TEN, Athens 1 Μαρτίου 2013

εγω θα παω απο νωρις να δω και cyanide 4, κατα τις 8+ θα’μαι μεσα…:smiley:

στις 10 προφανώς :-s :stuck_out_tongue:

Μετά τις 10 και μισή, θα πάει αργά η βαλίτσα σήμερις, από νωρίτερα όμως για warm up

Να προλαβουμε μετρο ελπιζω, αν και ειναι too much να παει μετα τις 2.

Γι᾽αυτό ειδοποιάω για να κανονίσετε την πορεία σας, στην Ελλάδα βρισκόμαστε.

Ο παππούς δηλώνει πτώμα και μία ενημέρωση στο φτερό. Επιτυχημένη συναυλία, 300+ άτομα, πολύς κόσμος που ἠξερε τα τραγούδια, ο χαμός έγινε στα [B]bold[/B], Gary θεός και γούσταρε πραγματικά τον χαμό που έγινε, η μπάντα δεμένη, μόνο βέβαια θα πω ότι ο πιτσιρικάς ο κιθαρίστας ήταν τρελός shredder, τεχνικά παιχταράς, αλλά ο Vinny με το 1/10 από τις νότες θα του έπαιρνε το σκαλπ, γιατί η μουσική δεν είναι μόνο νότες (ευτυχώς). Το ατσάλινο ΑΟΡ ή το σιροπιαστό ατσάλι έσπειρε και μπράβο στο κοινό που τους τίμησε. Δεν πέρασαν το δίωρο τελικά.

[B]Setlist:[/B]
Arabian Knights
Gunrunning
Spellbound
Ten Fathoms Deep
Book of Secrets
The Lights Go Down
Endless Symphony
The Hourglass and the Landslide
[B]The Robe[/B]
Love Song
Black Shadows
[B]After the Love Has Gone[/B]
Valentine
Unbelievable
[B]Red[/B]
[B]The Name of the Rose [/B]

Άντε και τον Οκτώβριο που θα ξανάρθει

NEVER SAY GOODBYE :metal:

Θα θέλαμε λίγα ακόμα παλαιότερα άσματα ή/και λίγο διαφορετικό setlist, αλλά και έτσι μια χαρά ήταν. Τίμιο λάιβ σε όλα του.

Κι εγώ θα ήθελα περισσότερα παλιά αλλά είναι και συναυλία του 2013 μη ξεχνάμε.

Ωχχχ τα κοκκαλάκια μου, ραφ μόρνινγκ, ειδικές μνείες:

  1. Ο θεός Gary και το επικό μπυροκοίλι του, τα συνεχόμενα thumb up του που μου θύμισαν τον έτερο της Μancunian πιάτσας Darren Wharton.

  2. H επική αφάνα του rhythm guitarist, η οποία νικιέται μόνο από τον Κλαούντιο των Coheed and Cambria, μεγάλη περούκα από ατόφιο ατσάλι και απαράμιλλο στυλ.

  3. Ο εξώστης είχε έναν θεούλη πιτσιρικά, γύρω στα 12,13, με μπλουζάκι Triumph, μπορεί να ήταν γιος κάποιου από το συγκρότημα, ήμουν έτοιμος να πάω να τον προσκυνήσω, μαζί και τον πατέρα του βέβαια που του δίνει σωστές αρχές.

Γιος δικου μας ηταν ο πιτσιρικας με το επος μπλουζακι Triumph 8) :smiley:

Κατα τα αλλα προσωπικα για μενα μεγαλο επος η συναυλια παρολο που οντως το σετλιστ ηταν μετριο!Αλλα θα μας εκαναν τεραστια ζημια αν επαιζαν μονο απο τα πρωτα τρια καθως ειμαστε και μεγαλοι ανθρωποι:pΟ Gary ειχε εξωπραγματικη αποδοση το ιδιο και ο γαμηκουλας πιτσιρικας κιθαριστας που πραγματικα την ξεκωλιασε την κιθαρα παιζοντας παπαδες!!Τρελος shredder ο τυπος,απο τους κιθαριστες που σπανιζουν στις μερες μας!!

Επισης και στο Ten Phathoms Deep εγινε ενας ψιλοχαμος

Α ρε μπανταρα!!!Μακαρι να ξαναρθουν συντομα γμτ αλλα με σετλιστ πολυ καλυτερο:!:

Προσκυνώ ταπεινά και τον πιτσιρικά και τον μπαμπά να του πεις. Φορούσα ένα baseball shirt των Journey και ο πιτσιρικάς με πέρασε από πάνω με χαρακτηριστική άνεση. Ξένος μου φάνηκε, λέω δεν μπορεί να είναι Έλληνας. Ρησπέκτ…θα απαντήσω με την κόρη μου στη συναυλία του Σότο χαχα.

Μέτριο δεν θα το έλεγα το σέτλιστ, αλλά εμείς οι πιουρίστες Τενάδες έχουμε την καρδιά μας στα άλμπουμ που ήταν και ο μεγάλος Vinny.

Ο πιστιρικάς κιθαρίστας είχε δάχτυλα Buckethead και Paul Gilbert.

ωραια περασαμε, πολυ δυνατη εμφανιση απο TEN που φανηκε να το καταχαιρονται στην πρωτη τους συναυλια στη ελλαδα… δεν ειχα πολυ επαφη με τη μπαντα πριν το λαιβ καθως δεν τους ηξερα καν μεχρι να ανακοινωθει, ετσι ικανοποιηθηκα απο το σετλιστ γιατι περιμενα πως και πως spellbound, ten fathoms deep, the robe, black shadows και τι επικο φιναλε αργοτερα με red και the name of the rose…
γυρω στα 350 ατομα πρεπει να ειμασταν αλλα εκει που επρεπε καναμε καλο χαμο, ειδικα στο red…πφφφ τι κομματαρα ρε πουστη…
φοβεροι μουσικοι ολοι τους συνδυασαν αψογα τη μελωδια με το heavy metal και η φωνη του gary αψεγαδιαστη…:bow:

μπραβο και στα παιδια απο τα support group, μας προετοιμασαν μια χαρα, οι cyanide 4 παιζουν glam οπως πρεπει, εχουν καποια πολυ δυνατα κομματια και τις 3 φορες που τους εχω δει εχω περασει πολυ καλα… τους soundtruck δεν τους ειχα ξαναδει, φοβερη εμφανιση + southern rock κομματαρες…:drunk:

ΕΤΣΙ ΡΕΕΕΕ!

For now the last cry of battle has returned to the glens
And the clan fires are burning in the highlands again
It?s time for the millions cast aside to be free
And we?ll drive oppression back into the sea
We?ll die for the children and the wives we defend
And the lives and the memories of the proud-hearted men
We?ll fight ?til the flag of freedom flies overhead
And the evil-hearted tyranny is dead
And the colour of the battlefield is [B][COLOR=“Red”][SIZE=“6”]RED[/SIZE][/COLOR][/B]

τι να πω τωρα, οτι εχασα τη συναυλία καθώς επαθα χτες μεσημερι διαστρεμα με αστραγαλο μπλε τουμπανο…

τι να πω, αφου περασατε καλα, 4 me better luck next time…

Υπομονή μέχρι τον Οκτώβρη που ξανάρχεται ο Gary Hughes!!!

τα δικα μου παραλειπομενα …

ξεκιναω με μια επισημανση , οι TEN δεν ειναι aor μπαντα , ειναι μια μπαντα μελωδικου metal/hard rock με επιροες, aor και το λεω αυτο γιατι γινεται λιγο ενα μπερδεμα .Ειδικα μαλιστα live, η μουσικη αυτου του ειδους με 2 μαλιστα κιθαρες γινεται αρκετα heavy .

αλλη μια επισυμανση ,ενα στοιχειο που ξεχωριζε παντα τους Ten ειναι οτι η φωνη τους , ο Gary Hughes ‘τραγουδαει’ κιολας , τι εννοω ? Τραγουδαει και χαμηλα και καταπερισταση ανεβαινει , δεν ανεβαινει απευθειας θυμιζοντας γατα σε κεραμιδια . Ειναι πολυ σημαντικο αυτο .

αλλη μια επισημανση ,ηταν ακομα μια συναυλια με αρκετα μετριο ηχο . Να πω 2 στοιχεια ?
Ακουσατε την ρυθμικη κιθαρα ? γιατι προσωπικα την ακουσα στην παρουσιαση των ονοματων της μπαντας οταν αλλαζε καποια ακκορντα . Στα υπολοιπα τραγουδαι ηταν εξαφανισμενος η πολυ χαμηλα στις καλυτερες των περιστασεων .
Το καλυτερο ομως ηταν τα πληκτρα .Ο πληκτρας τους καλιστα θα μπορει να παραπονεθει στον Gary γιατι τον κουβαλησε τζαμπα στην Ελλαδα .
Στο μοναδικο κομματι που ξεκινησε με την εισαγωγη πληκτρων το valentine αν δεν κανω λαθος , δηλαδη ενα σημειο που ειχε μονο πληκτρα -φωνη , τα πληκτρα ακουγοντουσαν και χαμηλα και 'μπουκωμενα ’ .
Οποτε πληκτρα και ρυθμικη κιθαρα ηχητικα ηταν εξαφανισμενα η σχεδον . Δοκιμασα αρκετες θεσεις στον χωρο και διαπιστωσα οτι αυτο ισχυε απο τις περισσοτερες , δεν ξερω γιατι γινεται κατι τετοιο και πως ειναι δυνατον καποιος να μην ακουει οτι στα 5 οργανα τα 2 ειναι χαμηλα .

Παμε τωρα στον shredder . Σαφως και ο ανθρωπος επαιζε παπαδες και ‘ταλαιπωρησε’ την 'dean rusty cooley ’ κιθαρα του αν δεν κανω λαθος (πραγμα που πιθανων προδιδει και την ‘σχολη’ του ) και μαλιστα χωρις να την κουρδισει ουτε μια φορα! (τουλαχιστον δεν το αντιληφθηκα ). Λοιπον ολα πολυ ωραια , δεν θα μπορουσε να ειναι στους Ten και να μην ειναι ξεχωριστος ,εχω μια μικρη ενσταση .Δεν ειναι απαραιτητα 20 apreggio σε ενα σολο , και το αναφερω ενδεικτικα αυτο ,εννοω και με 5 καταλαβαμε τι παιχταρας εισαι ασε και λιγο χωρο για την μουσικη . Με καθε σεβασμο στο ταλεντο του και την δεξοτεχνια του αλλωστε τον ειχαμε ηδη δει στο youtube σε καποια live προηγουμενα .
Για τον φιλο που ειπε οτι δεν εχει ξαναδει κατι τετοιο ,νομιζω σε μια βολτα στο youtube
θα δει αρκετους .

στο επανω 'διαζωμα ’ ακρη δεξια στην μερια της κονσολας οπως βλεπουμε απο κατω ηταν μια καμερα στο καγκελο και εγραφε την συναυλια , προφανως θα κυκλοφορησει καποιο βιντεο στο youtube οπως εγινε και με spitfire ,Y&T .

τελος το κομματι after the love has gone θεωρω διαθετει ενα απο τα εντυπωσιακοτερα ριφ που γραφτηκαν ποτε αλλα ειχε την ατυχια να γραφτει απο τους Ten και οχι απο τους judas priest για παραδειγμα ωστε να ειναι πασιγνωστο .

κατα τα αλλα , οι ανθρωποι αποδειξαν την αξια τους εστω και με οχι τοσο καλο ηχο και νομιζω οι περισσοτεροι εμειναν ικανοποιημενοι αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι θελαν περισσοτερα κομματια απο τα πρωτα αλμπουμ.

με silent rain και black hearted wonan θα ημασταν κομπλε …

nder, περαστικά και τη συμπαράσταση μας για το πακέτο που σου έτυχε και όπως είπε ο συνάδερφος, υπομονή μέχρι τον Οκτώβρη.

αορ, η ιδαιτερότητα της μπάντας είναι ότι παίζανε πιο σκληρό ήχο διαθέτοντας αορ τραγουδιστή, ο Γκάρυ δεν έχει καμία σχέση με μέταλ ή χαρντ ροκ τραγουδιστή και για αυτό έχει φάει τόνους μπινελίκια τόσα χρόνια. Πολλές φωνητικές γραμμές επίσης είναι αορ και η συντριπτική πλειοψηφία των ρεφραίν του είναι αορ. Βέβαια έχουν πει και καθαρά αορ τραγούδια τόσα χρόνια, είπαν και στη συναυλία. Είπα πολλές φορές τη λέξη, ουπς. Είπες και 2 παραγγελιές ρε μπαγάσα…:stuck_out_tongue:

Οι Τεν ήταν η τελευταία μπάντα που είχα αποθημένο να δω, δεν έχω άλλο αποθημένο, έπαιζα κρυφτούλι τόσα χρόνια με τον Γκάρυ, με το πιο χαρακτηριστικό να έχω πάει στα Gods festivals του 2001 και 2003 (ώρε πέτρινα χρόνια) και αυτός να πάιζει το 2002.
Οπότε καφριλίκι μπροστά με τους πιτσιρικάδες και ούτε κουνήθηκα από κει, πάντα είναι το χειρότερο μέρος να είσαι από ήχο και νόμιζα ότι τα άκουγα μόνο εγώ τα προβλήματα που ανέφερες. Αλλά δεν με ένοιαζε τίποτα απολύτως, μόνο καφριλίκι.

Για τον κιθαρίστα είπα τα δικά μου, θα πω και ένα έξτρα, όχι στη μασχάλη το όργανο βρε αγορίνα, άμα το κατεβάσεις θα δεις τι ωραία θα παίζεις, θα κόψεις τα πολλά πολλά. Εν ανάγκη στο γόνατο σαν τους Gotthard…

Βάλε και Stranger αφού έπιασες εκείνη τη δισκάρα. Μη ξεχνιόμαστε.

Υπήρχε και κάμερα…δεν το γλυτώνω το robe έτσι όπως έκανα. :lol:

δηλαδη??? δωστε παρηγορια στον αρρωστο (στην κυριολεξια)

Toν Οκτώβριο θα έρθει και θα πάιξει κομμάτια από συνεργασίες με Βοb Catley καθώς και τα Once and future kings albums. Θα είναι η πρώτη φορά που το κάνει και θα γίνει στην Ελλάδα, όπως είπε και ο Jason ο Ελληνας μάνατζερ τους.

Και απο τα δυο πρωτα δικα του!!
Κλαμα και Πονος δηλαδη μονο

Να φέρει και κάναν Danny Vaughn μαζί…έκανε τον Lancelot στο part I του “Once And Future King”…