Tabs στο internet

χμμμ…δεν εχω ακουσει πολυ οπεθ να σου πω την αληθεια…
αλλα μαρεσει που με εμψυχωνετε!:stuck_out_tongue:
κανα ευκολο,κατα τη γνωμη σας,τραγουδι που να ταιριαζει πιο πολυ στο “υφος” μου ξερετε?:slight_smile:

Αν εννοείς lp :stuck_out_tongue: δεν έχω ιδέα. Οι Metallica έχουν αρκετά εύκολα τραγούδια. For Whom The Bell Tolls, Enter Sandman, Orion…βασικά πάρε το Ride The Lightning και λιώστο! :slight_smile:

εντιτ: το Aces High επίσης είναι τραγικά εύκολο κ’ γαμάτο τραγούδι. Ήταν το πρώτο που έβγαλα χωρίς να ξέρω που παν τα τέσσερα. :lol:

ε αμα δεν ξερεις λπ … :slight_smile: ειχα προσπαθησει το enter sadman αλλα κλασικα καπου χαλουσε γμτ!!
8α δοκιμασω το aces.ελπιζω να βοηθησετε οπου κολλησω!

edit:εισαι σιγουρος οτι μπορω να πιασω μειντεν??

Βρε ειδικα το ιn my time of need ειναι δουλεια μιας ωρας. Και το Harvest εχει μονο συγχωρδιες. Οι Opeth δεν ειναι και οτι πιο ευκολο αλλα αυτα που σου λεω ειναι πραγματικα καλα. Πες στυλ τραγουδιων που θες να μαθεις.

LP? Το What I’ve Done ειναι πολυ απλο…ολο Power Chords ειναι…η ταμπλατουρα λεει drop D αλλα δν χρειαζεται… ωραίο και εύκολο:D

πιασε εκει κανενα σολο του dimebag ρε. Υποθεση ενος πενταλεπτου.

Οταν αρχισω να γινομαι εξαιρετικα βεβηλη(πιο πολυ απο αυτο βασικα δεν παιζει) πειτε μου:D

Λοιπον. Τερμα η πλακα. Ψαξε λιγο την αρχη με την ακουστικη κιθαρα στο watching over me των iced earth. Ευκολαρα. Σε 3 λεπτα το παιζεις αψογα.

Πες μου αποτελεσματα :slight_smile:

προσοχη ε, μονο το αρχικο ριφφακι, μην αρχισεις να μελετας τα μετεπειτα. Ασ’το, αργοτεραπολυ αργοτερα δηλαδηO:) μην θιχτεις ε. Πλακα εκανα:|

απλα,μαριαννα,ειμαι πιο πολυ του “συγχρωνου” μεταλ.ας πουμε σημερα εβγαλα το faint απο lp!απλο θα μου πεις,αλλα οπως και να το κανεις ειναι στα ακουσματα μου…:stuck_out_tongue: βεβαια δεν χανω τπτ να δοκιμασω τα τραγουδακια που λες!:roll:
απο lp ας πουμε θα γουσταρα…:slight_smile: :smiley:

αυτο πως δεν το εχω τσεκαρει ακομα??μαλλον μου χε φανει περιεργο.το τσεκαρω τωρα κιολας!!

εμμμμ…χμμμ…ε,εχω ηλεκτρικη… :stuck_out_tongue: εννοεις χωρις ντιστορσιον?

καλυτερα θα ειναι χωρις. Και με ντιστορσιον να το παιξεις ομως καλο θα βγει.

Θελω ενα καλο παιδακι να μου γραψει στο guitar pro ενα ταμπ για το judgement των αναθεμα.Οτι ταμπ εχω βρει για αυτο το τραγουδι ειναι μεχρι την μεση, και εμενα με ενδιαφερει το αλλο μισο :frowning:

εβγαλα αρκετα καλα παντως το what i’ve done!!

Πιστευω πως ο καθε οργανοπαικτης που θελει να θεωρειται μουσικος θα πρεπει να μπορει να διαβαζει πενταγραμμο. ειναι δισκολο στην αρχη το ξερω…και γω ζοριστικα καποτε.μετα το παρατησα. και απο χθες ξαναξεκινησα παλι απο το 0 κ δε με νοιαζει που με ζοριζει πολυ.συνηθεια ειναι…

απισης αν μαθεις να διαβαζεις νοτες σε πενταγραμο σχετικα καλα τοτε βγαζεις πολυ πιο γρηγορα τα κομματια απο οτι με Tabs.

Ε καλά τι συγκρίνουμε τώρα.

Φυσικά και πεντάγραμμο.

Ούτε καν χρειάζεται να πούμε τους λόγους. Τα tabs είναι απλά κάτι πρόχειρο κ εύκολο που δεν προσφέρει ούτε το 1/1000 των δυνατοτήτων του πενταγράμμου

ξερω να διαβαζω κ εμ τους δυο τροπους.
καθε κιθαριστας η μπασσιστας κατα εμε οφειλη να γνωριζει κ τους δυο τροπους!
τα Tab υπαρχουν στην μουσικη απο πολυ παλια( εαν δεν κανω λαθος απο τον μεσαιωνα για λαουτα)
το κακο απλος με τα tab ειναι οτι δεν εχουν τους χρονους πανω! επειδη ομως εχω καποια tabs me χρονους οφειλο να πω οτι ειναι η πιο γρηγορη μεθωδος για να μαθεις κατι!(επισης εαν εχει κ Tab k παρτιτουρα μπορει να βλεπεις τις θεσεις απο τα tab κ τις χρονικες αξιες απο την παρτιτουρα)
ετσι κ αλλιος η κιθαρα κ το μπασο (κ γενικα τετοιους ιδους ενταστα οργανα) ειναι γεωμετρικα οργανα!
δλδ τι θελω ν πω.: οτι στην ουσια μαθαινεις “σχηματα” να παιζεις κ μετα απλα τα μεταφεερεις!
ακομα κ οι πιο τρελοι jazz Κιθαριστες με σχηματα παιζουν κ δεν ξερουν σε καθε κουλη κλιμακα που παιζουν τι νοτες υπαρχουν σε αυτην!
ενα καλογραμενο tab mano ειναι πολυ καλυτερο απο μια παρτιτουρα για την κιθαρα, ειδικα για τα σολο γιατι μπορει πιο ευστοχα να δειξει τα bends, tapping, tremolo dive, αλλα κ οταν πας στις πιο ψιλες νοτες.

κ για κλεισιμο θα συμφωνησω με τον Camel

καθε οργανοπαικτης που θελει να θεωρειται μουσικος θα πρεπει να μπορει να διαβαζει πενταγραμμο

Τabs με χρόνους δεν έχω δει ποτε :-k :-k

Anyway, εγώ όταν είχα πρωτοασχοληθεί με την κιθάρα ήξερα ήδη πεντάγραμμο, αλλά όταν ήθελα να βγάλω ένα τραγούδι διάβαζα tabs για πιο ευκολία

ειναι πολυ πολυ βολικα! εχω δυο τρια τραγουδια ετσι

ωραιιιιίος Και το valentine’s day ειναι απλο…(πως φαινεται πως μου αρεσε το Μ2Μ :stuck_out_tongue: )

Μπα, με το αυτί βγαίνουν καλύτερα. :stuck_out_tongue:

χαχαχαχαχα!το χα δοκιμασει και αυτο αλλα οχι στο γκιταρ προ.θα το δοκιμασω και αυτο και θα σου πω!
τι εγινε?μηπως να σε παρω μαζι μου στις 25/6?:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

hahaa Μα σε παρακαλώ, μιλάς με τον κάτοχο του #0690:p ( όχι οτι είναι κάποιο σημαντικο νουμερο :p)

Πενταγραμμο φυσικα. Βασικα εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με πενταγραμμο λογω του οτι δουλευω περισσοτερο με guitar pro απο τοτε που πηρα την ηλεκτρικη. Ταμπλατουρες δεν ξερω να διαβαζω. Αλλα φυσικα και δεν συγκρινονται τα πλεονεκτηματα του ενος και του αλλου.