανακούσω προσεκτικά να δω. Αν όντως ισχύει τότε… μπράβο του!!:smiley:

Χμ, μάλλον το Twilight in Olympus αν και όλα είναι πολύ καλά.

Για μένα το καλλιτεχνικό τους peak είναι το Divine Wings of Tragedy…Πραγματικά ένας δίσκος που περιγράφεται μόνο με μια λέξη:ΠΟΙΟΤΗΤΑ…(The eyes of medusa,The accolade και το ομώνυμο ξεχωρίζουν…)

The Divine Wings of Tragedy χαλαρα . albumαρα !!!

Εμένα μου αρέσει υπερβολικά πολύ το Odyssey και αρκετά το damnation game.Τα υπόλοιπα περιέργως δεν με έχουν ψήσει όσο τα έχω ακούσει!

χμμ, το Paradise Lost, δεν το έχω λιώσει ακόμα, οπότε ανάμεσα στο Divine, και στο V, θα κάνω την έκπληξη και θα πω το V!!!

:-s Mα πως να διαλεξω τωρα αναμεσα σε paradise lost, odyssey, v, twilight και divine???

Μου φαινεται οτι το Paradise Lost τελικα επισκιασε ολα τα προηγουμενα album τους…:-k

Εγω εχω ακουσει πολυ καλα τα 2 τελευταια.Ειχα ακουσει καποια στιγμη και ενα παλιοτερο.
Ψηφιζω Odyssey γιατι ετσι !