System Of A Down

Eιμαι ασχετος με το θρεντ ως οχι τοσο μεγαλος θαυμαστης των SOAD και ασχετος θα παραμεινω.

Aπλα, επειδη λιωνω την ακολουθη μπαντα τελευταιως, αν αυτο δεν ειναι (κυριως στα φωνητικα) “SOAD 20 χρονια πριν τους SOAD”, δεν ξερω τι ειναι. :stuck_out_tongue:

Να 'λεγες Residents σε σημεία να το καταλάβαινα. Αλλά System (πλην κάποιων σκόρπιων εκφορών λέξεων) ΠΟΥ;

νομίζω υπάρχει σύνδεση έστω και κάπως χαλαρή.
και οι system μια μίξη punk με avant-garde/avant-prog έπαιξαν στην ουσία, απλά μέσα στην εποχή του alternative metal. Το αδιανόητο είναι η pop εμπορικότητα με την οποία κατάφεραν να ντύσουν αυτό το μείγμα.

Σ’αυτό το σημείο ναι, και 'γω τούτο σκέφτηκα. Για τα φωνητικά απλά μίλαγα, που τόνισε ο άλλος.
Γενικώς αυτό ήταν το ταλέντο τους, να καταφέρνουν να κάνουν κομμάτια με περίπλοκη σύνθεση να ακούγονται τόσο πιασάρικα. Σαν το Μεγάλο Ερωτικό του Χατζιδάκι ένα πράγμα, που αν και τον ξέρουμε νότα προς νότα ποτέ δεν καταλάβαμε πόσο περίπλοκη είναι η μουσική που έχει μέσα του. Και μάλλον (πλην της χιουμορίζουσας παλαβομάρας) εκεί είναι και η μεγαλύτερή τους συγγένεια με τον Ζάππα, στο να καταφέρνουν να δημιουργούν κάτι και πολύ απαιτητικό στο παίξιμο αλλά και τόσο ευκολομνημόνευτο/ευρέως ψυχαγωγικό. Για να μην πούμε ευχάριστο γιατί Spiders, Atwa, Science, Aerials, Tentative, Hypnotize, Holy Mountains, Soldier Side και Lost In Hollywood (ναι, και Lonely Day) ενδεικτικά δεν τα λες και γιούχου.

Για τα πατηματα στα μελωδικα του μερη, προφανως, στα της φωνης.

I’m done here, αμα θελετε παμε καπου να αποθεωσουμε This Heat. :stuck_out_tongue:

http://rockoverdose.gr/archives/171981

καιρος ηταν!!!

1 Like

Η μεγάλη επιστροφή! Άντε και οι Tool σιγά σιγά …

χάρηκα πάρα πολύ που το διάβασα

Σε ενάμιση με δυο χρόνια φαντάζομαι. Μακάρι να αξίζει η αναμονή

άντε και εμφάνιση στη χώρα μας …

Μην περιμένεις και πολλά για εδώ από θέμα συναυλίας .

Επίσης νομίζω ότι ο δίσκος θα βγει το 2017 .

μπα, έχεις δίκιο. Δεν περιμένω απλά εύχομαι

η πιο “ακίνδυνη” κίνηση στον χώρο του ροκ / μεταλ θα ήταν να φέρει κάποιος τους SOAD, imho. Δλδ, δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι μια εταιρεία θα κωλώσει να τα σκάσει για να τους φέρει. Να το θεωρήσει ρίσκο

πολλοί ξέρουμε πιστεύω κόσμο, που δεν έχει καμία σχέση με το ροκ, αλλά SOAD θα πήγαινε να δει

Καλό νέο αν βγει το '17. Μακάρι

μαλακία λίγο :stuck_out_tongue: γιατί μου άρεσε το γεγονός ότι έβγαλαν 5 δισκάρες και μετά απλά σταμάτησαν στην κορυφή, χωρίς κοιλιές ή αμφιλεγόμενους δίσκους ή κούρασελ γενικά
-στο πως έβλεπα την μπάντα και την είχα στο μυαλό μου μέχρι τώρα δλδ, μιας και είμαι της γενιάς που τους άκουγα από την απαρχή τους μέχρι τότε που ήμασταν παρέα 8 το πρωί :stuck_out_tongue: στα metropolis για να πάρουμε την πρώτη κόπια του hypnotize και μετά mezmerize σαν πιτσιρικάδες τρελαμένοι, οπότε πάνω κάτω, είναι από τις μεγάλες σύγχρονες μπάντες που τις έζησα στο όλο τους και τη βλέπω πιο συναισθηματικά-

μακάρι να είναι καλός τουλάχιστον, η σημερινή παγκόσμια σκηνή θα είχε πολλά να προσφέρει σαν πηγή έμπνευσης σε μπάντες όπως οι soad ή ratm κτλ

Περιμένω και δεν ενθουσιάζομαι ακόμα γιατί μπορεί να λένε ότι υπάρχουν κομμάτια αλλά δεν ξέρω αν θα τα κυκλοφορήσουν τελικά.
Συμφωνώ με τον Lupin γενικά μιας και είμαι κι εγώ αυτής της γενιάς.

πιστευω μετα απο τοσα χρονια και με τις συναυλιες τους επιασε η καυλα για δισκο.

Λογικα μεσα στο 2017 να εχουμε ενα δειγμα και προς το τελος του χρονου να βγει.
Μακαρι και για συναυλια να μας ερθουν!!

εγω εχω εμπιστοσυνη στον daron και αν πιασουν επιπεδο scars on broadway παλι δισκαρα θα ειναι

αυτο ειναι εκεινο το κομματι που θα ηταν στο νεο δισκο τους που δεν κυκλοφορησε ποτε ;

Κριμα παντως που το παρκαραν το συγκροτημα Εννοω του System. Βεβαια αν ενιωθαν οτι δεν ειχαν κατι αλλο να δωσουν οκ… Μουσικα ομως ηταν ενεργοι και ο Malakian και ο Tankan. μαλλον τους κουραστηκαν τοτε.

Ομως θα μπρουσαν να ηγηθουν μιας νεας καταστασης.

Ευχομαστε να τους δουμε και Live (εστω καπου στην Ευρωπη) και να βγαλουν ενα καλο εως πολυ καλο δισκο.

Και πως ερχονται τα πραγματα ε ; Σε φεστιβαλ στην Ευρωπη οι Slayer Παιζουν κατω απο αυτους και λογικο ειναι. Κριμα τα μπουκαλια που εφαγαν εδω τοτε :stuck_out_tongue_closed_eyes:

το ‘‘πάρκαραν’’ όμως στην κορυφή ε
δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελα τότε, το 2005 να έβγαινε κάνα 2 χρόνια μετά ένας μέτριος δίσκος ή κάτι που θα διασπούσε τους οπαδούς και θα τους χώριζε στα 2 ή σα 2/3-1/3 :stuck_out_tongue:

χωρίς να είναι η ‘‘αγαπημένη μου μπάντα’’ και αηδίες, τους θεωρώ το πιο σημαντικό συγκρότημα γενικότερα του σκληρού ήχου των 00ς και ότι ήταν αδιαμφησβήτητα η μπάντα που ηγήθηκε και καθόρισε των ήχο αυτής της δεκαετίας -προφανώς μαζί με διάφορους Mars Volta κτλ-, όπως οι διάφοροι alice in chains, perl jam κτλ τα 90ς… με την διαφορά ότι, όπως είχε πει και ο decard, αυτή η pop εμπορικότητα του ήχου τους ΄τότε και η απήχηση που είχε ήταν πραματικά αδιανόητη…

τεσπά, λίγο ξενέρωσα, λίγο χάρηκα σήμερα με αυτά τα νέα, έχω ρε γμτ κάποιες μπάντες όπως αυτοί εδώ ή πχ οι isis που τερμάτισαν αξιοπρεπώς στη κορυφή με μόνο δισκάρες και αξιοπρέπια και έλεγα δεν θα ξαναδώ από αυτούς άλλο δίσκο ή reunions και μαλακίες… θα μου πείς από την άλλη αυτοί εδώ δεν ανακοίνωσαν ποτέ ότι διαλύοντε ξέρωγώ οπότε ίσως ο υπερβολικός ρομαντισμός με κατέβαλλε χωρις λόγο :stuck_out_tongue:

1 Like

Μιλαμε αναμφιβολα για μια απο τις σημαντικοτερες μπαντες των 00’s, το Toxicity βγηκε νωρις στην δεκαετια το 2001 αλλα δεν μπορεσαν αλλοι δισκοι να το κουνησουν απο την θεση που εχει μεσα στους 5 επιδραστικοτερους και πιο σημαδιακους δισκους της δεκαετιας. Το ακουσα την εποχη που κυκλοφορησε και απο τοτε εγινα φανατικος οπαδος της μπαντας, ακουσα και το ομωνυμο ντεμπουτο λιγο καιρο μετα και απο εκει και περα καθε τους κυκλοφορια την αγοραζα την πρωτη μερα που κυκλοφορουσε και ανυπομονουσα οπως τα παιδακια για τα δωρα των Χριστουγεννων. Μετα απο 5 δισκαρες ομως αποφασιασαν να κανουν ενα διαλειμμα για “τουλαχιστον 3 χρονια” οπως ειχαν πει τοτε.

Απο το 2006 που η μπαντα μπηκε “on hiatus” παντα ηλπιζα και ανυπομονουσα για την στιγμη που θα επανενωθουν και θα κυκλοφορησουν καινουριο δισκο. Ακολουθησα την πορεια των μελων αυτα τα χρονια με τους Scars On Broadway και την solo καριερα του Serj Tankian, με το εκπληκτικο Elect The Dead να ξεχωριζει απ’ ολα οσα βγηκαν στην μετα-System εποχη και μετα βαζω τον ομωνυμο δισκο των Scars On Broadway και τον δευτερο δισκο του Serj το Imperfect Harmonies.

Το 2011 εγινε το πολυποθητο reunion και αρχισαν να περιοδευουν παλι μαζι αλλα απο οσα βιντεο ειχα δει τοτε, φαινοταν οτι η χημεια δεν ηταν η ιδια οπως πριν… Σε αλλα βιντεο ομως απο τα επομενα χρονια εβλεπα οτι η μπαντα φαινοταν ολο και πιο δεμενη με το περασμα του χρονου, σαν να βρηκαν παλι τους κωδικες επικοινωνιας μεταξυ τους. Βεβαια το ματι του Serj δεν γυαλιζει οπως παλια, αλλα η μπαντα φαινεται υγιης. Παντως δεν εχουν κανει τον μεγαλο παταγο απο το reunion και μετα, ουτε τεραστιες περιοδειες, ενω παντα υπηρχε απο ολους η σκεψη οτι μπορει να μην το συνεχισουν για πολυ ακομα. Αλλα τωρα με καινουριο δισκο στα πλανα τους θα συγκεντρωσουν πανω τους την προσοχη ολου του πλανητη.

Ηρθε η ωρα να αποδειξουν αν η φλογα καιει ακομα. Μονο θετικα βρισκω στην ανακοινωση οτι δουλευουν σε νεο υλικο και πλεον η ανυπομονησια χτυπαει κοκκινο…

Ερχονται και τα Χριστουγεννα οπου να 'ναι…

Εχουμε τα εξης νεα απο το στρατοπεδο των Συστημα του Κατω:

Αρχικα αυτη η συνεντευξη του Daron Malakian, που ειναι ειλικρινης και τιμιος:

Και μετα αυτη η αναρτηση του Serj Tankian στον προσωπικο του λογαριασμο στο facebook μολις πριν 2 ωρες, που ειναι επισης ειλικρινης και τιμιος:

Τα αρνητικα σχολια προς Malakian κατω απο την αναρτηση του Serj ειναι απλα απαραδεκτα, ο κοσμος ειναι πολυ ηλιθιος τελικα. Εγω απλα βλεπω 2 ανθρωπους που απλως δε μπορουν να βρουν κοινο εδαφος. Οπως λεει κι ο Σερζ δηλαδη. Καποιες φορες συμβαινει, και ειναι μεγαλο κριμα. Δυστυχως δε βλεπω να βγαινει ποτε αλλο αλμπουμ απο τους SOAD και αυτο ειναι το μεγαλυτερο κριμα. Αλλα σεβομαι απεριοριστα την καλλιτεχνικη ακεραιοτητα και των δυο, και αν δεν ειναι κατι που τους κανει ευτυχισμενους, τοτε καλυτερα να μη βγει ποτε.

3 Likes

Ευτυχώς βγαίνει το καινούριο Scars να γουστάρουμε, ομολογώ ότι δεν ακολουθώ τον Tankian, ωραίος ο πρώτος δίσκος αλλά μέχρι εκεί. Έχει χαλάσει και η φωνή του αρκετά.
Κρίμα που δεν βγάζουν νέο δίσκο αλλά αν είναι να βγει καμιά μετριάτζα καλύτερα έτσι. Επίσης ευτυχώς-ξανά- που ο Daron έχει ακόμα αυτή τη τρέλα μέσα του.

3 Likes

Ναι γενικα συμφωνω, απλως η φωνη του Τανκιαν ειναι πολυ καλυτερη του Μαλακιαν σε ολα τα επιπεδα και ολα τα τραγουδια :stuck_out_tongue: