System of a down - Hypnotize

Το φαινόμενο rockavlon είναι περιοδικό σαν τους μουσώνες ή τυχαίο σαν τους κεραυνούς ;;; Γιατί κάθε τόσο μας ξαναχτυπά ;;;

:?: Ποιός είναι αυτος ο rockavlon?Για πείτε και σε μας τους ψάρακες του forum…

Δες το The Kopanoi.
Επίσης έγκριτος Έλλην Μεταλλοπατήρ.

Και τα δυο είναι έπη. Δεν έχω τι άλλο να πω. Μακάρι να τους δουμε σύντομα και να μην περιμένουμε χρόνια για την νέα τους κυκλοφορία. :?

To ένα κυκλοφορει σε torrent.
Το άλλο παίζει στο Texas 20/12, ήμερα Τρίτη.(έχω inside information)

Tο πήρα το πρωί και το έχω λιώσει.Μου φάνηκε πιο δύσκολο να εξοικειωθώ μαζί του σε σχέση με το Mezmerize και μου φαίνεται λιγότερο εμπορικό.Όσο το ακούω μου αρέσει και περισσότερο και μάλλον είναι εξίσου κορυφαίο με το προηγούμενο.Οι άνθρωποι είναι απλά απίστευτοι.Kill Rock’n’Rol&Soldier Side απ’τα κορυφαία.Με ξενέρωσαν λίγο τα 2 videoclip του Mezmerize που μου φάνηκαν πολύ μέτρια.

To BYOB και το Hypnotize δεν μου άρεσαν ούτε σαν τραγούδια, ούτε τα video clips τους, αλλά το Question εκτός από πολύ καλό τραγούδι πιστεύω ότι είχε και ένα γαμάτο video clip.

Ίσως να μην μου πολυάρεσε το video του Question επειδή δεν ξέρω και τους στίχους και γι’αυτό να μου φάνηκε κάπως ασυνάρτητο,θα το ξανακοιτάξω.

Παιδιά. Λίγη ψυχραιμία… Ένα άλμπουμ είναι…
Μα τι λέω;;; Το έχω ξεσκίσει! Το έχω λιώσει στο παίξιμο! Και το πρώτο μισό και το δεύτερο! Τα πήρα από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας τους και έχω αναγκαστεί να τα κάνω ένα κάρο κοπιές γιατί χάλασαν από το πολύ παίξιμο… Ύστερα λοιπόν από 200 (και βάλε, έχω χάσει πλέον το λογαριασμό…) ακροάσεις, έχω να πω τα εξής αντικειμενικά και χωρίς καθόλου οπαδική ματιά:
1.Τα άλμπουμ γαμάνε ανάποδα, ίσια και πλαγίως! Έτσι απλά.
2.Αλλά για να πω και κατιτίς, σφύζουν από λόγους για τους οποίους μπορούν να θεωρηθούν αριστουργήματα: Τέλεια φωνητικά (θεατρικά όσο δεν παίρνει, απόλυτα συναισθηματικά, το γεγονός ότι είναι διπλά τα κάνει ακόμη πιο πωρωτικά - φωνάρα ο Τανκιάν, αλλά και ο Μαλακιάν προσθέτει πολλά), ιδιοφυείς συνθέσεις, άπειρες εναλλαγές (δεν ησυχάζεις με δαύτους), συνδυασμός πολλών μουσικών ειδών με ΤΑΛΕΝΤΟ (και όχι κοτσάροντας κάτι ετερόκλητο εδώ κι εκεί για να λέμε ότι έχει και έθνικ -πχ- στοιχείο το τραγούδι), τραγούδια με νόημα και πολλά άλλα που παραείναι πολλά για να τα γράψω.
3.Όσο για τα κουφά τραγούδια, που φαίνονται ολίγοντι χαζά στιχουργικά, οι ίδιοι σε συνεντεύξεις έχουν πει ότι πάντα κάτι εννοούν και με αυτά. Πχ. το Cigaro, διάβασα, λέει για τα πλαστά πρότυπα της τηλεόρασης, τις συγκρίσεις με αυτούς που μας πλασάρουν μπλα μπλα… Επίσης ο Οντατζιάν έχει πει ότι με τους κουφούς στίχους κάνουν τους σοβαρούς να φαίνονται πιο σημαντικοί. Δεν ξέρω. Μουσικά πάντως, και αυτά τα τραγούδια είναι και γαμώ.
4.Για την κυκλοφορία των 2 δίσκων τσαντίστηκα όσο να 'ναι, μια και θα μπορούσαν να είναι ένας (και ούτε καν διπλός), αλλά ύστερα από 9 μήνες δε με νοιάζει πλέον! Όλα αυτά που προσφέρουν είναι πολύ παραπάνω από καμιά 30αριά ευρώ.
5.Φοβερό το κόλπο με το εξώφυλλο του Hypnotize να μπαίνει μέσα στο Mezmerize, ε; Ακόμα και αυτό ήταν κορυφή! Τι να πει κανείς, με έστειλαν…

Α! Και για τα βιντεάκια, νομίζω ότι το Question! είναι λίγο παρεξηγημένο. Μα είναι γαμάτο!! Γιατί (σχεδόν) κανείς δεν το έχει πάρει χαμπάρι; Και το BYOB είναι κορυφαίο. Το Hypnotize πολύ μέτριο ιν μάι οπίνιον.
Αυτά τα ολίγα και μετριοπαθή. Κατά τα άλλα, ψυχραιμία. Αμέ…!

ΥΓ.Άντε να έρθουν! Έχουν περάσει 8 χρόνια από εκείνο το live, λέτε να το κρατάνε ακόμα;; Εμείς που δεν ήμασταν, τι φταίμε;