Ten Years After

ενα απο τα πιο δυναμικα Group των 60’s. Ακομα μιλανε για την εμφανιση τους στο Woodstock. Alvin Lee καταραμενος κιθαριστας! :stuck_out_tongue:
ποια ειναι η αποψη σας κ τις σας αρεσει ?

αγαπημενος μου δισκος ειναι το Undead(live) k to Ssssh.
οι ατιμοι ειχαν φοβερη ενεργια!



__Πωπω… ναι, σ’ εκείνη την εμφάνιση του Woodstock, ακόμα θυμάμαι τον μπασίστα να κεντάει στοϊκά ενώ ο Alvin πήρε το κομμάτι και το ξέσκισε!! Πάνω απο δέκα λεπτά το έκανε το Going Home… ένα απ’ τα καλύτερα live σολο (πραγματικό αυτοσχεδιαστικό σόλο) ever!! Ειδικά στο σημείο που υπάρχει μία μεγάλη παύση που παίζει μόνο ο drummer και μπασίστας και ο κιθαρίστας είναι “στο φόντο” για να μπει ξαφνικά και δυναμικά, γίνεται ο χαμός!

__Ειδικά στην εποχή του ήταν μάλλον ο πιο γρήγορος και παθιασμένος κιθαρίστας ο Lee, και έχουν κυκλοφορήσει και ένα πολύ καλό διπλό live που κι αυτό τα σπάει…! Απο studio όμως δεν έχω ακούσει τίποτα!! ΜΠΑΝΤΑΡΑ (μέχρι που ο Alvin Lee αποχώρησε και έκανε σόλο καριέρα). 8)

Μιας και ήταν από τα αγαπημένα συγκροτήματα του πατέρα μου και τους άκουγα κάθε βδομάδα σχεδόν, τους αγάπησα και εγώ.

Θα μπορούσαμε να τους βάλουμε και αυτός στα πιο αλήτικα γκρουπ… :roll:

Eκπληκτικο γκρουπ.O Alvin Lee ειναι απιστευτος κιθαριστας.Αγαπημενοι δισκοι το shhh,stonehendge και το watt μονο και μονο για το think about the time,τρελη κομματαρα.

ανετα! :wink:

Πολυ καλός ο Αlvin Lee.

Eίναι απο τα πρώτα γκρουπ που με ξεκόλλησαν από το “ακούω ααποκλειστικά μέταλ - ουγκ!!”. Tι να πρωτοθυμηθώ! It’s getting harder, stoned woman, I’d love to change the world. respect!

Νice band…:slight_smile:

Χτύπησες χορδή bluez

Τους ΛΑΤΡΕΥΩ!!!

Rock n Roll Σ’ ΟΛΟ ΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ

Coming on
Choo Choo Mama
Love like a man
Going Home
και φυσικά Love to change the world
τα αγαπημένα

Ο Αλβιν Λι είχε έρθει πριν τέσσαρο πέντε χρόνια και είχε γίνει την εκδηδωμένης το κιγλίδωμα. Ήταν να έρθει και ο Γκάρι Μουρ αλλά μας έφτυσε ο Ιρλανδός

o alvin Lee μας εχει επισκεφτει πολλες φορες!
μεγαλος κιθαριστας!

πολυ ενδιαφεροντα αυτα που ακουσα :-k :slight_smile:

΄
Σώπα ρε είναι ανοιχτό ακόμα το Marquee???

ΤΟ ΦΩΤΟ ΕΙΝΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ?

προσκιναω BUDDY GUY!:wink:

Oι Ten Years After χωρίς τον Alvin Lee
I’m going home


Love like a man

για να μην ξεχνιομαστε!:wink:

Δυστυχώς έχω μόνο ένα essential album…Οπότε ξέρω μόνο τα χιτάκια …Ντροπή μου που δεν τους έψαξα …Ο,τι έχω ακούσει μέχρι τώρα μου αρέσει πολύ: Love like a man,I d love to change the world,sweet little sixteen(Btw ta essentials νομίζω οτι θάβουν τα συγκροτήματα ,πολλοι δε μπαίνουν στη διαδικασία να τους ψάξουν)

“The road I walk along is time, it’s measured out in hours… And now I need not rush along, I stop to see the flowers. Stop to smell the flowers.”
Alvin Lee

Οι Ten Years After είναι απιστευτη μπαντα… Aπό τις πιο καλυτερότερες θα έλεγα…
Το I’d love to change the world και το It’s getting harder ειναι τα αγαπημενα μου κομμάτια.

Τρομερή μουσική και απίστευτη κιθάρα…