System Of A Down

Αυτη ειναι και μενα η αποψη μου, και τα γουσταρω καργα και τα δυο τραγουδια. Το Genocidal ομως ακουγεται πολυ περισσοτερο SOAD “απο τα παλια” και θα χωρουσε νομιζω σε οποιονδηποτε δισκο τους.

1 Like

εγω πιστευω πως αν τα συγκρινουμε με τα παλιά, ειναι ευκολα τα δυο χειροτερα τραγουδια που εχουν βγαλει (ή λιγοτερο καλα) και ο σκοπος ο οποιος βγηκαν δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα υπαρξει και συνεχεια αλλά η αρχη φυσικα εγινε και απο τη στιγμη που διαβασα το νεο, οσο τα ακουγα και μπορει για την επομενη μια ωρα που ακολουθησε ειχα ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια

Ρε, τόσες αναμνήσεις κι ούτε ένας που να τους είχε πετάξει μπουκάλι σ’ εκείνη την περίφημη συναυλία με τους Slayer; Αποκαλυφθείτε, ρε!

7 Likes

Και τελοσπάντων, μόνο σε μένα ακούγονταν εξαρχής σαν SOAD χωρίς Serj οι Scars; (και με πιο μέτρια ντραμς στο δεύτερο)

2 Likes

Όχι βέβαια, ειδικά το πρώτο Scars είναι και υπεργαμάτο. Όχι ότι το Dictator πάει πολύ πίσω.

2 Likes

Μπουκαρω ξανά για να πω ότι το 17 στην Πράγα (με αυτό το γελοίο συνοθυλευμα που λέγεται Code Orange, αρχίστε να χτυπάτε, θα πω και χειρότερα) δεν ήταν η καλύτερη συναυλία που έχω δει ποτέ μου. Ήταν όμως μοναδική. Βιωματική είπε κάποιος συμφορουμιτης παραπάνω και περιγράφει ακριβώς αυτό. Κάθε νότα ήταν μια έκρηξη συναισθημάτων, ενώ το κοινό ήταν αρκετά ζόρικο.

BTW, τους έμαθα αργά. Το 2006-2007, κάπου εκεί τέλος πάντων, άκουσα πρώτη φορά σε αυτοκίνητο με φίλους που πηγαίναμε μαζί για μπαλίτσα κάθε Σάββατο και τους σιχάθηκα. Όταν ασχολήθηκα λίγο καλύτερα μαζί τους στο σπίτι, κατάλαβα ότι μιλάμε για μουσικές ιδιοφυΐες. Το μόνο που δεν κατάλαβα πότε είναι ο λόγος για τον οποίο επαναλαμβανουν τον ίδιο στόχο στο κάθε τραγούδι. Σαν να βαριούνται να γράψουν δεύτερο κουπλέ ή δεν τρώω γω τι. Και να πω ότι δεν έχουν πράγματα να πουν…

3 Likes

Ναι θέλω να χτυπήσω… Στην πλάτη… Και να σου ζητήσω να ακούσεις ξανά Code Orange και λογικά θα αναθεωρήσεις, άλλο πράγμα να βλέπεις ένα support live όταν δέν έχεις καμιά όρεξη να δεις support και άλλο να θεωρείς πως είναι γελοίο συνονθύλευμα… Είναι ίσως ότι πιο ενδιαφέρον κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια…

2 Likes

Προσπαθησα. Δεν γινεται.

Γουστα ειναι αυτα ε; Ισως σε 15 χρονια αλλαξω γνωμη σαν τους SOAD. Ειμαι και μιας ηλικιας επισης. Αλλα οχι, δεν αντεχονται. Δεν βρηκα τπτ ενδιαφερον σε αυτο που παιζουν, μια συνεχης ενοχληση στα αυτια μου. Φταιει φυσικα κι η αρνηση μου μετα απο την κακιστη εμπειρια μου μαζι τους σε αυτο το live.

Για την ιστορια, πηγα στο venue νωρις για να δω ΚΑΙ Code Orange. Δεν ημουν αρνητικα προδιατεθειμενος, το αντιθετο. Ελεγα μαλιστα στη συζυγο “ϊσως μια μερα γινουν σπουδαιοι και θα λες “τους ειχα δει στις αρχες””. Κριμα μου, το μετανιωσα(με) οικτρα.

Υ.Σ.: Ευχαριστω για το πατ-πατ :slight_smile:

3 Likes

Είσαι απαράδεκτος που με επιχειρήματα ξεκαθαρίζεις την θέση σου! Πώς θα γίνει τσακωμός εδώ μέσα?

3 Likes

Πολύ τίμια και τα δύο κομμάτια για επιστροφή μετά από 15 χρόνια! και όντως το protect the land scars-ιζει αρκετά ενώ το genocidal humanoidz είναι τελείως system…

Και ας υποστηρίξουμε τον σκοπό, εκτός από την αγορά των κομματιών, υπογράφοντας εδώ

2 Likes

Επίσης όλα τα έσοδα από το bandcamp πάνε για τα θύματα των επιθέσεων (2.48$ κατ ελάχιστον μέχρι όσο θέλει καθένας). Μπράβο στους soad <3

Εννοείται! Ήμουν κι εγώ φοιτητής όταν κυκλοφόρησε το…

…γνωστότερο αργότερα και ως “μούτζα” στους σχετικούς εγχώριους κύκλους! Προς υπεράσπιση μου πάντως δεν πέταξα ποτέ μπουκάλι στους SOAD, τους οποίους τότε βέβαια αγνοούσα παντελώς, κατ’ αρχήν διότι στο live της Θεσσαλονίκης σαν support των Slayer δεν εμφανίστηκαν, λόγω ασθένειας του τραγουδιστή τους. Είχε προηγηθεί βέβαια η ψυχρότατη υποδοχή στην Αθήνα!

Πάντα στη διάθεση σας! Λοιπόν, για κάποια περίοδο είχε καθιερωθεί να υπάρχει μια διπλή κριτική σε κάθε τεύχος του ΜΗ με εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη όμως για τον δίσκο που γινόταν λόγος. Το Toxicity ήταν μια τέτοια περίπτωση δίσκου. Ο Σακελλαρίου του είχε βάλει βαθμό 1 (1 με άριστα το 10 έτσι;) και ο Καραολίδης 9,5!

Η κριτική του Καραολίδη ήταν μια απόλαυση όπως πάντα - ειδικά όταν ο δίσκος του κάνει ακραία εντύπωση (καλή ή κακή)! Εκθείαζε με τον γνωστό, πληθωρικό τρόπο του, χρησιμοποιώντας εκφράσεις που τότε φαινόταν υπερβολικές - αργότερα όμως επαληθεύτηκαν στο ακέραιο, χωρίς φυσικά να παραλείπει να “προκαλέσει” για άλλη μια φορά λέγοντας (αν θυμάμαι καλά) “…το riff του “Science” είναι καλύτερο από οτιδήποτε έχει γράψει ο Steve Harris τα τελευταία 16 χρόνια…”. Κορυφαίος!

7 Likes

Ήμουν βέβαιος ότι θα θυμόσουν.

Για να είμαστε ολοκληρωμένοι από άποψη πληροφόρησης, ο Σακελλαρίου στη συζήτηση που είχε προκληθεί στο forum του περιοδικού μετά από το post μου (θα ήταν το 2011 μάλλον, κρίμα που αυτό δεν το θυμάται ο Ian) είχε παρέμβει και είχε γράψει πως είχε μετανιώσει για το βαθμό και την κριτική, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τρελαινόταν για την μπάντα.

Όπως και να 'χει ο δίσκος γαμεί.

Άσχετο, αλλά @Ian_Metalhead θυμάσαι και τα άλλα δίπολα του περιοδικού εκτός των δισκοκριτικών; Αλήστου μνήμης η “αντιδικία” μεταξύ συντακτών για την/το αγάπη/μίσος τους για Fates Warning και Cradle of Filth (αντίστοιχα και τούμπαλιν). Χαρακτηριστική η ατάκα “Δεν θέλω να ακούω έναν τραγουδιστή τα αρχίδια του οποίου έχουν πιαστεί στη μέγγενη” (ή κάπως έτσι, δεν έχω πρόχειρο το τεύχος).

2 Likes

Ακόμα πιο γαμάτη περιγραφή για τη φωνή του Dani ήταν αυτή που είχε χρησιμοποιηθεί στο θεϊκό debate για το αν οι Filth ή οι Savatage έπρεπε να βγουν πρώτοι στο Rockwave του 2001, όπου είχε γραφτεί ότι ο Dani κάνει σαν κακολαδωμένη πόρτα. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Με πάσα επιφύλαξη και αν δεν με απατά η μνήμη, νομίζω ότι η ατάκα με τη μέγγενη που ανέφερα παραπάνω γράφτηκε από τον υπερασπιστή των CoF στο debate και αφορούσε τον Alder.

Και μιας που αναφέρεις το Rockwave του 2001, εφόσον κανείς δεν μας λέει αν εκτόξευσε μπουκάλια στους SoaD, ας εμφανιστεί τουλάχιστον όποιος είχε πράξει αντίστοιχα στο συγκεκριμένο Rockwave εναντίον των CoF.

Ή έστω να εμφανιστούν ποιοι πέταξαν πέτρες στην συναυλία των Prodigy το 1995 στο Θέατρο Βράχων :crazy_face:

Ή τα μπουκάλια στους Rage Against the Machine, ρε αδελφέ.

1 Like

Πω, τι μου θυμησες. Το ειχα ξεχασει. Λογικο αφου δεν με ενδιεφεραν/ενδιαφερουν καθολου και καπου την ειχα πεσει, δεξα δεξα, κοντα στην περιφραξη για να ξεκουραστω μετα τους Savatage.

Που εχει λαθος αυτη η προταση; Για τους CoF δεν μιλαμε; :smiley:

1 Like

Κι εγω πισω ειχα αραξει στους CoF, στην παραφωνια μιας πολυ καλης ημερας.

2 Likes

Δεν υπάρχει λάθος.

Απλά, εξ όσων θυμάμαι, δεν γράφτηκε για τους CoF. Γράφτηκε για τους Fates Warning (με πάσα επιφύλαξη αυτό και αν δεν με απατά η μνήμη μου, καθώς, όπως είπα, δεν έχω πρόχειρο το τεύχος του περιοδικού για να το επιβεβαιώσω). Βρε @Ian_Metalhead, κάνε την καλή και βρες το τεύχος, μην λέω μπαρούφες και ξεφτιλίζομαι τόσες ημέρες.

1 Like